TEST RUN<>
082018<><>

Aiseesoft Game Recorder 1.1

Snimač amater

Aiseesoftov pulen, kada je snimanje korisnikovih akcija sa ekrana u pitanju, nosi naziv Game Recorder. Postavka je jasna – obezbeđeno je sve da se do video-klipova načinjenih za vreme igranja dođe lako, ali ipak nije sve tako jednostavno kao što se na prvi pogled čini. Naime, Game Recorder kao da je podvojena ličnost i, da se ne zove kako se zove, pomislili bismo da je reč o još jednom ostvarenju za snimanje korisnikovih akcija sa desktopa.

Odakle ovakav zaključak? Pre svega zbog toga što default okruženje pretpostavlja snimanje „radnje” unutar unapred definisanih granica. Možete da ih odaberete mišem, ručno razvlačeći za tu svrhu dodeljeni četvorougao, ili odabirom jedne od predefinisanih vrednosti. Druga stvar koja nas je stavila u rebus je postojanje „plutajućeg” toolbara koji bi tokom snimanja valjao da bude dostupan sve vreme. Konačno, Game Recorder koketira sa opcijama za naglašavanje položaja kursora miša na ekranu: oko njega može da „lebdi” okrugla obojena oblast, a možete da naredite i da svaki klik bude vizuelno podvučen nekom drugom bojom. Sve su to funkcije koje srećemo kod snimača ekrana namenjenih korišćenju sa desktopa, ne i iz full screen režima.

Naravno, autori nisu ispali potpuni amateri, pa se tok snimanja može kontrolisati i preko prečica na tastaturi. U tom slučaju, na raspolaganju je otpočinjanje, pauziranje i potpuno zaustavljanje procesa snimanja, baš kao i mogućnost da se za vreme igračke sesije „opali” screenshot. Po zaustavljanju snimanja, fokus sa igre prebacuje se na Game Recorder. Odatle može da se pregleda snimljeni materijal i, tek po kliku na taster Save, on će biti pothranjen na lokaciji na hard-disku koju ste ranije odabrali. Moramo da priznamo da je primenjeni postupak prilično neefikasan i komplikovan i da nam se nimalo nije svideo. Da stvar bude još gora, tokom snimanja na ekranu nemate nikakvu audio/vizuelnu potvrdu da sve teče po planu jer Game Recorder nema mogućnost postavljanja overlay površine, a samim tim ni „iscrtavanja” dodatnih informacija.

U paketu sa programom stiže i svita kodeka, što znači da tok snimanja ne zavisi od sistemskih komplemenata. Video je moguće snimiti u VMW, MP4, MOV, F4V, AVI, TS i GIF formatu, uz odabir neke od predefinisanih vrednosti frameratea: 20, 24, 25, 30 i 60 FPS. Kvalitet izlaznog materijala definiše se izborom jednog od tri dostupna radna šablona: Good, Better i Best, koji ne mogu naknadno da se šteluju, niti je dozvoljeno izrađivati šablone po sopstvenom nahođenju. Što se tiče audio-komponente, Game Recorder zvuk snima isključivo u AAC formatu i tu na raspolaganju nemate ni milimetar manevarskog prostora. Šta tek reći za to da „čupanje” screenshotova u sekciji sa podešavanjima uopšte nije dokumentovano, odnosno da ne postoji izbor izlaznog formata zapisa, a kamoli opcija da se „škljocanje” obavlja automatski i konstantno uz definisan delay između dve radnje. Dobra stvar je što program „hvata” sve do rezolucije 4K, tokom snimanja dozvoljeno je snimati sliku i zvuk i sa web kamerice, a postoji i posebna sekcija iz koje se obavlja snimanje samo audio-komponente. Inače, snimanje može vremenski da se ograniči, čime je spektar mogućnosti ovog ostvarenja kompletiran.

Već smo pomenuli neke nedostatke programa, ali ono što nam je najviše zasmetalo je podatak da se područje snimanja automatski vezuje za rezoluciju. To u praksi znači da će aktiviranje snimanja sadržaja u full screen režimu rezultovati snimkom rezolucije identičnom rezoluciji igre. A šta ako mašina ne može da drži korak i dođe do opasnog pada frameratea? Nažalost, ne možete ništa da učinite (recimo, da ranije smanjite izlaznu rezoluciju) i sve što vam je činiti je da se nadate najboljem. Ovo je prilično ograničavajući faktor koji je kod konkurentskih ostvarenja iskorenjen korišćenjem daleko kvalitetnijih rešenja. S druge strane, Game Recorder nas je oduševio stabilnim radom i izradom kvalitetnih snimaka. Sa lakoćom se borio sa izazovima koje smo stavljali pred njega, pa sa te strane ne treba očekivati probleme.

Game Recorder je prvenstveno namenjen početnicima, korisnicima koji bi „ždrpnuli” i tu i tamo – snimali malo igre, potom neki video-klip koji su „zarvetli” na internetu, a onda možda izradili i neki jednostavan desktop tutorijal. S obzirom na to da je u pitanju verzija 1.1, Game Recorder se nalazi na početku svog životnog veka i ostaje da se vidi kako će njegov razvoj dalje da teče. Dok se priča polako „odmotava”, vi mirne duše i dalje možete da koristite rešenja na koja ste navikli.

Vladimir PISODOROV

 
FileHippo App Manager 2.0, Kaspersky Software Updater 2.0.1, Glarysoft Software Update Pro 5.44, Filepuma Update Detector 5.44, Patch My PC Updater 4.0.1, Avira Software Updater 2.0.5, SUMo 5.7, OUTDATEfighter 1.1
FL Studio 20
Brave 0.23.19
SSuite Ex-Lex Office Pro 2.34
Far Manager 3.0
Inviska MKV Extract 6.0
UserBenchMark 2.9.4
HDCleaner 1.134
R-Drive Image 6.2
Aiseesoft Game Recorder 1.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Corel PhotoMirage
AlbumStomp 1.56
Apeaksoft Video Converter Ultimate
HTTPS Everywhere 2018
CareUEyes 1.1.1
Firefox Download Tool 1.3.1
Photoshop Collage Templates
Self Destroying Cookies 0.1
Password Protect Video Master 8.0
Simple Sticky Notes 4.3
Sports Photo Effects

Tip:
snimač ekrana
Potrebno:
Windows
Veličina:
82,3 MB
Cena:
29 dolara
Adresa:
www .aiseesoft .com /game -recorder
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera