TEST DRIVE
Tiandy TC-NCL522S, TC-NC522S, TC-NCL514S kamere i TC-R3210 I/B/P NVR
Snimanje na nivou
Dejan PETROVIĆ
1. februar 2020.

Na tržištu se sve više pojavljuje novih brendova dalekoistočnih proizvođača. Teško je dati sud o nečemu što se tek pojavilo na tržištu, te vam iz tog razloga predstavljamo kompletan sistem za video nadzor iza koga stoji kineska firma Tiandy. Za ovaj setup smo uzeli tri kamere i jedan snimač da bismo videli kako se sistem ponaša kao jedinstvena celina.

Mišljenja smo da će se o ovim kamerama u vremenu koje dolazi – tek čuti
Kad je reč o funkcionisanju, tu nemamo puno toga da zamerimo

Dome (kupola) kamera sa oznakom TC-NCL522S je standardnog oblika za ovaj tip kamera. Unutar plastičnog kućišta metalna lopta sa kamerom može da se rotira u svim smerovima. Iako se kućište na nosaču može rotirati svih 360 stepeni, naknadno okretanje kućišta treba izbegavati jer se pod određenim uglom kamera odbravljuje i može da padne. Sama kugla se unutar nosača po horizontalnoj osi može zakretati do 340 stepeni, dok je tilt (gore-dole) do 75 stepeni. Iako u celini na kvalitet izrade nemamo neku zamerku, ipak bismo rekli da je spoj plastičnih delova morao biti dosta bolji. Zeleni logo proizvođača naprosto odskače na belom kućištu kamere, a isto važi i za ostale modele. Kamera se može napajati putem PoE LAN kabla po 802.3af standardu, ili putem DC priključka gde bi strujni adapter na 12 volti bio dodatna investicija. Za sam megabitni LAN priključak se dobija vodootporna zaštita.

U kameri je CMOS senzor od pet megapiksela veličine 1/2,8” sa fiksnim sočivom koji omogućava maksimalnu rezoluciju od 2592×1944 piksela. Pri rezoluciji 2560×1920 u stanju je da pravi 20 sličica u sekundi. Sočivo je niže postavljeno i omogućava vidno polje od 97,8 stepeni. Fokus je 2,8 milimetara sa otvorom blende F1.6. Iznad sočiva kamere je IR LED koja radi na talasnoj dužini od 850 nanometara i omogućava domet do 30 metara. Za snimke noću je zadužen dual IR cut filter sa automatskim prekidanjem, a za to je zadužena Starlight tehnologija. Ova kamera nema ugrađeni mikrofon.

Kamera ima podršku za detekciju pokreta, Mask Alarm, rešavanje konflikata kod IP i MAC adresa, što se sve tretira kao okidač alarm. Ako govorimo o video analizi, kamera je sposobna da detektuje lica, prati nenormalne aktivnosti, trčanje, parkiranje i napuštanje objekta. Moguće joj je zadati čak sedam oblasti od značaja (ROI). Na kraju da dodamo da kamera koristi digitalni WDR što je lošije rešenje od True WDR (optički WDR), ali je svakako bolje nego da je bez ove tehnologije. Da se podsetimo, Wide Dynamic Range (WDR) sjedinjuje slike slabije i lošije osvetljene te na taj način dobijamo jednu sliku sa objektima koji nisu u senci, a koji bi inače bili, jer su u delu scene gde je osvetljenje slabo. U slučaju ove kamere za ceo proces se koristi softver o kojem nemamo podataka.

Još jedna kamera koja pripada dome porodici ovog proizvođača dolazi u malo drugačijem obliku, ali sa istom namenom i nosi oznaku TC-NC552S. Koncepcija ove kamere je drugačija (antivandal – IK10), jer se nalazi iza plastične providne polulopte dok metalno kućište štiti kameru od neželjenog pomeranja i pristupa ali, na neki način, i od vlasnika. Da bi se kućište otvorilo potreban je torx ključ koji se ne dobija uz kameru. Na samom kućištu primećujemo rupicu mikrofona sa jednim kanalom, dok se sa druge (gornje) strane nalaze dva otvora sa gumenim čepovima kroz koje se provlače kablovi.

Kod ove kamere imamo isti senzor i tu se sličnosti završavaju. Glava kamere i nosač se nalaze unutar kućišta gde još imamo i slot mikro SD kartice a podržani kapacitet je do 128 gigabajta sa preporukom da to ne bude manje od 8 GB. U otvorenom kućištu imamo i pristup stomegabitnom LAN portu. Kamera se isto može napajati putem PoE uz 802.3af standard, a može i preko DC adaptera od 12 volti koji se mora dokupiti. Na štampanoj ploči kamere zatičemo šestopinski konektor sa tri rezervisana pina, dva preko kojih se kamera može napajati sa 12 volti i jedan za mikrofon. Inače, za mikrofon već postoji interfejs zasebno na ploči..

Kamera u ovom slučaju koristi True WDR sa 120 decibela, što joj omogućava bolji snimak kod osenčenih površina pri uslovima jačeg direktnog osvetljenja. Recimo, prostorija sa manje svetla, sa prozorom iza koga je ulična svetiljka. Ovde je važno pravilo: što veći broj decibela (što predstavlja odnos najsvetlijeg i najtamnijeg objekta) – to bolje. Za snimanje u noćnim uslovima kamera na raspolaganju ima osam IR LED sa efektivnim dometom do 30 metara, gde je za šum zadužena 3D DNR tehnologija o kojoj smo više puta pisali. Sočivo je očekivano bolje, uz malo veće vidno polje koje ovde iznosi 101 stepen. Za snimanje u uslovima veoma slabog osvetljenja je zadužena Starlight tehnologija.

Kamera je natrpana funkcijama gde imamo prisutne kompenzaciju jakog osvetljenja (HLC), zatim kompenzaciju pozadinskog osvetljenja (BLC) i Smart Defog. Tu su i neke koje poseduje i „Lite” model: ROI, Picture Overlay, detekcija prelaska zamišljene jedne ili dve linije, praćenje zone unutar scene (perimetar) i Abandoned Object (detekcija novog statičnog objekta, što može biti zaboravljena torba sa eksplozivom na aerodromu). Osim standardne detekcije pokreta, ovde imamo i upad u zonu scene ali i neočekivanu promenu zvuka, što model iznad nema jer nema ni mikrofon.

Poslednja u ovom pregledu je bullet kamera sa oznakom TC-NCL514S. Prvo što smo primetili jeste da je kompletno kućište izrađeno od plastike, što je možda i prvi takav primerak koji smo do sada imali na stolu. Nosač je standardan za ovu vrstu kamera i omogućava da je uperimo u bilo kom pravcu. Pozadi je standardni kabl koji se račva u DC konektor za napajanje od 12 volti koje je i ovde opcija. Drugi kraj je stomegabitni PoE priključak za napajanje i povezivanje na mrežu.

Senzor od pet megapiksela iza fiksnog sočiva je u stanju da snima u rezoluciji 2592×1944 piksela, za šta koristi S+265/H.265/H.264 kodeke. Fokus kamere je četiri milimetra, sa fiksnim otvorom blende od F1.6. Uz pomoć dve IR LED koje su postavljene ispod sočiva, u stanju je da u uslovima slabijeg osvetljenja pravi efektivne snimke do 50 metara udaljenosti. I ovde je prisutna Starlight tehnologija koja omogućava kameri da pravi snimke u boji sa minimalnim osvetljenjem od 0.002 Luxa, dok je uz IR za crno-bele snimke to moguće i sa 0 Luxa. Kad smo kod sočiva, da pomenemo da je vidno polje 81 stepen po horizontalnoj ravni, što je sasvim dovoljno za visoko postavljenu kameru.

Za dinamičko osvetljenje se koristi digitalni WDR koji, u zavisnosti od scene, u suštini radi dovoljno dobro. Za šum je i ovde zadužena 3D DNR tehnologija koja se stara za „peglanje” i dubinskog šuma. Standardno, tu su saturacija, osvetljenje, kontrast i oštrina koji se podešavaju uz pomoć softvera ili iz browsera. Kamera kao alarm tretira detekciju pokreta, konflikt IP i MAC adresa i slično. Video analiza prati prelazak zamišljene jedne ili dve linije, perimetar, napuštanje objekta, detekciju lica... zapravo sve što i prethodne dve kamere.

Za kvalitetan video nadzor je neophodan snimač (NVR – network video recorder), a mi smo dobili model sa oznakom TC-R3210. Dimenzije uređaja su nas blago rečeno zatekle. Bezmalo pola metra širine ne „traže” ni elektronika unutra, ni mesta za ugradnju memorijskih uređaja, a ni prednji i zadnji paneli. Odgovor je u činjenici da je proizvođač ovaj uređaj namenio za postavljanje u rekove (rack, orman), za šta se dobijaju nosači.

NVR kao podoznaku nosi I/B/P što znači da za enkodovnje koristi H.265 kodek. Ovaj kodek, ili bolje rečeno HVEC, ima veću mogućnost rasparčavanja frejmova u blokove od 4×4 do 64×64 dok, recimo, stariji H.264 to može samo u 16×16. Na ovaj način se, uz kompenzaciju pokreta i prostorno predviđanje, omogućava mnogo bolja kompresija. Podoznaka sugeriše da je u pitanju snimač sa dva mesta za SATA diskove do deset terabajta, a dobijaju se svi neophodni šrafovi i kablovi, kao i USB miš ako se za praćenje video-nadzora koristi monitor ili TV. Dalje, I/B/P nam govori da je pred nama snimač sa deset ulaznih kanala, kao i da govorimo o PSE (power sourcing equipment) snimaču. Snimač je u stanju da se ponaša kao PoE svič i da preko svojih osam stomegabitnih LAN portova napaja uređaje snagom do 30 vati ponaosob, ili do 120 vati ukupno. Najveći deo ionako prazne unutrašnjosti snimača je i zauzelo napajanje. Kad smo kod zadnjeg panela, snimač ima i troipomilimetarski ulaz za mikrofon. Što se tiče izlaznih portova, prvi na redu je RCA audio-izlaz, a do njega po jedan HDMI i VGA za povezivanje sa monitorom ili televizorom. VGA je sposoban za rezolucije do 1920×1080 piksela, dok je HDMI, očekivano, upotrebljiviji sa maksimalnom izlaznom rezolucijom od 3840×2160 piksela za jedan kanal. Za povezivanje na lokalnu mrežu tu je stomegabitni Ethernet port, a do njega jedan USB 2.0, dok je drugi takav na prednjem panelu i predviđen je za povezivanje miša. Na kraju je IO port alarma. Prednji panel još ima i tri lampice: ’PWR’, ’HDD’ i ’NET’. Logo proizvođača sa plastičnim prstenom nije nikakav taster, iako tako izgleda; jedini prekidač na uređaju je onaj do strujnog priključka iza.

Snimač bez HDD-a nije hteo da se prijavi na lokalnu mrežu, što smo rešili njegovom ugradnjom. Stara boljka u komunikaciji između snimača i browsera je i ovde prisutna, gde smo došli do korisničkog interfejsa, ali je ono beskorisno. Okrenuli smo se programu Video Managment Software ali ga na zvaničnim stranicama imamo u dve verzije: Easy7 Professional daje probni period od 60 minuta i koncepcijski podseća na onaj kod Uniview kamera iz prošlog broja; Easy7 Smart Express je malo siromašnija verzija koju smo mi koristili. Imamo osnovni ekran sa grupama ikonica za Operation i Configuration. Kako koju opciju otvorimo, ista se otvara u drugom tabu unutar softvera, nalik na tabove web pregledača. Kao i kod Uniview, i ovde se svi tabovi mogu zatvoriti sem osnovnog. Pod Operation je Preview gde možemo da pratimo snimke kamera u rešetki ili preko celog ekrana. Svakoj kameri možemo direktno da pristupimo, napravimo screenshot, ili uključimo cruising snimanje. Playback znamo čemu služi, a tu su još i Alarm, TV Wall, Guard i Log. Pod Configuration imamo Device, gde dodajemo NVR i kamere, Information gde imamo opcije vezane za NVR, uključujući i sve vezano za smeštaj podataka (HDD). Tu su dalje Event, TV Wall Setup, Guard Setup, User i System. Opcija je zaista mnogo i pomalo je konfuzno snalaženje, ali oni iskusniji neće imati problema da nađu ono što im treba.

Za mobilne uređaje imamo EasyLive aplikaciju koja funkcioniše savršeno. Za aplikaciju, opcija je dovoljno. Ekran se može deliti po potrebi shodno broju kamera. Kamere koje dozvoljavaju upravljanje ovde imaju svoje komande. Playback je tu, kao i pravljenje snimaka na telefonu. Tu je mogućnost „slušanja” okruženja kamere, kao i mikrofon ukoliko kamera ima ugrađen zvučnik. Možemo čak i dodavati kamere i upravljati osnovnim parametrima poput osvetljenja, kontrasta i sličnog.

Ukoliko je opcija monitor ili TV, korisnički interfejs na snimaču je vrlo sličan onom iz browsera, ali ne i grafički isti, a opet nalik sličnim rešenjima drugih proizvođača. Meni je u gornjoj traci dok se opcije otvaraju u bočnoj levoj. Centralni deo je rezervisan za praćenje snimaka ili podešavanje i izbor opcija. Svakako je savršeno funkcionalan i dovoljan ako je to jedina opcija.

Možemo reći da smo sveukupno zadovoljni. Možemo sitničariti u vezi plastičnih spojeva, ili drečavog logoa firme, ali kad je reč o funkcionisanju, tu nemamo puno toga da zamerimo. Naravno da je za pravi sud o nekom uređaju potrebna duža upotreba od nekoliko dana koliko mi obično imamo na raspolaganju, ali za vreme provedeno kod nas nismo imali problema. Kamere imaju odličan snimak, posebno u mraku, a dublje čačkanje po opcijama će samo dovesti do izvlačenja maksimuma iz njih. Nije nam se dopalo to što kamera malo sporije prebacuje iz noćnog u dnevni režim, i obrnuto, ali ništa preterano. Takođe, možemo zameriti malo konfuznije upravljanje eventima putem VMS-a, u odnosu na ono putem ugrađenog softvera na samom snimaču. Pored ovih koje smo mi probali, u prodaji se mogu naći i druge kamere ovog proizvođača, različitih rezolucija i namene. Cena je vrlo prihvatljiva, gde najveći broj njih ne prelazi 17 hiljada. NVR takođe postoji u nekoliko verzija, sa pet, deset ili dvadeset ulaza, a modeli koji nude mogućnost napajanja kamera putem PoE su, očekivano, skuplji, ali smanjuju troškove kabliranja. Mišljenja smo da će se o ovim kamerama u vremenu koje dolazi – tek čuti.

Tiandy TC-NCL522S i TC-NC552S

Osnovno: dome IP kamere, 5 Mpx, 1920p @ 20 fps, PoE LAN (10/100), IR, mikrofon (samo NC552S)

Ostalo: Digital WDR (NCL522S) / WDR 120 dB (NC522S),

Dimenzije: 117R × 96 mm (TC-NCL552S) / 120R × 90 mm (TC-NC552S)

Sve tri kamere: BLC/3D DNR/HLC/Corridor Format, Motion Detection, Mask Alarm, IP Address Conflict, MAC Address Conflict, FTP Server Exception, Tripwire, Double Tripwire, Perimeter, Object Abandon, Object Lost, Loitering, Running, Parking, Crowed, Video Abnormal, Face Detection, Demographics, On Duty Detection, TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, DDNS, MULTICAST, UPnP, FTP, IPV4, NTP, RTSP, SMTP, IGMP, QoS, PPPoE

Tiandy TC-NCL514S

Osnovno: bullet IP kamera, 5 Mpx @ 20 fps, PoE LAN (10/100), IR

Ostalo: Digital WDR

Dimenzije: 208 × 82 × 81 mm

Tiandy TC-R3210 I/B/P

Osnovno: mrežni snimač (NVR), 10 kanala, 8 × PoE (maks. 120 W), HDMI, VGA, Alarm IO

Ostalo: Remaining Bandwidth Display, Camera VCA Function including: Tripwire, Double Tripwire, Perimeter, Object Abandon, Object Lost, Loitering, Running, Parking, Face Detection, Crowd, On Duty Detection, Face Counting, People Counting, Alert, Auto tracking, Video Abnormal Detection, Audio Abnormal Detection, Video Defocus Diagnosis, Video Scene Transformation Diagnosis.

Dimenzije i masa: 440 × 278 × 44 mm, 4 kg (bez HDD/SSD)

Proizvođač: (Tiandy (www.en.tiandy.com)

Kontakt: Tehno dućan (www.tehnoducan.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama