PHONE ZONE<>
032018<><>

Motorola Moto X4

X marks the spot

Kineska kompanija Lenovo je nakon kupovine američkog giganta definitivno uspela da brend Motorola oživi i približi nekadašnjoj popularnosti. Jedan od koraka ka definisanju novog imidža je definitivno bilo stvaranje Moto Z serije telefona, koja je, po nama, uspela da unese svežinu u Motorolinu ponudu, a da pritom brojnim dodacima u okviru Moto Mods platforme omogući proširenje mogućnosti uređaja i privuče dodatnu medijsku pažnju na novi koncept. U doba u kome je Google upravljao Motorolom, okosnica ponude su bili telefoni iz serije Moto X, koju je Lenovo nakon kupovine stavio u zapećak. Moto X3 model se više puta provlačio kao glasina, ali nikada nije ugledao svetlost dana. Međutim, Motorola nije odustala od Moto X serije, te je rešila da prosto preskoči „kubik” i novi model nazove Moto X4.

Novi Motorolin telefon sa dizajnerske strane predstavlja skladnu kombinaciju tradicionalnog i modernog. Sa jedne strane imamo klasični 16:9 odnos stranica ekrana, uz dosta neiskorišćenog prostora iznad i ispod ekrana, kao i glavnu kameru, koja naglašeno dominira leđima, što je daleko od trendova ekrana od ivice do ivice i svedenog dizajna. Sa druge strane, moderniste će obradovati zaštitni sloj stakla kojim je presvučen ceo telefon, koji pruža prelepe refleksije boje uređaja i ujedno garantuje luksuzan osećaj pri držanju u ruci. Naravno, kao i kod ostalih telefona zasnovanih na korišćenju stakla kao osnovnog materijala izrade, tu su dva izrazita problema, jedan je klizavost, a drugi otisci prstiju, koji će stalno biti vidljivi nakon korišćenja telefona, što je cena koja se mora platiti za vanserijski izgled. Motorola se odlučila za upotrebu Gorilla Glass 3 zaštitnog stakla, ali koliko god zaštita bila dobra, staklo ne može nadomestiti upotrebu metala u izradi, te je robusnost definitivno žrtvovana zarad estetike. Moto X4 podržava rad sa dve SIM kartice, ali je ležište izvedeno u hibridnoj varijanti tj. drugi SIM slot se mora žrtvovati ukoliko planirate korišćenje memorijske kartice. Dopuna baterije se obavlja putem USB tip-C konektora i Motorola je u paketu isporučila punjač koji omogućava brzo punjenje.

Moto X4 je koncipiran oko LTPS IPS displeja dijagonale 5,2 inča u punoj HD rezoluciji, koji odlikuje dobro zasićenje boja, visok kontrast i dobra preglednost na jarkom spoljnom svetlu. Interesantna je implementacija prikaza notifikacija na ekranu bez otključavanja telefona. Senzori detektuju pokret ili dodir telefona i poruke se prikazuju u režimu nižeg osvetljenja u monohromatskoj izvedbi, rešenju koje obično viđamo na AMOLED modelima. Ispod ekrana je smešten senzor otiska prsta. On može imati i funkciju Home tastera, ali isključivo ukoliko je senzor uključen u podešavanjima. Pored senzora, navigacija kroz meni se, očekivano, može obavljati putem OSD kontrola ili gestikulacijom kroz Moto Actions opcije.

Interesantno je potpuno odsustvo spikerfona. Zvučnik u slušalici je zadužen za reprodukciju zvuka kako pri telefonskom razgovoru, tako i pri konzumiranju multimedijalnog sadržaja. Ovakvo rešenje sa jedne strane daje glasniji zvuk pri razgovoru, ali, sa druge strane, pri slušanju muzike zvuk je slabiji naspram naprednijih stereo rešenja.

Hardversku okosnicu Moto X4 čini Snapdragon 630 osmojezgarni SoC radnog takta od 2,2 gigaherca, koji će zadovoljiti sve osim najzahtevnijih korisnika telefona kada su fluidnost i brzina rada u pitanju. Pokretanje većeg broja aplikacija istovremeno takođe ne bi smelo da predstavlja problem, jer je telefon opremljen sa četiri gigabajta RAM-a. Skladišni kapacitet je ograničen na 64 gigabajta interne memorije, što je adekvatno, ali se može pokazati nedovoljnim za one kojima je snimanje video-materijala bitna funkcija kod korišćenja telefona. Sintetički testovi su pružili očekivano solidne rezultate, a mi u svakodnevnom radu nismo našli ni na kakve probleme. Bilo da je u pitanju surf internetom ili igranje igara, Moto X4 ima sasvim dovoljno snage da sve funkcioniše bez usporenja.

Inicijalno, telefon dolazi uz Nougat verziju operativnog sistema, mada smo već pri prvom startovanju dobili nadogradnju na Android 8.0, što će obradovati sve one kojima su bitne nove funkcije koje Oreo donosi. Dominantni deo ukupne vrednosti svakog pametnog telefona jeste njegova kamera, a ovom prilikom glavna kamera je izvedena u vidu dva sočiva punog kolora. Glavno sočivo predstavlja standardni senzor rezolucije 12 megapiksela bez optičke stabilizacije sa automatskim fokusom, dok je drugi senzor širokougaoni, fiksnog fokusa, sposoban da „strpa” daleko veću površinu u kadar. Očekivano, širokougaono fotografisanje može dovesti do blagih deformacija u uglovima slike, ali za razliku od konkurencije sa sličnim rešenjima, Motorola nudi i mogućnost zamućenja pozadine naspram fokusiranog objekta slike, takozvani bokeh efekat. Slike na dnevnom svetlu izgledaju dobro, nedostaje im za nijansu više zasićenja kako bi mogle da stanu na crtu skupljim modelima, ipak, fotografije su oštre i prikaz boja adekvatan. HDR mod, sa druge strane, pati od suprotnog problema. Boje nisu realistične, izgledaju lepo, ali su vidno prezasićene. Video-kamera nudi mogućnost snimanja materijala u 4K rezoluciji pri 30 FPS i pruža iznenađujuće dobre zapise, uprkos nedostatku optičke stabilizacije. Prednja kamera je takođe vredna pomena, jer senzor veličine 16 megapiksela spada među bolje i bez problema parira namenskim selfie telefonima. Naravno, kao i kod konkurencije, snimanje i fotografisanje u uslovima lošeg osvetljenja drastično pogoršava kvalitet, pa su prisustvo šuma i gubitak detalja evidentni.

Šuma, na sreću, nema na izlazu za slušalice. Kvalitet zvuka je dobar, uz dovoljnu jačinu zvuka za većinu prosečnih korisnika, a prisutan je FM radio sa RDS podrškom i mogućnošću snimanja. Baterija kapaciteta 3000 mAh na papiru deluje kao prosek za svoju klasu, ali usled male potrošnje Snapdragon 630 čipseta i očigledno dobro optimizovanog softvera, bez problema je izdržala dva dana normalnog korišćenja. Šlag na torti je pomenuti brzi punjač, koji dolazi uz telefon. Za kompletno punjenje je potrebno oko jedan sat i 15 minuta na utičnici, dok je za 50% kapaciteta potrebno tek nešto više od 30 minuta.

Sa cenom od oko 400 evra, Moto X4 spada u višu srednju klasu telefona, smešten između jeftinije Moto G i skuplje Moto Z serije. Konkurencija je u ovom segmentu izrazito jaka, i to će biti najveća prepreka za Motorolu, jer za razliku od većine konkurentnih modela koji potenciraju određenu prednost svog modela, poput AMOLED ekrana ili dobre kamere, Moto X4 predstavlja klasičan uređaj koji je u svemu pristojan, ali nijednom stavkom se ne može drastično izdvojiti od drugih. Ipak, upravo u tome leži i njegova najveća prednost, jer je novoj Motoroli zapravo veoma teško naći manu. Sa modelom Moto X4 imaćete osećaj zaokruženog proizvoda koji pruža tačno onoliko koliko se od njega očekuje.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Motorola Moto X4
Šta mislite o ovom tekstu?
Moto Gamepad i Ipega PG-9023 Telescopic Controller
The Official BBC Earth Quiz
Fake Text Message
Registar Lekova
Pošta Srbije
Photos Companion
PK Fitness
Mining Observer
Breakup Help
Easy Parental Control
ProtonVPN
Who’s On My Wifi
Your Calendar Widget
DirectChat
Dub Music Player
SD Card Test

Operativni sistem:
Android 8.0
Dimenzije:
148,4 × 73,4 × 8 mm / 163 g
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 630 čipset (ARM Cortex-A53 octa-core 2,2 GHz CPU + Adreno 508 GPU), 5,2” LTPS IPS LCD (1920x1080, 424ppi), 4 GB RAM, 64 GB interne memorije, dual micro-SIM, micro-SD slot, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, Glonass, Bluetooth 4.2, FM radio, 12 MPix AF LED + 8 Mpix zadnja kamera, 16 Mpix prednja kamera, Li-polymer 3000 MAh baterija
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 89152; Geekbench 4: 860 (Single-Core), 4116 (Multi-Core)
Proizvođač:
Motorola
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera