TEST DRIVE<>
012011<><>

HP Envy17-1050ea

Baš zavidan

HP Envy17-1050ea
HP Envy17-1050ea
Kroz rubriku Test Drive u protekloj godini je prošao veliki broj laptopova. Kada bismo morali da izaberemo najbolji prenosnik 2010. godine, izbor bi bio veoma težak, ako ne i nemoguć. Ako se ne možemo složiti oko toga koji je prenosnik najbolji, sigurno možemo oko toga koji je proizvođač obeležio godinu iza nas. Laskavu titulu najboljeg jednoglasno je poneo Hewlett-Packard, čiji su modeli jednostavno briljirali tokom 2010. godine. Pored neprikosnovenih Elitebookova, koji su postavili standarde ozbiljnih poslovnih mašina, bili smo impresionirani i porodicom netbookova Mini i multimedijalnim računarima Pavilion, bilo da ih pokreću AMD ili Intelovi procesori. Za poslovne korisnike sa plićim džepom HP je osmislio i laptopove ProBook, a mi smo bili mišljenja da američkom gigantu ama baš ništa ne nedostaje u ponudi. Ipak, HP nas je razuverio, jer je do nas u decembru stigao model iz serije Envy, kojom taj američki proizvođač želi da ugrozi skupe i nadaleko obožavane laptopove MacBook Pro.

Već smo navikli na to da HP svojim kupcima ostavlja punu slobodu izbora komponenti kod budućeg računara. Isti princip važi i kod prenosnika Envy, pa, pored procesora (Core i5 ili i7), možete birati količinu radne memorije, tip i kapacitet hard diska, dijagonalu ekrana (14 ili 17 inča), optički drajv, bateriju, verziju operativnog sistema itd. Iako su nama uvek zanimljiviji kompaktniji laptopovi manje dijagonale, Envy14 još nije dostupan kod lokalnih distributera, pa smo morali da se zadovoljimo jednim „teškašem” iz 17-inčne serije.

Specifikacije
HP Envy17-1050ea
Procesor: Intel Core i7-720QM
Čipset: Intel HM55
Memorija: 4 GB DDR3-10700 Samsung
HDD: Hitachi 500 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: ATI Mobillity Radeon 5850 1 GB GDDR5
Optika: HP BDDVDRW CA21N; CD-ROM/-R/-RW: 24x/24x/20x; DVD-ROM/±R/±RW/±R DL/BD-ROM: 8x/8x/8x/ 6x/4,8x
Displej: 17,3” 1920 x 1080
Zvuk: IDT High Definition Audio
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Broadcom (802.11a/b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, USB 2.0, DisplayPort, SPK. MIC (levo), 2 x USB 2.0 (desno)
Dimenzije/masa: 275 x 416 x 32–39 mm / 3,4 kg
Baterija: 6-cell 11.1v 5200 mAh
Softver: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, Corel VideoStudio Pro X3, Corel PaintShop Photo Pro X3, CyberLink DVD Suite, probne verzije Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security u trajanju od 60 dana, HP uslužni programi
Dodatno: 2.0 MPx web kamera, 5 u 1 (SD/MMC/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, ClickPad touchpad
Proizvođač: Hewlett-Packard (www.hp.com)
Kontakt : Laptop Centar (www.laptopcentar.co.rs)
 
Kako američki gigant pretenduje na to da Envy laptopovi budu besprekorne „all-round” mašine, logično je što smo u testiranom laptopu oznake Envy17-1050ea zatekli procesor Core i7-720QM, koji je postao sinonim za brze i skupe prenosnike. Njemu društvo pravi čipset Intel HM55 koji pamtimo po integrisanoj grafici, ali kako ovi laptopovi nisu opremljeni nVidijinim grafičkim čipovima, izostala je podrška za tehnologiju Optimus. HP-ovi inženjeri odlučili su da sve 17-inčne Envy prenosnike opreme ATI Mobility Radeon HD 5850 grafikom sa 1 GB GDDR5 memorije, i taj potez se pokazao kao pun pogodak. ATI-jev pulen je u kombinaciji sa snažnim Intelovim četvorojezgarnim procesorom briljirao u igrama, čak i u Full HD rezoluciji sa maksimalnim brojem detalja. Dobijeni rezultati su među najboljima ikad na našim testovima, što znači da gameri treba da obrate posebnu pažnju na ovaj laptop. Testirani primerak bio je opremljen sa 4 GB DDR3 memorije, a RAM se može nadograditi do maksimalnih 8 GB, mada za tim stvarno nema potrebe. Iako na Internetu nismo mogli da potvrdimo taj podatak, skoro da smo uvereni u to da HP u 17-inčne Envy prenosnike ugrađuje Dreamcolor LCD panele, koje smo imali prilike da vidimo u laptopovima Elitebook. Slika je besprekorna, sa izuzetnim odzivom, odličnim uglovima gledanja i neverovatno vernim prikazom boja. Bilo da se igrate ili gledate HD filmove, uživanje će biti potpuno. Izrazite multimedijalne crte ovog prenosnika upotpunjuje prisustvo slot-in BR čitača i HP Beats zvučnika, koji mogu da stanu rame uz rame sa drugim audio rešenjima za mobilne računare poput tehnologije DynaAudio (MSI GT660R) ili Bang & Olufsen zvučnog podsistema, koji krase nekoliko Asusovih laptopova. Jedina sitnica koja možda kvari izuzetne hardverske specifikacije jeste izostanak podrške za treću generaciju USB standarda.

Prošlog meseca hvalili smo izgled novog laptopa dv7 u HP-ovoj seriji Pavilion i tvrdili da je to jedan od najlepših laptopova koji smo videli. Nakon susreta sa serijom Envy, situacija se drastično promenila. Jednostavno rečeno, dizajn i izrada Envy prenosnika ne može se adekvatno opisati rečima. U pitanju je jedno sasvim novo iskustvo, koje vam drugi laptopovi ne mogu pružiti. Prvi put kad uživo ugledate i uzmete Envy u ruke, uvidećete da su svi laptopovi s kojima ste se do tada sreli postali nevažni, pa čak i MacBook Air, koji mnogi smatraju najlepše čudom tehnike. Pored crne, koja krasi touchpad, tastaturu i okvir oko ekrana, korišćene su razne nijanse sive i braon boje, pa laptop deluje veoma elegantno i prefinjeno. Magnezijum daje čvrstinu kućištu, dok je brušeni alumunijum korišćen za izradu poklopca i unutrašnjosti laptopa. Plastičnih površina gotovo i da nema, čak su i držači ekrana metalni, što je još jedan dokaz stvarno besprekorne izrade. Ekran je zaštićen staklom, koja pored zaštitne uloge ima i dizajnersku notu. Bez ikakve dalje dileme, Envy proglašavamo najlepšim laptopom, barem dok nas neki drugi prenosnik ne uveri u suprotno. Chicklet tastatura veoma je udobna za rad, a pored numeričkog dela, ona se može podičiti i pozadinskim osvetljenjem za rad u mraku. ClickPad tip touchpada HP je, nakon novih Pavilion prenosnika, implementirao i u modele Envy. Iako možda zahteva određeno vreme za navikavanje, mi smo bili prosto očarani ovom HP-ovom novotarijom, a najbolji dokaz je što tokom testiranja uopšte nismo imali potrebu za mišem. Laptop je znao da se prilikom igranja blago zagreje po sredini tastature, ali to je jednostavno pojava koja se ne može izbeći kada se u tanko kućište ugrade četvorojezgarni procesor i brzi DirectX 11 grafički čip. S druge strane, čak i tokom intenzivnog korišćenja prenosnika buku nismo primećivali, što baš i nije čest slučaj kod snažnih multimedijalnih laptopova.

Hewlett-Packard u poslednje vreme prilično pažnje poklanja i softverskoj podršci, pa pored svog QuickWeb instant OS okruženja korisnicima besplatno daje i Corelove programe za obradu slika i video materijala. Na Internetu smo pronašli podatak da se uz 14-inčni model isporučuju i lite verzije Adobeovih popularnih programa Photoshop i Premiere, što je za svaku pohvalu, imajući u vidu to da cena ovih programskih paketa uopšte nije mala. Takođe, iako HP uz svoje računare isporučuje i veliki broj svojih uslužnih alata, oni nikako ne guše sistem i nismo primetili nikakva usporenja u radu, kao što je to bio slučaj kod drugih proizvođača (Lenovo i Toshiba, gledamo u vas!).

HP Envy17-1050ea na našim testovima je dokazao da mu je hardver odlično uklopljen, jer nismo našli igru u kojoj testirani model nije postigao zavidan FPS. Autonomija je, naravno, nešto lošija, mada to i nije mana kada se ima u vidu to da 17,3-inčni desktop replacement prenosnici nisu šampioni u radu na bateriji.

Envy prenosnici nesumnjivo opravdavaju ime svoje serije. Davno nismo imali prilike da testiramo jedan ovakav multimedijalni prenosnik, gde je vođeno računa ama baš o svakom detalju – počev od hardvera, spoljašnjih karakteristika, pa čak i ambalaže u kojoj uređaj dolazi. Jednostavno, laptop Envy17-1050ea predstavlja savršenstvo u svakom pogledu i vredi apsolutno svaki dinar koji u njega uložite. S nestrpljenjem čekamo da se u našim krajevima pojavi model sa manjom dijagonalom, ali i nova verzija Envy 17 sa 3D displejom. Veliki naklon za HP.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Radeon HD 6950 & Radeon HD 6970
nVidia GeForce GTX 570
AMD Athlon II X2 265, AMD Athlon II X3 455, AMD Phenom II X4 645
HP Envy17-1050ea
Šta mislite o ovom tekstu?
Toshiba Satellite R630-10k
Samsung SyncMaster XL2370 i 2343NW
Apple MacBook Air 11”/13”
Tenda W300A, W302U, W306R i W307R
NZXT Guardian 921 i Phantom
Chieftec Aluminum Notebook Cooler Pad (CPD1200A i 1500A)
Cooler Master Xport 251
Genius Micro Traveler 900BT i 900LS
Verbatim Gigabit NAS External Hard Drive 1 TB
Lenovo Mini Wireless Keyboard N5901
Viewsonic VMP73 i VMP74
Mio Moov 400 i S600

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Sisoft Sandra Professional 2009
PCMark Vantage
Crysis DX10 High
Company of Heroes DX10 Ultra High
FarCry 2 DX10 Ultra High
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera