TEST PLAY<>
072018<><>

Unravel Two

Nastavak jedne od najlepših logičko-platformskih igara u prethodnom periodu – Unravel, stiže nešto više od dve godine nakon izdavanja originala. Ovoga puta, igra počinje dramatično, tako što simpatični Pletenko (Yarny) biva izbačen na obalu misterioznog ostrva nakon nezapamćene oluje na otvorenom moru. Nesrećnik je usled visokih talasa zbačen sa palube brodića na kojem se nalazio i sve posle toga mu je ostalo u magli...

Nastavak jedne od najlepših logičko-platformskih igara u prethodnom periodu – Unravel, stiže nešto više od dve godine nakon izdavanja originala.

Kada se konačno probudio i osušio, bio je okružen krhotinama, kamenjarom i hektolitrima vode, i postalo mu je jasno da se nalazi u negostoljubivom novom svetu. U daljini je video svetionik, koji je označio kao destinaciju od interesa jer je gotovo siguran da će tamo naći sve odgovore na pitanja koja ga muče. Taman kada se spremio da krene, iz škrinje koja je zajedno sa njim preživela brodolom iskače Pletenka, sa kojom se gotovo momentalno združio. Kao nekakva božanska vodilja, misteriozna svetleća gombica energije ukazuje se pred njima i usmerava ih ka svetioniku, koji se sada čini daleko bliži nego pre samo nekoliko trenutaka.

Kompletno prvo poglavlje zapravo je tutorijal koji nas uči zakonitostima koje vladaju u Unravel Two. Najveća novina svakako je to što je sada moguće igrati sa dva „vunenka” u isto vreme, a to savladavanju platformi i rešavanju mozgolomki dodaje posve drugačiju dimenziju. Par može da se „upetlja” tako da naizgled vodite samo jednog od njih, dok na potrebnim mestima mogu da se razdvoje, ali ne previše – samo onoliko koliko to kontrazum kamere i količina vunice u zajedničkom klupku dozvoljava. Interakcija sa okolišem ide u svim smerovima koje možete da zamislite. Neki objekti mogu da se guraju i iskoriste na udaljenim mestima, drugi mogu da se zarotiraju ili zanesu, dok ima i onih koje ćete koristiti kao platformu za akrobacije. Glavni junaci mogu da se zakače za prstenove i ljuljaju kao na lijanama, parče vunice za koju se drže po potrebi mogu da produžavaju i skraćuju, a sve to im omogućava da dosegnu delove scene koje bi inače gledali tužnim pogledom. Bilo koji od glavnih junaka može da se iskoristi za bilo koju od dostupnih akcija (da drži neki predmet, da skače na drugu stranu provalije, da pravi most...), jer među njima nema nikakve razlike, niti poseduju neke unikatne moći koje se razlikuju. Pomenuli smo mostove koji se koriste za savladavanje velikih praznih prostora, ali i kao tramboline koje pojačavaju skok. Skokovi su važan elemenat u vreći sposobnosti glavnih likova i oni mogu da se izvode na dva načina: kratak i dugačak (duže držite taster). Postoji i specijalna vrsta „lančanih” skokova koji se izvode u uskim, vertikalnim prolazima, kada se Yarnovi naizmenično odbijaju od zidova i tako se praktično penju. Igra sada može da se igra i u kooperativnom režimu, ali samo u lokalu, za šta će vam, logično, biti potrebna i dva džojpeda (drugi igrač može da se pridruži i odustane bilo kad). Uskakanje u avanturu sa (ne)poznatim licima iz PSN univerzuma nije na meniju, što smo i očekivali. Yarnovi su na početku plave i crvene boje, ali to može da se menja. Pored toga, možete da im promenite oblik glave i izgled očiju, ali i da im „prišijete” drugačije telo. Izmene činite iz menija, dok je igra pauzirana, pa može da se kaže i da se to obavlja „u letu”.

Najveća novina svakako je to što je sada moguće igrati sa dva „vunenka” u isto vreme.

Nema mnogo toga što našim junacima može da naškodi. Na padove sa velike visine su imuni, lokalna fauna ne obraća pažnju na njih, ali su zato tu crne, užarene čestice iste one energije koja vas vodi po nivoima, koje će za tili čas Yarnove pretvoriti u pepeo. Takođe, voda je smrtni neprijatelj i ako prestanete da se krećete (čitaj: plivate), Yarnovi će se natopiti i potonuti na dno, pa ćete izgubiti sav napredak od poslednjeg checkpointa. Isto tako, Yarnovi su sudbinski povezani, pa kada jedan skonča, i onaj drugi doživljava tužnu sudbinu. Treba napomenuti da poglavlja podrazumevaju kontinualnu akciju i da je praktično jedno poglavlje jedan nivo. Naravno, svaki naredni ekran nosi novi problem i novu zagonetku koju treba rešiti, pa na njih gledamo kao na svojevrsne scene. Propratne priče naizgled nema, ali opet proživljavate sećanja drugih i polako pokušavate da uhvatite konce radnje. Nema dijaloga, nema objašnjenja u obliku teksta, samo maglovitih prikaza i fantastične ambijentalne muzičke pratnje koja je zamenila naratora. Ovo je pravi momenat da naglasimo da je Unravel Two upakovan u fenomenalnu grafičku oblandu koja je fiktivni blend renderinga i fotografije, uz mnoštvo ukusno raspoređenih specijalnih efekata.

Fizički model lutkica i mehanika upravljanja su odlični. Čim naučite sve kontrole (a ima ih dosta), možete da se uhvatite u koštac sa izazovima kao da ste proveli sto sati sa kontrolerom u rukama. Ukoliko zapnete, nivo može da se resetuje ili možete da se vratite do prvog checkpointa. Tu je i pomoć koju dobijate pritiskom na taster ’L1’, ali ona nije dostupna na svim scenama. Sastoji se od tri odvojena hinta, koji vam rešenje zagonetke otkrivaju po segmentima (poslednji hint otkriva sve). Penalizacija za korišćenje pomoći ne postoji, baš kao što ne postoji ni vremensko ograničenje za kompletiranje nivoa, niti bilo kakav sistem bodovanja. To igri daje naročit šarm i dodatnu privlačnost.

Ovo je igra koju ne bi trebalo da propustite, bez obzira na to da li planirate da je igrate sami ili u društvu.

Unravel Two „šiša” prethodnika u gotovo svakoj kategoriji. U pitanju je igra koju ne bi trebalo da propustite, bez obzira na to da li planirate da je igrate sami ili u društvu. Igra vežba motoriku i masira moždane vijuge, a pre svega tako dobro opušta da džojped nećete ispuštati iz ruku. Zvuči i izgleda odlično i zaista je neverovatno da autori za nju traže svega 16 „zelenih novčanica”. U retke mane ubrajamo to što je avantura suviše kratka i što je customizacija Yarnova mogla da bude ozbiljnije osmišljena. Na kraju ćemo napomenuti da se šuška i o verziji za Nintendov Switch, ali ona ne bi trebalo da ugleda svetlost dana pre kraja godine.

Vladimir PISODOROV

 
Vampyr
Unravel Two
Šta mislite o ovom tekstu?
Moonlighter
Street Fighter: 30th Anniversary Collection
Unforeseen Incidents
FAR: Lone Sails
The Elder Scrolls Online: Summerset
Warhammer 40.000: Inquisitor – Martyr
Antigraviator
MotoGP 18
Wreckfest
OnRush
Cultist Simulator
Tennis World Tour
Ancestors Legacy
LEGO The Incredibles
Agony
The Watchmaker
The Thin Silence
Prey: Mooncrash
Stellaris: Distant Stars Story Pack
Darkest Dungeon: The Color Of Madness

Platforma:
PlayStation 4, Xbox One, PC
Veličina:
3,76 GB
Adresa:
www .ea .com /games /unravel
Kontakt:
ComputerLand

85
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera