LAKI PINGVINI<>
112018<><>

qimgv 0.7

Teško se izgovara, ali se lako koristi

Izbor pregledača slika u današnje vreme nije nešto čemu korisnik poklanja previše pažnje. Dovoljno je da može da mu prikaže sliku, a za manipulaciju njom će koristiti neki napredniji softver za obradu. Međutim, ranije se mnogo više obraćala pažnja na to, tako da je ovakav tip programa imao dosta opcija za obradu slika već ugrađenih, jer nije bilo lako doći do nekog „jačeg” softvera. Međutim, u vreme brzog interneta sve je veoma dostupno, pa se tako i prioriteti menjaju. Čak i autor ovog teksta, koji je ranije uvek gledao koji će program koristiti u ovu svrhu, sada koristi one programe koji dođu u paketu uz određeno okruženje koje koristi. Za bilo kakvo sečenje slika i slično tu je, naravno, GIMP. Međutim, u ruke nam je došao jedan pregledač slika veoma jednostavnog dizajna, koji nudi nešto više od običnog pregleda slika.

Program qimgv svoju prezentaciju ima na stranici github, odakle možete skinuti izvorni kod i pogledati spisak onoga što nudi. Korisnici Arch Linuxa program mogu pronaći u AUR-u, Gentoo korisnici u Portageu, dok će ostali morati da preuzmu izvorni kod i kompajliraju ga prema uputstvu sa zvanične stranice. Nakon kraćeg kompajliranja, otvaramo sliku na računaru ovim programom. Slika je prikazana preko celog ekrana, nema nikakvih menija, dugmadi menadžera prozora, ništa. Pomakom miša na gore, dobijamo pregled slika iz trenutnog direktorijuma, što je veoma korisna stvar koju nismo viđali do sada. S obzirom na to da smo u prezentaciji pročitali da ima dodatne opcije, probamo sa desnim klikom, i dobijamo kontekstni meni. Ovde možemo videti sve što nas zanima. U gornjem redu menija vidimo 5 horizontalno poređanih ikonica kojima biramo način pregleda slike, kao i zumiranje. Ispod njih vidimo spisak od 12 opcija, i pored svake stoji kojom prečicom na tastaturi možemo da je upotrebimo, ukoliko preferiramo ovakav način rada. Od alata imamo rotiranje u obe strane, zatim prebacivanje pogleda u ogledalu u obe ose, isecanje dela slike, smanjivanje kompletne slike, kopiranje, premeštanje i brisanje. Pored toga je tu i manipulacija samim fajlom u vidu kopiranja, premeštanja i brisanja fajla. U poslednjem delu možemo otvoriti novu sliku, prebaciti se u pregled slika celog direktorijuma ili ući u podešavanja programa. U podešavanjima je moguće da izmenite neke sitnice oko izgleda i funkcionisanja programa, da izmenite prečice, čak i da dodate neke nove.

Ovo je bukvalno sve što vam program nudi. Iako deluje da i nije puno za jedan običan preglednik slika, mi mislimo da i te kako jeste, a pritom je i veoma brz. Većina korisnika nije zahtevna i za povremena isecanja ili smanjivanja slika biće im dovoljan samo qimgv, nema potrebe za korišćenjem neki komplikovanijih alata. Prečice na tastaturi će vam ubrzati rad kada ih nakon par korišćenja sve zapamtite. Programu nismo našli nikakvu manu, osim možda imena. Nije baš lako pamtljivo, ali to je izbor autora.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Ubuntu 18.10
TrueOS 18.03
qimgv 0.7
Šta mislite o ovom tekstu?
yEd 3.18.1.1
Linkit Smart 7688 Duo
Arduino: DIY – Digitalna vaga
Laser i detektor

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv3
Veličina:
357 kB
Cena:
besplatno
Adresa:
github .com /easymodo /qimgv
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera