TEST DRIVE<>
032019<><>

Antec DA601 Dark Avenger

Drugačiji, s razlogom

Antec nastavlja sa zanavljanjem ponude. Iako je kompanija zastranila od davnašnjeg imidža „teškog metala” i nova kućišta pokazuju familijarne crte, i dalje su međusobne razlike dovoljne da opravdaju izbor između nekoliko sličnih modela.

DA601 čija slovna oznaka predstavlja skraćenicu za Dark Avenger, izgledom i nazivom, obraća se pre svega mlađoj publici. Obična, metalna crna „kutija” obogaćena je jedinstvenom prednjom maskom koja, pored vizuelnog identiteta, obezbeđuje i solidnu funkcionalnost u vidu otvora za uvlačenje vazduha. Maska izgleda kao kućište glavne baterije svemirskog broda koje se otvorilo da otkrije RGB fotonski torpedo. Okvir maske je metalik sive (gun-metal) boje, što predstavlja odličan kontrast crnini ostatka kućišta. Četiri trake sa osvetljenjem „slivaju” se ka otvoru u centru, kao da se energija generiše za pomenuto oružje. Iako je otvor samo u sredini, maska je ispupčena pa vazduh dolazi i do preostala dva prednja ventilatora, ako ih dodate. LED trake i ventilator (ili ventilatori, ako dodate još svetlećih) mogu da se sinhronizuju sa kontrolom osvetljenja ploča svih popularnih proizvođača.

Panel sa konektorima je sveden, ali moderan. Svetleći logo proizvođača ujedno je i ’uklj/isklj’ taster, dok su oko njega raspoređena dva USB 3.0 porta sa jedne, odnosno dva audio-konektora sa druge strane, te ’Reset’ i taster za kontrolu RGB osvetljenja. U skladu sa skorašnjim standardom proizvodnje, lim je nešto tanji, ali su komadi znalački uklopljeni pa je celina čvrsta. Kvalitet završne obrade, kako plastike tako i metala, na veoma je visokom nivou, a bočna stranica od kaljenog stakla dodaje masi i čini kućište još ubedljivijim.

Unutrašnji prostor je izdašan i, u skladu sa trendovima, predstavlja jedan veliki otvor. Nema mogućnosti za ugradnju uređaja formata 5,25 inča, ali zato možete da ugradite dugačke grafičke karte, ploču E-ATX formata i komponente vodenog hlađenja, uz poštovanja vredan broj uređaja za smeštaj podataka. Grafičkim kartama je ostavljeno čak 400 milimetara, dok je prostor za vazdušno hlađenje nešto skučeniji – 160 milimetara. Otvora za sprovođenje kablova ima tušta i tma, svi su raspoređeni oko matične ploče i odlične su završne obrade pa nema bojazni od povreda. Skoro tri centimetra prostora između nosača ploče i desne bočne stranice garantuje da neće biti problema sa urednim sprovođenjem i fiksiranjem kablova.

U „podrumskim” prostorijama može da se smesti napajanje dužine 200 milimetara. Kako je kavez za hard-diskove fiksiran šrafovima, njegovim uklanjanjem, ako vam je nepotreban, dobijate otvoren prostor i za najduža napajanja i/ili komponente vodenog hlađenja. Pored kaveza u čije plastične „šrafles” fioke staju dva uređaja formata 3,5 inča (ili 2,5 inča, ali sa upotrebom šrafova) na zadnjoj strani nosača nalaze se dve „kolevke” za uređaje formata 2,5 inča. Postoje otvori za montažu još tri uređaja ovog formata na nosaču matične ploče.

U kućište je ugrađen jedan ventilator prečnika 120 milimetara sa RGB osvetljenjem na centru prednje strane i jedan „običan” istog prečnika sa zadnje. Moguća je ugradnja po tri ventilatora prečnika 120 milimetara na prednjoj, dok ispod gornje stranice može da se ugradi isti broj ventilatora istog prečnika ili dva od 140 milimetara. Sedam centimetara prostora između gornje stranice i ploče i šest između prednje i lima koji deli kućište omogućavaju ugradnju radijatora debljine 30-40 milimetara bez ikakvih problema. Problem bi mogla da pravi mala razdaljina između fitinga, ukoliko su oba radijatora ugrađena, ali uz malo truda i mašte ili upotrebe crossflow radijatora moguće je pravljenje ozbiljnog loopa. Kućište ima metalne mrežice sa magnetnim trakama kao filtere za prašinu i već pri prvom skidanju jedna magnetna traka je počela da se odlepljuje. Ovo je jedina veća zamerka koju imamo na DA601, ali je potencijalna boljka svakog modela sa ovim rešenjem.

Antec DA601 Dark Avenger uspeva da, i pored sličnosti skoro svakim modernim kućištem, ponudi nešto drugačije, pre svega dizajnerskim rešenjem koje ne blokira uvlačenje vazduha sa prednje strane, čime će sigurno imati bolje performanse. Uz to, podržava E-ATX format, te zaista može da primi dva 360 radijatora i do sedam uređaja za skladištenje podataka. Cena bi trebalo da se kreće oko sto evra, što je za današnje tržišne uslove sasvim prihvatljivo.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Radeon VII
Antec DA601 Dark Avenger
Šta mislite o ovom tekstu?
Antec Torque
Gembird UHB-CR3IN1-01 i UHB-CR3-02 čitači kartica
Crucial Ballistix Sport 2 × 8 GB DDR4-3000
Logitech K375s Multi-device Keyboard
Denver TSP-305 Bluetooth trolley speaker
Asus ZenBook Pro 14 (UX480F)
Jabra Elite 45e, Elite 65t i Elite 65e
Samsung QE65Q900R QLED
Nikon D3500
Prestigio Roadrunner 527DL
TP-Link LB100 Smart WiFi LED Bulb
Smanos X330 3G/WCDMA Alarm System

Osnovno:
2 × 3,5"/2,5” + 5 × 2,5” HDD/SSD, 2 × USB 3.0, audio konektori
Ventilatori:
2 × 120 mm (jedan sa RGB osvetljenjem), mogućnost ugradnje do 7 × 120 mm ili 5 × 120 mm + 2 × 140 mm
Ostalo:
podržava E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-Itx standard, bočna stranica od kaljenog stakla, filteri za prašinu na prednjoj i gornjoj stranici i ispod napajanja, RGB kontroler kompatibilan sa softverom većih proizvođača matičnih ploča
Proizvođač:
Antec
Kontakt:
Mid9
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera