TEST RUN<>
062018<><>

Windows 10 April 2018 Update

Četvrti Crveni kamen

Dve osobine Windowsa 10 užasavaju korisnike i mnoge još uvek drže daleko od Desetke, iako je u pitanju možda najbolja verzija Prozora u istoriji. Na vrhu spiska nalazi se phone home funkcija koja Microsoftove servere puni informacijama o korisnikovim akcijama i navikama, više nego bolid Formule 1 mehaničare na pit laneu za vreme zimskog testiranja. Iako je problem koliko-toliko rešiv, figuriše kao veoma nezgodan, ali odmah do njega je još jedan – konstantno updateovanje sistema koje se odmotava kao sa trake.

Ovde treba napraviti pauzu i razjasniti da postoje dve vrste updatea. Na jednoj strani se nalaze uobičajene „zakrpe”, nadogradnje antivirusnog paketa i ostale drangulije, dok su na drugoj strani „veliki” updateovi koji, teoretski, menjaju izgled operativnog sistema vodeći ga ka neminovnoj evoluciji. Ako se sećate, pisali smo o tome da Microsoft planira da razvija Desetku preko ovih svojevrsnih „servisnih paketa” čiji je ETA dva puta godišnje. Za divno čudo, tako nešto dešava se bez prevelike dramatike, dok Windows 10 iz dana u dan nastavlja da raste i menja se. Ovo je, zapravo, prvi put u istoriji Prozora da smo dobili „kontinualni” Windows, operativni sistem koji se razvija s protokom vremena, odgovarajući na sve moderne zahteve IT scene, vešto izbegavajući oštar zub vremena.

Aprilsko unapređenje

Naravno da sa Microsoftom stvari ipak ne mogu da prođu bez nekog oblika drame, pa je tako „prolećni servisni paket” prvo trebalo da nosi ime Spring Creators Update, koji je prema korisnicima trebalo da počne da se kotrlja početkom, odnosno sredinom aprila. Nakon manjeg kašnjenja, korisnici su počeli da ga dobijaju 30. aprila, ali pod krajnje generičkim nazivom April 2018 Update. Ukoliko pokrenete komandu winver, videćete da je oznaka novog Windowsa 1803, a ono što vam neće biti predočeno jeste da je kodno ime updatea Redstone 4.

Bilo kako bilo, prvo ćete uočiti nabildovani Task View, funkciju koja je na vizuelno upečatljiviji način trebalo da nadogradi funkcionalnost običnog Tab Viewa. Preko Task Viewa pristupa se i virtuelnim desktopima, a sada su programeri otišli korak dalje. Naime, pritiskom na kombinaciju tastera ’Win+Tab’, pred korisnikom se sada pojavljuje svojevrsna istorija rada na računaru, koja otkriva posećivane stranice, editovane dokumente, pokrenute programe... Fokus je na trenutno aktivnim taskovima koji su predstavljeni krupnim thumbnailovima (praktično su u pitanju screenshotovi ekrana), a ako odskrolujete ekran nadole, videćete i Earlier Today koji nudi dnevni prikaz aktivnosti korisnika, uz nešto sitnije thumbnailove.

Ovo nije sve, pošto novi Task View (nazvan je Timeline) pamti korisnikove aktivnosti do nekoliko dana unazad i uredno ih sortira na ekranu, nudeći mogućnost da sa poslom nastavite tamo gde ste stali. Da stvar bude još bolja, ukoliko se odlučite da uključite sinhronizaciju podataka (mora da se obavi ručno), dobijate mogućnost da pristupate podacima starim do 30 dana, ali i da oni budu dostupni na svim vašim uređajima. Naravno, na raspolaganju je i Search funkcija koja, ne samo što može da obavi pretragu po nazivu datoteka, već i da sortira pogotke po tipu korišćenih programa. Inače, osim što taskove sa liste možete da pokrećete, isto tako možete i da ih brišete. U ovom momentu, Timeline ne podržava izlistavanje mobilnih aplikacija, ali je to u planu, pa ćemo videti kako će to na kraju ispasti.

Kada smo već kod očiglednih promena, valja napomenuti da se po pritiskanju tastera Start, pored sekcija Power, Settings i Users, sada može pristupiti Documents i Pictures folderima. To se podrazumevano obavlja preko File Explorera.

Plavozube novosti

Sledeća dva noviteta najviše će obradovati vlasnike laptopova sa integrisanim bluetooth kontrolerom, jer su vezani isključivo za njegovo korišćenje. Prvi novitet je funkcija „brzog uparivanja”, koja je praktično preslikana sa Appleovih uređaja. Sada se, bez odlaska u sekciju Settnigs, direktno sa desktopa može povezati bluetooth uređaj sa računarom, preko info-prozorčića koji „iskače” iznad systraya. Sve što treba da uradite jeste da uređaj koji želite da uparite sa računarom postavite u pair režim i na konju ste. Nažalost, u svemu ovome postoji i jedna caka a to je, da bi operacija bila moguća, mora da bude predviđena od strane proizvođača hardvera. U ovom momentu Quick Pairing funkcioniše samo sa Surface Precision mišem. Ostaje nejasno da li će podrška moći da se reši softverskim putem (preko drajvera, recimo) ili će samo hardver nove generacije dobiti ovu mogućnost.

Appleov AirDrop poslužio je Microsoftu kao inspiracija za nastajanje funkcije Nearby Sharing. Ona stiže kao nadogradnja generičkog Sharea i podrazumeva instant deljenje sadržaja sa svim okolnim uređajima koji podržavaju pomenuti protokol. Akcija je dostupna iz bilo koje aplikacije koja sadrži „običan” Share i na ovaj način mogu da se dele datoteke, slike, web stranice... Nažalost, downside je što sve mora da se obavi isključivo preko bluetooth veze, pa klasični desktop korisnici koji se primarno oslanjaju na Wi-Fi, neće imati prevelike koristi od nje, osim ako ne poseduju neki plavozubi USB dongle.

Samo progresivno

Iako se o njima u poslednje vreme mnogo priča, sva je prilika da za progresivne web aplikacije (PWA) još uvek niste čuli. U pitanju su web aplikacije na steroidima koje je, u teoriji, moguće izvršavati iz bilo kog internet pregledača i na bilo kojoj platformi. Osim toga što su univerzalne, one ne podrazumevaju otvaranje web stranice projekta kako bi se koristile jer su upakovanje u manje-više klasičnu košuljicu i svojom organizacijom podsećaju na desktop programe. Drugačijim ih čini i to što idu u korak sa vremenom i podrazumevaju implementiranje svih modernih web standarda, ali to ne znači da ih ne možete pokretati i na inferiornijim platformama. Naprotiv, i tamo ćete moći da ih koristite, ali u nekom svedenijem obliku.

Ovo je priča za neku drugu priliku i ono što treba u ovom momentu da znate je da je Windows 10 dobio podršku za manipulaciju PWA sadržajem. Naravno da je akcenat ovde na Edgeu, ali to nije jedini način da stignete do željenog materijala. Naime, progresivne web aplikacije dostupne su i iz samog Storea, što značajno olakšava njihovo pronalaženje i „puštanje” u rad. Inače, PWA su podržali i Google i Mozilla, a na odgovarajućoj podršci počeo je da radi i Apple.

Zaoštravanje

Osvrt na PWA poslužio nam je samo kao šlagvort za novitete uključene u sistemskom pregledaču internet sadržaja – Edgeu. Iako brz i prilično siguran za korišćenje, Edge i dalje nije u vrhu liste prioriteta korisnika kada je u pitanju izbor omiljenog web browsera. On i dalje izgleda samo kao „ljuska” kojoj nedostaje podrazumevani sadržaj, a ne treba zaboraviti ni to da su načini za unapređivanje njegovih mogućnosti (iako teoretski dostupni) na prilično niskom nivou.

Hub, mesto odakle se pristupa favoritima, history listi, downloadovanom sadržaju, člancima pohranjenim za kasnije čitanje i tome slično, doživeo je minimalnu reorganizaciju. Odavde je moguće obaviti pinovanje preuzetih e-knjiga u Start meni, ali ne i web stranica. Sledeći novitet je automatski prikaz omiljenih stranica u novim tabovima, pri čemu i dalje glavnu reč vodi spisak najposećivanijih stranica i vesti. Nažalost, vesti i dalje ne mogu da se čitaju na srpskom jeziku, niti da se uradi regionalizacija sadržaja.

Iako u ostalim browserima to postoji odavno, novi Edge može da se pohvali „robotom” za automatsko popunjavanje formi. Osnovni podaci o korisniku mogu da se promene iz samog programa, dok je razmena podataka moguća između svih uređaja koje koristite. Ono što nam se mnogo više svidelo jeste to što je sada pojedinačne stranice (čitaj: tabove) moguće „spuštati” na taskbar. Pinovanom sadržaju možete da pristupate praktično preko samo jednog klika mišem, što je veoma zgodno. Jedini downside je što pinovanje mora da se obavi pozivanjem menija More, a bilo bi daleko bolje da je to omogućeno preko kontekstualnog menija koji se otvara „iznad” samog taba.

Sledeću novinu pozdraviće najpre oni koji često barataju PDF-ovima i e-knjigama. Sadržaj može da se markira jednom od četiri dostupne boje, a tu je i mogućnost da za svaku označenu sekciju upišete komentar. Sve je dostupno in vivo, preko kontekstualnog menija.

Možda će vam se činiti da su sledeći noviteti manje važni, tek Edge od sada podržava formate OGG Orbis i Theora, tu je i podrška za CSS ekstenzije koje se vezuje za podršku za OpenType Font Variations, tu je i restilizovana Dark tema sa pojačanim kontrastima, podrška za upravljanje pokretima preko Precision touchpadova i mnoštvo drugih poboljšanja koja mogu da se svrstaju u red onih „ispod haube”.

Telemetrija, brzina instalacije, nadogradnje...

Ne obazirući se na gunđanja korisnika, Microsoft nastavlja da „cevči” podatke iz svake Windows 10 instalacije i skladišti ih na svojim cloud lokacijama. Kako biste reagovali kada bismo vam rekli da je sada informacije o telemetriji moguće pregledati, pa čak pogledati i ono što je, vezano za vaš hardverski „potpis”, uskladišteno online? Sve se obavlja preko nove aplikacije – Diagnostic Data Viewer, ali nije sve tako bajno kao što se u prvi mah čini...

Po defaultu, ova mogućnost je deaktivirana i da biste došli do nje, morate da odete u Settings, pa u Privacy i da konačno odaberete Diagnostics & feedback. Skrolujete sadržaj ekrana nadole i kada ugledate opciju Diagnostic data viewer, klikćete mišem na On. To je tek deo priče, jer u nastavku ostajete bez jednog gigabjta prostora na sistemskom hard-disku, a bivate posalati i na Store, odakle je potrebno preuzeti samu aplikaciju. Nažalost, korišćenje Diagnostic Data Viewera svodi se na bistrenje gomile podataka u tekstualnom formatu, što će biti razumljivo tek tehnički obrazovanijim i upućenijim korisnicima.

A šta je sa updateima? Šuškalo se da i na toj strani valja očekivati pomake. O njima trenutno možemo da pričamo samo teoretski, pošto će tek u mesecima pred nama nastupiti pravo testiranje načinjenih izmena. Naime, ogroman broj poslova u ovom segmentu obavljaće se u pozadini, u low priority režimu, i neće zahtevati interakciju sa korisnikom, niti restartovanje računara. Kada ponovno pokretanje mašine bude neophodno, na pojavu desktopa čekaće se gotovo tri puta kraće. Prosečan proces instalacije smanjen je sa 82 na 30 minuta, ali kako smo već rekli, to tek valja proveriti u praksi. Još nešto, pomenuto se odnosi samo na „velike” nadogradnje, ne i na redovna održavanja sistema. Tako se bar u ovom momentu čini...

Sistemske novotarije

Windows 10 je u nekim segmentima kao podvojena ličnost. To se najbolje vidi kod sistemskih podešavanja, koja je moguće obaviti sa dve različite lokacije. Settings je definitivno naslednik Control Panela, ali to što ga Microsoft još uvek drži aktivnim, pokazuje da za pristup nekim sekcijama još uvek nema pravih rešenja. Redstone 4 donosi nove mogućnosti u sekciji Settings, a jedna od njih je i pristup instaliranim fontovima. Osim što ih je moguće pregledati i (de)instalirati, nova sekcija Fonts omogućava direktno otvaranje Storea sa izlistanim fontovima spremnim za preuzimanje.

Desetka se sada daleko bolje snalazi na sistemima sa više grafičkih kartica. To znači da korisnik može da odabere grafički karticu koja će da pokreće određene aplikacije i napravi svojevrsnu automatizaciju. Tako se, na primer, office aplikacije mogu pokretati uz pomoć interne grafičke kartice, dok igre preko kartice „zabodene” u PCI-E slot.

Sledeća stvar odnosi se na famozni Quiet Hours, novotariju koja je svojevremeno reklamirana na sva zvona. Uprošćeno, ona se koristi za deaktiviranje sistema notifikacija u određenom vremenskom periodu u toku dana. Quiet Hours više ne postoji, barem ne u originalnom obliku. Napredovao je i evoluirao u Focus Assist. Stvar je manje-više identična, s tim da je sada automatizacija na nešto višem nivou, uz srazmerno povećan manevarski prostor. Recimo, osim u definisanom periodu, onemogućavanje pristizanja obaveštenja moguće je i nakon određenih korisnikovih radnji. Okidač može da bude kloniranje ekrana, odnosno otvaranje neke igre. Korisnik može da izabere da li će u tim slučajevima primati obaveštenje samo o alarmima ili o eventovima koje je ranije postavio na listu prioriteta.

Manipulacija aplikacijama koje se podižu zajedno sa operativnim sistemom do sada je bila moguća jedino iz Task Managera. Programeri su ispravili taj nedostatak tako da im je sada moguće pristupiti i iz sekcije Settings. Funkcija Startup nalazi se u grupi Apps, logično, i koristi se na gotovo identičan način kao iz Task Managera. Programi mogu da se sortiraju, recimo, po uticaju koji imaju na podizanje sistema ili imenu. Pored svake od njih smešteno je kratko teksutalno pojašenjenje o tome koliko utiču na boot performanse sistema, ali i On/Off taster preko kojeg se kontroliše njihovo podizanje.

Još, još, još, još...

April 2018 Update donosi toliko noviteta da ćemo preko nekih morati samo da „pretrčimo”, dok ćemo neke svesno potpuno preskočiti (na primer, priču o Cortani, My People sekciji, ali i logovanju na sistem bez utipkavanja šifre u famoznom S režimu rada). Neke od poboljšanja koje ćemo ovde pomenuti činiće vam se značajnijim od drugih, ali smo smatrali da ih je vredno sve objasniti.

Jezički paketi od sada se distribuiraju i preko Storea, a u Microsoftu se hvale da je u proces prevođenja uključena veštačka inteligencija koja ima sposobnost učenja.

Aplikacija Photos dobila je podršku za HEIF/HEIC formate zapisa koji se koriste sa skladištenje fotografija na iPhone mobilnim telefonima. Nažalost, i ovde ćete do podrške doći zaobilaznim putem, kao i u slučaju Diagnostic Data Viewera. Potreban kodek se preuzima sa Storea, ručno ili automatski, nakon što pokušate da otvorite HEIF/HEIC datoteku. Podrška se odnosi na prikaz samih fotografija, thumbnailova i metadata informacija.

Informacije o kritičnim nadogradnjama sistema do korisnika sada stižu i preko ikonice u systrayu. Pored toga, update rutina sprečiće odlazak računara u sleep režim isključivo u situacijama kada je prikopčan na strujnu mrežu (misli se na laptopove, prvenstveno). U ovakvom slučaju, update ne može da potraje duže od dva sata.

Da se pozabavimo malo i vizuelnim poboljšanjima i dodacima. Na nekoliko ključnih mesta (sekcija Settings, taskbar, Share funkcija...), Windows 10 koristi novi akrilni stil prikaza elemenata. Navodno je tečniji, ali je u praksi reč o suptilnim promenama koje većina korisnika verovatno neće primetiti. Redizajn izgleda doživeo je i Game Bar koji sada koketira i sa temama, pa se i na taj način može prilagoditi konkretnim potrebama. Konačno, korišćenje emojija nije ograničeno na odabir samo jednog od njih, jer se forma koja hostuje sadržaj zatvara isključivo po komandi korisnika.

Opravdano odsutni

Osim Quiet Hoursa koji se uzdigao i prešao na novu ravan postojanja, još neke komponente nisu našle svoje mesto u Redstoneu 4. Zauvek smo se pozdravili sa HomeGroup opcijom koju Microsoft planira, donekle, da zameni OneDriveom koji je doživeo još veću integraciju u File Exploreru. Podrška se odnosi na prikaz procesa sinhronizacije podataka koja sada može biti vidljiva u svakom momentu.

Funkcija koju smo sa nestrpljenjem očekivali, iako je postojala u preview verziji, nije našla svoje mesto u nadogradnji od 30. aprila. U pitanju su famozni Setsovi, sistem koji uvodi tabove u praktično sve Windows programe, od onih sistemskih, preko third party, pa sve do igara. Poslednja informacija je da Setsovi idu na doradu i da ih možemo očekivati u Redstoneu 5. Ako zaista bude tako, to će sigurno biti jedan od glavnih featuresa.

Ono o čemu se trenutno ne priča jeste Cloud Clipboard koji je najavljen kao sastavni deo novog Timelinea. Kao što iz naziva funkcije možete da zaključite, u pitanju je alatka koja obavlja kopiranje sadržaja smeštenog u clipboard u online univerzum. To ga automatski čini dostupnim na svim uređajima. Negde je očigledno zapelo, pa se Cloud Clipboard trenutno ne pominje kao buduća nadogradnja.

• • •

Na Redstone 4, baš kao i na svaku drugi update Desetke pre toga, može da se gleda iz dva ugla. Uvek će biti onih koji će da kukaju i zapomažu, ali i onih koji će novotarije da proglase revolucionarnim. Gde je onda istina? Pa, naravno, u sredini! 1803 je još jedan korak napred i ne treba ga smatrati ni neopreznim, ni smelim – u pitanju je običan korak. Jasno je da bismo svi mi želeli da nadogradnje idu brže, pompeznije i eksplozivnije, ali to iz više razloga nije moguće. Zato je ovo što Microsoft trenutno radi više nego prihvatljivo i dovoljno. Windows 10 raste, i to besplatno, u još moderniji operativni sistem koji se i pored svih promena i dalje naziva Desetkom. Kada nam je to na početku njegovog životnog veka bilo predočeno kao mogućnost, nismo verovali...

Moramo da priznamo još jedno. Čini nam se da se početni hype oko puštanja updateova u promet nekako izduvao, barem kada je u pitanju sam izdavač i oglašivači. I to nam se sviđa. Sada sve dolazi nekako spontano i očekivano, bez nepotrebne dreke i vriske. Imate to, to, to i to na raspolaganju, koristite ili ne, postanite svesni toga ili ne. Vaša je stvar! Jedini downside je što korisnici veoma malo mogu da utiču na smer razvoja, pa su neki segmenti apostrofirani jače od drugih. Ne mislimo da je to znak da se Microsoftov kompas pokvario, a ne želimo ni da špekulišemo na temu da je reč o doziranju noviteta na kašičicu, već da su programerima ruke pune posla.

Dok polako varimo predočene novitete, a bogami ih je mnogo, već su se pojavile informacije o drugom ovogodišnjem upgradeu – Redstoneu 5. Već sada se u grubim crtama zna šta nas to čeka i jedino nije jasno kada. Po prvim procenama, jesenji update će ka insider korisnicima krenuti u oktobru, dok ga ostatak plebsa na svojim računarima može očekivati u smiraj godine. Stiže to i pre nego što očekujete i pre nego što popamtite šta je sve to April 2018 Update imao u vreći.

Vladimir PISODOROV

 
Windows 10 April 2018 Update
Šta mislite o ovom tekstu?
Rudarenje za početnike (4)
Rejetto HTTP File Server 2.3k
LINQPad 5.28
Kali Linux 1.1.2
Application Mover 4.5
W10Privacy 3.0
CDex 2.02
EximiouSoft Logo Designer 3.88
SoftOrbis Remove Logo Now! 4.0
3D Text
Divvy 1.4.4
PUSH Video Wallpaper 4.18
10 Fruits Decoration
CrankWheel Screen Sharing 2.4.2
Start Menu Reviver 3.0.4
XWidget 1.9.12
Video DownloadHelper 7.2.2
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera