TEST RUN<>
072018<><>

Kerish Doctor 2018

Vizita doktora Keriša

Kompjuteri su kompleksni sistemi koji, kao i svi ostali složeni sistemi, zahtevaju stalno održavanje kako bi u radu pružali svoj maksimum. Istorija nas uči da nije prošlo ni godinu dana od pojavljivanja personalnih računara, a već smo 1982. godine na tržištu imali legendarni Norton Utilities, koji je utemeljio klasu softvera koja pod istim krovom objedinjuje veći broj alatki za održavanje sistema i olakšavanje njegovog korišćenja. Kerish Doctor spada u tipične predstavnike te kategorije.

Pre prvog startovanja programa dočekuje nas „čarobnjak”, koji nam daje mogućnost da izaberemo između režima rada u realnom vremenu i klasičnog načina aktiviranja programa na zahtev korisnika. Meni sa leve strane prozora sadrži devet kategorija, ali samo njih nekoliko ima neposredne veze sa održavanjem sistema. Program započinje rad iz menija Main, gde određujemo koji zadaci će se automatski obavljati u pozadini. Tu na raspolaganju imamo pet osnovnih kategorija, ali svaka od njih pod simbolom zupčanika skriva mnoštvo podešavanja preko kojih do tančina možemo definisati šta će program sve kontrolisati. Centralno mesto sa glavnim modulima programa nalazi se u meniju Maintenance. Sve opcije su podeljene u četiri kategorije: Diagnostics, Service, Optimization i Working with the disk.

Izborom opcije Full Scan, iz bloka Diagnostics, program pretražuje računar tražeći nepravilnosti u 32 različite kategorije, što zna da potraje prilično dugo, ali je jasno da je to posledica ozbiljnog skeniranja sistemskog registra i fajl-sistema, što rezultuje prijavljivanjem velikog broja neispravnosti. Autor teksta sa vremena na vreme i po navici koristi besplatnu varijantu programa CCleaner kao osnovni instrument za čišćenje sistema od nepotrebnih fajlova. Međutim, i pored njegovog korišćenja, Kerish Doctor je na računaru pronašao impresivnih 21.000 nepravilnosti. Naravno, većina pronađenog se odnosi na svakojake privremene fajlove, kao i neke sitne probleme u registru, tako da „pravih” grešaka nema tako mnogo. U ovom bloku se još nalaze opcije za čišćenje pomenutih nepotrebnih fajlova, ali bez pretraživanja po sistemskom registru i opcija preko kojih biramo konkretne kategorije za pretraživanje, koje smatramo da su nam od koristi.

U bloku Service imamo tri punkta, od kojih onaj pod nazivom Solving PC Problems sadrži više desetina opcija za otklanjanje nepravilnosti koje se mogu desiti tokom rada sa Windowsom, počevši od problema sa učitavanjem desktopa nakon podizanja sistema, preko prikazivanja izgubljenih ikonica ili ispravljanja grešaka sa firewallom, pa sve do ponovnog aktiviranja alatki koje mogu biti blokirane delovanjem nekog virusa. Sve u svemu, ovo je stvar koju je uvek dobro imati pri ruci. Opcija pod nazivom Windows Tweaker je nešto što se sreće u praktično svakom programu ove vrste i sa sobom ne donosi ništa epohalno, ali svakako može biti od koristi. Stavka Check Installed Software proverava da li verzija instaliranih programa sadrži propuste koji hakerima mogu poslužiti za infiltraciju u sistem, prikazuje koja je verzija programa u pitanju i da li postoje njegove novije varijante. Klikom na taster Update Version prelazimo na sajtove sa kojih možemo preuzeti najnovije verzije programa. U pitanju je korisna stvar, samo što ne obuhvata sve instalirane programe, već uglavnom testira najčešće korišćene naslove.

Blok Optimization sadrži šest elemenata. Getting Recomendation će nam dati preporuke da isključimo (i u nekoliko navrata uključimo) pojedine funkcije operativnog sistema, što bi opet trebalo da donekle poboljša radne performanse. Opcija Startup Optimization se bavi programima koji se startuju sa Windowsom i za nju možemo reći da je malo nezgodna za korišćenje, pošto funkcioniše različito od onoga što smo videli kod drugih naslova. Naime, padajući meni nam daje mogućnost da isključimo (po viđenju programa) manje važne aplikacije ili da isključimo startovanje svih aplikacija osim onih najvažnijih. To za posledicu ima generisanje spiska programa kojima se onemogućava automatsko startovanje, a koje se sprovodi klikom na taster Optimize. Od ostalih stvari iz ovoga bloka, program nam nudi optimizaciju servisa, optimizaciju poslova koji se obavljaju po rasporedu, optimizaciju parametara mrežnih (internet) konekcija i instrument za optimizaciju memorije, koji na zahtev korisnika oslobađa deo zauzetih memorijskih resursa.

Poslednji blok sadrži četiri modula za rad sa fajl-sistemom. File Recovery je namenjen traženju obrisanih fajlova, Empty Folder Cleaner pretražuje sistem za praznim folderima i briše ih, dok Search for Large Files i Search For Duplicate Files rade ono što se može naslutiti iz njihovog naziva.

Meni Hardware Monitor pruža informacije o temperaturi procesora i priključenih HDD/SSD uređaja (sa upozorenjima ukoliko ona prelazi definisani prag), dok u meniju Statistics and Report možemo pratiti izveštaje o funkcionisanju programa. Alatke iz menija Tools, koji sadrži veliki broj korisnih pomagala, nećemo pominjati u ovom pregledu zbog nedostatka prostora.

Na tržištu se nalazi nemali broj aplikacija koje, kao i Kerish Doctor, vode brigu o higijeni i zdravstvenom stanju operativnog sistema. Svi oni obećavaju da će uz njihovu pomoć vaš računar „poleteti”, ali je istina da mnogi od njih nude površnu funkcionalnost sakrivenu iza velikog broja raznoraznih opcija, od kojih većina nema značajnijeg efekta na sistem. Ovaj program vrši kvalitetno pretraživanja fajl-sistema i sistemskog registra i pronalazi veliki broj nepotrebnih fajlova i nepravilnih podešavanja. Pri tome se može pohvaliti reputacijom bezbednog programa, pošto se njegovi korisnici ne žale da tokom rada udaljava stvari koje su od važnosti za rad sistema. Sa cenom manjom od deset dolara (godišnja pretplata) predstavlja prihvatljiv izbor, ali treba imati na umu da imamo i solidan izbor programa koji po rezultatima rada donekle zaostaju za Kerish Doctorom, ali su potpuno besplatni za korišćenje.

Igor S. RUŽIĆ

 
Alternativa programica
Adobe Acrobat Pro DC 2018
Betternet 4.2.0
JetBrains Rider 2018.1
Kerish Doctor 2018
Šta mislite o ovom tekstu?
Tipard DVD Creator 5.2
Photolemur 2.2
WinCatalog 2018
TupiTube Desk 0.2.11
Drive SnapShot 1.46
CORNPlayer 1.0.2
Loaris Trojan Remover 3.0
Black And White
BootRacer 7.20
Date Time Counter 9.0
Kami 2.0
Split Tone
myResources
StopUpdates10 1.10
Worldwide Radio 1.8

Tip:
sistemski cleaner
Potrebno:
Windows
Veličina:
141 MB (trial)
Cena:
10 dolara godišnje, proba 15 dana
Adresa:
kerish .org
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera