TEST PLAY<>
022012<><>

Dead Mountaineer’s Hotel

Nakon očajnog prošlomesečnog A Stroke of Fatea, očekivali smo da će Dead Mountaineer’s Hotel, avantura istih autora, biti podjednako loša, mada smo gajili malo nade da ćemo ipak dobiti solidnu avanturu. Međutim, svaka nada je isparila onog trenutka kad smo pročitali recenziju kolega sa sajta Adventure Gamers, koji, inače, umeju da progledaju kroz prste svakakvim bezveznim ostvarenjima. Oni su Hotelu „Kod poginulog alpiniste” dodelili jednu zvezdicu od mogućih pet. Naravno, ipak smo odigrali igru i došli do istog zaključka – Dead Mountaineer’s Hotel je krš svemirskih razmera! Bolje vam je da igrate Lost Planet 2...

Krš svemirskih razmera!

Elem, Dead Mountaineer’s Hotel je avanturistička point & click adaptacija istoimenog romana braće Strugacki. U svojoj srži, to je misterija u maniru Agate Kristi, ali sa nekim natprirodnim elementima. Uskačete u cipele poručnika Glebskog, koji je na odmoru u naslovnom hotelu. Čudne stvari se dešavaju, satovi se gube, neko ostavlja tajanstvene poruke... A onda se desi lavina, koja nikom iz ekscentrične grupe gostiju ne dozvoljava bekstvo. Who did it?

Zvuči prilično zanimljivo, zar ne? I jeste, jer je premisa dobra, ali je egzekucija očajna! Prva i najočiglednija mana je neviđeno loš prevod na engleski. U ovakvim igrama često se dešava da je prevod loš, u smislu da niko kome je engleski maternji jezik ne bi rekao tako nešto. E, ovde prvi put u jednoj komercijalnoj avanturi vidimo prevod koji je toliko loš da nisu ispoštovana čak ni najosnovnija gramatička pravila! Kao da su prevodili igru pomoću Google Translatea. A goru glasovnu glumu nismo čuli još od A Stroke of Fatea. Da su se glumci trudili da budu što gori, teško da bi bili ovoliko loši. Da je igra bolja, to bi bila samo jedna velika mana. Ovako, u pitanju je samo još jedna u nizu zjapećih rupa.

Nebulozno ponašanje likova je lajtmotiv igre.

Posebno smeta konfuznost zapleta, dok je nebulozno ponašanje likova lajtmotiv igre. Nikako ne možete da se uživite u radnju. U skladu s tim je i glavni junak, koji bi verovatno osvojio prvo mesto na takmičenju za najdosadnije likove. Priča je skroz amaterska. Pošto zagonetaka nema mnogo, samim tim nema ni razloga da gubite vreme na Hotel „Kod poginulog alpiniste”.

Aleksandar ĐURIĆ

 
FlatOut 3: Chaos & Destruction
Rochard
Explodemon
Dead Block
Renegade Ops: Coldstrike
Defense Grid: You Monster
Duke Nukem Forever: The Doctor Who Cloned Me
Sword of the Stars II: Lords of Winter
Skydrift
Portal 2: Peer Review
Scoregasm
Nitronic Rush
Proun
Dead Mountaineer’s Hotel
Šta mislite o ovom tekstu?
Choplifter HD
Magicka: The Stars are Left
Q.U.B.E.
Bloons Tower Defense 5
Sonic Generations
Alien Hallway
Skylanders: Spyro’s Adventure
Pitiri 1977
Atom Zombie Smasher
Stealth Bastard
GoldenEye 007: Reloaded

...još jedno mišljenje
Izgleda da problem sa ovom adaptacijom dela braće Strugacki u avanturističku formu nije u tome šta je ispričano, već u načinu na koji je ispričano. Radnja počinje prebrzo, zatim se usporava i vuče brzinom puža, da bi nastavila da teče neujednačenim tempom. Scenario je u odnosu na književni predložak izmenjen taman koliko treba, ali pati od nedoslednosti nastale usled potrebe da se čitav roman sažme u mnogo kraću formu. U nedostatku boljeg izraza, atmosferu kojom avantura odiše možemo nazvati nemuštom. Propuste u prevodu i neinspirativno i neubedljivo glumatanje likova, koji ni izdaleka nisu uspeli da dočaraju šarm svojih parnjaka iz romana, bolje da ni ne pominjemo. Dead Mountaineer’s Hotel je naslov prepun potencijala koji bi lako mogao da zablista, ali je previše nedorečen i nekomunikativan da bi mogao da ostavi snažniji utisak na igrače.
M. MITRANOVIĆ

...još jedno mišljenje
Literarni predložak čuvene braće Strugacki, kao i prelepi screenshotovi koje smo mogli da vidimo davali su nam nadu da će Hotel „Kod poginulog alpiniste” biti dobra igra, što je izuzetak kada se radi o avanturama koje dolaze iz Istočne Evrope. Nažalost, konačan proizvod je podbacio. Ukoliko vam ne bude zasmetalo obilje besmislenih mini-igara i zamornih zagonetaka koje se ni na koji način ne uklapaju u tok priče, i ukoliko vam ne dosade bledi likovi i loše napisani dijalozi, sigurno će vas dotući katastrofaslna sinhronizacija, ta stara boljka ruskih igara. Vizuelna impresivnost naslova, što se najviše odnosi na unutrašnjost hotela, sigurno neće biti dovoljna da vas veže uz monitore dovoljno dugo da dočekate odjavnu špicu.
V. STIJOVIĆ

Platforma:
PC
Potrebno:
Pentium 4 / 2,7 GHz, 1 GB RAM-a, grafička kartica sa 256 MB VRAM-a (GeForce 6600)
Poželjno:
2 GB RAM-a
Veličina:
1,66 GB
Adresa:
hotel .akella .com

39
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera