TEST DRIVE<>
052008<><>

Intel Core 2 Extreme QX9650

Alatka za profesionalce

Odavno nismo bili u ovako paradoksalnoj situaciji na high-end desktop tržištu procesora. Nedostatak konkurencije AMD-u doveo nas je do situacije u kojoj u Intelu ne razmišljaju previše o povećanju deklarisanih radnih frekvencija procesora, tako da u ovom trenutku i najslabiji Quad Core modeli bez većih problema mogu overklokom da dostignu (i prestignu) nominalnu frekvenciju višestruko skupljeg QX9650 koji ovog meseca imamo na testu. Zašto onda platiti 1000 evra? Mislimo da će vam do kraja ovog teksta stvari postati donekle jasnije.

QX9650 je predstavljen krajem prošle godine i pripada najnovijoj 45-nanometarskoj seriji quad core procesora Yorkfield. Raspolaže sa 12 MB L2 cache memorije, FSB je na standardnih 1333 MHz, dok je radna frekvencija celih 3 GHz. Ovde sličnosti sa standardnim procesorima Intelove serije Q9000 prestaju. Za početak, Extreme modeli već godinama unazad imaju otključan multiplikator. Ako želite višu radnu frekvenciju, ne morate izvoditi matičnu ploču i memoriju izvan specifikacije, dovoljno je povećavati radni takt promenom multiplikatora a FSB koristiti za fine korake. Kao što smo već pominjali, serija procesora Yorkfield poseduje i 0,5 množioce, što dodatno olakšava ovaj posao. A još veće olakšanje svakako će biti činjenica da su Extreme procesori rezultat mukotrpne selekcije, takoreći najbolji među najboljima.

Dok ste sa standardnim procesorom, jureći što bolji overklok, morali da preturite Internet jureći što bolji stepping, nedelju proizvodnje i dan kada su mašine za litografiju bile najraspoloženije za posao, sa QX9650 možete biti mirni i sigurni – Intelovi inženjeri su taj posao već obavili umesto vas.

Činjenica je da je QX9650 po svojoj prirodi predviđen za rad u overklokovanom režimu, pa ćemo tom aspektu njegovih performansi posvetiti malo više pažnje. Za poređenje smo koristili nedavno testirani novi „quad core za mase” Q9300, ali ovaj put overklokovan na 3,2 GHz. Zašto baš ovakav konkurent? Zato da bi se što jednostavnije prikazala razlika između više nego solidnog procesora za nešto bolji računar i QX9650. Za razliku od „ekstremnog” modela, slabašni Q9300 ima maksimalni multiplikator od 7,5, čime je drastično umanjena njegova sposobnost overklokovanja. Retko koja matična ploča može besprekorno da funkcioniše (u kombinaciji sa četvorojezgarnim procesorom) ako je takt FSB-a mnogo veći od 427 MHz, što je vrednost koju smo mi izabrali za naš test. Što se QX9650 tiče, konsultovali smo se sa već ogromnom overklok bazom ovog procesora na Internetu i shvatili da bi idealna početna frekvencija za naš test bila 4 GHz. Da, dobro ste pročitali, celih 33% preko nominalne brzine najbržeg x86 kompatibilnog procesora na svetu! Napon procesora je podignut na 1,35 V, FSB podešen na 400 MHz, multiplikator na 10 i sistem se podigao s neverovatnom lakoćom. Podrazumevajući da fabrički hladnjak nije dovoljan za više frekvencije i mukotrpno testiranje stabilnosti, prešli smo na Thermaltake Big Typhoon VX i povećali frekvenciju na 4,2 GHz. Računar je radio apsolutno stabilno, uz minimalno zagrevanje. Uz puno dizanja voltaže (1,45 V u BIOS-u) došli smo i do celih 4400 MHz. Sa tom frekvencijom mogli smo da pokrenemo operativni sistem i igre, ali smo zaključili da je 4,2 GHz ipak prava mera. Pri toj brzini, testirani QX9650 je pomoću pomenutog hladnjaka i pored višednevnog „mučenja” funkcionisao besprekorno.

Rezultati testova govore sami za sebe. Overklokovani Q9300 se junački drži protiv svog starijeg brata na difoltu, ali zato rezultati QX9650 na 4,2 GHz govore sami za sebe – Q9300 je potpuno oduvan (što i nije čudno, uzevši u obzir dvostruko veću količinu keš memorije, 12 u odnosu na 6 MB, i 31% veći radni takt).

A sada se vraćamo na pitanje sa početka teksta: da li je ovo pravi procesor za vas? Ako računar koristite za posao i pri tom vršite procesorski zahtevna proračunavanja, QX9650 će vam uštedeti dosta vremena jer radi tiho, pouzdano i stabilno. Ako volite da se igrate na računaru i možete sebi da priuštite jedan vrhunski sistem sa dve ili više grafičkih kartica, QX9650 će opet biti vaš izbor.

Bitan faktor kod kupovine ovog procesora je i isplativost. U zavisnosti od toga sa čime se poredi, Core 2 Extreme može podići produktivnost za 10–30% u odnosu na standardne procesore. Čak i da se bavite osrednje plaćenim poslom koji zavisi od snage računara, i ovako skupi procesori lako se mogu isplatiti. Za ostale „smrtnike” ovaj procesor nema smisla, pa ga mnogi karakterišu kao skupu igračku. Igračka ili ne, ovo je jedan od najbržih i najskupljih procesora koje danas možete nabaviti za stoni računar.

Nenad MARKOVIĆ

 
Intel Core 2 Extreme QX9650
Šta mislite o ovom tekstu?
AMD Phenom X3 8750, X4 9850 Black Edition
Uporedni test grafičkih kartica
AMD 770, Foxconn A78AX-K
Samsung SyncMaster 943N i 2243NW
Hewlett-Packard Compaq 6715s i 6720s
„Hardverzije”
Ideazon Reaper Edge
Pleomax PSP-100 i PSP-2300
Line 6 TonePort GX, Guitar Port Riff Tracker, TonePort UX2, TonePort GearBox Silver Plug-in
Logitech MX 5500 Revolution
Fast And Safe Technology easySafe
Hewlett-Packard ScanJet G4010 i G4050
SanDisk Sansa e280, Sansa View
Xwave Concert
Omega Web cam and headphones set, C33, C14, C31, C91

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark 06
PCMark 05
Realne aplikacije
Quake 4
Crysis

Intel Core 2 Quad QX9650
Osnovno:
3 GHz, quadcore, 64bit, LGA775
Ostalo:
45 nm, 6 MB, SSE4, VT, TXT
Proizvođač:
Intel
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera