TEST DRIVE<>
122010<><>

ASUS ENGTX580/2DI/1536MD

Fermi na popravnom

ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
Pre nego što počnemo priču o novom GeForceu, prvo ćemo malo filozofirati. Ma koliko mali, veliki, iskusni ili neiskusni bili, svima se dešavaju greške, nebitno da li pričamo o pojedincima, grupama ili kompanijama. A svi oni koji greše dele se na one koje su nakon greške uspeli da se poprave i iz toga izvukli neku pouku i na one druge koji to nisu uspeli. Ako je u pitanju kompanija, pa još iz ove druge grupe, onda ona obično završava sa katancem na bravi.

U zavisnosti od veličine, mogućnosti, pozicija na kojima se nalaze i, naravno, konkurencije, kompanije manje ili više dobro trpe greške i promašaje. Tako je, na primer, Intel mogao šest godina da forsira promašenu NetBurst arhitekturu svojih Pentium 4 procesora, sve dok sa arhitekturom Core nije preuzeo primat „jer mu se tako moglo”. U pitanju je kompanija koja je toliko dominantna da je ni još 10 godina promašivanja verovatno ne bi koštalo liderske pozicije. Zanimljivo je to da je Intel ostvarivao veće prihode iako je sve vreme realno imao inferiorniji proizvod. S druge strane, AMD je nakon fijaska sa prvim Phenom procesorom morao da polaže popravni ispit (i da ga položi), i to sa procesorom Phenom II svega godinu dana kasnije. Ipak, AMD je brzo izgubio oreol lidera, barem kada su tehnički aspekti proizvoda u pitanju. Prosto, kompanija AMD nije dovoljno jaka da duže vreme odoleva suparniku kakav je Intel.

Na tržištu grafičkih procesora, poslednja se u problemu našla nVidia, i to po drugi put. Većina pamti GeForce FX 5800 kartice, a sličan fijasko dogodio se i kada je u pitanju GeForce GTX 480, popularni Fermi. Ni ATI nije imun na greške – HD 2900XT je na sličan način podbacio u odnosu na očekivanja, samo što AMD tada nije gromoglasno najavio ovaj proizvod. Što se u narodu kaže, nisu toliko visoko leteli, pa ni udarac nije toliko boleo. S druge starne, nVidia se uvek trudi da leti što je više moguće, pa se njihovi padovi i duže pamte. Ipak, nVidia nije tamo neka leva kompanija i izgleda da je uspela da se vrati. Oni su u ekspresnom roku uspeli da izbace nov, unapređen grafički procesor oznake GF110 i implementirali ga u karticu GeForce GTX 580.

Šta su to GF110 i GTX 580? Najjednostavnije i najkraće rečeno – sve ono što je originalni Fermi i GeForce GTX 480 trebalo da budu. U pitanju je grafički procesor izrađen u 40-nanometarskom proizvodnom procesu, prilikom čijeg su dizajniranja implementirana sva stečena znanja o mogućnostima i nemogućnostima tog čipa. Primena dotičnog „naravoučenija” rezultovala je čipom kome besprekorno funkcionišu svih 512 CUDA procesora, sa svim ostalim pripadajućim jedinicama, i to na nešto višem taktu. Kao šlag na tortu dolazi činjenica da GF110 troši osetno manje energije, pa se manje i zagreva.

Sama specifikacija, sem ovih podataka, nije menjana – GeForce GTX580 može sve ono što može i GTX 480, kao i modeli izvedeni iz njega. DirectX 11, General Purpose GPU, PhysX, 3D Vision... Dakle, baš sve što mogu ostali čipovi i kartice bazirane na Fermi arhitekturi. Međutim, GeForce GTX 580 to radi dosta brže i uz znatno manje potrošnje i buke. U domenu buke, veliku pomoć štedljivijem GPU pruža i novi sistem hlađenja. Tu je nVidia primenila rešenje hladnjaka sa isparavajućom komorom, koje nam je dobro poznato sa Sapphireovih Radeona iz serije VaporX .

Osnova GF110 čipa radi na 772 MHz, stream procesori na 1,54 GHz, dok 1,5 GB GDDR5 memorije efektivno radi na 4,08 GHz. Sve se napaja preko dva konektora, jednog 6-pinskog i jednog 8-pinskog, i deklarisano je na 244 W TDP. Teoretski, to je minimalna razlika u odnosu na 250 W, na koliko je bio deklarisan GTX 480.

Ne treba misliti da GeForce GTX 580 troši malo. I novi čip je veliki potrošač, ali je bolje hlađen i znatno je efikasniji kada se pogledaju uložena energija i dobijene performanse.

Što se performansi tiče, one su zaista onakve kakvim ih nVidia predstavlja – GF110 je trenutno najmoćniji grafički procesor, a GeForce GTX 580 najbrža single GPU grafička kartica. Štaviše, GeForce GTX 580 je, prema našim testovima, potpuno ravnopravan takmac i najbržoj kartici sa dva GPU, Radeonu HD 5970. S obzirom na to da je taj Radeon dvoprocesorka kartica, nije ni čudo to što se razlike kreću od minimalnih do solidnih, i to u oba smera. Nekad je GeForce GTX 580 solidno brži, dok nekad CrossFire radi odlično i Radeon HD 5970 preuzima primat. Generalno, ove kartice ponašaju se veoma slično. Ne treba zanemariti podatak da je nVidijin takmac nešto tiši i da ukupno troši manje struje.

U grafikonima možete videti i uporedne rezultate Radeona HD 5870, koji predstavlja najbržu single GPU karticu koja stiže od konkurencije. Takođe, da bi stvari bile što interesantnije dodali smo i trenutnu best buy CrossFire konfiguraciju sa dva Radeona HD 6870. GeForce GTX 580 nije najbrži u svakom testu, ali je jasno da je izuzetno brz i konkurentan najboljim rešenjima koje AMD ima u svojoj ponudi. Bravo za nVidiju!

Kada je reč o vaskrslom Fermiju mi nemamo većih zamerki, mada bi nekoliko sitnica moglo da smeta onima sa „specifičnim potrebama”. Ovolika grafička snaga je, logično, vrlo upotrebljiva za višemonitorsko okruženje, i tu je nVidia u zaostatku. Jedan GTX 580 može da izbaci sliku na „samo” dva monitora. Da bi se dodao još koji monitor, treba dokupiti još jedan GeForce i uposliti ih u SLI režimu. To je šteta, jer je GeForce GTX 580 svakako dovoljno moćan da se na njega poveže i više od dva monitora – da „potera” jednu rezoluciju preko tri monitora visoke rezolucije, pa čak sve to i u 3D režimu.

Nažalost, nismo bili u mogućnosti da testiramo originalni Fermi, tj. GeForce GTX 480 karticu. Prosto, nije bila dostupna, što je prilično čudno s obzirom na to da je u pitanju top-model star manje od šest meseci. Ipak, nijedan od većih distributera, kao ni predstavnik nVidije nisu imali na raspolaganju starog šampiona. Očigledno je da je proizvodnja odavno obustavljena zbog nikakve potražnje i da svi žele da se 480-tica što pre zaboravi.

Na kraju ono najvažnije – cena. U momentu pisanja ovog teksta na našem tržištu bilo je u ponudi nekoliko modela sa cenom od 450 do 500 evra. To je već sasvim dovoljno da ustanovimo okvir cene koji će zavisiti od pakovanja i proizvođača. Bez obzira na to što će u prvi mah svi proizvođači imati iste kartice, razlike su na početku, kao i uvek, samo u nalepnicama i obeležjima. Naravno, Asus sa našeg testa je među najskupljim karticama. Ipak, činjenica je da je ona zasad i najbrža, s obzirom na to da dolazi „fabrički overklokovana” na 782 MHz, što je za 10 MHz više od fabričkih 772 MHz. Bitno ili ne, ocenite sami.

U svakom slučaju, skoro 500 evra baš i nije mala suma. Nismo ni očekivali da će nVidia kada su cene u pitanju ići ispod onih kod AMD-a, ali nam se čini da je suma ipak na gornjoj granici prihvatljivosti, naravno za one najzahtevnije. Svakako, i ljubitelji nVidije će verovatno dobro razmisliti o tome da li je GeForce GTX 580 vredan tolikog novca, posebno kada se za iste pare kupiti dve Radeon HD 6870 kartice, koje su u CrossFire paru generalno brže.

Ne treba očekivati da će se uskoro pojaviti i slabiji modeli serije GeForce 500, s obzirom na to da su skoro sva unapređenja koja razlikuju GF 110 od prethodnika već implementirana u GF 104, 106 i 108 procesore ugrađene u modele 430, 450 i 460.

Kada se uzmu u obzir sve ove činjenice, možemo konstatovati da je nVidia uspela da u rekordnom roku spremi i s najvišom ocenom položi popravni ispit. GeForce GTX580 je sve ono što je GTX480 trebalo da bude – najmoćnija HighEnd grafička kartica namenjena entuzijastima bez kompromisa i bez budžetskih ograničenja.

Saša UZELAC

 
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
Šta mislite o ovom tekstu?
ASUS EAH6870/2DI2S/1GD5
AMD Phenom II X2 565 Black Edition, AMD Phenom II X4 975 Black Edition, AMD Phenom II X6 1075T
Asus N53Jg-SX115V
HP 2310ti
Acer Aspire One D255-2DQcc
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Cooler Master HAF 912 Plus, Xigmatek Utgard i Recom PowerStation EVO
Nikon Coolpix S80 i S1100pj
QNAP NMP-1000P
Winstars USB Video&Audio Grabber (WS-DVR203AV)
Xilence Noise Reduction Kit
Sweex Wireless Mouse Voyager Red USB
Fujitsu Celvin NAS Server Q700
Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF
Verbatim Clip-it i GT Edition
LG HX300G

Rezultati testova
3DMark Vantage (DX10. eXtreme GPU)
Aliens vs. Predator (DX11 UQ)
BattleForge (DX11; VeryHigh)
Crysis WARHEAD (DX10; 64bit Enth. - Gam.)
Dirt2 (DX11 UltraQ)
FarCry 2 (DX10 UltraQ. AI off)
Heaven 2.0 (DX11. High-Normal)
Lost Planet 2 (DX11; High)
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

ASUS ENGTX580/2DI/1536MD5
Osnovno:
GF110, 512 CUDA jezgara, 782/1544/4008 MHz, 1,5 GB GDDR5
Ostalo:
OpenGL 4, DirectX 11, OpenCL 1.0, 2x DVI, 1 x miniHDMI, SLI, TDP 244 W
Proizvođač:
Asus
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera