TEST DRIVE<>
032019<><>

Samsung QE65Q900R QLED

33 megapiksela!

Sto mu gigabajta, pa RTS je tek nedavno počeo da emituje redovno u HD rezoluciji... Ostali se još uvek muče da ispune sve standarde PAL rezolucije... Zašto se forsira tako velika rezolucija, a ni 4K se još uvek nije odomaćio... Ovo su neki od komentara koji su se čuli u redakciji kada je stigao najnoviji Samsungov televizor. Verujemo da su mnogi imali slične komentare pri prvom pogledu na naslovnu stranu ovog broja „Sveta kompjutera”. Istina je surova: veliki proizvođači se neće zaustaviti u lansiranju novih tehnologija na tržište pa, kad smo već tu, da vidimo šta to sve predstavlja u praksi.

Već prilikom otpakivanja i sklapanja televizora bilo je jasno da je Q900R dosta drugačiji od svega što smo do sada videli od strane Samsunga. LCD televizor koji je težak 30 kilograma i troši oko 350 vati – zasigurno je specifičan. Nije se štedelo na izradi. Metalni okvir je visokog kvaliteta i sigurno ima i ozbiljnu konstrukcionu ulogu, s obzirom na težinu uređaja, i nije tu samo zarad estetike. Iz nekog čudnog razloga, metalne nožice su „parkirane” u žlebovima na zadnjem panelu i posle montaže na tom mestu ostaje nepotrebno ulegnuće. Kao da je ideja bila da će se TV često premeštati sa VESA nosača nazad na sopstvene noge, pa da se uvek mogu lako uskladištiti dok opet ne zatrebaju. Nožice se mogu montirati na dva načina: bliže centru televizora, ako imate manju policu, ili bliže ivicama, ako više cenite stabilnost. Sumnjamo da neko ko ima dovoljno novaca da izdvoji za ovaj TV nema i za odgovarajući komad nameštaja.

Connect Box i jedan kabl za napajanje i signal su skoro identični kao i na prošlogodišnjim modelima. Zahvaljujući ovom konceptu odvojene elektronike od samog TV-a, relativno će lako moći da se zameni kada se pojavi verzija sa HDMI 2.1 standardom koji obećava brzine dovoljne za 8K rezoluciju u 60 fps, HDR 10 i 10+, pa dodajte tu i Dolby Atmos okružujući zvuk, eARC... itd.

Prilikom prvog uključivanja dočekuje nas prepoznatljivi wizard za osnovna podešavanja i meni (Tizen 4.0) koji smo imali prilike da vidimo i na prošlogodišnjim modelima. Na našem kratkom video-snimku možete da vidite kako izgledaju meniji, osnovna podešavanja, tu je i nekoliko sintetičkih testova i demo-snimaka, a nismo odoleli ni da ga probamo sa AMD Radeon VII. Naravno, nemoguće je videti na snimku detalje koje omogućava 8K rezolucija, snimak je samo dodatak ovom tekstu, kao još jedna ilustracija.

Primetićete na pomenutom snimku da smo odmah poisključivali skoro sve napredne funkcije za poboljšanje slike. Iz iskustva znamo da su nepotrebna kada se prikazuju snimci visokog kvaliteta i da su te opcije korisne samo u nekim slučajevima kada eventualno mogu da „poprave” neki video lošijeg kvaliteta.

Samsung nam je ustupio nekoliko demo snimaka u 8K rezoluciji i moramo da priznamo da izgledaju fantastično – kada se gledaju sa manje od jednog metra daljine. Zaista, taj nivo sitnih detalja je jedino vidljiv sa male razdaljine. Zaključak se sam nameće: dijagonala od 165 cm je mala za 8K rezoluciju. Sa pozitivne strane, to istovremeno znači da je dovoljno velika za upscale 4K rezolucije, bez vidljivih problema. I upravo tu Q900R briljira. Nekoliko 4K test snimaka i filmova je izgledalo odlično prilikom gledanja sa razdaljine od dva metra. Kombinacija sitnih piksela i očigledno dobrog algoritma i procesora za uveličavanje daje dobre rezultate. Ipak... sve ovo važi pod uslovom da se prikazuje kvalitetan video sa velikim bitrate-om. Procesoru treba velika količina podataka da bi mogao kvalitetno da uveliča sliku. Već kod gledanja YouTube snimaka u 4K ili 8K vidi se razlika u kvalitetu slike. Dakle, idealna slika na Q900R bi bila sa odgovarajućeg ultra Blu-ray plejera, a baš ovog meseca Samsung je najavio prestanak proizvodnje tog tipa uređaja.

RTS HD je da kažemo prihvatljivog kvaliteta. Promene kamera u jutarnjem programu, koje se primećuju i na standardnim FHD televizorima, na Q900R zaista bodu oči. Standardni PAL kanali (dakle uveličani 100 puta, bukvalno!) izgledaju prilično loše, lošije nego na 4K modelima koje smo imali ranije prilike da testiramo.

Tradicionalno jedan od najvećih problema LCD televizora je uniformnost (ravnomerna osvetljenost) cele površine ekrana, a što je veća dijagonala veći je i problem. Q900R rešava taj problem sa FALD (field array local dimming) pozadinskim osvetljenjem raspoređenim u 480 zona. Pored bolje osvetljenosti, bolji je i prikaz crne zato što se selektivno mogu sasvim ugasiti pojedini delovi ekrana. Samim tim prikaz crne je mnogo bolji nego kod modela sa EDGE pozadinskim osvetljenjem. Samsung tvrdi da su se njihovi inženjeri dosta potrudili da poboljšaju i povećaju uglove vidljivosti ovogodišnje generacije VA panela, ali moramo da priznamo da je razlika jedva primetna. Sa druge strane, antireflektivna površina ekrana je veoma dobra i ni u jednom trenutku nam nije zasmetalo svetlo sa velikog prozora koji je prilično blizu mesta na kojem smo TV postavili. U kombinaciji sa prilično jakim pozadinskim osvetljenjem, Q900R može bez problema da se pozicionira i u veoma svetlim prostorijama.

Utisak posle nekoliko dana testiranja Q900R modela je prilično pozitivan, uprkos predubeđenjima samo zbog podatka da je u pitanju 8K rezolucija na kućnom televizoru. Da, to je svakako ispred svog vremena. Plasirati na tržište prvi komercijalni 8K TV ima svoje loše strane. Pre svega što praktično trenutno nema sadržaja u toj rezoluciji. Nema još uvek ni HDMI (2.1) priključka koji omogućava 8K povezivanje sa drugim multimedijalnim uređajima. Verovatno najbolji primer koliko je Q900R pre vremena došao na tržište jeste i činjenica da meniji izgledaju kao da su uveličani. Naime, fontovi u menijima imaju zamućene ivice kao kad uveličate sliku sa tekstom u Photoshopu. Kao da je GUI namenjen 4K televizorima samo kopiran u novi Connect Box sa Quantum procesorom.

Sve u svemu, ovaj TV je demonstracija Samsunga da je i dalje velik i bitan proizvođač, koji mora na svaki način da se odupre najezdi OLED televizora. Kad smo već kod drugih tehnologija, moramo da priznamo da jedva čekamo da testiramo njihov televizor sa MicroLED tehnologijom.

Zoran OLUIĆ

 
AMD Radeon VII
Antec DA601 Dark Avenger
Antec Torque
Gembird UHB-CR3IN1-01 i UHB-CR3-02 čitači kartica
Crucial Ballistix Sport 2 × 8 GB DDR4-3000
Logitech K375s Multi-device Keyboard
Denver TSP-305 Bluetooth trolley speaker
Asus ZenBook Pro 14 (UX480F)
Jabra Elite 45e, Elite 65t i Elite 65e
Samsung QE65Q900R QLED
Šta mislite o ovom tekstu?
Nikon D3500
Prestigio Roadrunner 527DL
TP-Link LB100 Smart WiFi LED Bulb
Smanos X330 3G/WCDMA Alarm System

Tip:
Smart TV
Veličina dijagonale:
64,5 inča (164 cm)
Rezolucija:
7680 × 4320 px (137 ppi)
Ugrađeni panel:
VA, LCD, 10 bita (HDR10+, HLG), RGB
Pozadinsko osvetljenje:
Direct LED – FALD (480 zona)
Procesor:
Quantum, 4 jezgra
Ugao vidljivosti:
178° (~30° bez gubitaka)
Osvežavanje:
120 Hz
Operativni sistem:
Tizen 4.0
Tjuner:
DVB-S2/T2/C
Zvučnici:
2 × 10 W + 10 W Woofer
Zvuk:
Dolby Digital Plus
Priključci:

4 × HDMI, 3 × USB, digitalni optički audio izlaz, zemaljski/kablovski RF ulaz, Ethernet (LAN), Wi-Fi Direct, CA slot, AMD FreeSync, Anynet+
Ostalo:
8K AI upscaling, komande glasom, PiP, PVR, Miracast, VESA kačenje 400 × 400 mm
Dimenzije i masa:
145 × 89 × 31 cm, 30 kg
Potrošnja:
350 W, <0,4 W standby
Proizvođač:
Samsung
Naš video:
youtu.be/tk8YMbVeQOw">
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera