INTERNET<>
052008<><>

.rs

I fiksno i bežično

Nacionalni domen • IPTV • Mobile WiMAX • BlackBerry

Tokom proteklog meseca registrovano je oko pet hiljada novih .rs domena, tako da je ukupan broj domena u trenutku pisanja ovog teksta porastao na 16.710. Svedoci smo da se sve češće sreću web i email adrese novog nacionalnog domena na propagandnom materijalu. Na osnovu ovih podataka i poznatog načina funkcionisanja predregistracije i samog početka registracije, lako bi se moglo zaključiti da su svi domeni iz predregistracionog perioda već zvanično registrovani i da sada priraštaj broja domena čine upravo nove prijave.

Pre više od mesec dana, međutim, ljudi iz jedne firme upitali su me da li su sve ispravno uradili u vezi s preregistracijom svog .co.yu domena u odgovarajući .co.rs domen. Oni su provajderu kod kojeg imaju registrovan stari domen u periodu preregistracije podneli zahtev i ubrzo platili profakturu koju im je provajder poslao. Nakon saznanja da su uplatili, napravio sam upit u whois bazu (www.rnids.rs/RsReg) i video da registracija nije izvršena. U daljem razgovoru sa ljudima iz te firme shvatio sam da im provajder, a reč je o jednom od najvećih domaćih provajdera, osim profakture nije poslao nikakvo obaveštenje o dostavljanju potrebne dokumentacije o registraciji firme. Narednih dana usledo je poziv provajderu i slanje neophodne dokumentacije. Nekoliko nedelja kasnije, whois baza i dalje nije imala zapis o tom domenu. Na moj predlog ponovo su pozvali provajdera, a potom je usledila informacija da taj zahtev jednostavno čeka fizičku obradu. Konačno, pre nekoliko dana, domen je registrovan.

Zaista je zanimljivo ponašanje ovog provajdera, ovlašćenog registra za .rs domen. Nakon kampanje o predregistraciji i uzimanja novca od klijenta, provajder se nije potrudio da angažuje dodatne resurse, bar dok se ne registruju svi domeni iz predregistracionog perioda. Ljudima je prodao uslugu, ali se nije potrudio da je zaista i pruži. To bi moglo da se protumači i kao korišćenje novca a nepružanje usluge. Neko će opet reći da provajder nije uradio ništa loše jer od trenutka registracije domen važi godinu dana. Kako god tumačili ovakvo poslovanje, ono svakako ne spada u visoko profesionalno, tim pre što je poznato da su drugi provajderi redovno obaveštavali ljude koji su njima ukazali poverenje da im registruju domen.

Očigledno da nije svejedno koji registar izabrati od trideset jedne firme koja se bavi ovim poslom.

S obzirom na to da mnogi smatraju da su cene zakupa domena .rs visoke, jer se misli da javno dobro treba i može da bude javno i besplatno dostupno, firma DataVoyage je zakupila domen iz.rs i nudi otvaranje podddomena potpuno besplatno. Ovo se vrši preko adrese www.iz.rs i jedino je neophodno pridržavati se pravila lepog ponašanja.

Telekom

 
Telekom Srbija za ovu godinu najavio je velika ulaganja u ADSL i IP televiziju. IP televizija je najavljena za mart, međutim, još nije poznat tačan datum početka ovog servisa. Telekom će IPTV nuditi kroz Triple Play uslugu koja će objediniti brzi Internet i glasovnu uslugu VoIP. Budući da je u pitanju zapravo prenos podataka, distribucija će se vršiti kroz ADSL pristupnu mrežu. Da bi to sve funkcionisalo, Telekom vrši obimne radove na sređivanju transportne mreže kako bi ovu uslugu ponudio na celoj teritoriji Srbije. Bez obzira na celu priču o sređivanju transportnih kapaciteta, sve češće se dešava da na centralama nedostaje slobodnih portova a potencijalni korisnici moraju da se strpe ili snađu na drugi način. Ovaj podatak još više čudi kada se zna da je Telekom planirao da ovu godinu završi sa 330.000 ADSL priključaka tako što će se ove godine instalirati 190.000 novih priključaka.

Za područja u kojem nema ADSL transportne mreže (uključujuči ruralna područja), Telekom je obezbedio satelitsku DTH platformu koja ima smanjenu interaktivnost u poređenju sa žičnim načinom distribucije, i treba je posmatrati samo kao alternativu dok se ne obezbedi ADSL pristup. Inače, IPTV će biti enkodovan po standardu MPEG4 sa protokom do 4 Mbit/s, a očekuje se i paket koji će emitovati programe u HD rezoluciji.

Što se tiče sadržaja koji će biti ponuđen, Telekom planira sve bitnije domaće javne kanale uključujuči i regionalne, radio-stanice, ali i jedan broj stranih kanala, uz određeni stepen titlovanja. S obzirom na interaktivnost ovog servisa, očekuje se da odmah startuje i usluga ličnog video rikordera i videa na zahtev, kao i da će se upotrebom tih servisa vremenom modifikovati ponuda programa.

Telekom je i zvanično ponudio sistem bežične fiksne telefonije zasnovane na tehnologiji CDMA. Prvih 3000 korisnika biće priključeno u selima u opštini Obrenovac, a po uplati 11.800 dinara neophodnih za uvođenje sistema, cena razgovora biće kao i u standardnoj fiksnoj telefoniji.

Ratel i ISP

 
Ratel nastavlja sa „pripremnim” radovima, ili bar to tako izgleda široj javnosti. Konketan potez koji će svako razumeti jeste promena prefiksa za međunarodne pozive sa 99 na 00, što je uobičajeni kôd gotovo svuda u svetu. Ova promena važi od prvog aprila, a tokom probnog perioda važiće paralelno oba kôda. Ratel je objavio okvirni plan aktivnosti u 2008. godini (www.ratel.org.yu/editor_files/File/Regulativa/Okvirni%20Plan%20rada%20za%202008.pdf). Kao što mu ime i kaže, on je okviran i ne precizira šta će se do kog roka uraditi. U njemu ima veoma značajnih stavki, ali je pitanje kada će se neke od njih ostvariti s obzirom na izbore i formiranje novog saziva Skupštine Srbije. Očigledno je da će se usvajanje nekih dokumenata odložiti za koji mesec. Ovde pre svega mislimo na pripremanje regulative za otvaranje tržišta fiksne telefonije. Iako Ratel priprema dokumentaciju i organizuje javne rasprave, za čitav proces potrebna su i nadležna ministarstva i Skupština Srbije.

Provajderi su u proteklom periodu imali dovoljno posla oko registracije domena .rs tako da nisu ponudili baš mnogo noviteta. Vredi napomenuti sniženje cena i popuste. BeotelNet je povodom dvanaestog rođendana lansirao popuste za svoje dugogodišnje ADSL korisnike. Tako je cena najpopularnijeg flat ADSL paketa (512/64) sa punog iznosa od 1390 dinara snižena na 1320 dinara za one koji su korisnici duže od godinu dana, 1250 dinara za one koji su korisnici više od dve godine, odnosno 1180 dinara za one koji su korisnici preko tri godine. Ovakav popust važi za sve flat pakete, a pride su snižene i osnovne cene za jače pakete. Cene registracije domena .rs snižene su za 25 odsto.

EUnet je ponudio tradicionalni prolećni popust od 10 odsto za dial-up i nove ADSL korisnike. U ponudi je i novi paket pod nazivom FamilyIN (www.eunet.rs/family-in-paket) koji objedinjuje besplatnu registraciju domena .in.rs, četiri dial-up naloga sa kontrolom potrošnje, četiri email adrese (ime@domen. in.rs) sa odvojenim sandučićima i 10 MB za prezentaciju sa EunetSiteBulderom.

VeratNet je smanjio cene ADSL pristupa sa fiksnim IP adresama, a svim novim korisnicima ADSL-ado kraja aprila poklanja jedan mesec gratis. Treba napomenuti da je tehnička podrška i ovog provajdera dostupna non-stop.

Kako smo saznali, u Beogradu je instalirana prva WiMAX bazna stanica standarda 802.16e, poznatija pod nazivom mobilni WiMAX. U pitanju je standard koji omogućava brzu vezu bez postavljanja antene na krov. U pitanju je bazna stanica MediaWorksa, a mi ćemo se potruditi da o tome nešto više napišemo u sledećem broju.

MTS, Alcatel-Lucent i Research in Motion predstavili su korisnicima MTS-a BlackBerry servis za poslovne korisnike. Ovo je drugi provajder mobilne telefonije koji nudi ovu uslugu (ranije je Vip ponudio ovu uslugu u saradnji sa Vodafoneom). Korisnicima će biti dostupni sledeći aparati: BlackBerry Pearl 8100, BlackBerry Curve 8300 i BlackBerry 8800, kao i usluge BlackBerry Enterprise Server i BlackBerry Internet Service. Prvi korisnik BlackBerryja u MTS-ovoj mreži je Novak Đoković.

Poznato je da kupovina preko Interneta u Srbiji još nije dobila zamah. Dobra vest je što je odnedavno moguće kupiti karte JAT-a na ovaj način, kao i karte za bioskop Tuckwood u Beogradu. Tuck je za prvih sto naručilaca obezbedio po DVD film kao nagradu, a upravo se očekuje da uskoro počne i prodaja DVD izdanja putem Interneta.

U Crnoj Gori, Telekom je smanjio cene pojedinih usluga, pre svega interkonekcija sa drugim provajderima, što će u dogledno vreme doneti niže cene raznih usluga.

U Hrvatskoj je aktuelan novi konkurs za dodelu licenci za širokopojasni Internet u regionima od posebnog značaja i brdsko-planinskim regijama. Iz razloga što ovaj posao ne izgleda veoma profitabilno u samom startu, država daje oko dva miliona evra kompaniji koja bude dobila licencu. Zanimljiv pristup.

Dušan DINGARAC

 
.rs
Šta mislite o ovom tekstu?
Web servisi
Budućnost Weba
Web servisi
Internet servisi
Internet televizija
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera