TEST DRIVE<>
122010<><>

Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF

Fokusirani duhovi

Genius eFace 1325R
Genius eFace 1325R
Genius kao brend neumitno budi sećanje na devedesete godine prošlog veka i tadašnju politiku koja je prouzrokovala sankcije na uvoz robe. Nakon dugogodišnje stagnacije priliva računarskog hardvera, promena rukovodstva države i nova politika doveli su do mogućnosti izbora, situacije u kojoj prosečni Srbin dugo nije bio. Kako ukidanje sankcija nije automatski dovelo i do rasta standarda građana, kupovina evropskog brenda poput Logitecha je za mnoge bio samo san. Glavna dilema svodila se na sledeće – da li odabrati skuplji Mitsumi miš sa dva tastera ili Genius sa tri? Kako se moglo i očekivati, taj isti prosečni Srbin je, postavivši sebi to pitanje, čisto srpskim načinom dedukcije zaključio: „Što više to bolje! Zeznuću komšiju, imaću više dugmića od njega, a usput ću uštedeti pet maraka!” To što je jedva umeo da koristi i dva tastera, a kamoli da podesi tadašnji Windows 95 i aktivira treći taster nije mu bilo previše bitno. Da li usled restrikcija električne energije ili „korišćenja računara ne duže od sat vremena zbog zračenja”, većina Genius modela radila je besprekorno sve do tranzicije na PS/2 priključak, što je firmi pomoglo da stekne epitet povoljnog i pouzdanog proizvođača. Nekoliko svetlosnih godina unapred, paleta proizvoda koje Genius proizvodi daleko je povećana, ali je i konkurencija daleko žustrija. Kako se u liniji Genius proizvoda sada nalaze i tehnički napredniji proizvodi, pitanje je da li je ova firma sposobna da se bori u višoj klasi?

eFace 1325R je oznaka iza koje se krije nešto naprednija Genius web kamera čija je glavna odlika mogućnost snimanja po mraku. To je omogućeno zahvaljujuči četiri infracrvene diode smeštene oko sočiva. Kamera može da stoji samostalno na stolu ili, zahvaljujući pomičnom prstenu u obliku slova Z, može da se montira na monitor, ali kako je površina koja naleže na monitor mala, kamera na monitoru stoji poprilično labavo. Višeslojno sočivo sa manuelnim fokusnim prstenom zaduženo je za prenos slike do senzora rezolucije 1,3 megapiksela. Dobijena slika sadrži primetan šum i loše je zasićenje boje čak i pri solidnoj osvetljenosti, dok je u mraku bez korišćenja infracrvenog (IR) osvetljenja gotovo neupotrebljiva. Uključivanje IR svetla, međutim, dovodi do prejakog kontrasta, a kako ne postoji mogućnost smanjivanja intenziteta IR svetlosti, dolazi do „isijavanja” lica, a oči koje izgledaju kao dve crne rupe navešće vas da se zapitate da li ste na ekranu snimili duha. Video snimak je dovoljno tečan kako u dnevnom tako i u noćnom režimu, uz podrazumevano ograničenje na 640 x 480 piksela ukoliko želite maksimalnih 30 frejmova u sekundi.

Genius eFace 2050AF
Genius eFace 2050AF
Karakteristike koje odvajaju eFace 2050AF, drugi model na testu, od ostalih Genius web kamera i smeštaju ga u vrh njegove ponude jesu automatsko fokusiranje slike i mogućnost snimanja HD 720p video zapisa. Izrađena na identičnoj osnovi kao i prethodni model (takozvani Z prsten), i ova kamera ima problem sa stabilnošću, ali donosi novinu u vidu mogućnosti rotiranja kamere oko vertikalne ose za 360°. Senzor od 2 megapiksela i motorizovani autofokus svakako daju mnogo bolje rezultate u odnosu na prvi model kada je u pitanju dobro osvetljena prostorija. Iako je slika često previše eksponirana, uz malo igranja sa podešavanjima lako može da se dođe do pristojnih rezultata. Autofokus svakako daje veću slobodu jer ne morate da podešavate fokus svaki put kada želite da snimite nešto na drugom kraju sobe. Međutim, autofokus može da bude prilično nezgodan kod fotografija zato što često ne stiže dovoljno brzo da fokusira sliku, pa su snimljene slike mutne. Najveća zamerka odnosi se na upotrebu kamere noću. Bez obzira na to da li je autofokus uključen ili ne, kamera je potpuno neupotrebljiva bez dodatnog osvetljenja. Video snimak takođe je problematičan ukoliko je uključen autofokus, jer se javljaju „duhovi” i kašnjenje pokreta.

Kako se oba modela nisu proslavila kvalitetom slike, Geniusu ostaju još dva segmenta kojima bi mogao da osvoji kupce – cena i nostalgija. S obzirom na to da potonje kod nas Srba brzo pada u vodu ukoliko se pojavi nešto kvalitetnije i povoljnije, jasno je da je cenovna politika najbitnija. eFace 1325R košta oko 30 evra, dok eFace 2050AF dostiže skoro 50, što je u poređenju s najnovijom generacijom Canyon i Prestigio modela, testiranim u prethodnim brojevima, ipak previše, jer oni nude kvalitetniju sliku po nižoj ceni.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
ASUS ENGTX580/2DI/1536MD
ASUS EAH6870/2DI2S/1GD5
AMD Phenom II X2 565 Black Edition, AMD Phenom II X4 975 Black Edition, AMD Phenom II X6 1075T
Asus N53Jg-SX115V
HP 2310ti
Acer Aspire One D255-2DQcc
Hewlett-Packard Pavilion dv7-4050em
Cooler Master HAF 912 Plus, Xigmatek Utgard i Recom PowerStation EVO
Nikon Coolpix S80 i S1100pj
QNAP NMP-1000P
Winstars USB Video&Audio Grabber (WS-DVR203AV)
Xilence Noise Reduction Kit
Sweex Wireless Mouse Voyager Red USB
Fujitsu Celvin NAS Server Q700
Genius eFace 1325R i Genius eFace 2050AF
Šta mislite o ovom tekstu?
Verbatim Clip-it i GT Edition
LG HX300G

Genius eFace 1325R
Rezolucija:
1,3 megapiksela
Ostalo:
ugrađen mikrofon, IR diode

Genius eFace 2050AF
Rezolucija:
2 megapiksela
Ostalo:
ugrađen mikrofon, autofokus
Proizvođač:
Genius
Kontakt:
Computer Dream
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera