![]() | ![]() |
![]() |
| ![]() |
| ||||||||||||||
Microsoft Windows 10 October 2018 Update
Iako je zvanični datum puštanja verzije 1809 u etar bio deveti oktobar, do goodiesa je moglo da se dođe čitavih nedelju dana ranije. Sve što je trebalo da se uradi je da se taster Check for updates ručno „overi” i materijal bi počeo da se kotrlja ka vama – kao da ste deo Windows Insider programa. Sledeća stvar je utisak da October 2018 Update donosi seriju manjih, gotovo kozmetičkih poboljšanja i da su spektakularne novine izostale. Konačno, a vezano za prethodno rečeno, zaposleni u kompaniji iz Redmonda iz finalne verzije izbacili su nekoliko očekivanih stvarčica prema kojima su korisnici čežnjivo gledali. Poslednje dve stvari deluju krajnje razočaravajuće, ali to ne znači da 1809 nema šta da ponudi. Kao i uvek, idemo redom, a ono „najbolje” čuvamo za kraj! Clipboard astronaut
Ono što je krajnje čudno je da opcija po defaultu nije aktivna i morate ručno da je uključite. To možete da učinite iz sekcije sa sistemskim podešavanjima ili, lakše, ukoliko pritisnete kombinaciju tastera ’Win+V’. Ujedno, ona se koristi za pozivanje radne forme iz koje obavljate manipulaciju uskladištenim sadržajem. Zanimljivo je da se prozorče pojavljuje odmah ispod/iznad kursora (u zavisnosti od toga da li ima dovoljno prostora za njegov prikaz), odnosno na onom delu ekrana na kojem se nalazi fokus. U slučaju da vam informacije zatrebaju kada ste na desktopu, Clipboard se pojavljuje iznad systraya, poravnat sa desnom ivicom ekrana.
Ovde se priča o novom Clipboardu ne završava jer ako se na sistem prijavljujete koristeći Microsoft nalog, na raspolaganju je i deljenje sačuvanog sadržaja između povezanih uređaja. U tom slučaju, itemi se automatski prosleđuju u cloud i dostupni su istog trenutka. Ko će još sem vas imati pristup u cloudu smeštenim podacima, priča je za neku drugu priliku. To sigurno neće biti drugi korisnici, ali da li će ih Microsoft koristiti za „analiziranje” vaših navika i potreba? Škakljivo... Dobrodošli na tamnu stranu
Kada su vizuelne izmene u pitanju, priča se ovde ne završava. Naime, tvorci su u ovu verziju Desetke ubacili mogućnost ručnog podešavanja veličine slova koja se na ekranu pojavljuju kao deo sistemskih elemenata. Nasuprot očekivanjima, ova opcija ne nalazi se pod skutima sekcije Display i zatičemo je tek kada zavirimo u sadržaj komplementa pod nazivom Ease od Access. Funkcija Make text bigger prva je na spisku i, kao što rekosmo, bavi se isključivo skaliranjem veličine slova koja se koriste za „potpisivanje” sistemskih elemenata. Tweakovanje se obavlja preko naročitog slajdera, a kako će izmena da izgleda u praksi može da se prati preko preview prikaza. Po pritiskanju tastera Apply i podužeg čekanja (doduše, bez restartovanja računara) izmene postaju aktivne. Bez mobilnog se ne može
Postavljanje u rad toliko je komplikovano da se postavlja pitanje vredi li uopšte poći tom trnjem popločanom stazom. Osim što zahteva da se prijavite koristeći svoj Microsoft nalog, Your Phone će od vas tražiti i broj telefona. U vidu klasične tekstualne poruke biće vam poslat link ka Your Phone Companion aplikaciji koju instalirate na mobilni telefon i tek tada završavate proces „inicijacije”. Muku bi još nekako i izdržali, da nije podatka da Your Phone nudi samo osnovne mogućnosti. Tako se, na primer, ova aplikacija može iskoristiti za pristup nedavno „usnimljenim” fotografijama, odnosno razmenjenim SMS-ovima. Svidelo nam se što se bez dodatnih podešavanja tekstualne poruke mogu „utipkavati” i slati direktno sa desktopa. S druge strane, sistem, sem najfriškijem foto-sadržaju, ne dozvoljava listanje ranije načinjenih fotografija, a da ne pominjemo da nagoveštaja nema da je dozvoljeno pristupanje audio-datotekama, tekstovima i ostalom sadržaju koji čuvate na mobilnom telefonu.
Zreo za penziju Microsoftov odgovor na third party alatke za „čupanje” sadržaja ekrana – Snipping Tool, broji svoje poslednje dane. Zameniće ga Snip & Sketch koji u ovoj verziji Windowsa koegzistira sa prethodnikom. Ipak, ukoliko pritisnete poznatu kombinaciju tastera ’Win+Shift+S’ na ekranu će „iskočiti” jednostavna upravljačka forma koja nudi beleženje naznačenog dela ili celog ekrana. Sadržaj se, automatski, smešta u (novi) Clipboard i čini se da je tu kraj što se tiče noviteta. Međutim, ako ručno pokrenete Snip & Sketch otkriće vam se i dodatne mogućnost. Po slici, tako, može da se piše i crta, dozvoljeno je kombinovati običnu i olovku sa okruglim vrhom, možete da birate veličinu „otiska”, boju, a tu je i nezaobilazni marker. Pohvalno je što su autori u miks uključili i lenjir koji može da se postavi pod bilo kojim uglom i iskoristi za ucrtavanje pravih linija, baš kao i Crop funkcija. Inače, snipovanje više ne može da se odlaže u vremenskom intervalu od jedne do pet sekundi, već su na raspolaganju samo intervali od tri i deset sekundi. Kako su autori došli do ovih brojki, nije nam poznato. Snip & Sketch gotov materijal snima isključivo u PNG formatu, što je malo tanko za naš ukus. Ukoliko vam je pozivanje akcije suviše komplikovano, iz sekcije Ease of Access može da se podesi da se sve obavi po pritiskanju tastera ’Print Screen’. Za razliku od Snipping Toola, Snip & Sketch krasi „sravnjen” upravljački interfejs u prepoznatljivom Metro stilu. Traži, traži, pa ćeš naći!
Pri vrhu radnog ekrana, na mestu na kojem smo navikli da se nalazi pull-down meni, smeštena je traka sa koje se bira tip datoteka koje tražimo. Na raspolaganju su aplikacije, dokumenti, podešavanja i elektronska pošta, dok se iza opcije More kriju dodatne kategorije: Folders, Music, People, Photos i Videos. Po defaultu, Search funkcija naštelovana je da pretražuje iteme u svim podržanim kategorijama, a izbor specifične može da se obavi i bez miša, upisivanjem njenog naziv i dvotačke, iza kojih sledi tražena reč. Pomenuti sistem plasiranja dodatnih informacija ne odnosi se samo na aplikacije, već i na ostale podržane kategorije, što je izuzetno korisno. Kaljenje Oštrice
Jedno od najvažnijih unapređenja vezano je za famozni Reading view koji sa stranica uklanja sav materijal koji bi vam tokom čitanja sadržaja odvraćao pažnju. Poboljšanje se odnosi na funkciju Reading focus koja je zadužena za „osvetljivanje” reda teksta koji trenutno čitate, dok se ostatak sadržaja zatamnjuje. Novina je što korisnik sada može da bira da li će se istaći samo jedna, tri ili čak pet linija teksta. I sledeća novina vezana je za Reading mod iz kojeg je moguće zatražiti definicije za označene reči i izraze. Dovoljno je na klasičan način obaviti selektovanje sadržaja i u pop-up prozoru će se pojaviti kratko objašnjenje za koje možete i da čujete kako se izgovara ukoliko kliknete na ikonicu zvučnika. Međutim, to nije sve! Funkcija more otvara sidebar i u njemu prikazuje razne načine primene dotičnog izraza. Zanimljivo je da je ova mogućnost dostupna i offline (potrebno je downloadovati bazu podataka), a ako neki od izraza ne postoji u bazi postoji mogućnost da se, automatizovano, podaci „pojure” online. Očekivano, „definicije” nije moguće dobiti za reči na srpskom jeziku, već ćete morati da se oslonite na engleski vokabular.
Ždrp tamo, ždrp onamo Za poboljšanja koja ćemo ovde pomenuti ne možemo da kažemo da su featuresi u pravom smislu te reči. Više se radi o sitnijim izmenama i tweakovima koji će omogućiti udobnije korišćenje operativnog sistema i u prvi plan izbaciti neke nove funkcije koje do sada nismo imali prilike da vidimo.
Novina načinjena u Task Manageru može da se pokaže kao izuzetno korisna. Možda je i ne primetite ukoliko ste „suzili” radnu formu, ali u sekciji Processes (skroz desno) imamo dve nove kolone. Power usage (opisno) pokazuje koliko naročiti program troši energije, dok Power usage trend „izvlači” srednju vrednost potrošnje i o tome vas, opet, opisno obaveštava. Zgodno za vlasnike prenosnih računara.
I Notepad se „ovajdio” u čitavoj gužvi, pa su tako na ekranu sada dostupni podaci u kojoj koloni i liniji teksta se nalazi kursor, a tu je i bolja podrška za učitavanje datoteka izrađenih pod skutima nekog drugog operativnog sistema. Na raspolaganju je i zum opcija koja se koristi u kombinaciji sa tasterima ’Ctrl’, ’+’ i ’-’ (ili točkićem na mišu) i služi isključivo za korekciju veličine fonta, ne i za skaliranje elemenata upravljačkog interfejsa.
(Ne)Opravdano odsutni Ovde pre svega valja istaći četiri stvari. Polazimo od one koja je korisnicima sa ovih prostora najmanje važna i gotovo beskorisna – od Cortane. Famozni virtuelni „pomagač” preslikan je iz verzije 1803 (uz sitnije dorade) i nije dobio dodatne featurese, ali, kao što smo naglasili, većina to neće ni primetiti. Ono što ćete svakako primetiti je da su Setsovi (tabovi u sistemskim aplikacijama) još jednom zaobiđeni, iako su do skoro bili u Beta fazi razvoja. To znači da od tabova u File Exploreru još uvek nema ništa, baš kao ni u drugim aplikacijama u kojima bi ovako nešto bilo moguće (Notepadu, recimo). Iz paketa je misteriozno izbačena i primitivna „veštačka inteligencija” koja je trebalo da bude zadužena za svođenje neželjenih updateovanja i prekida rada na minimum, po sistemu pamćenja korisnikovih radnji. Konačno, pod svetlost reflektora treba staviti i Game bar koji je trebalo da dobije mogućnost prikaza podataka o postignutom framerateu i potrošnji sistemskih resursa, ali nije. Što je brzo, to je i kuso
• • • Nevezano za uočene probleme i blokiranje downloada, samo pet dana nakon puštanja u opticaj, stiče se utisak da je Microsoft naglo povukao ručnu kočnicu i da je razvoj Desetke usporen. Nije baš da je stavljen u ler, o čemu svedoči i broj featuresa o kojima smo pisali, ali imamo utisak da je uključena Cruise kontrola. Unapređenja se svode na kozmetičke i sitnije funkcionalne izmene, dok je teška artiljerija ostavljena u hangaru. Priča se da će prolećni update vrcati od goodiesa, ali ne vidimo razlog zašto je došlo do odlaganja i odstupanja od obećanog.
Sve to, neizbežno, dovelo je do pojave spekulacija o narednim Microsoftovim koracima. Kad je predstavljan, Windows 10 je označen kao rebootovani Windows, operativni sistem koji će rasti i menjati se sa potrebama i željama korisnika. Microsoft neće izbaciti Windows 11, 12, 13... Postojaće samo Windows 10 koji će da raste i evoluira. Da, znamo, još tada je to zvučalo kao naučna fantastika, ali je Microsoft držao reč i činilo se da sve ide kako je najavljeno. Poslednji potezi podgrejali su, za sada neproverene, priče da u Redmondu, u velikoj tajnosti, „kuvaju” novi Windows. Zvaće se (Windows) Core OS i predstavljaće novi reboot, a svetlost dana bi trebalo da ugleda negde tokom 2020. godine. Govorkanja ćemo, za sada, ostaviti po strani i okrenuti se onom što je izvesno – aprila 2019. godine čeka nas Windows 10 19H1 i nadamo se da ćemo tada na Octobar 2018 Update gledati samo kao na prolaznu štucavicu. Dobro, gorušicu klase 10 za koju je i najjači medikament mačiji kašalj. Vladimir PISODOROV | |||||||||||||||||
![]() | |
![]() | ![]() |
Home / Novi broj | Arhiva • Opšte teme | Internet | Test drive | Test run | PD kutak | CeDeteka | WWW vodič • Svet igara Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • Redakcija | Kontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English | |
SKWeb 3.22 |