TEST DRIVE<>
052008<><>

AMD Phenom X3 8750, X4 9850 Black Edition

Episode B3 – New Hope

Da li zbog prevelikih očekivanja, zbog kompleksnosti samog procesora ili zbog kombinacije oba faktora, AMD-ov Phenom je postao sinonim katastrofalno lansiranog proizvoda. Još od premijere, Phenomu je na grbaču natovaren ogroman teret u vidu etikete „roba sa greškom”. Ako se pri tom uzmu u obzir i tržišne okolnosti u vidu nezapamćenog pritiska konkurencije, pravo je čudo što je Phenom uopšte živ. Nakon neviđene golgote, Phenom je doživeo kaljenje u vidu nove revizije jezgra – famozna revizija „B3” koja dolazi bez nesrećne „TLB greške”. Sa novom revizijom jezgra stigli su i novi modeli procesora. Ako je po onoj „što te ne ubije, učini te jačim” Phenomi sa jezgrom B3 biće dobri.

Proizvodnja novog jezgra započela je krajem februara. AMD je upregnuo sve raspoložive resurse i tako je svega mesec dana od početka proizvodnje na tržište plasirana nova gama Phenom procesora koja se sastoji od tri modela – Phenom X4 9550, 9750 i 9850 Black Edition. Prvi je zamena za 9500 i ima identičan radni takt od 2,2 GHz, drugi je zamena za model 9600 uz 100 MHz viši takt, a poslednji je najnoviji Black Edition, sa default frekvencijom od 2,5 GHz.

Novina je dodavanje „X4” u nazivu, što su mnogi slabije upućeni stavljali po navici. AMD se nije previše opirao – izašao je distributerima i kupcima u susret i dodao oznaku broja jezgara.

Mi smo na testu imali vrh ponude – model Phenom X4 9850 Black Edition. Kao što bi se i očekivalo od procesora iz serije Black Edition, ovaj Phenom ima otključane množioce za lako manipulisanje frekvencijama samih jezgara i frekvencijom memorijskog kontrolera, odnosno L3 keša. Uprkos kratkom vremenu koje smo imali na raspolaganju za test ovog procesora, nismo odoleli a da ne isprobamo overklokovanje. Tako je ustanovljena još jedna novina B3 jezgra – znatno viši maksimalni radni takt. Dok su ranije verzije Phenoma „udarale u zid” na 2,6 GHz, B3 jezgra dostižu 3 GHz. Ovo još nije dovoljno da se ugrozi Intel, ali ipak je značajno unapređenje AMD-ove ponude u segmentu na koji cilja sa ovim modelima Phenom X4 procesora – Quad-Core do 200 evra.

Od novih X-četvorki, mnogo su interesantnije X- -trojke. Još jesenas su krenule glasine da će AMD plasirati na tržište multicore procesor sa tri jezgra. Ono što je na prvi pogled zvučalo kao šala, ispostavilo se kao istina. Šest meseci kasnije, AMD je lansirao Phenom X3 – prvi native Triple-Core procesor. Ponudu čine tri modela – Phenom X3 8450 (2,1 GHz), X3 8650 (2,3 GHz) i X3 8750 (2,4 GHz). Kao što se iz broja 50 u nazivu može naslutiti, ovi procesori su, baš kao i pomenuti Phenomi X4, bazirani na novoj B3 reviziji jezgra. Kao i njihov stariji brat sa jednim jezgrom više, i Phenomi X3 poseduju L3 keš kapaciteta 2 MB i sa ostatkom sistema (tj. sa čipsetom) su povezani serijskim HyperTransport linkom brzine 3600 MHz. Operativni sistem i sav softver bez problema prepoznaju tri jezgra, tako da o eventualnoj nekompatibilnosti nema ni govora. Pun potencijal Triple Core procesora dolazi do izražaja u svim aplikacijama koje mogu da iskoriste više od dva procesorska jezgra, što će naše testiranje i pokazati.

No, najzanimljiviji je „sudar” Triple i Quad-core Phenoma. Dok budete upoređivali rezultate, imajte na umu da Phenom X3 8750 radi na 2,4 GHz, a Phenom X4 na 2,5 GHz. Šta se može zaključiti u direktnom poređenju ova dva procesora? Kao prvo, softver koji je jasno optimizovan za multicore primenu nedvosmisleno je brži na Phenomu X4. U konkretnom slučaju to su aplikacije za 3D rendering, kao i sintetički testovi poput SiSoft Sandre i CPU testa iz 3DMarka. Drugi zaključak koji se može izvesti gledajući u rezultate jeste to da su igre uglavnom „slepe” za quad-core procesore. Tokom procesa testiranja igara pratili smo zauzeće procesorskih jezgara za svaki naslov. Ispostavilo se da je Crysis limitiran na upotrebu svega dva jezgra i to tako što jedno koristi do maksimuma, a drugo polovično. Quake 4 takođe ima svoj plafon na dva jezgra. Ništa drugačija situacija nije ni sa popularnim real time strategijama koje smo probali. Optimizam uliva samo Unreal Tournament 3 koji jeste optimizovan za multicore, ali još uvek nedovoljno da iskoristi quad core, pa je Phenom X3 „idealan” za ovu igru.

Gledajući s ove vremenske distance i ujedno posmatrajući rezultate ovog testiranja, delimično se može naslutiti golgota kroz koju je AMD prolazio u proteklih pet-šest meseci. U šta god je mogao, Marfi je umešao prste. Ipak, izgleda da su u AMD-u sa B3 verzijom jezgra uspeli da oteraju dotičnog gospodina, jer su novi Phenom X3 i X4 onakvi kakvi su trebali da budu prvi Phenomi: veoma brzi, prilično overklokabilni i, što je jednako važno – hladni.

Stvari se kreću na bolje i u domenu softvera. Unreal Tournament 3, igra koja koristi grafičku mašinu UE3 koju su licencirali mnogi drugi izdavači igara i neverovatno veliki broj razvojnih timova, vesnik je prave multicore budućnosti u svetu igara.

Ono što se ne može videti u ovim grafikonima zbog same prirode testiranja jeste činjenica da multicore procesori omogućavaju svojevrstan komfor u radu koji proizlazi iz činjenice da je istovremeno moguće pustiti nekoliko različitih poslova u pozadini (rendering, otpakivanje torrent downloada, video ili audio kompresija...) i imati sasvim dovoljnu rezervu procesorskih resursa za nesmetan rad u trenutnoj aplikaciji. Takav pristup upotrebi računara pred krajnjeg korisnika stavlja samo jednu dilemu: koliko je spreman da plati za željenu meru komfora. U zavisnosti od odgovora, treba napraviti izbor između dual-core, triple-core i quad-core procesora.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Extreme QX9650
AMD Phenom X3 8750, X4 9850 Black Edition
Šta mislite o ovom tekstu?
Uporedni test grafičkih kartica
AMD 770, Foxconn A78AX-K
Samsung SyncMaster 943N i 2243NW
Hewlett-Packard Compaq 6715s i 6720s
„Hardverzije”
Ideazon Reaper Edge
Pleomax PSP-100 i PSP-2300
Line 6 TonePort GX, Guitar Port Riff Tracker, TonePort UX2, TonePort GearBox Silver Plug-in
Logitech MX 5500 Revolution
Fast And Safe Technology easySafe
Hewlett-Packard ScanJet G4010 i G4050
SanDisk Sansa e280, Sansa View
Xwave Concert
Omega Web cam and headphones set, C33, C14, C31, C91

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark 05
3DMark 06
PCMark 05
SiSoft Sandra
Quake 4
FarCry
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera