TEST RUN<>
092018<><>

GoodSync 10.9.3

Sinhrono plivanje

Danas je uobičajeno da pojedinac koristi više različitih kompjutera za obavljanje svojih privatnih i radnih zadataka. Recimo, oni koji često bivaju na terenu mogu sa sobom nositi laptop, u kancelariji raditi na desktopu, a kod kuće glavninu aktivnosti obavljati na još jednom desktopu. U poslovnom okruženju često postoji potreba da se dokumenti urađeni od strane više lica nađu na raspolaganju ostalim zainteresovanim korisnicima bez gomilanja duplikata koji mogu dovesti do grešaka. Da bi korisnici mogli da obavljaju posao na bilo kojoj mašini, potrebno je vršiti sinhronizaciju. Taj posao najbolje obavljaju kompjuterski programi, a jedan od njih je tema ovog teksta.

GoodSync podržava dva režima rada: jednosmerni i dvosmerni. Jednosmerni režim predstavlja zapravo klasični bekap, kada se podaci sa računara kopiraju na neko drugo mesto, kako bi se u slučaju havarije mogli vratiti nazad. Drugi, dvosmerni režim, predstavlja sinhronizaciju sadržaja između ponuđenih lokacija. Moguće je sinhronizovati i računare koji nisu fizički povezani, a za tu namenu se koriste eksterna memorijska skladišta u obliku USB diskova ili memorijskih kartica.

Neko sa iskustvom u korišćenju programa može reći da je rad sa njim veoma jednostavan, ali to iz više razloga neće biti slučaj sa početnicima kod kojih je prisutan strah da mogu izgubiti podatke. Problem je u tome što GoodSync ima prilično veliki broj podešavanja, pa je za njihovo razumevanje potrebno određeno vreme.

Prilikom instaliranja, pojavljuje se dijalog koji nas pita da li ćemo koristiti usluge servisa GoodSync Connect koji omogućuje povezivanje računara preko interneta i razmenu podataka u maniru P2P. Ukoliko to ne prihvatimo, program će funkcionisati na nivou lokalne mreže (ali i sa cloud servisima za čuvanje podataka). Nakon završetka instalacije, na radnom stolu se pojavljuju dve ikonice. Jedna je namenjena pokretanju samog programa, dok druga predstavlja prečicu do modula GoodSync Explorer, o kojem ćemo malo kasnije.

Panel na levoj strani je namenjen prikazivanju ranije definisanih poslova sinhronizacije ili bekapovanja podataka. Stvaranje zadatka započinjemo klikom na opciju menija New Job, nakon čega se pojavljuje dijalog koji od nas traži da se izjasnimo da li je u pitanju jednosmerno ili dvosmerno kopiranje. Nakon definisanja posla, potrebno je da izaberemo izvorišni i odredišni folder. Sa ovim smo završili najveći deo posla i sada nam preostaje da kliknemo na opciju Analyze, koja proverava da li je potrebno kopiranje ili ne. Da bi do kopiranja stvarno i došlo, potrebno je da kliknemo na opciju menija Sync. Naravno, predviđena je i mogućnost automatizacije ovih koraka preko opcije Auto.

Najveći deo ekrana prikazuje odnose fajlova sa izvorišnih i odredišnih lokacija. Osim njihovog naziva, prikazani su podaci o veličini i datumu poslednjeg pristupanja. Podaci sa strane izvorišnog foldera su označeni slovom L (Left), dok R (Right) predstavlja odredišni folder. Ukoliko su podaci na oba mesta jednaki, prikazan je znak jednakosti. Ukoliko je fajl isključen iz procesa sinhronizacije, biće predstavljen istim znakom, ali ovaj put rotiranim za 90 stepeni.

Deseta verzija programa donela je mogućnost grupisanja poslova, pa uz njihovu pomoć možemo stvoriti više različitih profila koje možemo koristiti po potrebi. Svaki definisani posao može istovremeno biti uključen u više grupa. Osim sinhronizacije sa folderima na lokalnom računaru, GoodSync nudi vrlo bogat izbor kada su u pitanju drugi protokoli za povezivanje, pa nam tako na raspolaganju stoje FTP, SFTP, WebDAV, kao i mnoštvo poznatih cloud servisa za čuvanje podataka.

Sada da se vratimo na GoodSync Explorer. Radi se o svojevrsnom integratoru koji nam na jednom mestu prikazuje veći broj lokacija i omogućava razmenu podataka sa lokalnim računarom putem FTP protokola. Lokacije po želji dodajemo klikom na opciju Save Bookmark, a one će biti povezane sa selektovanim folderom u okviru desnog panela. Istovremeno se u listi automatski prikazuju lokacije vezane sa poslovima definisanim u okviru modula GoodSync.

Postoji solidan broj programa za sinhronizaciju, a GoodSync bije glas da je najbolji naslov u svojoj klasi. Preporučili bismo ga svima koji rade na zajedničkim dokumentima sa većim brojem drugih korisnika, jer je u pitanju sjajno sredstvo za povećavanje produktivnosti i izbegavanje naknadnih glavobolja. Besplatna verzija sadrži sve mogućnosti varijante Personal, ali je ograničenje na 100 prenesenih fajlova čini neupotrebljivom za iole ozbiljniji rad.

Igor S. RUŽIĆ

 
Sumatra PDF 3.1.2, Nook 1.10, AlReader 2.5, Bibliovore 2.0.2, Book Bazaar Reader 4.3.49, Cool Reader 3.3.61, AlfaReader 3.1, Bookviser Reader 6.8, Freda 4.28
Ability Office 7
Astra Image 5.4.2
StudioLine Photo Basic 4.2
KeepVid Music Tag Editor 1.0.2
BlueVoda Website Builder 12.2
TweakBit PCBooster 1.8
MuseScore 2.3.2
GoodSync 10.9.3
Šta mislite o ovom tekstu?
Surfblocker 5.1.1
4K Stogram 2.6
Simply Good Pictures 5.0
Raxco PerfectDisk Professional 14.0
Shotcut 18.08
Animated Raining
Aero Glass 1.5.9
Live Orbital Wallpapers 1.1
Food Photography Pro
Send Anywhere 8.6
SoundPackager 1.31
ZMover 7.79
Win. Timeline Support 1.0.4

Tip:
bekapovanje podataka
Potrebno:
Windows, Linux, Mac OS X
Veličina:
75 MB (trial)
Cena:
30 dolara, proba 30 dana
Adresa:
goodsync .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera