TEST PLAY<>
072018<><>

The Elder Scrolls Online: Summerset

Manje od godinu dana nakon kolosalne ekspanzije Morrowind, The Elder Scrolls Online opet dobija poveći dodatak za poveću svotu novca. Sada se selimo na ostrva Summerset, postojbinu „dosadnih” elfova. Ipak, u poređenju sa Danmerima Morrowinda, rasom robovlasnika nekromansera sa fanatičnim sektaško-dinastičkim podelama i afinitetom prema intrigama, svi ostali (živi) elfovi su dosadni. Mada, kako uranjate u milje Summerseta, postaje jasno da su high elfovi (altmeri), i pored toga što ih nisu ozloglašeni, kao njihova tamna bratija, prepotentna, maliciozna gamad, što svakako dodaje na flavoru koji misije poprimaju tokom igre.

Novi poveći dodatak za The Elder Scrolls Online vodi nas na ostrva Summerset, postojbinu „dosadnih” elfova.

Iako narativni segmenti priče ne dostižu Morrowind, koji se, pride, u dobroj meri oslanjao na nostalgiju veterana treće igre TES serijala, TESO Summerset je, generalno govoreći, kompetentno napisan i donosi dovoljno novog i fino osmišljenog materijala za ukupni lore fond TES univerzuma da ga vredi barem iščitati na wiki stranici serijala, ako ste fan ovog igračkog miljea. Glavna priča se veoma labavo nastavlja na određenu epizodu iz glavne storije Morrowinda, što će svakako pomoći bržem uvlačenju veterana igre u materiju.

Famozni Psijic Order je konkretno prisutan u igri, što će takođe obradovati dugogodišnje poklonike serijala, a posetićete i čuveno ostrvo Artaeum, istrgnuto iz prostora i vremena Tamriela. Psijic Order je nova frakcija čije kvestove možete da rešavate, ali vam ne bismo to savetovali pošto je cela rabota mindnumbing dosadna i highlight čini lobanja koja govori. Kako originalno, kako su se samo toga setili? Red Psijica donosi i svoj skill tree, što je naravno podstaklo igrače da se opet bune kako je TESO pay to win jer je skill tree dostupan tek kad iskeširate za Summerset, kao što je warden klasa ostala rezervisana za kupce Morrowinda. Pošto su sposobnosti uglavnom neobične i samim tim situacione, ne bismo hteli da ih iznosimo na preki sud, iako praksa može biti klizav put za ubuduće.

Summerset je kompetentno napisan i donosi dovoljno novog i fino osmišljenog materijala za ukupni lore fond TES univerzuma.

Najveći dodatak igri je uvođenje pravljenja nakita koji poboljšava performanse. Iako stvari funkcionišu na istom principu, razlika je u posebnim uslovima koje morate ispunjavati da biste nešto uradili, kao i u činjenici da je prikupljanje materijala i nacrta veoma složeno i sa više opcija kada se dohvatite alata. Juvelirstvo vam može doneti pozamašne količine keša ako se njim ozbiljno pozabavite ili ako ste član neke veće gilde u kojoj biste praktikovali zanat kolaborativno. Fini tjuning koji ovaj skill omogućava svakako će biti vrlo koristan vrhunskim PvP igračima, što je opet izazvalo neke pay to win kritike, jer bez ekspanzije ne možete da craftujete, ali možete da nosite nakit, kupujete ga ili dobijate na poklon od kolega zadrugara.

Koliko smo bili prijatno iznenađeni umećem koje je bilo potrebno da se Morrowind unapredi istovremeno ostajući prepoznatljiv, toliko smo razočarani vizuelnim dizajnom Summerseta. Klasične livade sa nešto malo plaža i ruševina, sa načičkanim zamkovima i gradovima u stilu kasne gotike, zapravo su standard fantasy setting, na isti način na koji je to činio Cyrodiil u TES IV Oblivionu. Ogromna prilika je propuštena, posebno u Artaeumu, domu Psijic Ordera, koji je mogao biti daleko magičnije i drugačije urađen, ali nije. Samo je pomereno nekoliko slajdera sa svetlosnim efektima i velika čarobnjačka kula je malo oblija od „Pepeljuga” zamkova sa Summerseta. Dizajn gradova, pećina i sličnog, opterećen je težnjom da liče na lavirinte, pa je moguće ostati dezorijentisan, što je u oštroj suprotnosti sa tradicionalno kružnim dizajnom TES-a. Glasovna gluma je standardno dobra i to treba napomenuti pošto je lepo videti da barem u nekom aspektu drže kvalitet.

Najveći dodatak igri je uvođenje pravljenja nakita koji poboljšava performanse.

Osim jednog novog Triala, Summerset ne obogaćuje multiplayer komponentu. Kad smo već kod multiplayera, treba pomenuti da se stanje u PvP-u lagano pogoršava, Battlegrounds arene i dalje niko ne igra jer balans i dalje ne postoji, dok se masovnim klanjem u Cyrodiilu bave prvenstveno tesno povezane grupice vrhunskih igrača, jer drugačije nema smisla, da ne govorimo o katastrofalnoj količini laga i bagova koji, verovali ili ne, traju od izlaska osnovne igre. PvP je zaista zadnja rupa na svirali za Zenimax i tragikomično je to koliko odbijaju da ga poprave, prošire ili unaprede.

Kao što Danmeri imaju Argonijance i ostale, po njima niže rase, a proizvođači sportske opreme jugoistočno-azijsku sirotinju, tako i Bethesda ima igrače TES Onlinea... i dalje su prisutne bezobrazne metode štavljenja tzv. kitova i valjanje svetlećih konja za nerealne cifre US dolara. Žao nam je, ali vam moramo reći da, ako za digitalnog konja, pa makar i svetlećeg, date novce za koje se može kupiti pravi konj od krvi i mesa, onda ste stvarno otelotvorenje svega što ne valja na današnjoj gejming sceni pošto vaše ponašanje kvari mlađane developere i ostalim igračima narušava ugođaj.

Da opisujemo TES VI, opis Summerseta bi nam bio (skoro) panegirik, a ocena bi počela obrnutom šesticom (ili bar obrnutom osmicom, što je, koincidentno, regularna osmica), ali MMO komponenta kvari dobre produkcijske vrednosti. Veterani ovog MMORPG-a su već presudili da li im se igra novi story line i bavi fantazi juvelirstvom, ako ne pre izlaska, onda svakako tokom čitanja ovog opisa, a sa druge strane vam nikako ne bismo preporučili da startujete sa TESO, koji je u najboljem slučaju prosečno MMORPG iskustvo, koje teško može opravdati investiciju vremena i novca koja vam je neophodna da biste izvukli neku mrvu zabave.

Srđan BRDAR

 
Vampyr
Unravel Two
Moonlighter
Street Fighter: 30th Anniversary Collection
Unforeseen Incidents
FAR: Lone Sails
The Elder Scrolls Online: Summerset
Šta mislite o ovom tekstu?
Warhammer 40.000: Inquisitor – Martyr
Antigraviator
MotoGP 18
Wreckfest
OnRush
Cultist Simulator
Tennis World Tour
Ancestors Legacy
LEGO The Incredibles
Agony
The Watchmaker
The Thin Silence
Prey: Mooncrash
Stellaris: Distant Stars Story Pack
Darkest Dungeon: The Color Of Madness

Platforma:
PC, Mac, PS4, Xbox One
Potrebno:
CPU Intel i3/AMD 3870, GPU Nvidia GeForce 460/AMD Radeon 6850, 3 GB RAM, Windows 7 64 bit
Poželjno:
CPU Quad Core 2,3GHz, GPU Nvidia GeForce GTX 750/AMD Radeon HD 7850, 4 GB RAM, Windows 7 64 bit
Veličina:
85 GB
Adresa:
www .elderscrollsonline .com

67
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera