TEST DRIVE<>
012011<><>

NZXT Guardian 921 i Phantom

Silni i nejaki

NZXT Guardian 921
NZXT Guardian 921
Nedavno smo imali prilike da se po prvi put pozabavimo kućištima mlade kompanije NZXT (SK 10/2010). Ovoga puta na test smo dobili još dva modela iz različitih serija.

Prvi je Guardian 921, koji predstavlja model namenjen manje zahtevnim korisnicima. Kvalitetna izrada i upotrebljeni materijali glavni su aduti ovog kućišta, pošto su neka konstrukciona rešenja prilično diskutabilna. Pre svega, nedostatak bilo kakvog vida cable managementa odmah je uočljiv. Ni jedan jedini kabl unutar kućišta nije moguće sprovesti na takav način da ne bi ometao protok vazduha. Ovome svakako ne idu u prilog ni više nego skromne rashladne mogućnosti, za koje su zadužena svega tri ventilatora od po 12 cm, jedan s prednje, jedan sa zadnje i jedan na bočnoj stranici. Nedostatak filtera za prašinu na prednjem i bočnom ventilatoru, kao i prilično otežan pristup prednjem ventilatoru radi čišćenja takođe su za kritiku. Iza masivnih vrata koja prekrivaju čitavu prednju masku nalaze se tri mesta za 5,25-inčne uređaje, kao i dva 3,5-inčna mesta. Displej koji se nalazi na vrhu prednje strane prikazuje temperature sa tri sonde prikačene na njega, a odmah ispod njega nalaze se tasteri ’Power’ i ’Reset’. Audio, dva USB i jedan e-SATA konektor smešteni su na donjoj levoj ivici prednje maske. U kućište je moguće smestiti četiri hard diska, od kojih su samo tri hlađena uz pomoć prednjeg ventilatora, i to kroz veoma male proreze, tako da bi zapravo samo dva bila kako-tako hlađena. Nije nam se naročito dopao ni sistem za montažu uređaja bez upotrebe šrafova. Da je svestan svih mana ovog kućišta dokazao je i sam proizvođač, koji već ima u ponudi njegovu poboljšanu verziju Guardian 921 RB, koja je dobila solidan cable management i kod koje je napajanje postavljeno na dnu, pa je tako ostalo mesta i za jedan ventilator na vrhu kućišta. U svakom slučaju, nismo oduševljeni ovom starijom verzijom kućišta, a cena od 85 evra svakako mu ne ide u prilog.

NZXT Phantom
NZXT Phantom
Phantom je već sasvim druga priča. Izvanredno osmišljeno kućište, sa pregršt opcija u izboru vrste hlađenja i nekim jedinstvenim rešenjima. Uz kućište dolaze četiri ventilatora, dva od 12 cm na bočnoj, jedan od 12 cm na zadnjoj i jedan od 20 cm na gornjoj stranici. Pored ovih, moguće je dodati još jedan ventilator od 14 cm na prednjoj strani, jedan od 20 cm na gornjoj strani, kao i jedan od 20 ili čak 23 cm na bočnoj strani, a svi ventilatori koji uvlače vazduh zaštićeni su filterima za prašinu. Impresivno, zar ne? Veoma nam se dopala i mogućnost da se uz pomoć isporučenih nosača ispod ventilatora na gornjoj strani instalira radijator za vodeno hlađenje dimenzija 2 x 12 ili 2 x 14 cm. Uz čak četiri proreza za creva na zadnjoj strani, Phantom je spreman da ugosti veoma ozbiljne sisteme vodenih hlađenja. Još jedan impresivan detalj predstavlja ugrađeni kontroler ventilatora. Izveden je u vidu pet kliznih potenciometara na gornjoj strani kućišta, od kojih je svaki sposoban da upravlja sa po dva ventilatora ukupne snage čak 20 W. Mogućnost kontrole brzine čak 10 ventilatora zaista nije nešto što se često viđa kao osnovna mogućnost kućišta. Zapravo, ovo je prvi put da se srećemo sa takvom opcijom. Ni ostatak kućišta nije ništa manje impresivan: cable management će zadovoljiti i najveće pedante, a instalacija hard diskova i optičkih uređaja veoma je jednostavna uz pomoć sistema bravica i nosača koji ne zahtevaju upotrebu šrafova i alata. Phantom može da primi pet hard diskova, a u slučaju potrebe moguće je dodati još dva u posebnom nosaču. Uz kućište se isporučuju nosači i za solid state diskove, tako da će i njihova instalacija proći bez problema. Gornju polovinu prednje maske prekrivaju vrata, iza kojih se nalaze mesta za pet 5,25-inčnih uređaja. Poklopci ovih mesta takođe se vrlo jednostavno skidaju bez upotrebe alata. Tasteri ’Power’ i ’Reset’ nalaze se na levoj ivici gornje strane, neposredno uz audio, USB i e-SATA konektore. Pored sjajnih tehničkih karakteristika, tvorcima ovog kućišta moramo odati priznanje i za estetiku. Možda se Phantom neće dopasti baš svakom, ali je njegov dizajn vrlo neuobičajen i razbija monotoniju potpuno simetričnih kućišta koja svakodnevno viđamo. Pored toga, proizvodi se u tri boje – beloj, crnoj i crvenoj, tako će zadovoljiti mnoge ukuse. Cenu od oko 140 evra smatramo potpuno opravdanom za sve ono što Phantom nudi i drage volje ga preporučujemo svakom ko može da ga sebi priušti.

Vladimir TRAJKOVIĆ

 
AMD Radeon HD 6950 & Radeon HD 6970
nVidia GeForce GTX 570
AMD Athlon II X2 265, AMD Athlon II X3 455, AMD Phenom II X4 645
HP Envy17-1050ea
Toshiba Satellite R630-10k
Samsung SyncMaster XL2370 i 2343NW
Apple MacBook Air 11”/13”
Tenda W300A, W302U, W306R i W307R
NZXT Guardian 921 i Phantom
Šta mislite o ovom tekstu?
Chieftec Aluminum Notebook Cooler Pad (CPD1200A i 1500A)
Cooler Master Xport 251
Genius Micro Traveler 900BT i 900LS
Verbatim Gigabit NAS External Hard Drive 1 TB
Lenovo Mini Wireless Keyboard N5901
Viewsonic VMP73 i VMP74
Mio Moov 400 i S600

Guardian 921
Osnovno:
3 x 5,25”, 2 x 3,5” spoljašnji + 4 x 3,5” HDD, audio konektori, 2 x USB, 1 x e-SATA
Hlađenje:
3 x 12 cm ventilatori

Phantom
Osnovno:
5 x 5,25”, 5 + 2 x 3,5” HDD ili 2,5” SSD, audio konektori, 2 x USB, 1 e-SATA
Hlađenje:
1 x 20 cm + 3 x 12 cm ventilatori + 1 x 14 cm, 1 x 20 cm, 1 x 20 ili 23 cm opciono, fan kontroler za 10 ventilatora
Proizvođač:
NZXT
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera