TEST RUN
Microsoft Store Community i Editor’s Choice Awards
Nagrade za najbolje aplikacije sa Microsoft Storea (1)
Vladimir PISODOROV
1. jul 2022.

Novi Microsoft Store, predstavljen javnosti u jesen prošle godine, nije doneo promene samo na polju dizajna i organizacije dostupnog sadržaja. Verovatno najveći dobitak od zahvata programera iz Redmonda je to što su otvorena vrata za upliv daleko većeg broja aplikacija, čime je Prodavnica dobila dugoočekivanu ozbiljnost, upotrebljivost, ali i bezbednost.

U okviru Microsoft Store Community Choice Awards korisnici glasaju za aplikacije koje im se najviše dopadaju...

Gomila friškog sadržaja, ali i želja da se novi Store dodatno promoviše, nagnala je odgovorne ljude u Microsoftu da organizuju svojevrsno takmičenje. Tako je nastao Microsoft Store Community Choice Awards. Korisnici su prvo glasali za aplikacije koje im se najviše dopadaju, da bi, potom, nakon podele po kategorijama, mogli da daju glas za svoje favorite po formiranim grupama. Nije preterivano sa brojem kategorija i na raspolaganju ih je svega tri: Utility, File Management i Open Platform. Međutim, kako bi zaokružili priču kako valja i dolikuje, u Microsoftu su i sami „glasali” za aplikacije za koje smatraju da su se istakle od ostalih. Ovde je na raspolaganju bilo „čak” pet kategorija (Entertainment - Video, Entertainment - Audio and Music, Creativity - Graphics and 3D, Creativity - Audio and Video, Productivity i Social), računajući tu i onu u kojoj se našla aplikacija kojoj je dodeljena „specijalna nagrada” (Special Recognition). Kao što možete da vidite, neke od kategorija dodatno su „razložene” radi bolje preglednosti i prepoznavanja što većeg broja ostvarenja.

U slučaju aplikacija koje su korisnici birali, proglašeni su pobednici (po dva u svakoj kategoriji) i oni kojima je laskava titula izbegla za dlaku (takođe, po dve aplikacije u svakoj kategoriji), ali je predočen i spisak svih naslova koji su ušli u finale. Doduše, ovo je urađeno bez bilo kakvih pojašnjenja o kakvim se ostvarenjima radi i dati su samo linkovi ka njihovim stranicama na Microsoft Storeu. S druge strane, aplikacije koje je odabrao Microsoft imale su samo po jednog pobednika, a dodatno je istaknuto i po dvoje finalista, nezvaničnih osvajača srebrne i bronzane medalje. Osim što će svi pobednici biti kontaktirani od strane kompanije iz Redmonda i što će im biti upućene „tople reči hvale”, ne spominju se nikakve druge nagrade, na primer - novčane. Očigledno se mislilo da je dodatni publicitet, iskazan na ovakav način, više nego dovoljan.

Ovom prilikom, predstavićemo vam pobednike i one kojima je laskava titula izmakla u poslednjim metrima trke, a tamo gde to bude bilo potrebno, osvrnućemo se i na alternative kojih je u slučaju izbora korisnika bilo u priličnim količinama. Udobno se uvalite u fotelju ili ležaljku na plaži, obezbedite sebi dovoljne količine osvežavajućih napitaka i grickalica, jer će ovo biti tekst neuobičajene dužine, čak i za potpisnika ovih redova...

Kategorija Utility

Počinjemo od aplikacija koje su odabrali korisnici - i to od kategorije Utility. U njoj su se, po rečima odgovornih u Microsoftu, našle sve one koje na neki način nude automatizaciju poslova, dijagnostiku, baratanje drajverima, snimanje korisnikovih akcija sa desktopa u vidu screenshotova i video-snimaka i tako dalje.

Pobednici ove kategorije su ShareX (getsharex.com, 7,1 MB) i Speedtest by Ookla (i.sk.rs/358543, 41,91 MB), dok su titule „zamalo smo bili najbolji” osvojili Torrex Lite (finebits.com/torrex.html, 30,32 MB) i Fluent Screen Recorder (i.sk.rs/358544, 5,17 MB).

ShareX je aplikacija koja služi za „hvatanje” korisnikovih radnji sa desktopa i to obavlja na krajnje upečatljiv, ali i jednostavan način. Međutim, to joj nije jedina namena, jer kao što možete da zaključite iz naziva, akcenat je ovde na deljenju snimljenog materijala, pa otuda i mogućnost integracije u kontekstualni meni, koja, potom, postaje dostupna diljem operativnog sistema. Inače, razvoj programa traje preko 14 godina i za to vreme pod njegove skute dodato je toliko sadržaja da retko koja alatka iz klase može da mu parira. I pored toga, korišćenje aplikacije je izuzetno jednostavno, zahvaljujući odlično „upakovanom” upravljačkom okruženju. Omogućeno je „čupanje” i statičnog i video-zapisa, mada je za ovo drugo potrebno naknadno instalirati FFmpeg biblioteke. Nećemo ni da ulazimo u to na koje sve načine je moguće obaviti „hvatanje” sadržaja, jer to možete da proverite i sami, s obzirom na to da se radi o open source ostvarenju koje je svima na izvol’te. Umesto toga, pomenućemo visok nivo automatizacije, koji se ne odnosi samo na to šta se dešava nakon obavljenog snimanja, već i posle uploada materijala. Za svaku kategoriju podataka, omogućen je izbor servisa koji će se koristiti za upload, dok je na raspolaganju i sijaset pomoćnih alatki koje će vam pomoći u obavljanju dodatnih poslova.

U drugom slučaju, radi se o ostvarenju za koje verujemo da ste ga barem jednom koristili u svojoj IT „karijeri”. Radi se o alatki koja služi za proveru brzine protoka podataka u datom okruženju, uz mogućnost izbora testnih servera. Pored brzine downloada, meri se i brzina uploada, a predočava se i vrednost za Ping, odnosno, vreme koje je potrebno da sa odredišta dobijete povratnu informaciju o postavljenom upitu. Test traje svega tridesetak sekundi, dok su rezultati predočeni na upečatljiv način i kao takvi, lako se dele sa zainteresovanima. Osim što do podataka može da se dođe i iz bilo kog internet browsera, na raspolaganju je sijaset verzija aplikacija za raznorazne uređaje, pa i za Windows. U suštini, aplikacija se koristi u viđenom obliku i automatizovana je do krajnjih granica. Sve što treba da uradite je da kliknete na taster Go i sačekate da programska rutina obavi svoj deo posla. Izbor servera sa kojim će se obaviti komunikacija je automatski, ali možete i sami da ga odaberete sa podužeg spiska. Dobijene vrednosti smeštaju se u svojevrsnu history listu, gde možete da vidite koliko je podataka „potrošeno” prilikom testiranja (u oba smera), ali i da li su uposleni dodatni serveri (i koji).

Prvi runner up je Torrex Lite, iz čijeg naziva možete da saznate dve stvari: u pitanju je BitTorrent klijent, koji se korisnicima nudi i u komercijalnoj varijanti. Ipak, većina ljudi smatrala je da i Lite verzija sasvim korektno obavlja posao za koji je namenjena, pa se otuda i našla gotovo na samom vrhu. U pitanju je prilično neobično rešenje, koje se oslanja na UWP pravila, a to pojedinim korisnicima može da zasmeta, jer je reč o krajnje svedenom radnom okruženju. Pored učitavanja torrent datoteka koje se nalaze na hard-disku, tu je i mogućnost automatskog „povlačenja” sadržaja sa URL-ova, a podrška za magnet linkove se podrazumeva. Početnici će biti oduševljeni činjenicom da se u sekciji sa podešavanjima nalaze samo osnovne stvari, a što je najlepše od svega, to su baš one najrazumljivije i najpotrebnije - za koje se tačno zna kakav će benefit doneti ili oduzeti. Od važnijih stvari treba napomenuti da možete da ograničite brzinu downloada i uploada, preuzimanje dozvolite samo kada niste povezani na mobilnu mrežu, naznačite maksimalan broj aktivnih torrenata i tako dalje. Naravno, ukoliko torrent sadrži više datoteka, možete da odaberete koje ćete da preuzmete, a koje da izostavite. Konačno, možda i najznačajnija stvar je to što se pod okriljem programa nalazi i multimedijalni plejer, koji omogućava reprodukciju datoteka za vreme preuzimanja. Zanimljivo je to da je podržano i baratanje tekstualnim datotekama koje sadrže prevode, pa čak i castovanje sadržaja na druge uređaje. Stvar koja u besplatnoj verziji nedostaje jeste mogućnost preuzimanja sadržaja u pozadini. Naravno, bez uplaćene registracije, bićete u obavezi da, tu i tamo, pogledate po koji reklamni sadržaj.

Drugi runner up je Fluent Screen Recorder, aplikacija koja na najjednostavniji način omogućava snimanje korisnikovih radnji sa desktopa i njihovo pretakanje u video-zapis. Zanimljivo je da su podržane rezolucije do 8K, ali da izbor radnih rezolucija, sveukupno, nije preterano bogat. Podrška dodatno obuhvata snimanje u 4K, Full HD i HD komplementima, a ako niste sigurni u izbor, možete da odaberete i automatsko određivanje izlazne rezolucije, tako da se izbor podudara sa rezolucijom desktopa, odnosno, izvora signala. Postoje i dva načina da se obavi snimanje zvuka: mogu da se „hvataju” svi sistemski zvuci, ali i ono što dolazi sa priključenog mikrofona. Naravno, možete i da miksujete između ove dve mogućnosti ili da, jednostavno, u potpunosti izbacite zvučnu komponentu. Najzanimljivija stvar od svega je što se Fluent Screen Recorder „kači” na odabrani prozor i snimanje fokusira na dešavanja u njemu. Tu na scenu stupa automatsko prilagođavanje izlazne rezolucije, koja se prilagođava veličini odabranog prozora. Pre početka snimanja, biće vam predočen dostupan izbor prozora, dok ćete po obavljenom snimanju biti u prilici da iz ugrađenog plejera pregledate materijal, pa čak i da ga castujete na neki od uređaja. Naravno, ćurak može i da se obrne, pa da snimanje bude fokusirano na ono što se dešava na desktopu. Čuvanje materijala obavlja se u formatu MP4, uz odabir frameratea (30 ili 60 sličica u sekundi) i bitratea (devet, 18, 36 ili 72 megabita u sekundi)

Kategorija File Management

U ovoj kategoriji, očekivano, našle su se aplikacije koje, na ovaj ili na onaj način, služe za baratanje fajlovima. U konkurenciji su bili fajl-menadžeri, arhiveri, alatke za uređivanje metadata informacija, razni konverteri i tako dalje.

Laskavu titulu najboljih u kategoriji File Management poneli su Rufus (rufus.ie, 1,3 MB) i Files (files.community, 97 MB), oba, možemo reći, s pravom, dok su utešnom nagradom morali da se zadovolje 8 Zip (finebits.com/zip.html, 30,15 MB) i One Commander (www.onecommander.com,
40,94 MB).

Rufus smo toliko puta pominjali do sada da se bojimo da nemamo više šta novo da kažemo o ovom odličnom ostvarenju. Ipak, ukoliko ste prethodni period proveli pod staklenim zvonom, evo kratkog podsetnika o čemu se ovde, zapravo, radi. U pitanju je aplikacija koja služi za formatiranje i izradu (ne samo) bootabilnih USB stikova. Ukoliko želite da „narežete” instalaciju najnovijeg Windowsa, probate neku od Live verzija Linuxa ili vam, jednostavno, treba staro DOS okruženje, Rufus je alatka kojoj ćete se po automatizmu okrenuti. Na ulazu je podržan širok dijapazon „kontejner” formata, tako da niste ograničeni samo na ISO, IMG i VHD datoteke, a prava poslastica je to što je direktno iz programa moguće preuzimati „slike” Windowsa 7, 8.1, 10 i 11, pa čak obaviti i selekciju specifičnih izdanja. Ne računajući formatiranje USB stikova koji na kraju neće završiti kao bootabilni, Rufus podržava čak sedam različitih verzija bootloadera. Materijal može da pripremi u DOS (MBR) ili UEFI (GPT) obliku, što znači da možete da ga iskoristite i za pripremu sadržaja za podizanje na nešto starijim mašinama. Prilikom formatiranja, pred korisnikom se nalazi odabir vrste fajl-sistema, dok akcija može da se obavlja u brzom ili normalnom režimu. Konačno, na raspolaganju je i provera skladišnog prostora i potraga za lošim sektorima, koja može da se obavi iz nekoliko prolaza. Ono što je u celoj priči najlepše jeste to da je aplikacija u potpunosti besplatna i ne sadrži reklame. Dalje, u pitanju je prenosivo ostvarenje koje možete da koristite bez obzira na mašinu na kojoj radite, a tu je i podatak da se sve funkcije nalaze na osnovnoj radnoj formi, pa će se u svemu snaći i oni sa minimalnim nivoom znanja. Aplikacija se koristi u viđenom obliku, a u sekciji sa podešavanjima nalaze se samo funkcije koje određuju način provere postojanja novih verzija, kao i da li želite da koristite one označene sufiksom Beta.

Files je, gle čuda, fajl-menadžer koji je tu da odmeni i u penziju pošalje File Explorer. Shodno tome, po defaultu, u pitanju je „jednoglavi” komplement koji, manje-više, koristi sistem rada kao i podrazumevano rešenje kompanije Microsoft. Ono što ćete prvo primetiti jeste to da je prikaz daleko manje opterećen sadržajem, a to se naročito odnosi na levu stranu prozora odakle obavljate pristup najvažnijim lokacijama na kompjuteru. Jasno su razdvojeni lokalni od cloud drajvova, tu je pristup desktopu, kanti za otpatke, mrežnim drajvovima i tako dalje. Izdvojeni folderi nalaze se u glavnom delu radne forme koja zauzima najveći deo ekrana. Ispod njih, postavljene su lokalne particije i drajvovi, a odmah potom sledi i spisak datoteka kojima ste nedavno pristupili. Pri vrhu ekrana „parkiran” je toolbar sa osnovnim alatkama, kao što su one za brisanje datoteka i direktorijuma, njihovo preimenovanje, kopiranje, pristup metadata informacijama i tako dalje. Još jedna stvar je bitna, a to je da je Files fajl-menadžer koji podržava rad u tabovima i to, kao i većinu stvari, obavlja na veoma transparentan i za manje iskusne korisnike pristupačan način. Iz sekcije sa podešavanjima možete da aktivirate i režim dual pane i tada se Files „pretvara” u fajl-menadžere nalik Total Commanderu i sličnima. Inače, i sekcija sa podešavanjima je uredna i u sadržaju se lako snalazite, naročito zato što je na raspolaganju razumljiv i najneophodniji dijapazon funkcija. Priča o Filesu ovde se ne završava - omogućen je preview datoteka (čak i neka vrsta mini-plejera), mogućnost tagovanja fajlova, podrška za promenu izgleda upravljačkog okruženja... U pitanju je besplatna, open source alatka koja ne sadrži ni gram reklamnog sadržaja i zbog svega navedenog u potpunosti zaslužuje dodeljenu mu lovoriku.

Prelazimo na utešne nagrade kada je u pitanju kategorija File Management i tu nas prva čeka aplikacija 8 Zip. Kao što verovatno pretpostavljate, u pitanju je arhiver, ali koji nema nikakve veze sa nadaleko poznatim 7-Zipom - dakle, nije njegov „nastavak”. Aplikacija se od mnoštva drugih izdvaja po tome što je krasi izuzetno jednostavan korisnički interfejs koji poštuje UWP pravila. Fajlove i foldere u arhivu možete da dodajete prevlačenjem do radnog prozora ili putem metode Browse, a na raspolaganju je izrada ZIP, 7Z i TAR arhiva. Naravno, možete da birate i intenzitet kompresije, za šta je na raspolaganju čak šest predefinisanih stepena „sabijanja”. Isto tako, po potrebi, arhive mogu da se zaštite lozinkom, a za to se koristi algoritam AES-256. Izrađene arhive postavljaju se na specijalnu listu i na taj način možete da im pristupate bez mučnog prebiranja po fajl-sistemu eksternim putem. Moguće je ekstrahovanje označenih fajlova i foldera, ali isto tako i ubacivanje novih - bez pravljenja nove arhive. Kada je „otvaranje” kompresovanih datoteka u pitanju, stvari su daleko povoljnije nego prilikom njihove izrade. Podržano je čak 56 različitih formata zapisa, a među njima su, naravno, i oni koji se najčešće koriste: ZIP, RAR, ISO, MSI, EXE... Problema nećete imati ni prilikom procesiranja datoteka koje se sastoje iz više delova. Autori su akcenat bacili na jednostavnost korišćenja i prisutnost osnovnog seta funkcija. To može da bude mač sa dve oštrice, jer neke podrazumevane mogućnosti nisu uključene u ponudu, na primer, verifikacija arhiviranog sadržaja, izrada arhiva iz više delova... Dodatna stvar je to što ukoliko ne želite da gledate reklame i ostvarite pristup svim funkcijama, aplikaciju morate da kupite (košta 15 „zelenih novčanica”).

Za razliku od Filesa, One Commander, koosvajač utešne nagrade u kategoriji File Management, daleko više opterećuje prikaz funkcijama i sadržajem. I dalje je u pitanju ostvarenje koje je po mogućnostima daleko modernije i upotrebljivije od mučenog File Managera, ali sve dolazi sa twistom. Naime, ukoliko aplikaciju želite da koristite u poslovnom okruženju, moraćete da kupite licencu, a ona nije nimalo jeftina - prenosiva verzija košta 12, a verzija koja se preuzima sa Microsoft Storea čak 24 dolara. Sva sreća, za kućne korisnike, One Commander je u potpunosti besplatan i rasterećen bremena reklama. Jedna od prednosti ovog fajl-menadžera je to što raspored opcija i izgled upravljačkog interfejsa može da prilagodi File Manageru, ali i Mac Finderu, a tu je i mogućnost biranja tema, ikonica koje će se koristiti, načina na koji će se „računati” megabajti... Čak i kada ga postavite u režim File Managera, One Manager nudi posve drugačije vizuelno iskustvo od onog na koje ste navikli. Pre svega, u pitanju je „dvoglavi” fajl-menadžer, okupan upečatljivim grafičkim označavanjem fajlova i foldera, tu je i podrška za (lako) korišćenje tabova i potpuno neuobičajen sistem prečica ka vitalnim delovima kompjutera, „parkiran” na očekivanom mestu - pri levoj ivici radnog prozora. U sekciji sa podešavanjima nalazi se prava baterija funkcija, što sve zajedno usložnjava korišćenje aplikacije i ne čini je toliko privlačnom prosečnim korisnicima. Za kraj još valja napomenuti da Pro licenca ipak nije ekskluzivno namenjena poslovnim korisnicima, već da će od nje profitirati i oni koji aplikaciju koriste u kućnom okruženju. Jednostavno, na raspolaganju će biti još veći broj mogućnosti.

Kategorija Open Platform

Poslednju kategoriju kada su nagrade korisnika u pitanju - Open Platform, Microsoft je namenio ostvarenjima koje na neki način menjaju look & feel Windowsa. Uz njihovu pomoć, Prozore možete da transformišete na taj način da ga prilagodite svom ukusu i potrebama ili da određene funkcije učinite dostupnijima. Ovo je jedina kategorija u kojoj postoje tri pobednika.

Najviše glasova korisnika dobile su aplikacije: Auto Dark Mode (i.sk.rs/358567, 53,2 MB), EarTrumpet (eartrumpet.app, 1,77 MB) i ModernFlyouts (i.sk.rs/358568, 71,57 MB), iako se još uvek nalazi u Preview fazi. U utešnoj grupi našle su se aplikacije: Lively Wallpaper (i.sk.rs/358569, 293,2 MB) i TranslucentTB (i.sk.rs/358570, 3,46 MB).

Auto Dark Mode obavlja, naizgled, veoma jednostavan posao: umesto vas aktivira sistemske teme Light i Dark. Pretpostavljate da postoji twist, a on se ogleda u tome što možete da definišete vreme kada će se akcija inicirati - posebno za Light, posebno za Dark temu. Osim toga, aplikaciji možete da prepustite da na osnovu lokacije na kojoj se nalazite, odnosno vremena izlaska i zalaska sunca, obavi aktiviranje odgovarajućih tema, a ako servis Location nije dostupan, to može da se uradi i na osnovu geografske širine i dužine (sami je upisujete). Ovo je tek prva stvar koju Auto Dark Mode može, pa je, tako, korisniku na raspolaganju i definisanje raznih uslova promene. Na primer, prebacivanje može da se zaustavi ukoliko se nalazite u igri, na laptopu će se forsirati Dark tema svaki put kada otkačite punjač, a na raspolaganju je i definisanje „vrućih tastera”, prečica sa tastature, preko kojih ćete moći da ručno obavite akciju u bilo kom momentu. Čak ni ovo nije sve, jer aplikacija nudi još sijaset načina za prilagođavanje izgleda Windowsa, u ovom slučaju: podešavanje načina „ponašanja” paketa Office, automatsku promenu desktop „tapeta” po aktiviranju tema, zamenu grafičkih tema i tako dalje.

EarTrumpet proširuje mogućnosti podešavanja zvuka diljem operativnog sistema, dodajući komandnu ikonicu na systray, preko koje se obavljaju sve akcije. Aplikacija nudi jednostavan način za prebacivanje između različitih zvučnih izvora (čitaj: uređaja), mogućnost postavljanja onog podrazumevanog, ali i mikser preko kog jačinu zvuka možete da podešavate za svaki slučaj ili aplikaciju ponaosob. Peakmeteri obezbeđeni su za svaki trenutno aktivni izvor zvuka, dok se podešavanje intenziteta obavlja preko dodeljenih slajdera. Aplikacija nudi mogućnost definisanja prečica sa tastature za pristup dostupnim resursima, a tu je i sekcija preko koje možete da pristupite legacy kontrolama za podešavanje zvuka, ukoliko vam zatrebaju. Konačno, možda i najzanimljivija stvar koju EarTrumpet nudi jeste mogućnost da „premeštate” aplikacije od uređaja do uređaja i na taj način ih „naterate” da se „čuju” tamo gde vi želite.

Za ModernFlyouts možemo da kažemo da je u pitanju sistemski dodatak koji će na ekranu „ispisati” obaveštenja svaki put kada obavite neku akciju. Na primer, promenu jačine zvuka, pritiskanje tastera Mute, aktiviranje režima Airplane, podešavanje osvetljenosti ekrana, pa čak i pritiskanje tastera kao što su ’Caps Lock’, ’Insert’... Dakle, u pitanju je neka vrsta OSD-a, koja je osmišljena tako da prati famozni Fluent Design i izgleda moderno, u skladu sa upravljačkim okruženjem Windowsa 10 ili Jedanaestke. Naravno, u bilo kom momentu možete da se vratite na sistemska flyout rešenja, ali i da ih u potpunosti eliminišete. Na raspolaganju je i baterija opcija putem kojih možete da obavite podešavanje aplikacije, u smislu da je moguće odabrati monitor na kom će se prikazivati informacije, odabrati položaj grafičkih elemenata, dužina držanja podataka na ekranu, tema prikaza i tako dalje.

Prva od dve aplikacije u utešnoj grupi je Lively Wallpaper. Kao što iz naziva možete da pretpostavite, radi se o alatki koja će umesto klasične pozadine, na desktop postaviti animirani komplement. S obzirom na to da se „ispod haube” nalazi engine multimedijalnih plejera mpv i VLC, moguće je učitati, praktično, bilo koji video-snimak, ali aplikacija dolazi i sa unapred pripremljenim rešenjima (nažalost, galerija još uvek nije u funkciji). Podržano je čak i postavljanje sadržine URL-a kao desktop pozadine, a kako bi se sadržaj na ekranu prikazivao bez puno muke, tu je i podrška za grafičku akceleraciju. Zanimljivo je i to što je moguće uticati na prikaz menjanjem vrednosti za kontrast, jačinu osvetljenosti, zasićenost bojama i tako dalje, dok se u sekciji sa podešavanjima nalazi sijaset funkcija uz čiju pomoć možete da funkcionisanje aplikacije prilagodite svojim potrebama.

Sledeća aplikacija koja je u kategoriji Open Platform zavredila utešnu nagradu jeste TranslucentTB. U suštini, ona omogućava da taskbar postane providan, ali i da njegov izgled bude dinamičan, zahvaljujući podršci za tweakovanje nekoliko sistemskih funkcija. Na primer, možete da birate način na koji će se desktop pozadina „prelamati” kroz taskbar, ali i da se ta vrednost menja u zavisnosti od akcije koju ste u datom momentu preduzeli. Tako, taskbar može da menja izgled kada se nađete na desktopu, kada otvorite meni Start, kada radite u nekom programu čiji je prozor maksimizovan i tako dalje. Resursima se pristupa preko komandne ikonice na systrayu, a ukoliko to želite, direktno iz aplikacije možete da otvorite konfiguracioni, JSON fajl i ručno izmenite važeće vrednosti.

• • •

Obradili smo sve aplikacije za koje su korisnici glasali i na taj način ih označili vrednim pažnje. Kao što ste mogli da vidite, Microsoft Store ima da ponudi pregršt zanimljivog softvera, ali tu nije kraj. U sledećem broju napravićemo pregled alatki i ostvarenja koje su po mišljenju odgovornih iz kompanije iz Redmonda zaslužili da ponesu titulu najboljih.

Finalisti kategorije File Management

Za razliku od kategorije Utility, u finale takmičenja za najbolju aplikaciju sa Microsoft Storea u kategoriji File Management nije se plasiralo devet, nego čak 11 kandidata. Po rečima odgovornih ljudi iz kompanije iz Redmonda, to je zbog toga što su ostvarenja iz ove grupe izuzetno važna prilikom svakodnevnog rada, a to, dalje, znači da je u užem krugu za izbor najboljih bilo još sedam zanimljivih aplikacija. Evo kojih...

Metro Commander (finebits.com/metrocommander.html, 46,91 MB). Narodski rečeno, kompanija Finebits „pokidala” je na takmičenju, pošto je čak tri od njihovih pet aplikacija iz portfolija na neki način prepoznato. Metro Commander je fajl-menadžer neobičnog izgleda i mnoštva mogućnosti. Radi se o dual pane alatki, koja dolazi sa ugrađenim multimedijalnim viewerom, podrškom za rad sa arhivama, audio-plejerom koji radi u pozadini, ugrađenom funkcijom Search, opcijom za pinovanje sadržaja...

IrfanView64 (www.irfanview.com/64bit.htm, 8,5 MB). Ako do sada niste čuli, a ni koristili legendarni pregledač slika za Windows - IrfanView, sada je pravo vreme da to učinite i nadoknadite propušteno. U pitanju je mala, lagana i veoma jednostavna aplikacija koja nudi mogućnost konverzije slika, funkciju Slideshow, paletu osnovnih obradnih alatki, mogućnost korišćenja grafičkih filtera... Međutim, ovo je tek delić dostupnog, jer se iza upravljačkog interfejsa koji je ostao zaglavljen u eri Windowsa 98 krije daleko više od toga.

HEIC to JPG (i.sk.rs/358563, 219,2 MB). Iako napredniji od JPG komplementa, format HEIC nije tako rasprostranjen, a kada poželite da ga koristite van Appleovog „ekosistema”, nailazite na problem. Konverteri koji će vam pomoći da fotografije „pretabate” u neki od „normalnih” formata, mahom su online tipa, pa tu na scenu stupa HEIC to JPG. Osim u JPG, aplikacija, bez prethodnog uploadovanja sadržaja, fotografije može da sačuva i u formatima PNG, GIF, BMP, PSD, WEBP, PDF, AI... Zadovoljstvo morate da platite četiri funte i to „na slepo”, jer ne postoji probni period.

Mp3tag (www.mp3tag.de, 5,57 MB) je univerzalna alatka za manipulaciju metapodacima uskladištenim u okviru audio-datoteka. Na meniju se nalazi podrška za procesiranje čak šest različitih vrsta zaglavlja (ID3v1, ID3v2.3, ID3v2.4...), a tu je i podrška za gotovo sve širokorasprostranjene audio-zapise.

NanaZip (i.sk.rs/358564, 4,07 MB) je derivat (čitaj: fork) čuvenog arhivera 7-Zip. U pitanju je open source alatka, koja može sve što i njegov uzor, a tu je i nadogradnja mogućnosti originalnog programa. Aplikaciju krasi pojednostavljen upravljački interfejs, mogućnost kreiranja 7Z, ZIP, TAR i WIM arhiva, te integracija u shell operativnog sistema.

QuickLook (i.sk.rs/358565, 61,15 MB) nudi funkciju preview na nivou čitavog sistema. U prevodu, to znači da nije bitno da li se nalazite na desktopu, u fajl-menadžeru ili Open/Save dijalogu, svaki put kada pritisnite taster ’Space’, na ekranu će se pojaviti preview označene datoteke. Pored gotovo svih audio/video datoteka, uvid može da se stekne i u komplemente PDF, AI, HTML, CSV, EML, pa čak i zaviri u sadržaj ZIP, 7Z, RAR i ostalih tipova arhiva. Putem plug-inova, podršku je moguće dodatno proširiti.

Shreshta Files Pro X (i.sk.rs/358566, 36,4 MB) nudi još jedan pristup poslovima organizacije i manipulacije fajlovima. Ovaj dual pane fajl-menadžer nudi rad sa tabovima, mogućnost korišćenja tema, kako bi se izmenio izgled upravljačkog interfejsa, internu podršku za pregledanje tekstualnih i grafičkih datoteka, mogućnost manipulacije ZIP arhivama, funkciju Search i još mnogo toga. Nije besplatan (košta 10 dolara), ali je na raspolaganju probni period.

Finalisti kategorije Open Platform

U kategoriji Open Platform, u užem izboru našlo se čak deset ostvarenja; tri su se okitila titulama najboljih, dok su dva završila na runner up pozicijama. Evo prilike da se upoznate i sa ostatkom aplikacija koje su dospele do samog finala.

CopyAndPaste (i.sk.rs/358571, 154,5 MB) nudi način za skladištenje do 1000 tekstualnih unosa koje kasnije možete da koristite po potrebi. Unosima je moguće menjati nazive, naknadno ih uređivati, označavati zastavicom, zaključavati, ali i zaštiti lozinkom. Kako nije u pitanju besplatna aplikacija (košta tri dolara), a ne postoji ni probni period, moraćete „na slepo” da odlučite da li odgovara vašim potrebama.

Dynamic Theme (i.sk.rs/358572, 8,41 MB) služi za automatsku izmenu slika koje se koriste za lock ekran i kao desktop pozadina. Zanimljivo je što izvor može da bude servis Bing ili komplement Windows Spotlight, mada ste u ovom drugom slučaju ograničeni na slike maksimalno Full HD rezolucije. Podešavanja su odvojena za svaku od pomenutih situacija, a čak je moguće odrediti da se kao pozadina koristi slideshow prezentacija.

Fluent Search (www.fluentsearch.net, 54,02 MB) nije „obična” alatka za pretragu. Omogućava kreiranje upita kada su u pitanju fajlovi, aplikacije, procesi, pa čak i sadržaji u okviru pokrenutih programa. Na primer, može da se pretražuje sadržaj tabova u internet browserima, baš kao i hiperlinkovi. Instalacijom plug-inova, dodatno možete da proširite obim pretrage, dok će korišćenje tagova ubrzati proces dobijanja rezultata. Aplikacija može da se koristi bez uzimanja miša u ruke.

RoundedTB (i.sk.rs/358573, 8,4 MB) omogućava da se poigrate s izgledom taskbara na veoma jednostavan način. Na meniju je njegovo segmentiranje, zaobljavanje ivica, ali i određivanje margina koje će iz vidokruga ukloniti višak piksela na kojima nema sadržaja. Aplikacija može da se koristi u simbiozi sa runner up aplikacijom iz ove kategorije - TranslucentTB.

Ink Workspace (i.sk.rs/358574, 68,08 MB) biće od koristi onima koji poseduju uređaje sa ekranima osetljivim na dodir i pritom u rukama vole da drže olovku. Jednim klikom na taster na olovci možete da pokrećete aplikacije i pristupate nedavno otvaranim datotekama, ali i da „hvatate” screenshotove i snimate dešavanja na desktopu.

Finalisti kategorije Utility

Pored aplikacija koje se označene kao najbolje, u uži krug ušlo je još pet ostvarenja na koje ćemo se ovim putem osvrnuti u najkraćim crtama.

WiFi Analyzer (i.sk.rs/358545, 3,29 MB) omogućava da pronađete idealnu poziciju za postavljanje bežičnog rutera, ali i odaberete najpogodniji kanal. Besplatna je, ali punu funkcionalnost možete da dobijete tek kupovinom verzije Pro. U tom slučaju, među perkovima je i zvučni signal prilikom merenja jačine signala, mogućnost konektovanja na mreže i tako dalje.

Visium Photo Viewer (i.sk.rs/358546, 12,37 MB) je jednostavan pregledač slika, kod kog je akcenat bačen na brzinu i jednostavan upravljački interfejs. Aplikacija se koristi u viđenom obliku, a možete da je uputite na direktorijume u kojima obično obavljate skladištenje slika. Pored slika, podržano je pregledanje i video-snimaka, ali i osnovne obradne radnje koje podrazumevaju kropovanje, promenu veličine, pa i tweakovanje zasićenosti bojama, apliciranje blura...

MyAsus (i.sk.rs/358547, 144,4 MB) namenjen je isključivo vlasnicima Asusovih mašina, a omogućava pristup upravljačkom softveru i resursima vezanim za podešavanje.

Screenbits (i.sk.rs/358548, 2,46 MB) u velikoj meri podseća na (drugo)nagrađeni Fluent Screen Recorder, ali dolazi sa nešto više manevarskog prostora u odnosu na ispisnika. Na primer, iako je maksimalna podržana rezolucija snimanja 4K, izbor radnih rezolucija daleko je veći, podržan je i širi izbor vrednosti frameratea (sve do 144 sličice u sekundi), tu je i podrška za snimanje sadržaja koji dolazi sa veb-kamere i kudikamo više mogućnosti za podešavanje kvaliteta izlaznog snimka. Problem je u tome što aplikacija nije besplatna (košta nešto manje od sedam dolara).

2fast (i.sk.rs/358549, 25,82 MB) je aplikacija namenjena baratanju podacima vezanima za takozvanu two factor authenticator podršku. Informacije čuva u okviru jednog fajla, koji je, pritom, zaštićen algoritmom AES. Omogućeno je i deljenje baze podataka, tako da pristupne detalje mogu da koriste i oni kojima to dozvolite.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama