PHONE ZONE<>
112018<><>

Huawei Mate 20 Pro

Na krovu sveta

U testu modela Huawei P20 Pro od proletos rekoh da je tim modelom Huwaei konačno dostigao iste transcendentalne visine flegšip glamura kao Samsung i Apple. Pola godine kasnije, ta barijera je prevaziđena i Huawei je konačno odskočio korak iznad, ostavljajući kompletnu konkurenciju u pozadinskom ešalonu. Ovoga puta nije im trebala ni pomoć Wonder Women (Gal Gadot), koja je bila zaštitno lice P dvadesetice – snaga i seksepil novog flegšipa bili su više nego dovoljni. Huawei Mate 20 Pro je najbolji Android telefon koji trenutno postoji, uređaj s odličnom kombinacijom interesantnih novina i klasičnih elemenata koji funkcionišu savršeno. Ovaj telefon je kulminacija dugogodišnjih napora kompanije Huawei u razvoju i optimizaciji novih tehnologija, ali i psihotične želje da konkurencija bude iseckana, skuvana i pojedena. Da biste bili prvi, nije dovoljno da imate dobru ideju i da ste vredni kao pčelica – potreban vam je i osmeh ajkule iza kojeg se krije instinkt ubice.

Huawei Mate 20 Pro je stakleni, zakrivljeni monoblok telefon, čijom prednjom stranom dominira predivni OLED ekran dijagonale 6,39 inča sa urezom (notch) u gornjem delu koji je lako ugasiti u opcijama. Kao što reče jedan strani kolega: „Kad bi Samsung Galaxy S9+ i Apple iPhone X imali bebu, izgledala bi kao Huawei Mate 20 Pro.” Definitivno. Dok prednja strana izgleda kao glatki monolit iz „Odiseje”, u gornjoj polovini zadnje strane nalazi se četvorostruka matrica koja krije tri objektiva kamere i LED blic. Rezolucija od 1440 × 3120 tačaka, odnos stranica 19,5:9 i gustina od 538 ppi osnovne su karakteristike ovog fenomenalnog ekrana presvučenog Gorilla staklom čija nam verzija nije poznata.

Huawei Mate 20 Pro pokreće novi čipset, HiSilicon Kirin 980, koji na sintetičkim testovima pokazuje najbrže rezultate među Android konkurencijom, praktično istovetne s telefonima iz nove Appleove flegšip serije (iPhone XS i XS Max). Kirin 980 se pravi u 7 nm proizvodnom procesu, što ga čini nešto manjim potrošačem i „grejačem” u odnosu na 10-nanometarski Qualcomm Snapdragon 845. Od prethodne generacije (Kirin 970) brži je za nekih 30%, što se u realnom radu ne oseća jer je i Mate 10 Pro bio munjevit kao raketna veverica. Uz 6 GB sistemskog RAM-a i 128 GB interne memorije (koju možete proširiti karticom), sve operacije će teći apsolutno glatko. Telefoni sa Snapdragonom 845 i dalje su bolji izbor za hi-end igranje zbog jačeg GPU, ali razliku ćete primetiti jedino kod apsolutno najzahtevnijih naslova kao što su Ark: Survival Evolved na very high i epic podešavanjima, dok Mobilni PUBG i Fortnite ovde rade kao hiperaktivni tinejdžeri na psihostimulantima. Kirin 980 donosi i dve NPU jedinice, što bi trebalo da doprinese efikasnijim operacijama u kojima vam asistira AI, recimo u primeni real-time filtera i efekata pri snimanju videa.

Sistem kamera predstavlja korak napred u odnosu na sjajni P20 Pro i sastoji se od tri Leica kamere – širokougaone od 40 MP, telefoto kamere od 8 MP koja obezbeđuje 3X optički i 5X digitalni zum, dok je umesto monohromatskog senzora iz P20 Pro sada prisutan ultraširokougaoni od 20 MP, idealan kad želite da vam pola horizonta stane u kadar, a ne želite da slikate klasičnu panoramu. Selfi kamera ima senzor od 24 MP, a pored fotkanja „sebića” može da posluži za 3D skeniranje objekata i njihovo animiranje i pretvaranje u 3D emođije. Pri tome joj pomažu infracrvena kamera i projektor tačkica (dot projector) koji inače služe za otključavanje telefona 3D skeniranjem lica (o tome malo kasnije). Na predstavljanju telefona u Londonu ovaj proces je demonstriran 3D skeniranjem plišanog pande i animacijom tako dobijenog 3D objekata uz nekoliko poteza u priloženom softveru. Da je telefon jeftiniji, uz pomoć ove opcije mogao bi da posluži kao sjajna edukativna zanimacija za decu...

Vratimo se na suštinu sistema kamera. Kvalitet fotografija je vrhunski bez obzira na spoljne faktore, uz AI asistenciju koja vam podešava parametre u zavisnosti od toga šta snimate, što može da se isključi ukoliko mislite da ručno možete bolje ili da su boje previše saturisane čak i za Instagram (možda vaši pratioci vole baš takve boje?). Telefon je odličan i za makro fotografiju, jer mu ultra wide sočivo omogućava da se fokusira i na daljinu od 2,5 cm! Poboljšano je i fotkanje u noćnom modu i sada traje 4 sekunde (umesto 6), što doprinosi oštrini slike jer smanjuje šansu da vam ruke zadrhte. Uopšte, fotografije koje pravi ovaj telefon najbolje su na kompletnoj mobilnoj sceni, o čemu svedoči i prvo mesto na portalu DxOMark, gde je dobio skor od 109 poena i gde se nalazi ispred uređaja serije Apple iPhone XS. Dakle, ako tražite najbolji telefon za dnevnu, a posebno za noćnu fotografiju, ne postoji bolji izbor od Matea 20 Pro. Jedina stvar koja mi se nije dopala jeste limit od 30 fps pri snimanju 4K videa – i Samsung Galaxy Note S9 i iPhone X/XS imaju mogućnost za 4K/60 fps, tako da je neshvatljivo zašto to ne nudi i Mate 20 Pro.

Čitač otiska prsta ispod ekrana više nije privilegija vlasnika modela Porsche Design Huawei Mate RS, već premijerno silazi i u „konzumerski” segment koji predvodi Mate 20 Pro (ako telefon od 1000 evra spada u potrošačku klasu...). Umesto na leđa telefona, senzor je smešten ispod ekrana u donjoj polovini uređaja – nevidljiv je u normalnim okolnostima, ali kad zaključani telefon uzmete u ruku, njegova kontura će nakratko blesnuti i pomoći vam da ga nabodete.

Nakon godinu dana korišćenja Matea 10 Pro, stvorio mi se uslovni refleks brzog tapa kažiprstom o leđni fingerprint senzor pri posezanju za telefonom, koji sam pokušao da zamenim tapom palcem na prednji deo ekrana. Senzor koji se nalazi ispod ekrana delić sekunde je sporiji: neko ko nije koristio klasičan brzi fingerprint skener neće ništa primetiti, ali taj fragment sekunde laga mene je naterao da odustanem od ovog načina otključavanja telefona i pređem na otključavanje licem. Da, znam da zvuči kao first world problems mim, ali takva je situacija... Srećom, Mate 20 Pro opremljen je 3D depth sensing IR kamerom koja uz pomoć projektora tačkica (dot projector) i prednje kamere od 24 MP lice prepoznaje kao 3D model i trenutno otključava telefon. Otključavanje licem radi i u potpunom mraku jer vam facu skenira kamerica koja radi u infracrvenom spektru i ne može da se prevari prezentovanjem fotografije vlasnika ispred kamere (radi i kad ste neobrijani, musavi, sa i bez naočara...). Fejs anlok kod ovog telefona funkcioniše na isti način kao i kod iPhonea X i novih modela, ali, za razliku od njih, Huawei je zadržao i fingerprint senzor koji možete uporedo da koristite radi dodatne fleksibilnosti. Dok smo još u sferi infracrvenog, želim da pohvalim postojanje klasičnog IR Blastera, funkcije koja se sve ređe nalazi na modernim flegšipima, ekstremno korisne za svakog ko daljince za klimu i TV želi da ima i na telefonu (i, recimo, na letovanju u Grčkoj ne želi da plaća dodatnih 5 evra dnevno za klimu).

Huawei Mate 20 Pro dolazi s baterijom od čak 4200 mAh, od koje su impresivniji samo načini za njeno punjenje i brzina punjenja. Huawei je prvi put u svoj smartfon implementirao bežično punjenje po Qi standardu, kom je dodao opciju za Reverse Wireless Charging, to jest mogućnost da telefon koristite kao bežični punjač za druge Qi kompatibilne uređaje (Samsung Galaxy Note 9, Apple iPhone X...)! Induktorsko punjenje jednog telefona vampirizovanjem baterije drugog nije najefikasniji način punjenja, ali nekada može da bude izuzetno korisno, recimo dok žično punite svoj telefon, možete istovremeno da bežično punite i telefon svoje žene koja je zaboravila svoj punjač na natkasni... Ako više volite klasično punjenje preko USB-C kabla, Mate 20 Pro se u super charging modu uz pomoć punjača snage 40 W puni rapidno – od nula do 70% kapaciteta baterije (što je dovoljno za celodnevno korišćenje) napuniće se za 30 minuta. Super brzo punjenje skraćuje vek baterije, ali kod modernih smartforna ionako nećete pregurati više od dve godine bez potrebe za njenom zamenom.

Finalna novina koja se tiče ovog telefona jeste slot za Nano SD memorijske kartice koje je Huawei razvio u saradnji sa Toshibom. Nano SD kartica je istih dimenzija kao nano SIM, što predstavlja uštedu od 45% površine u odnosu na Micro SD. Huawei Mate 20 Pro donosi jedan hibridni nano SIM/nano SD slot u kom se kartice postavljaju jedna iznad druge, obezbeđujući izbor između Dual SIM ili SIM + SD funkcionalnosti. Na Aliexpressu već može da se nađe sijaset modela nano SD kartica, tako će ih verovatno uskoro biti i u našim prodavnicama. Ostaje da se vidi kako će Huaweijeva konkurencija reagovati na ovaj novi standard – da li će ga prigrliti ili ignorisati, saznaćemo već u sledećoj generaciji uređaja.

Sa softverske strane nema prevelikih iznenađenja. Telefon dolazi sa Androidom 9.0 (Pie) koji je presvučen EmUI interfejsom u verziji 9.0, koji je još detaljnije očišćen od bloatwarea u odnosu na prethodne verzije. Što se tiče boja, postoji pet varijanti telefona Huawei Mate 20: Emerald Green, Midnight Blue, Twilight, Pink Gold i crna. Cena u domaćim prodavnicama biće oko 130.000 dinara, a neki mobilni provajderi uz njega poklanjaju i Huawei GT pametni sat, bežični punjač, kao i memorijsku karticu od 128 GB. Hiljadu i kusur evra nije mala suma, ali ako želite najbolji uređaj iz Android ekosistema, moraćete da se pomirite sa sudbinom i cenom. Ako naletite na hejtera koji će možda da prokomentariše kako je suludo dati tolike novce za jedan „kinez”, njuzflešujte ga činjenicom da svaki moderan telefon dolazi odatle.

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
Huawei Mate 20 Pro
Šta mislite o ovom tekstu?
BlackBerry KEY2 LE
Honor 8X
Samsung Galaxy J4+/J6+
Asus Zenfone Max Pro (M1)
Wiko View2 Plus
Apple iPhone XS, XS Max i XR
Motorola One
Prestigio Grace 3101 4G
Sony Xperia XZ3

U zmajevom gnezdu

Na naša pitanja odgovarao je gospodin Brus Li, potpredsednik kompanije Huawei zadužen za poslove s telefonima (Bruce Li, vice-president, handset business, Huawei Consumer BG).
SK: Da li u budućnosti planirate da serije Mate i P učinite malo različitijim, recimo na način na koji je Samsung razdvojio serije Note i S, ubacujući stilus i ciljajući na biznis korisnike i umetnike?
Brus Li: Tradicionalno se trudimo da se u seriji Mate koncentrišemo na kapacitet baterije, performanse čipseta i implementaciju novih tehnologija, dok se kod serije P fokusiramo na fotografiju i dizajn uređaja. Za sada nemamo planove za dalje produbljivanje razlika.
SK: Koji su bili najveći tehnički izazovi u dizajnu serije Mate 20?
Brus Li: Bilo ih je mnogo... Pre svega, proizvodnja i implementacija novog čipseta (Kirin 980) urađenog u 7 nm proizvodnom procesu. Zatim, brzo punjenje – morali smo superdetaljno da testiramo nivoe toplote i ponašanja baterije da ne bismo došli u situaciju u kojoj se jedan naš konkurent našao pre nekoliko godina...
SK: Šta po vašem mišljenju kompaniju Huawei čini različitom od konkurencije.
Brus Li: Pre svega, procenat prihoda koji izdvajamo i ulažemo u R&D (research & development). Prošle godine smo, recimo, čak 14% prihoda uložili u istraživanje i implementaciju novih tehnologija. Na globalnoj listi kompanija nalazimo se na šestom mestu po iznosu koji izdvajamo za R&D, što je mnogo, mnogo, mnogo više od Applea i drugih konkurenata.
SK: Serija Mate 20 dolazi sa podrškom za nano SD memorijske kartice, koje ste vi definisali kao standard. Da li dozvoljavate i konkurenciji da ga koristi?
Brus Li: Naravno, čak ih i ohrabrujemo u tome. Svaki kvadratni milimetar prostora u modernim telefonima dragoceniji je od zlata, a nano SD kartice omogućavaju malu uštedu prostora. Malo po malo...
SK: Da li sledeće godine planirate da izbacite telefon sa podrškom za 5G?
Brus Li: Tehnologija je spremna i, što se nas tiče, možemo već sutra da izbacimo 5G telefon. Ali, realno gledano, sve zavisi od dva faktora: brzine njene implementacije kod mobilnih provajdera i od želja i potreba naše korisničke baze i tržišta.
SK: Dajte nam neki primer funkcije koju vrši nova generacija NPU-a (nano processing unit) i AI-ja u telefonu Mate 20 Pro.
Brus Li: Recimo, kod snimanja videa imamo opciju „background blur”, koja omogućava da definišete osobu u fokusu, a da pozadina i sve ostalo na snimku budu zamućeni. Ovu brzu i kvalitetnu selektivnu desaturizaciju omogućavaju NPU i AI. Takvih primera je zaista mnogo, na primer selektovanje tačnih parametara pri snimanju hrane kad aktivirate Master AI mod, koje treba da se razlikuje od parametara za spomenike...

Operativni sistem:
Android 9.0
Dimenzije:
157,8 × 72,3 × 8,6 mm/189 g
Ostalo:
HiSilicon Kirin 980 čipset (octa-core, 2 × 2, 6 GHz Cortex-A76 CPU + 2 × 1,92 GHz Cortex-A76 CPU + 4 × 1,8 GHz Cortex-A55 CPU + Mali-G76 MP10 GPU), 6,39” AMOLED (1440 × 3120, 19,5:9 odnos stranica, 538 ppi), 6 GB RAM, 128 GB interne memorije, nano SD do 256 GB (hibridni slot), Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot, dual nano SIM (drugi slot je hibridni), GSM/HSPA/LTE, dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, USB-C 3.1, trostruka primarna kamera: 40 MP (f/1,8, 27 mm (wide), 1/1,7”, PDAF/Laser AF) + 20 MP (f/2,2, 16 mm (ultrawide), 1/2,7”, PDAF/Laser AF) + 8 MP (f/2,4, 80 mm (telephoto), 1/4”, 5x optički zum, OIS, PDAF/Laser AF), Leica optika, dual-LED dual-tone blic, panorama, HDR, 2160p@30 fps, 1080p@60 fps, 1080p@30 fps (gyro-EIS), 720p@960 fps, selfi kamera: 24 MP (f/2,0, 26 mm (wide), HDR, 1080p@30 fps), NFC, IR blaster, FaceID senzor, IP68 sertifikat, čitač otiska prsta ispod ekrana, Qi brzo i bežično punjenje 15 W, Li-Po baterija 4200 mAh
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 303435; Geekbench 4: 3367 (single-core), 10101 (multi-core)
Proizvođač:
Huawei
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera