TEST RUN<>
092018<><>

StudioLine Photo Basic 4.2

Organizacija i menadžment

Naišli smo na još jedan zanimljiv program za organizaciju bitmap datoteka, koji uz to ima i solidan izbor alatki za editovanje, pa smo, naravno, odlučili da utiske podelimo sa vama. Program nosi naziv StudioLine Photo Basic i pripada porodici softvera koju kreira kompanija H&M Software. Ovaj program je freeware verzija njihovog komercijalnog programa StudioLine Photo Classic, koja dolazi sa više alatki i mogućnosti. Iako je besplatan, StudioLine Photo Basic zahteva aktivacioni kod. Možete ga dobiti preko matičnog sajta besplatno (uz bazično ostavljanje podataka), ali samo ako obećate da ćete biti dobri i koristiti ga isključivo u privatne svrhe.

Kao i kod većine programa koji su usmereni na organizaciju slika, tu je pre svega mogućnost da importujete čitave foldere. Program računa na to da ćete ubaciti i organizovati na stotine slika, a zatim ih razvrstavati po datumu, mestu, kvalitetu ili stepenu obrade. Photo Basic ima zavidne opcije kada je opis slika i foldera u pitanju, recimo – posebna ikonica sa imenom Map otvara mapu sveta i obeležava sve lokacije na kojima su vaše fotografije napravljene. Jedan deo radne površine zauzimaju fotografije, tako da klikom na svaku od njih možete videti tag koji ukazuje na mesto koje ona prikazuje. U kartici Describe otkrićete sve podatke koje program ima o fotografiji, a količina podataka je na zavidnom nivou, pa su zbog toga podeljene u grupe. Tu su User Descriptors, System Descriptors, Windows Descriptors i tako dalje. Za nas je to i više nego dovoljno informacija. Neke od njih se mogu ubacivati automatski i na bulkove, a sve se mogu ubacivati ili bar prepravljati ručno. Pa, kako je kome drago.

Kada je u pitanju editovanje, stvari su dosta drugačije, iako su alatke lepo postavljene s desne strane prozora. Kada kliknete da vidite bilo koju fotografiju, sve alatke nestaju i nema ih u novom prozoru. Iz nekog razloga, pri editovanju slika, fotografija koju editujete se otvara u novom prozoru, ali sve alatke ostaju u prethodnom. Nema jedinstvenog interfejsa, pa smo, blago rečeno, nezadovoljni načinom na koji je sve rešeno. Kada sami podesite prozor u kome je slika, tako da zauzima taman toliko mesta da se slika dobro vidi i da su alatke vidljive, možete početi sa editovanjem.

Kada su alatke u pitanju, možete i njih organizovati u posebne prozore i premeštati po želji, ali nama više odgovara da smestimo sve na jedno mesto. Takođe, i izbor alatki je čudno organizovan. Ikonica koja vrlo očigledno upućuje na alatke za editovanje, postavljena je s leve strane ekrana i klikom na nju se otvara novi prozor gde su sve alatke pobrojane. Odabirom alatki, one se smeštaju jedna ispod druge s desne strane ekrana. Inače, po defaultu vam je na raspolaganju samo AutoTone Levels i, da nismo tragali, pomislili bismo da je to sve što ovaj program ima.

Ako izuzmemo alatke za rad, kojih nema, prozor u kome se otvaraju pojedinačne slike je prilično dobro rešen. U svakom momentu, možete videti „pre i posle” prikaz i to ne samo klikom na sliku, već možete imati pola-pola uvid, horizontalno ili vertikalno. Tu je i Zoom i prilagođavanje veličine slike prozoru.

Jedna od dostupnih alatki je i ona za uklanjanje „crvenih očiju”. Ova opcija se otvara u posebnom prozoru i omogućava vam da kliknete na crvene zenice, koje program istog trenutka koriguje. Međutim, prozor koji se otvara je iznenađujuće mali, a uz to ne dozvoljava podešavanje veličine. Ukoliko imate manji monitor, jedva ćete moći da uradite ono što želite, tako da pretpostavljamo da su autori u korisnike ubrojali samo one sa monitorima većim od 22 inča.

U dobre strane ovog programa bismo svakako uvrstili to što ga korisnici mogu lako koristiti bez obzira na prethodni nivo znanja. Međutim, nikako nismo zadovoljni organizacijom interfejsa. Sve opcije morate da tražite i, iako su alatke lake za korišćenje, a mogućnosti brojne, prvo ih valja pronaći, pa prilagoditi, da biste mogli da počnete sa radom. Kada su menadžment i organizacija u pitanju, tu nemamo nikakvih zamerki jer je import brz, lak i intuitivan. Međutim, kako mi nismo imali potrebu da ovaj program uvrstimo u naš default izbor programa za organizaciju slika, nismo imali preterane koristi od organizacionih prednosti. Ukratko, utisak koji je Photo Basic ostavio je nekako mlak i, iako nemamo oštro negativan stav prema njemu, nismo ni impresionirani mogućnostima.

Gordana RADOVIĆ

 
Sumatra PDF 3.1.2, Nook 1.10, AlReader 2.5, Bibliovore 2.0.2, Book Bazaar Reader 4.3.49, Cool Reader 3.3.61, AlfaReader 3.1, Bookviser Reader 6.8, Freda 4.28
Ability Office 7
Astra Image 5.4.2
StudioLine Photo Basic 4.2
Šta mislite o ovom tekstu?
KeepVid Music Tag Editor 1.0.2
BlueVoda Website Builder 12.2
TweakBit PCBooster 1.8
MuseScore 2.3.2
GoodSync 10.9.3
Surfblocker 5.1.1
4K Stogram 2.6
Simply Good Pictures 5.0
Raxco PerfectDisk Professional 14.0
Shotcut 18.08
Animated Raining
Aero Glass 1.5.9
Live Orbital Wallpapers 1.1
Food Photography Pro
Send Anywhere 8.6
SoundPackager 1.31
ZMover 7.79
Win. Timeline Support 1.0.4

Tip:
foto-editor
Potrebno:
Windows
Veličina:
170 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
bit .ly /2N684wo
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera