TEST DRIVE<>
062008<><>

Dell Inspiron 1525

Čekajući Centrino 2

Dell Inspiron 1525
Dell Inspiron 1525
U trenutku kad budete čitali ovaj broj, Intel će na tajvanskom Computexu predstaviti svoju Centrino 2 platformu pod imenom Montevina. Kako smo na novu Centrino generaciju čekali duže od godinu dana, broj jedan proizvođač procesora u svetu zimus je rešio da osveži trenutno aktuelnu platformu Santa Rosa novim Penryn procesorima koje odlikuju 45-nanometarski proces proizvodnje, manja potrošnja, podrška za SSE 4.1 instrukcije i veća količina L2 keš memorije. Stare T5xx i T7xx oznake nasledile su T8xx i T9xx, pri čemu modeli sa osmicom u nazivu poseduju 2 MB L2 keš memorije, a oni sa devetkom – dvostruko više. Postoje i modeli koji rade na 1066 MHz magistrali, što donosi više nego primetna ubrzanja, naročito u zahtevnim aplikacijama. Zanimljivo je i da će se za novu Montevina platformu takođe koristiti Penryn procesori, pa tako već sad možemo da vidimo delić onoga šta nas od Intela čeka u skorijoj budućnosti kad je reč o prenosnim računarima.

Kako su se Penryn procesori pokazali u praksi, mogli smo da vidimo na primeru modela Dell Inspiron 1525 koji, iako je član Dellove „najsiromašnije” porodice Inspiron, ipak ima mnogo toga da ponudi za uložen novac.

Dell Inspiron 1525 pokreće najslabiji Penryn procesor sa oznakom T8300, čija je radna frekvencija 2,1 GHz. Deluje slabo, ali to samo tako izgleda; bila bi velika greška prerano ga otpisati jer se na testovima pokazao kao više nego dostojna zamena starijih modela. Za novi Intelov čipset P45 u mobilnoj izvedbi ipak ćemo morati da sačekamo platformu Montevina – kod modela Inspiron 1525 našao se dobro poznati čipset 965GM. Sufiks GM govori nam da ovaj model poseduje Intel integrisanu grafiku X3100, koja dinamički preuzima memoriju od RAM-a, i to u rasponu od 8 do 128 MB, zavisno od potreba aplikacija. Dva gigabajta radne memorije postao je standard za svaku „Vista ready” konfiguraciju, pa je logično što Dell, kao ozbiljan igrač na tržištu prenosnika, nije napravio početničku grešku i stavio manje RAM-a. Hard disk kapaciteta 160 GB je Western Digitalov i njegove performanse su nas veoma iznenadile, jer je ostvario bolje rezultate na testovima nego modeli drugih proizvođača diskova koji se nalaze u mnogo skupljim prenosnicima. Ekran dijagonale 15,4 inča prilično je dobar, ne možemo reći u istom rangu kao displeji iz Dellove igračke serije XPS, ali je i dalje primetno bolje nego što konkurencija može da ponudi u ovom cenovnom rangu. Slika je oštra, kontrast je dobar, dok je odziv sasvim zadovoljavajući za gledanje filmova ili igranje, mada treba imati u vidu da ste tu limitirani zbog integrisanog grafičkog rešenja. Dual layer DVD rezač odavno je postao standard kada su u pitanju optički uređaji kod notebook računara, mada bismo mi voleli ponekad da vidimo i neki blu ray drajv, imajući u vidu da je BR era odavno počela na svetskom tržištu. Kao i ostali Dellovi modeli, ni Inspiron 1525 nema Centrino nalepnicu, jer Dell uz svoje modele isporučuje svoj WiFi modul koji podržava 802.11a/b/g standarde. Nismo primetili nikakve nedostatke u odnosu na Intelove wireless čipove, a moramo pohvaliti Dellov softver Wireless Manager koji ima više nego dopadljivo korisničko okruženje. Malo smo razočarani činjenicom da je Dell još jednom ponovio svoju grešku sa Marvelovim mrežnim adapterom koji ne podržava brzinu prenosa od 1000 Mbit/s, koja polako postaje standard u Ethernet okruženjima. Pohvalno je prisustvo BlueTootha, koji uvek dobro dođe prilikom sinhronizacije notebook računara i mobilnog telefona, ili ako nameravate da uživate u muzici preko bežičnih stereo slušalica. Još jedan plus za Dell jeste prisustvo čak četiri USB 2.0 i jednog Firewire porta, kao i HDMI, VGA i S-video konektora, pa Inspiron 1525 možete povezati sa velikim brojem televizora (CRT, LCD ili plazma) ili drugih uređaja.

Specifikacije
Dell Inspiron 1525
Procesor: Intel Core2Duo T8100 2,1 GHz
Čipset: Intel i965GM
Memorija: 2 GB DDR2-667 Samsung
HDD: Western Digital 160 GB 5400 rpm
Grafika: Intel X3100
Optika: LG HL-DT-ST
CD-ROM/-R/-RW 24x / 24x / 24x
DVD-ROM/±R/±RW/±R DL 8x / 8x / 6x / 4x
Ekran: 15,4" 1280 x 800
Zvuk: Sigmatel High Definition Audio
Modem: Conexant 56 kbps v92
Ethernet: Marvel Yukon (10/100 Mbit/s)
Wireless: Bluetooth Dell 1390 (802.11a/b/g) / Dell BlueTooth
Konektori: (položaj) 2 x USB 2.0, VGA, HDMI, 4-pin FW(levo), MIC, SPK (napred), 2 x USB 2.0, S-Video (desno)
Dimenzije: težina 357 x 256 x 37mm / 2,7 kg
Baterija: 6 cell 4400 mAh 11,1v
Softver: bez operativnog sistema, Dell Resource CD (disk sa drajverima)
Dodatno: daljinski upravljač
Proizvođač: Dell (www.dell.com)
 
Kada je reč o dizajnu, Dell nastavlja sa kombinacijom sive i crne boje, dok boju poklopca možete birati po želji. Mi smo na testiranju imali model sa crnim poklopcom, ali u ponudi postoje ukupno četiri. Uz pomenutu crnu boju postoji i plava, kao i dve „mešavine”, jedna pod imenom Chill sa više nijansi svetloplave boje, i Street, kod koje dominira crna boja uz belu i razne nijanse sive. Sve četiri kombinacije odlično izgledaju, tako da će potencijalni kupci biti na slatkim mukama prilikom odabira svog novog ljubimca. Kad je reč o izradi, Dell se tu nalazi u samom vrhu proizvođača laptopa. I ovaj model odlikuje besprekoran kvalitet, a kad na to još dodamo odličnu tastaturu i touchpad (isti su kao kod kod mnogo skuplje serije XPS), Inspiron 1525 za svoju spoljašnjost zaslužuje čistu desetku. Težina ovog prenosnika iznosi svega 2,7 kilograma, što ga svrstava među lakše 15-inčne modele – deo korisnika kojima je mobilnost značajna stavka sigurno će znati to da ceni. Treba još dodati da se računar skoro uopšte nije zagrevao u radu.

Model koji je bio na našem testu isporučuje se bez operativnog sistema, mada prilikom kupovine može da se odabere neka od verzija Windows Viste. Imamo zamerku na izbor dodatnog softvera, jer uz ovaj notebook računar ne dolazi ništa sem diska sa drajverima. Iako bi to, naravno, dodatno podiglo cenu ovog računara, ipak smatramo da je Dell mogao da uz ovaj model isporuči i neki softver za reprodukciju multimedijalnog sadržaja, ili aplikacije za zaštitu računara od zlonamernog softvera i napada sa Interneta. Ovako, korisnik će još jednom morati da zavuče ruku u džep; imajući u vidu da živimo u Srbiji, to baš i nije mali trošak.

Novi Penryn procesori još su jedan dokaz da je Intel suveren na tržištu mobilnih procesora, jer je model koji smo imali na testu u praksi pokazao da ostvaruje bolje rezultate od svojih starijih „kolega”, uz značajno dužu autonomiju. Takođe, ovo je prvi put da je neki laptop računar sa integrisanom grafikom dostigao „čak” 20 frejmova u sekundi u četvrtom delu popularnog serijala Quake. Naravno, to je još daleko od broja sličica u sekundi potrebnog da bi se igrale zahtevne igre, ali predstavlja dobar korak unapred. Još bolje rezultate možemo očekivati od platforme Centrino 2. Ona će nam doneti novo integrisano grafičko rešenje pod imenom X4500, koje će imati dva unified shadera više (10 naspram osam kod čipa X3100) i podršku u samom hardveru za HighDefinition video. Na testovima autonomije, Dell Inspiron 1525 prosto je briljirao i ostavio je veliki broj 15-inčnih prenosnika iza sebe. Zasluge za to pripisujemo procesoru Penryn koji ima mnogo manju potrošnju od starijih modela.

Izgleda da kod Della nema greške, sudeći po brojnim modelima koje smo opisivali proteklih godina. Inspiron 1525 pored odličnih spoljnih karakteristika, kao i onih ispod haube, krasi i cena koja je, na sreću mnogobrojnih budućih kupaca, trocifrena, izraženo u evrima. Ako planirate kupovinu prenosnog računara za svakodnevne poslovne zadatke i povremene izlete u svet multimedije, ovaj model bi mogao da uđe u vaš najuži izbor. Ako se odlučite za njega, znajte da niste uzaludno potrošili novac jer Inspiron 1525 vredi svaki dinar koji za njega odvojite.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Phenom X3 8450
Dell Inspiron 1525
Šta mislite o ovom tekstu?
AVC Napoleon, AVC IceCold
GeForce 9800GTX, GeForce 9800GX2, Asus EN9800GX2 TOP/G/2DI/1G, Gainward Bliss 9800GTX 512MB, Gigabyte GV-NX98X512H-B, Gigabyte GV-NX98X1GHI-B
MSI G33M-FI, MSI P6NGM-FIH
LiteOn DH-4O1S i LH-2B1S
„Hardverzije”
Olympus µ 850SW i µ 1030SW
Verbatim Portable Hard Drive i External Hard Drive
Ideazon Merc Stealth
Mustek LT-102E4D Hybrid TV with DVD Player
Verbatim Store ’N’ Go USB Drive 8GB
AirLive MU-7000AVs
Vito Wizard, Piper i Primo
Logitech ClearChat Pro USB i ClearChat Comfort USB
Comet Talking Translator Vocal 611
Sunspring Illuminated multimedia keyboard, Ultra flat keyboard, CG-2025M, CG-2025MH
Pat Says Now mouse World Cup Team edition, Optical mouse Golden Eye, Mouse Pad with wrist rest, Wrist Support Series Glow in the Dark
Media-Tech Delta Fighter

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark05
3DMark06
PCMark05
Sandra
Quake 4
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera