Prenosni računari koji su dovoljno snažni za igranje obično su i pozamašnih gabarita (setimo se samo „mrcine” pod nazivom Asus RoG GX700 koji smo opisali u SK 2/2016, koji čak ima i eksterno vodeno hlađenje). Punokrvni grafički procesori su u laptopima do nedavno bili retkost, jer su uglavnom korišćeni nešto slabiji čipovi, sa manjom potrošnjom energije, obično sa slovom „M” (mobile) u nazivu. Napredak u tehnologiji proizvodnje čipova doveo je do toga da se i snažniji grafički podsistemi ne zagrevaju toliko mnogo kao nekad, pa se sve češće srećemo sa prenosnim računarima sa ozbiljnim GPU-ovima koji su nam poznati sa desktop platforme. Naravno, proizvođači ipak moraju da posvete dosta pažnje hlađenju, mnogo više nego kod „običnih” laptopa. Uglavnom, iz trenutne ponude gejmerskih laptopa na tržištu, izdvojili smo tri karakteristična modela.
Acer Predator Helios 300 svoj gejmerski pedigre pokazuje samim gabaritima i, kao i obično, crvenim detaljima na crnom kućištu. Kako smo već navikli, crveni su i WASD tasteri, kao i pozadinsko osvetljenje tastature. Probali smo model sa ekranom od 17,3 inča koji ima tastaturu pune veličine, sa numeričkim setom tastera. Tačped je veliki, kvalitetan, i dobro pozicioniran. Helios ima osnovni set priključaka, sa leve i desne strane, pri čemu je tu, u skladu sa vremenom, i jedan USB-C port.
Na pozadini računara dominiraju rešetke za odvod toplog vazduha, a proizvođač posebno ističe da dva ugrađena ventilatora imaju metalne lopatice, što (bi trebalo da) je bolje od plastičnih. Hlađenje je izvedeno tako da (hladan) vazduh ulazi kroz rešetke na donjoj strani kućišta.
Ekran full HD rezolucije je IPS tipa, ali sa samo 6-bitnom paletom, na šta proizvođači u poslednje vreme pokušavaju da nas naviknu. Doduše, raspon boja na gejmerkom laptopu nije presudan. Značajniji podatak je vreme odziva piksela, što u slučaju IPS ekrana nije najbolje za igranje, pa treba prihvatiti taj kompromis. Ivice oko ekrana uopšte nisu tanke i ovaj laptop je generalno glomazniji od većine modela sa ekranom od 17 inča.
U konfiguraciji koju smo mi probali, Predator Helios 300 ima šestojezgarni Intel Core i7 procesor, 16 gigabajta radne memorije, Nvidia GeForce GTX 1060 grafiku sa šest gigabajta video-memorije, kao i idealnu kombinaciju SSD-a i hard-diska, pri čemu, doduše, SSD nije šampion brzine. Osim toga, performanse ovog računara su veoma dobre, a to se posebno odnosi na grafički podsistem koji može sa lakoćom da se izbori sa svim igrama u 1080p rezoluciji, a to su dometi GTX 1060 čipa koji su nam vrlo dobro poznati.
Da ne znamo da je Legion gejmerski brend kompanije Lenovo, njihov model Y530 bismo na prvi pogled proglasili „običnim” laptopom. Naime, spolja se ni po čemu ne vidi njegov igrački pedigre. Kompaktnost ovog laptopa takođe odgovara nečemu što ne može da posluži za igranje. Jedino što ga „odaje” su veliki otvori za hlađenje koji se nalaze na bočnim stranama i pozadi, što je, uzgred, sistem koji nam se više dopada nego u slučaju da rashladni sistem vazduh uvlači odozdo.
Takav sistem hlađenja je uslovio i položaj priključaka, tako da se oni kod ovog modela nalaze i na levoj i na desnoj i na zadnjoj strani, pri čemu je izbor i broj priključaka sasvim u skladu sa vremenom. Pomalo čudi izostanak čitača SD kartica, ali to ne bismo uzeli kao preteranu manu, s obzirom da USB čitač kartica, ako vam je potreban, košta svega par stotina dinara.
Ivice oko ekrana su vrlo tanke (osim donje), a zanimljivo je da se kamera nalazi ispod ekrana, što je rešenje sa kojim se prvi put srećemo. Iako je u pitanju laptop sa ekranom od 15,6 inča, i vrlo je kompaktan, bilo je prostora za numerički deo tastature, doduše nešto manje veličine, a ono što nam se posebno dopada kod ovog modela jeste set kursorskih tastera pune veličine. Tačped je karakterističan za Lenovo (Thinkpad) modele, sa fizičkim levim i desnim tasterom.
Ovaj laptop takođe ima šestobitni IPS ekran, a i ostatak „iznutrica” je vrlo sličan prethodno pominjanom modelu. Razlika je što se ovde nalazi višestruko brži Intelov SSD, ali je grafički procesor nešto slabiji, u vidu GTX 1050 Ti modela, sa četiri gigabajta sopstvene memorije. Pošto su nam dometi ovog čipa takođe veoma dobro poznati, a kako se pokazalo i kod ovog laptopa, za igranje u rezoluciji 1080p ćete tu i tamo morati da smanjite nivo detalja u pojedinim igrama.
Memorija u ovom računaru je dvokanalna i na testovima pokazuje skoro dvostruko bolje rezultate u odnosu na druga dva laptopa u ovom tekstu, ali se u praksi to ne odražava previše na ukupne performanse računara.
Asusov model FX505G nas vraća na klasični vizuelni koncept gejmerskog laptopa sa crvenim detaljima na kućištu. S obzirom na reč „TUF” u nazivu, jasno je da se radi o proizvodu koji je, kao i drugi Asusovi proizvodi sa tim sufiksom, posebno fizički izdržljiv, a Asus tvrdi da zadovoljava rigorozni standard MIL-STD-810G američke vojske. Ne znamo koliko vam je to važno, osim ako zaista laptop nosate svuda sa sobom, ali nije loše osećati se sigurnije da vašem ljubimcu skoro da ne može da se dogodi ništa loše.
U ovom modelu je upotrebljen nešto kvalitetniji ekran, pre svega po rasponu boja s obzirom da je upotrebljen osmobitni IPS panel. Bočne ivice ekrana su prilično tanke i za ovaj model bismo takođe mogli da kažemo da je veoma kompaktan, naročito kada imamo u vidu da je u pitanju gejmerski model.
Osvetljena tastatura je pune veličine, sa istaknutim WASD tasterima, numeričkim setom tastera, kao i kursorskim tasterima u normalnom rasporedu i veličini, mada tri tastera sa strelicama „štrče” iz osnovnog pravougaonika koji čini tastatura. Tačped je dobar, velik i odgovarajuće pozicioniran.
Stalno naglašavamo da su naši utisci bazirani na konfiguraciji koju smo mi probali, jer svi proizvođači imaju više različitih modela, pa modeli u prodaji mogu biti bitno različiti od onoga što mi dobijemo na test.
Uglavnom, FX505G koji smo mi probali je nešto slabiji od dva prethodno pomenuta modela. U njemu je Core i5 procesor sa četiri jezgra, ima samo osam gigabajta memorije, ali i dosta dobru kombinaciju Kingston SSD-a i Western Digital hard-diska. Grafički procesor je GTX 1060, ali je, zanimljivo, opremljen sa samo tri gigabajta video-memorije. U praksi, naši testovi su pokazali da ovaj sistem pruža performanse koje su tek nešto slabije od Acerovog modela kod kojeg grafički procesor raspolaže sa dvostruko više memorije i koji, uz to, ima jači procesor i više memorije. Mišljenja smo ipak da, ne samo zbog igara, osam gigabajta radne memorije nije dovoljno za komforan rad.
Na tržištu je prisutno mnogo gejmerskih laptopa, različitih proizvođača, ali mi ćemo se ovde ograničiti na poređenje ova tri konkretna modela. Acerov model predstavlja predvidivi izdanak Predator serije i, na sreću, zadržao je osnovnu karakteristiku svoje familije – povoljniju cenu u odnosu na konkurenciju. Konkretan model bi mogao biti bolji po nekim pitanjima, pri čemu najviše mislimo na performanse SSD-a, ali je svakako u pitanju potentni gejmerski laptop koji će vam pružiti dane i dane zabave.
Legion Y530 je prvi laptop ovog Lenovo brenda koji smo probali. Ono što nam se dopada kod njega je upravo nasleđe Lenovoa (ranije IBM-a) u vidu ozbiljnog, skoro poslovnog izgleda. Ako zanemarimo GPU, ovo je laptop koji će zadovoljiti svačije potrebe, pa čak i u profesionalnom radu (sem, možda, grafike i videa, zbog nešto lošijeg ekrana). Ako ponovo uzmemo u obzir GPU – eto dobrog laptopa koje je (i) gejmerski.
Asusov „nesalomivi”, izdržljivi model, sem te karakteristike koja vam pruža mogućnost da ne morate da ga „mazite i pazite”, predstavlja donju granicu performansi koje su potrebne za igranje u rezoluciji 1080p, ali je to kompromis koji morate da napravite ako vam je budžet ograničen. Ne samo zbog igranja, nedostaje mu još jedan memorijski modul da bi bio sasvim lepo zaokružena celina za svakodnevni rad i zabavu.