TEST DRIVE<>
062008<><>

„Hardverzije”

I eto, dolazi leto

Protekli mesec obeležile su spekulacije i nagađanja o novim grafičkim procesorima koji stižu iz nVidije i ATI-ja. Sigurno je da će se nova serija Radeona zvati HD 4800 a novi čip RV770. Navodi se poboljšanje od oko 50 odsto, pre svega zahvaljujući novoj porciji Stream Processora i podizanju radne frekvencije. Dakle, ne treba očekivati ništa epohalno, a V u imenu govori da će se i ovoga puta ATI fokusirati na multiGPU rešenja. RV770 dakle neće biti „monstrumski” čip kakav je bio R600 ili konkurentski G80. S druge strane, GT200 će imati 512-bitnu magistralu, pa se može očekivati da će se jedan GeForce 9900, GeForce GX280 ili kako se god bude zvao novi nVidijin „king of the hill” boriti sa X2 Radeonom serije HD 4000.

Do tada ćemo se zadovoljavati novim GeForce 9800GTX i 9800GX2 modelima iz nVidije čija se poplava očekuje tokom prvog letnjeg meseca. Ko je čekao 9800GX2, verovatno je razočaran perfomansama, zapanjen cenom i mislima okrenut Radeonu HD 3870 X2. Ako dupli Radeon nije brži, bar je bolja kupovina jer za 200 evra manje nudi gotovo isti doživljaj u najnovijim igrama. S druge strane, u prvoj nižoj kategoriji situacija je izuzetno zakomplikovana. Sada pored Radeonâ HD 3850 i HD 3870 u nekoliko verzija imamo GeForce 9600GT, 8800GT i poneki zaostali primerak modela GeForce 8800 GTS. U klasi iznad 200 evra trenutno je samo GeForce 9800GTX, ali to bi se lako moglo promeniti ukoliko stigne jeftiniji dualGPU Rade, model HD 3850 X2.

Ono što nas mnogo više zanima jeste sredina ponude, tj. jeftinije GeForce 9600GSO kartice koje će i u Srbiji pojaviti tokom juna meseca. 9600GSO neće biti nova kartica – u pitanju je „preimenovan” GeForce 8800GS, dakle G92 sa 98 stream procesora i 384 i 768 MB radne memorije na 192-bitnoj magistrali. Nova-stara kartica ovog puta je najavljena po ceni od oko 100 evra što bi lako moglo da ugrozi GeForce 9600GT zahvaljujući većoj količini memorije i mnogo više stream processora. U svakom slučaju, znaćemo to već u julskom broju.

Do tada, trebalo bi da se pojavi i Radeon HD 3830, novi model za sredinu ponude iz ATI-ja o kojem smo već pričali. Magistrala od 128 bita i provereni RV670 lako bi mogli da naprave odličnu kupovinu ukoliko se ostvari i najavljena cena od 80 evra.

ATI očigledno ne odustaje, uprkos lošoj prodaji (nezasluženo, po kvalitetu i odnosu uloženog i dobijenog). Neverovatno, ali u Srbiji se na jedan Radeon proda 10 GeForce kartica i taj je odnos po ATI/AMD najnepovoljniji u nižoj i srednjoj klasi, baš tamo gde je ATI ubedljiviji. Šta reći sem standardnog: Srbija, ljudima u glavu ušlo GeForce i samo to kupuju. Dobro, džifors osam svakako bolje zvuči od radeona hade tri’iljade i nešto, ali Radeoni su generalno tiši, jeftiniji, jednako brzi i nude bolje HighDefinition video mogućnosti. Moguće i da veza sa AMD-om i loša prodaja AMD Phenom procesora ima uticaja na ATI. Možda će se stvari popraviti ukoliko nVidia učini „uslugu” ATI-ju i svoju buduću generaciju nazove GX200 ili tome slično, što čak i nije nemoguće.

Kad pomenusmo procesore, AMD-ova agonija se nastavlja bez obzira na B3 zakrpu. Dostupnost Phenoma X3 i X4 je znatno bolja od kada su se pojavili xx50 modeli, cene su korigovane i sve je spremno da prosečan kupac prepozna bolju vrednost AMD „paketa”. Realno, AMD zaista nudi više za isti novac – Athloni X2 nikad nisu bili jeftiniji, Phenomi nude tri i četiri jezgra za mnogo manje novca od onoga što se može naći kod Intela a AMD-ovi čipsetovi serije 700 pružaju odličnu podršku.

Intel nastavlja svoj pobednički ritam. Tokom juna će se pojaviti novi Celeron Dual Core sa oznakom E1400 na čitavih 2 GHz radnog takta, te potpuno novi Core 2 Duo E7200, prvi procesor nove serije E7000. Dvojezgarni Celeroni dolaze na mesto Pentiuma Dual Core E2000 i polako ih istiskuju „odozdo” dok će serija Core 2 Duo E4000 do kraja godine biti potpuno zamenjena novom Core 2 Duo E7000. Zanimljivo je da će se sredinom ili krajem juna pojaviti i Core 2 Duo E8300, ali ne kao zaseban proizvod na policama maloprodaje već samo u gotovim računarima. Intel se odlučio da ovaj procesor nudi samo proizvođačima računara, pa ovaj procesor možete očekivati samo u gotovim računarima svetskih proizvođača HP, Fujitsu Siemens, Acer ili „Made in Serbia” modelima koji će doći iz kompanija ComTrade, Alti, Desk, List i možda još neke.

Previše smo pričali o skupim komponentama, pređimo na nešto jeftinije. Od interesantnih matičnih ploča „ispod 100 evra” svakako se izdvajaju nove ploče sa čipsetovima AMD 780G i nVidia m8200. Gigabyte, Asus, MSI, Biostar, Foxconn, DFI – svi su predstavili po neki od ovih modela i učinili kupovinu ovih ploča teškim zadatkom. Ne bismo nijednu posebno izdvojili, ali svakako bismo preporučili osobine koje po našem mišljenju čine pobednika. Ploču bez DVI i HDMI izlaza lično ne bih ni razmotrio, pored standardnog VGA izlaza, naravno, kao ni one koje imaju aktivno hlađen čipset. MicroATX format je dovoljan, ajde, nemojte pretrivati, kome treba više od jednog PCI-Express i dva PCI slota? Ove ploče ipak ne koštaju tako malo, postoje i dosta jeftinije nForce 630i i AMD 740G varijante, ali su 780G i nVidijin m8200 jedinstveni po tome što konačno jedna integrisana ploča može da potera savremenu igru sa pristojnim framerateom i u pristojnoj rezoluciji. Pri tom, ukoliko „ubodete” klasičnu grafičku karticu u PCI-Express port ovakve ploče ne gubite integrisanu grafiku – njene peformanse i mogućnosti će se „sabrati” sa novom karticom! O svemu detaljnije u sledećem broju „Sveta kompjutera”, kada ćemo sve ovo probati i detaljnije objasniti.

Do tada, da vam dodatno zaintrigiramo maštu: neki proizvođači matičnih ploča najavljuju i modele u ITX formatu koji će imati DirectX9 i DX10 kompatibilne grafičke procesore u svojim čipsetovima. VIA je pionir ovog standarda, ali je svoje ITX matične ploče i procesore u njima prodavala za bezobrazno velike pare. Kada je prodaja ovakvih modela dostigla kritičnu tačku, umešao se Intel i pokupio najveće parče kolača. Tako, iako je VIA praktično osmislila ovaj koncept „premalih” računara, ukoliko se nameračite na nešto ovakvo, šanse da nađete bilo šta osim Intelovog Little Valley „kompleta” su minimalne. Kažemo kompleta, ne samo matične ploče, jer ovakva rešenja često dolaze sa procesorom zalemljenim na matičnu ploču pa nema mogućnosti izbora niti zamene. Toliko o nedostacima, prednost je što nema razmišljanja „šta bi ovde najbolje leglo” jer izabrani procesor radi 100% ispravno sa tom pločom i svojim performansama potpuno odgovara nameni za koju je ovaj komplet procesora i ploče napravljen. D201GLY, kako glasi tačan model pomenute Intelove ploče upravo je takav – na njemu ste mogli da nađete samo procesor Celeron 215, opcije su bile potpuno pasivno hlađenje ili aktivni kuler.

Da ovaj koncept ima smisla potvrđuju najave iz Intela, ali i kompanija J&W i Gigabyte, da će se uskoro pojaviti i unapređeni modeli. Čipset će verovatno biti 945GC ili neka podvarijanta, a procesor će imati novi Intelov procesor sa jezgrom Atom. Takođe, i AMD je spreman da uđe na ovo tržište, a iz nekoliko kompanija stižu najave modela sa čipsetovima 740G i 780G. Ovo bi moglo značajno da podigne upotrebljivost ITX računara ukoliko se upari sa jačim procesorom. To će biti moguće jer će AMD rešenja sigurno imati prazno, „korisnički popunjivo” AM2+ podnožje. Sa bržom grafikom i HDMI izlazom, AMD bi lako mogao da zagospodari ovim tržišnim segmentom, ako samo ne pretera sa cenom.

U svakom slučaju, definitivno nas čeka interesantno leto, nisam pričao ni o čemu sem o grafičkim karticama, procesorima i matičnim pločama, a ova strana je puna. Wohoo, nikad brže napisana rubrika ;)

Saša UZELAC

 
AMD Phenom X3 8450
Dell Inspiron 1525
AVC Napoleon, AVC IceCold
GeForce 9800GTX, GeForce 9800GX2, Asus EN9800GX2 TOP/G/2DI/1G, Gainward Bliss 9800GTX 512MB, Gigabyte GV-NX98X512H-B, Gigabyte GV-NX98X1GHI-B
MSI G33M-FI, MSI P6NGM-FIH
LiteOn DH-4O1S i LH-2B1S
„Hardverzije”
Šta mislite o ovom tekstu?
Olympus µ 850SW i µ 1030SW
Verbatim Portable Hard Drive i External Hard Drive
Ideazon Merc Stealth
Mustek LT-102E4D Hybrid TV with DVD Player
Verbatim Store ’N’ Go USB Drive 8GB
AirLive MU-7000AVs
Vito Wizard, Piper i Primo
Logitech ClearChat Pro USB i ClearChat Comfort USB
Comet Talking Translator Vocal 611
Sunspring Illuminated multimedia keyboard, Ultra flat keyboard, CG-2025M, CG-2025MH
Pat Says Now mouse World Cup Team edition, Optical mouse Golden Eye, Mouse Pad with wrist rest, Wrist Support Series Glow in the Dark
Media-Tech Delta Fighter
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera