PHONE ZONE
TCL NxtPaper 11
Stripoteka XXII veka
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. maj 2023.

Uposlednjih nekoliko godina, gotovo svi veći i „autohtoni” proizvođači Android mobilnih uređaja prilično naglo su odustali od tableta. Oni koji ih nisu potpuno izbacili iz portfelja, gurnuli su ih u drugi plan, tretirajući ih kao tržišnu nišu koja je i dalje tu samo da bi kupci imali percepciju kompletne ponude određene kompanije. Ta oseka najviše se osetila u srednjem segmentu, dok u ultrajeftinim i ultraskupim razredima još i ima nekog mrdanja.

TCL NxtPaper 11 je najbolji uređaj za čitanje kolor stripova i digitalnih magazina koji novac može da kupi...

Tableti se danas kupuju iz svega dva-tri razloga. Ako deci želite da pružite jeftinu multimedijalnu zanimaciju, nabavićete mu nekog kineza u rangu 70-100 evra, na kome Youtube i prostije igre lepo rade; ako ste otišli da postavljate pločice u Nemačku i tamo poveli ženu i decu, staroj majci ćete obezbediti sličan tablet da može da vidi svog vrednog sina i priča sa unučićima kad poželi. To bi bio novčano povoljan segment. Ako ste dizajner ili ilustrator koga još uvek nije zamenio „AI”, verovatno se oblizujete na neki skupi Samsung S tablet sa olovčicom. I to je, u principu, to.

Ljubitelji stripova, umetnosti za koju samo neobavešteni misle da je zaboravljena, u revoluciji velikih ekrana nekako su ostali suva stilusa. Na svakom Android/iOS tabletu MOŽE da se čita strip, ali osećaj je, bez izuzetka, totalno inferioran u odnosu na stari, dobri papir. Ovo, pre svega, važi za stripove u boji, bez obzira na to da li su skenirani ili digitalni po defaultu. Crno-bela izdanja su donekle druga priča - za njih su rešenje e-ink readeri, poput Amazon Kindlea, na kojima se sasvim lepo mogu čitati monohromatski stripovi manjeg formata (Alan Ford, Zlatna serija, Lunov Magnus Strip itd). Za crno-bele stripove većih gabarita idealan je Huawei MatePadPaper, na kome i Eks almanah i Stripoteka izgledaju pristojno. Kolor e-ink tablet dijagonale 10 i više inča bio bi idealan za kolorna izdanja, ali ta tehnologija je još uvek u beta fazi. Postoje takvi tableti, ali su retki, skupi i inferiorniji od LCD/OLED konkurenata. Potpuno su, recimo, nepodesni za bilo koji drugi oblik multimedije, poput reprodukcije videa ili igranja igara.

Kompanija TCL shvatila je da u ovom segmentu tržišta postoji ne rupa, već krater, te već godinama razvija svoju specifičnu modifikaciju IPS LCD-a, pod nazivom NxtPaper. Sa modelom TCL NxtPaper 11, ta tehnologija je konačno sazrela u toj meri da komotno možemo da kažemo da je impresivna. U pitanju je tablet sa specijalno modifikovanim IPS ekranom, koji se sastoji od nekoliko slojeva koji vrše tri bitne funkcije - eliminišu refleksiju, difuzno raspršuju pozadinsko osvetljenje i jako frontalno svetlo (sunce, recimo) i eliminišu pozadinsko osvetljenje u plavom opsegu. Kao bonus, ekran ima jedinstvenu matiranu strukturu, koja definitivno podseća na papir. Ako ste ljubitelj čitanja stripova, digitalnih magazina i knjiga, ali, takođe, želite da se igrate i gledate filmove, taj specifičan ekran vam obezbeđuje i jare i pare i ovcu i cigare. One tablet to rule them all. Imate sve u jednom paketu, bez kompromisa, po ceni od samo 250 evra. Da, nisam ranije naglasio, ali ovo je tablet sa vrlo, vrlo pristojnom cenom za sve što nudi.

Ekran od 11 inča ima rezoluciju od 2000×1000 tačaka i frekvenciju osvežavanja od 60 herca - zbog difuznog premaza koji raspršuje sve izvore svetla, kako „gornje” tako i „donje”, neće vam biti bitno što ne gledate sadržaje u 90 ili 120 herca. Uglovi gledanja takođe su odlični. U okviru NXTVISION aplikacije, koja je instalirana po defaultu, možete podešavati ekranske režime bez kopanja po opcijama. Imate tušta i tma opcija za cinculiranje kolorita i biranje optimizacionog preseta, poput režima za čitanje knjiga, režima za odmaranje očiju i režima za rad pod jakim suncem. Ovaj prvi, knjiški, tablet u trenutku pretvara u nešto što izuzetno podseća na e-ink displej, uključujući monohromatsku šemu i ubijajući plavo svetlo, tako da zaista imate osećaj da gledate u list papira osvetljen pod uglom od devedeset stepeni. Ovaj tablet, dakle, može sasvim fino da vam zameni Kindle ili neki drugi e-ink čitač.

Image enhancement režim je odličan izbor za čitanje kolornih stripova u režimu živih boja, ako volite tako nešto (ja volim). Digitalno kolorisani stripovi, poput „The Boysa”, prosto blistaju na NxtPaper ekranu, nudeći ugođaj koji je čak i bolji od papira! Na hartiji, bez obzira na snagu i uniformnost svetla ili sjajnu ili mat površinu, uvek ćete imati neujednačen prikaz i senke tamo gde se papir delimično savija, ako shvatate šta želim da kažem. Ovde toga nema, sve je totalno ujednačeno, a svetlo je dovoljno raspršeno da vas oči neće boleti. Temperaturu boja možete podešavati i ručno, bilo putem dodatnih preseta, bilo u custom varijanti u kojoj možete biti ultraprecizni. Za uživanje u drugim medijima, pre svega filmovima, osim pomenutih ekranskih režima, tu je i sistem od četiri zvučnika koji je iznenađujuće kvalitetan (i glasan) za ovu cenovnu klasu uređaja.

Da kažem par reči o spoljnoj konstrukciji... Pozadina i ivice izrađene su od matiranog aluminijuma, koji dizajnerski prati teksturu ekrana. Uređaj je tanak, nadasve elegantan i nije posebno težak (469) grama, tako da komotno može da se koristi jednom rukom. Sa donje strane nalazi se USB-C konektor, opasan stereo zvučnicima; na donjoj desnoj ivici je fiočica za microSD karticu, na kojoj postoji i neaktivan nano-SIM slot (pretpostavljam da na nekim tržištima, ne i na evropskom, tablet dolazi i sa podrškom za mobilne mreže). Iznad fiočice je volume klackalica, a na gornjoj ivici, levo od tastera za uključivanje, nalazi se drugi par stereo zvučnika (ukupno ih, dakle, ima četiri). Sa zadnje strane imamo ostrvce sa primarnom kamerom i blicom, ispod koj stoji jedva vidljivo TCL brendiranje. Ovaj tablet podržava i digitalnu olovčicu (stilus), koja se, kao i magnetna navlaka, kupuju posebno. Olovčica podržava 4096 nivoa pritiska, puni se preko USB-C konektora, ali na tabletu ne postoji dock niti magnetna površina na koju biste mogli da je prilepite. U paketu sa uređajem se, inače, dobija i punjač, što više nije tako česta pojava kao ranije. Uređaj, za sada, postoji samo u tamnosivoj varijanti.

TCL NxtPaper 11 baziran je na MediaTekovom osmojezgarnom čipsetu MT8788, koji je dopunjen sa četiri gigabajta radne i 128 gigabajta skladišne memorije. Ovaj čipset nije brzinski šampion, u smislu da nije podesan za igranje 3D igara, mada će malo manje zahtevni naslovni, poput Slay the Spire, raditi kao sat. Za sve ostale potrebe, pre svega, uživanje u multimediji, čipset ima sasvim dovoljno snage, tako da štucanja i zapinjanja nema. Ovaj čipset je ujedno i prilično skroman potrošač, tako da će baterija od 8000 miliamper-časova potrajati i dva i više dana, pod uslovom da ne preterujete sa osvetljenošću ekrana. Što se tiče interne memorije, ako vam 128 gigabajta nije dovoljno, možete je proširiti microSD karticom, što je posebno značajno korisnicima koji planiraju da ga raskalašno pune stripovima. Primera radi, dvestotinak epizoda „The Walking Dead” kolekcije zauzimaju nešto manje od osam gigabajta; „The Boys”, koga ima više nego duplo manje, zauzima oko 3,7 gigabajta. A gde je kompletna kolekcija Stripoteke, Alana Forda, Druuna u visokoj rezoluciji i tona drugih, opskurnih stripova koje ne smem ni da pomenem? Ako ste frik, i jedan terabajt vam može biti malo, tako da je prava sreća što postoji microSD slot. Na polju softvera, ovaj tablet pokreće Android 13, presvučen nenametljivim TCL UI-em, bez bloatwarea, ali sa nekoliko interesantnih i korisnih kerefekica, poput „PC režima”, koji koristi prozore nalik na Windows (ovaj režim je, srećom, opcioni i ne ugrožava klasično Android okruženje).

Što se tiče baterije i punjenja, nisu podržani ni bežično (metalna konstrukcija), ni brzo žično punjenje - maksimalna snaga „točenja” je 18 vati. Za tu cenu, mora da postoji i neki kompromis. Interesantna opcija je mogućnost inverznog punjenja - ovaj tablet može da posluži kao power bank za telefone i druge uređaje manjeg kapaciteta. Tablet je opremljen i primarnom i selfi kamerom od po osam megapiksela, od kojih prednja (selfi) ima širokougaono sočivo, pogodno za pojedinačne i grupne video-pozive. Zadnja kamera je prilično bazična, ali na tabletima ona apsolutno nije nikakav prioritet.

TCL NxtPaper 11 je tablet koji tražim već više od deset godina. Za stripomanijake, koji godinama bezuspešno eksperimentišu sa načinima za digitalno uživanje u nekada potpuno analognom hobiju, ovaj cenovno povoljni uređaj predstavljaće ostvarenje snova. Tokom maja, tablet bi trebalo da se pojavi u domaćim prodavnicama po preporučenoj ceni od 27990 dinara, što je za nekih desetak evra niže u odnosu na zapadnoevropsku cenu.

GALERIJA

Operativni sistem: Android 13, TCL UI

Dimenzije i masa: 259 × 163,6 × 6,9 mm/469 g

Čipset i memorija: Mediatek MT8788 čipset (4×ARM Cortex-A53 @ 2.0 GHz CPU + 4×ARM Cortex-A73 @ 2.0 GHz CPU + ARM Mali-G72 MP3 GPU), 4 GB RAM-a, 128 GB interne memorije

Displej: 11” IPS LCD (2000 × 1000, 5:3 odnos stranica, 213 ppi)

Primarna kamera: 8 MP (f/2,0, (wide), 1/4”, 1.12µm, AF), LED blic, 1080p@30fps

Selfi kamera: 8 MP (100˚, (ultrawide), 1/4”, 1.12µm), 1080p@30fps

Ostalo: Bluetooth 5.0 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, microSD slot, Wi-Fi display, USB Type-C 2.0, Li-Po baterija 8000 mAh, žično punjenje 18W

Performanse: Geekbench 6: 317 (Single-Core), 1241 (Multi-Core)

Proizvođač: TCL (www.tcl.com)

 


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama