TEST DRIVE<>
012011<><>

Toshiba Satellite R630-10k

Odlična kupovina

Toshiba Satellite R630-10k
Toshiba Satellite R630-10k
Do pre nekoliko godina cena ultraportabilnih laptopova bila je ekvivaletna ceni starijeg polovnog automobila. U to vreme i te kako se plaćalo umeće proizvođača da snažan hardver smeste u što manje kućište i ovakvi prenosnici bili su rezervisani samo za japije i velike „zverke”. Napredak platforme Centrino omogućio je da biznis prenosnici malih dijagonala „siđu u narod” i spuste se ispod famozne granice od 1000 evra. U vreme krize svi gledaju da uštede, pa se Toshiba odlično dosetila da jedan od modela iz prestižne porodice Portege neznatno izmeni i ponudi ga po nižoj ceni u porodici Satellite. Kod jeftinijeg Satellite R630 prenosnika izostavljeni su Core i7 procesori, konektor za docking station i ExpressCard slot, ali su zato tu zaštitni znakovi Portege proizvoda u vidu besprekorne izrade, odlične mobilnosti i duge autonomije – dovoljni razlozi da se ovaj prenosnik nađe kod nas na testiranju.

Model koji je nama dopao šaka u oznaci je imao sufiks 10k i bio je baziran na procesoru Core i3-350M, uparenog sa čipsetom HM55. Na Internetu smo pronašli podatak da serija Satellite R630 u ponudi ima i Core i5 procesore. Četiri GB DDR3 memorije postalo je standard za današnje prenosnike, a podignuta je i donja granica kapaciteta hard diskova pa retko koji model dolazi sa hard diskom kapaciteta manjeg od 320 GB. Testirani Toshibin laptop ispunjava oba kriterijuma, ali ipak ostaje žal što Hitachijev hard disk ne radi na 7200 obrtaja u minutu. Displej od 13,3 inča jedan je od najjačih aduta ovog biznis laptopa. Na njega nismo imali ama baš nijednu zamerku – sve je na najvišem nivou, počev od kontrasta, prikaza boja, uglova gledanja i ravnomernosti osvetljenja. Očekivali smo da će Toshiba ovde napraviti pokoji kompromis, imajući u vidu to da laptop ipak pripada jeftinijoj seriji Satellite, ali se to na sreću nije desilo. Još jedna činjenica koja će mnoge obradovati jeste da japanski gigant nije poklekao trendu glossy ekrana. Inače, prenosnike sa mat displejima danas možemo nabrojati na prste jedne ruke, pa ova činjenica predstavlja još jedan snažan adut serije Satellite R630. Iako je debljina laptopa na nekim delovima manja od 19 mm, mesta se ipak našlo za dual layer DVD rezač, što je za svaku pohvalu. Testirani laptop nije zaslužio nalepnicu Centrino jer je kod izbora WiFi čipa Intel ipak preskočen i izbor je pao na Broadcom. Kvalitet ugrađenih zvučnika nije nas impresionirao.

Specifikacije
Toshiba R630-10k
Procesor: Intel Core i3-350M
Čipset: Intel HM55
Memorija: 4 GB DDR3
HDD: Hitachi 320 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: Intel GMA HD
Optika: Matshita DVD-RAM UJ-844S; CD-ROM/-R/-RW: 24x/20x/16x; DVD-ROM/±R/±RW/±R DL: 8x/8x/6x/4x
Displej: 13,3” 1366 x 768
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Intel (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Broadcom (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, USB 2.0, eSATA/USB 2.0 (levo), USB 2.0, SPK, MIC (desno)
Dimenzije / težina: 316 x 227 x 18–26 mm / 1,4 kg
Baterija: 6-cell 10,8 V 5800 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium x64, Microsoft Works 9.0, probne verzije Microsoft Office 2007 i McAfee Internet Security aplikacija u trajanju od 60 dana, Toshiba uslužni programi
Dodatno: 2.0 MPx web kamera, 5 u 1 (SD, MMC, MS, MS Pro, xD) čitač kartica
Proizvođač: Toshiba (www.toshiba.com)
Kontakt: Toshiba Srbija (www.toshiba.rs)
 
Prvi put kad smo ugledali Satellite R630 imali smo utisak da se neko poigrao s nama i zalepio Toshibin logo na prenosnik drugog proizvođača. Crn poslovni look, odsustvo sjajnih površina i oblih ivica, jednom rečju, sasvim nov Toshibin proizvod bez ikakve sličnosti sa starijim modelima. To ne znači da nam se prethodni notebookovi japanskog giganta nisu svideli, ali ih jednostavno nismo svrstavali u krug lepših laptopova. Sada je druga priča i slobodno možemo reći da Satellite R630 po izgledu može da parira i HP-ovoj prestižnoj porodici Elitebook. Pored izgleda, Satellite R630 može da se sa „elitnim knjigama” takmiči i u izradi, zbog korišćenja aluminijuma i magnezijuma, koji garantuju dugovečnost. Tastatura i touchpad takođe zaslužuju sve pohvale i na njih nismo imali nikakve zamerke. Zagrevanje je svedeno na minimum, iako smo mi očekivali drugačije imajući u vidu male dimenzije laptopa. Prenosnik je čak i prilikom reprodukcije Full HD video fajlova bio gotovo nečujan, što je još jedan dokaz da su zaposleni u Toshibi ozbiljno pristupili zadatku kreiranja pravog poslovnog prenosnika, kod kog se povišena temperatura i buka jednostavno ne tolerišu.

Toshiba Satellite R630-10k dolazi opremljen 64-bitnom Home Premium edicijom operativnog sistema Windows 7. Ako vaš posao zahteva domensko Windows okruženje, možete se opredeliti i za Professional verziju sedmice. Toshiba standardno „puni” svoje prenosnike gomilom utillityja, što je bio slučaj i kod testiranog modela. Nakon pola sata čišćenja sistema od raznih bloatware programa, laptop se poprilično ubrzao, pa je naš topli savet da izdvojite vreme za ovu operaciju ili uposlite nekog geek drugara. Od dodatnog softvera ističemo Works 9.0, koji će sasvim dobro zameniti paket Office.

Kao što smo već pomenuli, procesor Core i3 će bez problema obaviti sve najčešće poslovne operacije, a to su u 90 odsto slučajeva intenzivan rad sa dokumentima, surf, email i korišćenje popularnih komunikacionih alata poput Skypea. Ni multimedijalni zadaci mu nisu strani – bez problema barata filmovima u obe HD rezolucije. Nismo se previše zamarali benchmark testovima, jer je i vrapcima na grani odavno jasno da integrisana grafika nije namenjena igranju. Svaka pohvala ide Toshibi za autonomiju, jer je testirani model uspeo da izdrži skoro punih pet časova, što je rezultat koji ostvaruju mnogo sporiji netbookovi.

Toshiba je na pravi način redizajnirala jedan skup proizvod i sa minimalnim uštedama učinila ga pristupačnim širokim narodnim masama. Sigurno je da ćete preživeti bez najbržih mobilnih procesora, a garantujemo da vam ni odsustvo doka neće teško pasti kad sračunate razliku između prenosnika Satellite R630-10k i odgovarajućih modela iz serije Portege R700. Tokom višednevnog testiranja nismo mogli da nađemo nijednu manu ovom biznis prenosniku, ako izuzmemo nešto sporiji hard disk. Prednosti ima napretek, a one najbitnije pomenućemo još jednom – izrada, dizajn, autonomija, mobilnost, sve što treba da krasi pravi biznis laptop. Nadamo se da će ovaj dobitni recept Toshiba primeniti i na druge notebookove sa svoje trake i da nas u 2011. godini očekuje još prijatnih iznenađenja iz fabrike ovog japanskog giganta.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Radeon HD 6950 & Radeon HD 6970
nVidia GeForce GTX 570
AMD Athlon II X2 265, AMD Athlon II X3 455, AMD Phenom II X4 645
HP Envy17-1050ea
Toshiba Satellite R630-10k
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung SyncMaster XL2370 i 2343NW
Apple MacBook Air 11”/13”
Tenda W300A, W302U, W306R i W307R
NZXT Guardian 921 i Phantom
Chieftec Aluminum Notebook Cooler Pad (CPD1200A i 1500A)
Cooler Master Xport 251
Genius Micro Traveler 900BT i 900LS
Verbatim Gigabit NAS External Hard Drive 1 TB
Lenovo Mini Wireless Keyboard N5901
Viewsonic VMP73 i VMP74
Mio Moov 400 i S600

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Sisoft Sandra Professional 2009
PCMark Vantage
Quake 4 High
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera