TEST RUN<>
092018<><>

Surfblocker 5.1.1

Surf na bezbednom

Internet je jedna od najvažnijih tekovina u celokupnoj istoriji čovečanstva. Zahvaljujući njemu, ljudima su otvorena vrata do ogromnih baza informacija i omogućena im je praktično neograničena komunikacija sa najudaljenijim krajevima planete. Međutim, pored svih svojih dobrih strana, internet je doneo i mnoštvo glavobolja, posebno roditeljima koji se brinu o brojnim, potencijalno lošim sadržajima, kojih je internet pun i koji mogu negativno uticati na psihu deteta.

Prilikom prvog pokretanja, pojavljuje se dijalog pod nazivom Settings, a njegova namena je da nam pomogne u izboru nekolicine važnijih parametara. Pre svega je potrebno da izaberemo lozinku za ulazak u program, zatim, u okviru stupca Options, možemo odrediti nekoliko podešavanja od kojih bismo izdvojili onemogućavanje promene časovnika i uvođenje šifre za izlazak iz programa. Uz njihovu pomoć se neutrališe mogućnost zaobilaženja zaštite. Na kraju, tu je stubac pod nazivom Remote Acess, koji omogućava daljinsku kontrolu računara, uz korišćenje namenskog mrežnog servisa.

Glavni prozor (mirne duše možemo reći i čitava aplikacija) sadrži svega šest opcija, podeljenih u dve grupe. Prva grupa, pod nazivom What to Block?, namenjena je definisanju sadržaja koji nameravamo da blokiramo. Stavka Block Everything ima najrestriktivniji karakter i „stavlja katanac” na korišćenje interneta uopšte. Dakle, sve je izvorno blokirano, a ono što želimo da deblokiramo se nalazi u podopciji Exceptions. Tu imamo četiri stupca: Allowed Programs, Allowed Services, Allowed Websites i Allowed IP Addresses, za koje smatramo da su sami po sebi dovoljno jasni. Da bi se olakšalo podešavanje filtera, u donjem desnom uglu se nalazi taster pod nazivom Auto Detect, svojevrsni „čarobnjak” koji prati aktivnost računara i skuplja informacije o ponašanju korisnika, kao i pokrenutih procesa. Kada odlučimo da završimo sa nadgledanjem, dobićemo spisak resursa koji su korišćeni i iz njega možemo izabrati one stvari koje su nam potrebne.

Druga stavka, pod nazivom Block selected websites and services only, funkcioniše na principima potpuno suprotnim od prethodno pominjanih. Dakle, sve je dozvoljeno, osim onoga što je zabranjeno, a to što je zabranjeno, određuje se preko podopcije Select what to block. Pred nama se pojavljuje dijalog sa potpuno istim opcijama kao u prethodnom slučaju, samo što ovde nedostaje taster Auto Detect. Dakle, klikom na taster Add unosimo lokaciju programa, adresu sajta, IP opseg (džoker znakovi) ili naziv servisa koji želimo da blokiramo.

Treća stavka, Block harmful content at all times, razlikuje se od prethodnih time što njene funkcije imaju prioritet nad zadatim pravilima, pa tako mogu blokirati i one sajtove koji su prethodno dozvoljeni. Ugrađeno je 10 različitih vrsta filtera koji prepoznaju određenu vrstu sadržaja (recimo, kocka, nasilje, oružje, narkotici, sadržaji za odrasle, ali i chatovi i društvene mreže) i ne postoji mogućnost definisanja istih od strane korisnika. Naravno, pošto je program sa engleskog govornog područja, najveću efikasnost će imati kada se radi sa sadržajima na tom jeziku, ali je činjenica i to da su oni najzastupljeniji na internetu.

Grupa When to unblock? prvenstveno je namenjena određivanju vremenskih intervala u kojima će aktivnosti pojedinih korisnika biti dozvoljene ili zabranjene. Stavka Temporary unblok služi jednokratnom odobrenju rada u određenom vremenskom intervalu. Dosta naprednija podešavanja se postižu putem korišćenja stavke Schedule, koja omogućava definisanje vremenskih intervala u kojima će internet konekcija biti blokirana za sve korisnike. Ukoliko na identičnim principima zabranu želimo da postavimo za pojedince, tu je taster Individual User Account Schedules. Individualna podešavanja imaju veći prioritet od onih koja važe za sve korisnike. Tu je i opcija Daily Limits, namenjena postavljanju ograničenja dnevnog korišćenja interneta za svaki dan u nedelji i za svakog korisnika.

Nije mali broj naslova koji kombinuju mogućnosti firewalla i proxyja sa ciljem da blokiraju pristup određenim internet resursima, ali se Surfblocker izdvaja jednostavnošću upotrebe. Najveći broj korisnika će brzo biti u stanju da stvara fleksibilne šeme pristupa internetu. Osim pojedinaca, korist od ovog programa mogu imati i firme koje iz različitih razloga nameravaju da ograniče pristup internetu. Kupovinom programa dobija se mogućnost jednogodišnjeg korišćenja servisa Surfblocker Connect, koji omogućava upravljanje programom sa udaljene lokacije.

Igor S. RUŽIĆ

 
Sumatra PDF 3.1.2, Nook 1.10, AlReader 2.5, Bibliovore 2.0.2, Book Bazaar Reader 4.3.49, Cool Reader 3.3.61, AlfaReader 3.1, Bookviser Reader 6.8, Freda 4.28
Ability Office 7
Astra Image 5.4.2
StudioLine Photo Basic 4.2
KeepVid Music Tag Editor 1.0.2
BlueVoda Website Builder 12.2
TweakBit PCBooster 1.8
MuseScore 2.3.2
GoodSync 10.9.3
Surfblocker 5.1.1
Šta mislite o ovom tekstu?
4K Stogram 2.6
Simply Good Pictures 5.0
Raxco PerfectDisk Professional 14.0
Shotcut 18.08
Animated Raining
Aero Glass 1.5.9
Live Orbital Wallpapers 1.1
Food Photography Pro
Send Anywhere 8.6
SoundPackager 1.31
ZMover 7.79
Win. Timeline Support 1.0.4

Tip:
sigurnosna alatka
Potrebno:
Windows
Veličina:
20,2 MB
Cena:
40 evra
Adresa:
surfblocker .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera