AMD Athlon II X2 265, AMD Athlon II X3 455, AMD Phenom II X4 645
Takt u drugom planu
AMD Athlon II
S prvim modelima linije Athlon II AMD-ovih procesora sreli smo se još sredinom 2009. godine. Od tada do sada oni su stalno bili ubrzavani, zadržavajući unutar familije klasifikaciju na modele X2, X3 i X4. Ono što se menjalo jeste kvalitet samih jezgara i optimizacija softvera koji može sve da ih uposli. Posledice kvalitativnih promena su veći overklok, smanjeno zagrevanje i niža cena. Optimizacija softvera dovela je do toga da je postalo važnije to koliko jezgara ima procesor nego na koliko gigaherca radi.
Da li zbog činjenice da ga je lakše programirati, ili možda zbog toga što na njegovom razvoju rade mnogo veći timovi programera, aplikativni softver je mnogo brže napredovao u domenu optimizacije u odnosu na „zabavni softver” iliti igre. No, stvari su i u tom domenu počele rapidno da se menjaju i unapređuju, a DirectX 11 doneo je jači vetar u jedra multi-core procesorima. Posledice sveukupnog fokusa IT industrije mogu se videti u rezultatima našeg testiranja. Jednostavno, dual- -core procesori su tamo gde su single- -core procesori bili pre pet godina – na početku svog kraja.
Ono po čemu 2010. godina neće ostati upamćena, baš kao ni godina pre nje, jesu AMD-ovi tri-core procesori. Šteta. Teško da je ikada postojao procesor koji je ima tako dobar odnos cene i performansi, a koji je istovremeno gurnut na marginu interesovanja. To je prava šteta, jer se za 70–80 evra dobija procesor koji je u svemu brži od dual-core procesora, a tek je neznatno skuplji. Naravno, pričamo o trenutno najbržem (ovde testiranom) modelu Athlon II X3 455. Nešto sporiji modeli cenovno su izjednačeni sa takođe testiranim modelom Athlon II X2 265, a pri tom su i dalje brži.
Dalji rast popularnosti i, što je mnogo bitnije, svrsishodnosti quad-core procesora za obične korisnike je nešto što će obeležiti godinu pred nama. To se može videti u našoj „kristalnoj kugli” od grafikona. Naime, bez obzira na to što Athlon II X4 645 radi na 200 MHz nižem taktu u odnosu na Athlon II X3 455, njegovo dodatno jezgro daje mu prednost u svim aplikacijama. On takođe ima prednost i u igrama, pogotovu DirectX 11 naslovima iz naše test baterije.
Zbog svega nabrojanog jasno je da će se X2 preseliti u najniži cenovni rang, a posle toga i u istoriju. Trojezgarni i četverojezgarni procesori su „way to go” u novoj godini, barem kada je AMD u pitanju.