TEST DRIVE<>
062008<><>

MSI G33M-FI, MSI P6NGM-FIH

Intel DirectX9 integracije

MSI G33M-FI
MSI G33M-FI
Matičnim pločama sa integrisanim grafičkim rešenjem, srazmerno njihovom tržišnom učešću, posvećujemo premalo pažnje. One, naime, zauzimaju ogroman deo tržišta, toliki da je najrasprostranjeniji „grafički procesor” ne nosi ni potpis AMD-a ni nVidije već – Intela. Veliki broj desktop računara i verovatno 90% notebookova imaju „integrisane grafičke kartice”, iako to većina korisnika ni ne zna.

Novine na ovom polju prate pojavu novih serija čipsetova, pa većina proizvođača u novoj generaciji čipsetova izbaci i nekoliko „integrisanih”. Tako je Intel u „seriji 3” čipsetova predstavio i čipsetove G31, G33, Q33 i Q35 za desktop procesore i nekoliko verzija za prenosne računare. Njihov test tada smo preskočili budući da je cena matičnih ploča koje su ih koristile bila nerealno visoka. No, u proteklih mesec ili dva, cena ploča sa čipsetovima G31 i G33 spustila se u granice prihvatljivosti za „integrisanu” ploču, što je iniciralo višemesečnu smenu brojne 945G familije.

Postoje G31, G33 i G35 verzije Intelovih „integralaca”. G31 je osnovni model i predstavlja blago unapređeni čipset 945GC. Poseduje podršku za novije procesore (FSB do 1333) ali i staro grafičko jezgro GMA 950. G33 sadrži bolje grafičko jezgro, nazvano GMA 3100, koje ima unapređene 3D i video mogućnosti, a G35 sadrži GMA X3500 koji ima podršku za HDCP i HDMI izlaz.

Istovremeno, nVidia je predstavila nForce 600i, seriju integrisanih čipsetova za LGA775 procesore u tri varijante: nForce 610i / GeForce 7050, nForce 630i / GeForce 7100 i nForce 630i / GeForce 7150. Razlika je u tome što 630i verzije imaju digitalni video izlaz, HDMI i/ili DVI, dok je verzija sa GeForce 7150 grafikom još malo ubrzana.

Interesantno je da je nVidia osetno ažurnija kada je u pitanju podrška za AMD procesore nego kada se radi o Intelu. Razlog je mnogo jača konkurencija tj. jak „line-up” samog AMD-a sa svojim čipsetovima koji se prave, naravno, samo za AMD procesore. Stoga Semproni, Athloni i Phenomi odskora uživaju u podršci čipsetova serije nForce 7, dok Celeroni, Pentiumi i razni Core 2 modeli imaju samo nForce šestice.

nVidia pruža HD mogućnosti i digitalni izlaz već na srednjem modelu, dok Intel to pruža tek sa G35 varijantom koja je preskupa. G35 ploče koštaju kao G31 sa posebnom grafičkom karticom, što ih praktično eliminiše kao pametnu kupovinu. S druge strane, Intel, sa manjom ponudom „zabavnih” mogućnosti, deluje ozbiljnije i više orijentisan ka biznis korisnicima.

Da bismo detaljnije upoznali čime raspolažu LGA775 procesori, na test smo uzeli po jednu ploču sa Intelovim G33 i nVidijinim nForce 630i / GeForce 7100 čipsetom. G31 je „déja` vu”, 945GC sa novim imenom, pa smo se odlučili za ploču sa G33 kojoj cenovno odgovara srednji model nForce 600i „integralca”. Intel G35 je preskup, dok najjači nForce 630i sa GeForce 7150 grafikom sem malo boljih 3D performansi ne nudi ništa više – nedovoljno da se odlučimo za njega.

Za „integruše” je microATX format standard, pa je logično da je primenjen i u ovom slučaju. Pošto dolaze iz iste fabrike, ne čudi što su izgled laka kao i kvalitet primenjene elektronike i komponenti identični. Naponska jedinica oko LGA775 podnožja takođe je veoma slična, kao i broj, mada ne i raspored slotova za proširenje karticama. Nastavak FI u oznaci imaju oba modela, što znači da oba poseduju i FireWire i Gigabitni Ethernet. Ipak, postoje neke značajne razlike.

I G33 i nForce 630i spadaju u red najsavremenijih čipsetova, ali se ipak međusobno značajno razlikuju. nForce 630i je single-chip rešenje, što je obezbedilo jednostavniji i bolji raspored komponenata, pri čemu ima i nešto naprednije mogućnosti. Pre svega, njegov GeForce 7150 poseduje HDMI izlaz i bolju podršku za High Definition video materijal. Pored toga, nVidia na svim svojim čipsetovima nudi RAID mogućnosti za SATA konektore, što je kod Intela rezervisamo samo za skuplje čipsetove i matične ploče. G33M-FI poseduje samo VGA izlaz, što ovu ploču ograničava na „klasičnu” upotrebu. Korišćenje u multimedijalnoj ili čak HTPC mašini nije u opisu posla ovog modela.

MSI P6NGM-FIH
MSI P6NGM-FIH 
G33M-FI ima više memorijskih slotova, ali to teško da možemo da označimo kao prednost. Niža i srednja klasa računara, gde spadaju i ove ploče, po pravilu koriste samo jedan ili najviše dva memorijska modula. Takođe, samo će ponekome biti od koristi dva eSATA, no ukoliko je nekome ovo potrebno, ovaj model matične ploče može mu biti vrlo interesantan.

BIOS-i oba modela veoma su sličnog izgleda i mogućnosti. Napredne mogućnosti postoje samo „u tragovima” i više je nego jasno da su ove ploče namenjene korisnicima koji u BIOS zalaze „retko do nikad”.

Poređenje performansi matičnih ploča otkriva interesantne razlike. Intel ima bolji memorijski protok jer mu memorijski kontroler radi u dual channel modu tako da isti procesor postiže nešto bolje rezultate. Iako je ploča sa nForce čipsetom takođe na raspolaganju imala dva memorijska modula, radila je u single channel modu, što je rezultovalo slabijim memorijskim performansama. Sa druge strane, nVidijin čipset je, očekivano, pokazao bolje rezultate u testovima grafike.

Ovim je dodatno potvrđeno ono što smo već rekli – da je Intel pre svega orijentisan na biznis korisnike kojima su video mogućnosti nevažne, dok se nForce 630i sa GeForce „integralcem” pokazao boljim za korisnike koji sklapaju kućni računar za multimedijalnu primenu. Što se tiče modela na testu, MSI je pokazao da ume da prepozna i iskoristi prednosti oba tipa čipseta. MSI G33M-FI je model namenjen „ozbiljnijem” korisniku, koji po pravilu preferira „sve Intel” rešenja. Takvima će verovatno značiti više memorijskih slotova i eSATA konektori pride. MSI P6NGM-FIH je drugačije koncipiran i predstavljaće sjajnu platformu za multimedijalni računar.

Važno je napomenuti – ni Intel GMA 3100 u čipsetu G33 ni GeForce 7100 u nForceu 630i nisu dovoljni čak i za pristojno igranje. Računari sa ovim matičnim pločama će pokrenuti DirectX 9 jer su oba rešenja kompatibilna sa ovim standardom, ali su performanse praktično neupotrebljive u novijim igrama. Za igranje se ipak mora uposliti PCI-Express slot, koji poseduju oba modela – ubacivanjem nekog Radeona HD 3650 ili GeForcea 8600GT.

Saša UZELAC

 
AMD Phenom X3 8450
Dell Inspiron 1525
AVC Napoleon, AVC IceCold
GeForce 9800GTX, GeForce 9800GX2, Asus EN9800GX2 TOP/G/2DI/1G, Gainward Bliss 9800GTX 512MB, Gigabyte GV-NX98X512H-B, Gigabyte GV-NX98X1GHI-B
MSI G33M-FI, MSI P6NGM-FIH
Šta mislite o ovom tekstu?
LiteOn DH-4O1S i LH-2B1S
„Hardverzije”
Olympus µ 850SW i µ 1030SW
Verbatim Portable Hard Drive i External Hard Drive
Ideazon Merc Stealth
Mustek LT-102E4D Hybrid TV with DVD Player
Verbatim Store ’N’ Go USB Drive 8GB
AirLive MU-7000AVs
Vito Wizard, Piper i Primo
Logitech ClearChat Pro USB i ClearChat Comfort USB
Comet Talking Translator Vocal 611
Sunspring Illuminated multimedia keyboard, Ultra flat keyboard, CG-2025M, CG-2025MH
Pat Says Now mouse World Cup Team edition, Optical mouse Golden Eye, Mouse Pad with wrist rest, Wrist Support Series Glow in the Dark
Media-Tech Delta Fighter

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark 05
3DMark 06
PCMark 05
SiSoft Sandra
FarCry
Quake 4

MSI G33M-FI
Osnovno:
Intel G33, LGA775, FSB 1333
Ostalo:
PCI-Express, 2 x SATAII, 2 x eSATA, 7.1 HD audio, 4 x DIMM, 10 x USB 2.0, pasivno hlađenje, FireWire

MSI P6NGM-FIH
Osnovno:
nForce 630i / GeForce 7100, LGA775, FSB 1333
Ostalo:
PCI-Express, 4 x SATA II, RAID, 7.1 HD audio, 2 x DIMM, 10 x USB 2.0, pasivno hlađenje, FireWire
Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera