TEST RUN<>
082018<><>

Far Manager 3.0

Ortodoksni Mohikanac

Davnih osamdesetih, na kućnim računarima su se koristili programi pisani za DOS, a oni su se najčešće oslanjali na tekstualni režim i jednostavne korisničke interfejse. Slično kao što je svojevremeno dolazak holandskih trgovaca na reku Hadson značio početak kraja jednog indijanskog plemena, tako je i pojava Windowsa značila kraj za veliki broj softverskih naslova iz te epohe. Danas je praktično na prste moguće nabrojati programe koji koriste interfejs specifičan za DOS, a da su i dalje u širokoj upotrebi. Jedan od tih naslova je i Far Manager (File and ARchive), čiji je tvorac Jevgenij Rošal, autor svetski poznatog arhivatora WinRAR.

To što Far Manager vizuelno snažno podseća na legendarni Norton Commander ne predstavlja nikakvo iznenađenje, pošto je taj koncept (DOS Commander, Volkov Commander, Midnight Commander...) predstavljao ubedljivo najuspešniji oblik realizacije ortodoksnih fajl-menadžera u tekstualnom režimu. Za one koji to ne znaju, termin OFM (Orthodox File Manager) se odnosi na grupu programa za rad sa fajlovima koji koriste minimalne resurse i pri tome obezbeđuju visok stepen funkcionalnosti. Autor kovanice, doktor Nikolaj Bezrukov, navodi da je jedna od stvari koja je uticala na njeno stvaranje i ta što su programi tipa Norton Commandera devedesetih godina bili izuzetno popularni na istoku Evrope, u zemljama koje praktikuju ortodoksno hrišćanstvo.

Plava pozadina sa svetloplavim okvirima, dva velika panela za pregled fajlova, linija komandnog prompta i prečice u donjem delu, standardna su konfiguracija programa, dok se glavni meni pojavljuje klikom na gornju liniju prozora ili preko tastera ’F9’. Meniji su bogati opcijama i za njihovo savlađivanje je potrebno određeno vreme. Kao što se i očekuje od te vrste programa, na raspolaganju imamo integrisani pregledač tekstualnih dokumenata i editor teksta koji podržava sintaksno bojenje. Podržano je sedam načina prikazivanja fajlova u okviru panela. Program u okviru menija Commands omogućava čuvanje spiska prethodno korišćenih objekata fajl-sistema, odvojeno za fajlove i foldere. Nije baš očigledno kako se menjaju diskovi čiji se sadržaj prikazuje u panelima, a to se ostvaruje preko dijaloga koji dobijamo klikom na slovo n, ispod glavnog menija ili kombinacijom tastera ’Alt+F1/F2’. Za ispisivanje naziva fajlova mogu se koristiti samo monospaced fontovi, što u slučajevima dugačkih naziva može da bude smetnja.

Neobično za DOS, Far Manager u radu može da koristi drag&drop tehnologiju. Omogućena je i upotreba kontekstualnog menija desnim klikom na panel sa fajlovima. Ishod toga je prikazivanje tekstualnog dijaloga koji nudi iste opcije kao u Windowsu, ali je u podešavanjima moguće odrediti i da se desnim klikom na fajl vrši njegova selekcija, kao što je to čest slučaj kod menadžera fajlova.

Šta je to što nas je podstaklo da pišemo o jednom (uslovno rečeno) DOS programu u vremenima kada mnogi korisnici i ne znaju da je nešto takvo postojalo? Pre svega, to je veliki stepen funkcionalnosti kojeg se ne bi postideli ni najnapredniji fajl-menadžeri za Windows. Funkcionalnost se povećava dodavanjem ekstenzija koje ne oskudevaju u kvalitetu i kvantitetu (preko 900). Osnovna verzija dolazi samo sa nekoliko plug-inova, ali se dodavanjem novih modula program pretvara u univerzalca koji može mnogo toga. Tako, recimo, možemo da koristimo komunikaciju putem SCP, SSH ili WebDav protokola, FTP klijent, menjamo sadržaj sistemskog registra, kontrolišemo prioritet procesa, pristupamo mrežnim diskovima, šaljemo i primamo elektronsku poštu, upravljamo štampačima na lokalnom i udaljenim računarima, čitamo novosti na news serverima, pregledamo fotografije... Isto tako, možemo (de)arhivirati fajlove, dodati sintaksno bojenje za veliki broj programskih jezika (uz automatsko kompletiranje), filtrirati fajlove po tipu, pretraživati ih pomoću regularnih izraza, prebacivati fajlove u pozadini, raditi sa serverima baza podataka, pisati makroe programskim jezikom Lua i još mnogo toga. Kao nedostatak bismo naveli to što je prilikom (de)aktiviranja programa ponekad potrebno pričekati po nekoliko sekundi.

Iako se prvi put pojavila pre više od dve decenije, aplikacija je i dalje u aktivnom razvoju, o čemu svedoči i ova novija verzija. Far Manager je zbog svojih kvaliteta odavno poznat kao omiljeno sredstvo sistemskih administratora na Windows platformi. Kada se uzmu u obzir mogućnosti i činjenica da je potpuno besplatan i lako prenosiv, onda apsolutno zavređuje da se nađe pri ruci svakog naprednog korisnika.

Igor S. RUŽIĆ

 
FileHippo App Manager 2.0, Kaspersky Software Updater 2.0.1, Glarysoft Software Update Pro 5.44, Filepuma Update Detector 5.44, Patch My PC Updater 4.0.1, Avira Software Updater 2.0.5, SUMo 5.7, OUTDATEfighter 1.1
FL Studio 20
Brave 0.23.19
SSuite Ex-Lex Office Pro 2.34
Far Manager 3.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Inviska MKV Extract 6.0
UserBenchMark 2.9.4
HDCleaner 1.134
R-Drive Image 6.2
Aiseesoft Game Recorder 1.1
Corel PhotoMirage
AlbumStomp 1.56
Apeaksoft Video Converter Ultimate
HTTPS Everywhere 2018
CareUEyes 1.1.1
Firefox Download Tool 1.3.1
Photoshop Collage Templates
Self Destroying Cookies 0.1
Password Protect Video Master 8.0
Simple Sticky Notes 4.3
Sports Photo Effects

Tip:
fajl-menadžer
Potrebno:
Windows
Veličina:
56 MB
Cena:
besplatno
Adresa:
farmanager .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera