TEST DRIVE<>
052008<><>

„Hardverzije”

Uranak je prošao

Kao što je očekivano, završio se jedan veoma buran mesec. Nekoliko važnih stvari odigralo se u njemu. AMD je predstavio prvi trojezgarni procesor sa oznakom Phenom X3 i nove Phenome X4, nVidia je predstavila dve nove „perjanice” u svojoj ponudi, GeForce 9800GX2 i 9800GTX, a Intel je smanjio cenu većine procesora u svojoj ponudi. „Grafički” deo AMD-a, koji mnogi i dalje zovu ATI, pobedio je nVidijinu konkurenciju na velikom testu „Sveta kompjutera”.

Kao što gore navedena četiri nova proizvoda nisu istinski noviteti nego unapređene verzije svojih prethodnika, tako ni pobeda ATI-ja nije bila ubedljiva, kao što se to može zaključiti iz rezultata. No, krenimo redom.

Phenomi, zahvaljujući ispravci TLB sekcije u B3 verziji jezgra, konačno rade kako se od njih očekuje i najzad predstavljaju zdravu konkurenciju Intelu. Po tri nova Phenoma X3 i X4 pozicionirala su se u segmentu od 100 do 200 evra, tamo gde Intel još nastupa sa samo jednim „kvadom” i velikim brojem „dvojezgaraca”. Protiv prvih, AMD se nada da će korisnici prepoznati bolji odnos cene i performansi Phenoma X4 i ostatka platforme Spider, dok je u nižem segmentu adut jezgro više u Phenomu X3 u odnosu na Core 2 Duo modele.

Da pojava novih Phenoma xx50 znatno menja situaciju na bojištu Intel je na vreme naslutio, pa je pre više meseci najavio 20. april kao datum pojeftinjenja svojih procesora i najave novih. Najinteresantnije je svakako ogromno smanjenje cene procesora Core 2 Quad Q6700, koji će sada koštati nešto više od 200 evra, u odnosu na ranijih 400. Od novih modela najinteresantjiji su novi Dual Core Celeron sa oznakom E1400 i radnim taktom od 2 GHz, te Core 2 Duo E7200, koji će se uskoro pojaviti kao zamena za Core 2 Duo E6550. Time će biti stavljena tačka na verovatno najuspešniju seriju Intelovih procesora u nekoliko proteklih godina, možda čak i u celoj istoriji ove kompanije. Entuzijasti širom sveta željno iščekuju novi E7200, koji bi trebalo da košta tek nešto više od 100 evra, a za uzvrat nudi takt od 2,53 GHz, tri megabajta drugostepenog keša i FSB na 1066 MHz. Biće to definitivno best buy u narednom periodu, posebno za one overklokerski nastrojene, jer su 45-nanometarski proces izrade i niži takt FSB-a kao stvoreni za tu namenu.

Tiho, bez ikakve najave, AMD je sa novim Phenomima predstavio i prvi dvojezgarni Sempron sa oznakom X2 2100. Radi na 1,8 GHz i košta manje od oba Dual Core Celerona, pa će sigurno nastaviti AMD-ovu tradiciju „podvlačenja” cena ispod Intelovih.

Dok se AMD vraća u borbu, nVidia se vraća na tron pomoću modela sa oznakom 9800. Baza za oba nova modela je kartica GeForce 8800GTS. „Dupli” 9800, onaj sa sufiksom GX2, praktično je sačinjen od dve ove kartice, dok je 9800GTX brža verzija iste kartice. Kao što smo na početku rekli, ovo kvalifikuje celu 9800 seriju kao evoluciju. Istinski novitet predstavljao je GeForce 8800GT i nakon njega GeForce 8800GTS, odnosno čip G92 koji se nalazi na njima.

Nekoliko modela 9800GX2 i 9800GTS stiglo je do nas krajem ovog meseca, tako da sa sigurnošću znamo da su, dok vi ovo čitate, već dostupni kod obližnjih prodavaca komponenti. U Srbiji je bio najbrži Asus sa čak dva modela, EN9800GX2/G/ 2DI/1G i blago overklokovani EN9800GX2 TOP/G/2DI/1G, kod kojeg procesori G92 rade na 11% višem taktu. Pored Asusa, stigao je i model firme XFX jednostavnog imena XFX 9800 GX2 i komplikovane oznake PV-T98U-ZHF9. Kartice su stigle prekasno da bismo ih opisali, ali na vreme da po zaključenju ovog broja ugradimo neku od njih (ili možda i obe) u nForce 790i ploču koja je stigla pored njih i provedemo prvomajske praznike uz nVidijin quad powered sistem.

Nešto slabiji su modeli 9800GTX, kojima nameravamo da poklonimo pažnju tek po „detaljnoj probi” (čitaj: celodnevnom igranju) modela 9800GX2. Od modela koji su stigli do Srbije, tu su Asusov EN9800GTX/HTDP/512M, Gaiward Bliss 9800GTX 512MB i Gigabyte GV-NX98X512H-B. Sva tri modela dolaze uz etiketu sa cenom od oko 320 evra.

Kada su u pitanju matične ploče, tu su različiti modeli nForce 780i i 790i matičnih ploča, pre svih oni koji dolaze iz kompanija bliskih nVidiji, poput Asusa, XFX-a i MSI-ja. Konkurenciju iz Intela čine različite matične ploče sa čipsetom X48, koje su potpuno odmenile X38 prethodnike. Za ovaj broj pripremili smo poređenje po mnogima najboljih modela: Asusovog Rampage Formula, koja važi za najbolju X48 ploču sa DDR2 memorijom i Lanparty LT X48-T2R koja koristi DDR3 memoriju. Nažalost, DFI je ponovo pokazao svoju poznatu sklonost da radi veoma mušičavo: ili fenomenalno, ili nikako. DFI-jev X48 model je ispoljio ovu drugu osobinu, pa smo imali gomilu problema prilikom testiranja procesora Core 2 Extreme QX9650. DFI je zamenjen Asusovim modelom, Intelov extrem je testiran, ali je izostalo poređenje X48 čipsetova u zavisnosti od toga da li koriste DDR2 ili DDR3 memoriju. Pred početak pisanja ovog teksta, a on se naravno piše u minut do 12, stigao je novi BIOS za Lanparty LT X48-T2R, koji navodno ispravlja sve uznemirijuće bagove od kojih smo mi verovatno upoznali veći deo. To je bilo kasno za ovaj broj, ali ćemo probati da to isprobamo za sledeći. I DDR2 i DDR3 memorijski moduli sve su jeftiniji, pri čemu je razlika u ceni sve manja, pa mnogi počinju da razmišljaju o bržem memorijskom standardu. Da će DDR3 biti još brži ukazuje pojava DDR3-2000 „štapića” kao i podrška za njih na nForce 790i matičnim pločama. Ko zna, možda će neka takva stići do nas već za sledeći broj.

Ono čemu ćemo sigurno posvetiti nekoliko dana u maju jesu hibridni CrossFire i SLI, ukoliko ovaj drugi pristigne do nas. Prve verzije Catalyst drivera se kao i prvi mačići u vodu bacaju, ali sa najnovijim su performanse koje postižu integrisani Radeon HD 3200 u 780G čipsetu i HD 3450 u PCI-Express slotu sasvim solidne. Ako spadate u red skromnijih i ljubitelj ste AMD-ovih procesora, možda bi bilo dobro da zajedno sačekamo i proverimo kako se ovo zaista ponaša u praksi. Vrlo je moguće da se desetak evra doplate za 780G ploču isplati njenim dodavanjem na performanse Radeona u PCI-Experss slotu. U tom slučaju bi se moglo reći da naš računar koristi „dual grafičko rešenje”, što ne zvuči loše, zar ne?

Kada su monitori u pitanju, nema ništa novo. Samsung dominira kako brojem prodatih, tako i brojem različitih modela, i bez milosti izbacuje nove modele iz meseca u mesec. LG, Acer i Philips to manje-više uspešno prate, međutim, tek zajedno, kada saberu svoje brojke, sustižu Samsung.

 
Slično je i kod laptopova. Zahvaljujući ultraniskoj ceni, Asusov eeePC ubedljivo je najprodavaniji prenosni PC. No, već do leta će dobiti ozbiljnu konkurenciju iz MSI-ja (model Wind) i HP-a (model 2213). Svestan toga da više neće biti jedini, Asus je najavio EeePC sa ekranom od 8,9 inča, čime se rešava najveća mana trenutno dostupnih modela EeePC serije 700. Novi model trebalo bi da dobije i veći hard disk, više radne memorije, kao i bolji tačped, ali bi se lako moglo desiti da mu i tako skromno „proširenje” ozbiljno poveća i izbaci ga iz trenutno samo njegove klase među klasične notebokove od 14 i 15,4 inča sa cenom od 350 do 400 evra.

Kada su hard diskovi u pitanju, voleli bismo da se uskoro sretnemo sa naslednikom Western Digital Raptor diskova koji su nedavno predstavljeni pod imenom VelociRaptor. Oni su zadržali Raptorovih 10k obrtaja, ali im je kapacitet dupliran na 300 GB. Iako je ceo uređaj širok standardnih 3,5”, sam disk je širok 2,5” (ostalo je hladnjak i nosač), pa neosporno vuče poreklo od 2,5” SAS diskova koji se koriste u serverima. Deset hiljada obrtaja i kapacitet od 300 GB spakovani su, dakle, u 2,5” disk. Kako li rade ovi diskovi u RAID 1 modu?

Na kraju – „droga” na koju je potpisnik ovih redova ozbiljno „navučen” poslednjih meseci (pa o tome morate čitati iz broja u broj, hteli vi to ili ne). Naravno, u pitanju je HD video i audio materijal (mmm!), zajedno sa plazma tehnologijom (MMMmmmmm!) i velikim ekranima (MMMMMMMMmmmm!). Najzanimljivija stvar koja bi mogla da se desi tokom maja jeste priprema detaljnijeg prikaza svega što vezuje kućne računare i materijale visoke rezolucije. Ako bude sreće, moglo bi se desiti da kolegi Oluiću i meni, kao i Australijancima, Deda Mraz sa svojim paketom uživanja naiđe tokom leta. Stay tuned...

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Extreme QX9650
AMD Phenom X3 8750, X4 9850 Black Edition
Uporedni test grafičkih kartica
AMD 770, Foxconn A78AX-K
Samsung SyncMaster 943N i 2243NW
Hewlett-Packard Compaq 6715s i 6720s
„Hardverzije”
Šta mislite o ovom tekstu?
Ideazon Reaper Edge
Pleomax PSP-100 i PSP-2300
Line 6 TonePort GX, Guitar Port Riff Tracker, TonePort UX2, TonePort GearBox Silver Plug-in
Logitech MX 5500 Revolution
Fast And Safe Technology easySafe
Hewlett-Packard ScanJet G4010 i G4050
SanDisk Sansa e280, Sansa View
Xwave Concert
Omega Web cam and headphones set, C33, C14, C31, C91
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera