TEST DRIVE<>
052008<><>

AMD 770, Foxconn A78AX-K

AMD za AMD

Nešto pre nove godine, prikazali smo AMD790FX čipset i, ako nas sećanje dobro služi, Gigabytovu varijantu ove ploče. Pored njega, u nekoliko sledećih meseci AMD je predstavio i AMD 790X i 770 kao nešto slabije verzije. Prve verzije ploča su se pojavile sa SB600 south bridgeom koji je bio i osnovna mana celokupnog čipseta zbog problema sa USB kontrolerom, zastarelog SATA kontrolera kao i posedovanja samo osnovnog seta mogućnosti, što je ove čipsetove učinilo prilično nepopularnim kod korisnika. Pored toga što je nekako logično da se uz AMD procesor kupuje i AMD čipset, korisnici su ostali verni nForce 520, 560 i jačim čipsetovima iz konkurentskog tabora.

Napokon, SB700 je pre oko dva meseca ugledao svetlost dana i konačno su počele da se pojavljuju matične ploče sa novim „južnjakom”. SATA kontroler je ažuriran na 3.0 specifikaciju sa RAID 0, 1, 0+1 i eSATA mogućnostima, a dodata je i podrška za Hybrid Drives (SATA diskovi sa NAND čipovima). USB kontroler je ažuriran i unapređen pa raspolaže sa čak 14 USB portova, od čega su 12 USB 2.0, a dva rade po starom standardu USB 1.1; uz to je i audio visoke definicije konačno našao svoje mesto u AMD SBx00 čipu. Svi modeli AMD 740G i 780G matičnih ploča imaju ovaj SB, kao što će ga imati i svi budući AMD 770 modeli. Top-modeli sa čipsetom 790X i 790FX (verovatno i 790GX) i dalje koriste SB600, verovatno do pojave jačeg modela, SB750, koji će imati i RAID 5 mogućnosti.

ATI/AMD tim ovim unapređenjima nije prestigao konkurenciju, ali je stigao na takav nivo da se AMD čipsetovi mogu smatrati kompletnim. Mogućnosti southbridge čipa nisu fascinantni, ali su sasvim zadovoljavajući.

 
SB700 smo zatekli na matičnoj ploči sa oznakom A78AX-K, sa potpisom koji zaista nismo očekivali – Foxconn. Dugi niz godina ova kompanija je radila kao OEM, između ostalog i za veliki Intel, najveći broj matičnih ploča sa Intelovim potpisom je pravljen u Foxconnovim fabrikama. Kada je Foxconn krenuo da razvija sopstveni brend, Intelovi čipsetovi bili su logičan izbor. Godine 2007. pojavile su se i ploče ovog proizvođača sa nForce čipsetovima, da bi sada ponuda bila upotpunjena modelima sa AMD čipsetovima. Još samo da dobijemo Radeon HD kartice ovog proizvođača...

A78AX-K je veoma jednostavna ploča, urađena tako da maksimalno iskoristi čipset bez dodatnih kontrolera i troškova. Plava štampana ploča je ATX formata, sjajnog rasporeda i sa raznobojnim plastičnim elementima koji pojednostavljuju povezivanje. Podrška za procesore i grafičke kartice je „po najnovijoj modi” – AM2+ i PCI-Express 2.0, pa je sa A78AX-K moguće maksimalno iskorišćenje najnovijih AMD procesora kao i Radeon i GeForce grafičkih kartica. Tri klasična PCI slota obezbeđuju dovoljno mesta za proširenje, dok će neki od ukupno šest SATA konektora će sigurno biti višak. Jedino što može da nedostaje jeste memorijski slot jer A78AX-K raspolaže sa svega dva komada. Tri konektora za ventilator dovoljna su i zahtevnijima, a raduje nas činjenica da se svi mogu kontrolisati iz BIOS-a ili Windows aplikacije, pa će buka ostati na minimalnom nivou.

BIOS je prilično bogat, verovatno i prebogat za većinu korisnika koji će koristiti ovu ploču. Opcija za overklok ima dovoljno, moguće je kontrolisati više radnih napona, taktova i množilaca.

Sve u svemu, A78AX-K je napravljen i za prosečne i za naprednije korisnike koji od ploče traže kvalitet i pristojan skup mogućnosti. Ma koliko se divili top-modelima, ono što je tržištu najpotrebnije upravo su modeli poput ovog – solidnih mogućnosti, bez mnogo komplikacija i po pristojnoj ceni.

Performanse smo poredili sa nForce 560 pločom (MSI K9N Neo-F V3) koja je i dalje aktuelni predstavnik nVidije u ovom segmentu. Rezultati su veoma slični. Nekad je bila brža ploča A78AX-K, a nekad je MSI bio u blagoj prednosti. U svakom slučaju, nema potrebe birati čipset po performansama jer je sve to manje-više isto.

Sitne prednosti su na strani čipseta AMD 770: podrška za PCI-Express 2.0 i AM2+ procesore, kao i nešto veći broj SATA i USB konektora. Kada se na to doda da su AMD čipsetovi generalno najhladniji, dok su nVidijini u drugoj krajnosti, naša preporuka ide na stranu AMD-ovog čipseta. Stoga, ako tražite ploču da udomite Athlon ili Phenom procesor, pogledajte prvo šta se nudi od AMD 770 ploča. Ukoliko ne želite da gubite vreme, onda bez razmišljanja uzmite Foxconn A78AX-K, koji je ovde prikazan – teško da ćete biti oduševljeni, ali ćete sigurno imati utisak da ste napravili dobru kupovinu kada se podvuče crta između uloženog i dobijenog.

Saša UZELAC

 
Intel Core 2 Extreme QX9650
AMD Phenom X3 8750, X4 9850 Black Edition
Uporedni test grafičkih kartica
AMD 770, Foxconn A78AX-K
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung SyncMaster 943N i 2243NW
Hewlett-Packard Compaq 6715s i 6720s
„Hardverzije”
Ideazon Reaper Edge
Pleomax PSP-100 i PSP-2300
Line 6 TonePort GX, Guitar Port Riff Tracker, TonePort UX2, TonePort GearBox Silver Plug-in
Logitech MX 5500 Revolution
Fast And Safe Technology easySafe
Hewlett-Packard ScanJet G4010 i G4050
SanDisk Sansa e280, Sansa View
Xwave Concert
Omega Web cam and headphones set, C33, C14, C31, C91

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark 05
3DMark 05
3DMark 06
SiSoft Sandra
Quake 4
FarCry

Foxconn A78AX-K
Osnovno:
AMD 770, AM2+, PCI-Express x16 2.0
Ostalo:
6x SATAII, RAID 0+1, 5.1 HD Audio, 2 x DIMM, 10x USB 2.0, pasivno hlađenje
Proizvođač:
Foxconn
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera