TEST DRIVE<>
062008<><>

AMD Phenom X3 8450

Tri su glave udobnije od dve

AMD Phenom X3 8450
AMD Phenom X3 8450
Za nekoga su bili iznenađenje, a za nekoga logičan sled stvari. Neko ih je prezreo, a neko sa oduševljenjem i nestrpljenjem dočekao. Kako god da okrenete, jedno je sigurno: AMD-ovi procesori Phenom X3 nikoga nisu ostavili ravnodušnim. To je u neku ruku i logično – tri jezgra, broj koji nije „binarno okrugao”, i najvećim laicima deluje neuobičajeno: „Sva ta čuda u svetu kompjutera vrte se oko nekog broja dva... sve je na dva i sve je po dva... a AMD nam sada prodaje trojezgarni procesor?!”

Za AMD nikakvih nedoumica nije bilo – triplecore je najavljen praktično istovetno sa prvim publikacijama koje su objašnjavale prednosti „native” quad-core procesora. S tehičko-arhitektonske tačke gledišta, Phenom X3 deli sve karakteristike svog quad-core brata. To znači da svako jezgro ima sopstvenu L1 i L2 keš memoriju (128 + 512 KB) i 2 MB deljenje L3 memorije. Procesor ima integrisan Northbridge, a sa čipsetom komunicira posredstvom 3,6 gigaherca brze HyperTransport 3.0 serijske veze. Implementirana tehnologija Cool’n’Quiet 2.0 omogućava da se sva tri jezgra procesora nezavisno klokuju u zavisnosti od opterećenja. Na slikama iz AMD-ove aplikacije Overdrive možete videti kako se jezgra testiranog procesora klokuju nezavisno jedno od drugog u situaciji kada test aplikacija pokreće manje od tri paralelna threada (programska zadatka).

Naravno, u prošlom broju smo pričali o Phenomu X3, ali je testiranom modelu Phenom X3 8750 posvećeno najmanje vremena – najveći deo prostora je posvećen TLB bagu i ispravci u jezgru B3. Ovaj tekst je u potpunosti posvećen najinteresantnijem Phenomu X3, onom sa oznakom 8450, uzevši u obzir realnost domaćeg tržišta.

Pravilo je da kupca uvek najviše interesuje „entry” model, koji po istom pravilu nudi najbolji odnos uloženog i dobijenog. Da bismo vam demistifikovali i približili prvi trojezgarni procesor, odlučili smo se da prikažemo njegove performanse u nizu aktuelnih testova različitog profila. Takođe, izvršili smo i jedan eksperiment kako bismo što slikovitije pokazali korisnost trećeg jezgra u procesoru Phenom X3. Naime, zahvaljujući mogućnostima testirane ploče ASUS M3A32- -MVPS DeLuxe, mogli smo iz BIOS-a isključiti jedno jezgro i tako efektivno dobiti dual-core procesor. Na kraju smo strpljivo tragali za maksimalno stabilnom overkloking frekvencijom, kako bi i ona grupa korisnika koja se bavi ovim „sportom” mogla videti šta se iz triplecore Phenoma može izvući.

Iza oznake Phenom X3 8450 krije se triplecore procesor radne učestalosti 2,1 GHz za jezgra i 1,8 GHz za northbridge. Radni napon procesora je 1,25 V, pa čak i bez uključenja C’n’Q (Cool and Quiet) tehnologije i sa box kulerom ovaj procesor u praznom hodu jedva da podiže temperaturu preko 30°C. Pod punim opterećenjem, približavao se temperaturi od 40°C ali je nije prelazio, što ovaj procesor svrstava u red najštedljivijih i najhladnijih.

Pored niske potrošnje, tri jezgra ovog Phenoma daju veoma respektabilne rezultate u testovima, ali i sjajan utisak pri radu. Možda je ovo drugo glavna prednost Phenoma X3 u ovom trenutku. Performanse su na nivou konkurentskih u ovom cenovnom rangu. Zavisno od testa i aplikacije, triplecore koncept je nekad brži a nekada sporiji od standardnih dualcore procesora sa istom cenom, ali je utisak pri radu na strani AMD-ovog procesora. Prosto, ponavlja se osećaj koji smo doživeli prilikom prvog susreta sa quad procesorima – računar jednostavno „bolje diše” kada ima više procesorskih jezgara u sebi, posebno kada se radi više stvari odjednom.

Treće jezgro pored komfora podiže i performanse, što smo uzvrdili eksperimentom sa isključivanjem jednog jezgra. Tokom testiranja se pokazalo da triplecore procesor donosi izvesno ubrzanje u odnosu na dualcore. Stepen tog ubrzanja zavisi od aplikacije do aplikacije. Softver koji je dobro optimizovan za višejezgarnu primenu ima najviše dobitaka – aplikacije koje standardno najviše opterećuju procesor već dugo vremena umeju da iskoriste dodatna jezgra i sa njima Phenom X3 nema problema. Ono u čemu se Phenom X3 8450 ne snalazi baš najbolje jesu aplikacije koje su pisane za dualcore (a ne za multi-core) procesore, a takav je veći deo multimedijalnog softvera i igara. U njima Phenom X3 8450 ne briljira i oseća se nešto niži radni takt. Dualcore procesori sa 400+ MHz višim radnim taktovima i dalje su bolje rešenje za ovu namenu. Ipak, polako se nazire kraj takve situacije, a vesnik takvih promena je novi PCMark Vantage test. Njegov rezultat jasno ukazuje da procesori sa više od dva jezgra donase realno ubrzanje i prosečnom korisniku u prosečnim aplikacijama, na kojima se PCMark test i bazira. Kao što su jednojezgarni procesori, bez obzira na radni takt, danas neupotrebljivi za bilo kakvu ozbiljniju namenu, doći će i vreme kada će softver biti toliko efikasan da će performanse diktirati broj jezgara. Do tada, triple i quad-core modeli negde su brži, a negde sporiji od dualcore varijanti, za isti novac.

Proverili smo kako se najslabiji Phenom ponaša u „nestandardnim” režimima rada. Nakon dosta natezanja i dosadnog proveravanja stabilnosti ustalili smo se na potpuno stabilnih 2,67 GHz, što je pristojnih 27 odsto ubrzanja. Ako se u obzir uzme da ovaj procesor nema otključane množioce i da je ovo ipak AMD a ne Intel, 27 odsto ubrzanja smo prihvatili kao prilično dobar rezultat.

AMD je nesumnjivo uzburkao duhove svojim triplecore procesorom. On je sasvim sigurno u mnogima pobudio onaj uređeni refleks odbojnosti ka svemu što je novo, a uz to i iskače iz šablona uvređenih predrasuda. No, govoreći iz iskustva stečenog kroz testiranje Phenoma X3 8450, u pitanju je veoma dobar procesor i sjajno bi „legao” na matičnu ploču sa čipsetom AMD 770, uz grafičku karticu iz serije Radeon HD 3000.

Saša UZELAC

 
AMD Phenom X3 8450
Šta mislite o ovom tekstu?
Dell Inspiron 1525
AVC Napoleon, AVC IceCold
GeForce 9800GTX, GeForce 9800GX2, Asus EN9800GX2 TOP/G/2DI/1G, Gainward Bliss 9800GTX 512MB, Gigabyte GV-NX98X512H-B, Gigabyte GV-NX98X1GHI-B
MSI G33M-FI, MSI P6NGM-FIH
LiteOn DH-4O1S i LH-2B1S
„Hardverzije”
Olympus µ 850SW i µ 1030SW
Verbatim Portable Hard Drive i External Hard Drive
Ideazon Merc Stealth
Mustek LT-102E4D Hybrid TV with DVD Player
Verbatim Store ’N’ Go USB Drive 8GB
AirLive MU-7000AVs
Vito Wizard, Piper i Primo
Logitech ClearChat Pro USB i ClearChat Comfort USB
Comet Talking Translator Vocal 611
Sunspring Illuminated multimedia keyboard, Ultra flat keyboard, CG-2025M, CG-2025MH
Pat Says Now mouse World Cup Team edition, Optical mouse Golden Eye, Mouse Pad with wrist rest, Wrist Support Series Glow in the Dark
Media-Tech Delta Fighter

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark 06
PCMark Vantage
SiSoft Sandra 2008
Igre
Realne aplikacije

AMD Phenom X3 8450
Osnovno:
Triplecore, 64-bit, AM2+, 2,1 GHz, 3,5 MB L2+L3
Ostalo:
C’n’Q 2, 65 nm, SSE 4.1A
Proizvođač:
AMD
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera