PRIMENA<>
032010<><>

MapSoft 3DPhoto i PhotoSoft Viewer

3D Beograd

Pristupačnost opreme potrebne za prikaz u tri dimenzije otvara vrata mnogim interesantnim primenama ove tehnologije – evo jedne

Oskari će biti podeljeni tek nedelju dana nakon izlaska ovog broja, ali poslednjih šest meseci najviše reči bilo je o „Avataru”, čedu Džejmsa Kamerona. Pojava ovog najprofitabilnijeg igranog filma u istoriji donela je i jednu pomalo zaboravljenu tehnologiju – trodimenzionalni prikaz filma. Iako je ova tehnologija bila prisutna još od pedesetih godina prošlog veka, poslednjih dvadesetak godina na prste se mogu nabrojati filmski spektakli koji su je koristili. „Avatar” je ponovno probio led i za sobom povukao čitavu filmsku industriju. Rezultat je vidljiv i već sada u bioskopima možete pogledati 3D verziju „Priče o igračkama” („Toy Story”) sinhronizovanu na srpski.

Ipak, primena ove tehnologije, iza koje se zapravo krije stereoskopija, nije vezana samo za film, već i za mnoge druge delatnosti u običnom životu. Osnovni problem njenog korišćenja u nekim drugim granama bila je visoka cena, ali se to u poslednjih nekoliko godina promenilo, na zadovoljstvo velikog broja ljudi, pre svega igrača. Računarske igre i multimedijalni sadržaji uneli su u svet zabave još jednu revoluciju. Cene monitora sa frekvencijom osvežavanja 120 Hz i aktivne stereoskopske opreme (3D naočare) pale su na relativno prihvatljiv nivo i na taj način su omogućile i infrastrukturne uslove za razvoj drugih uređaja, ali i softvera koji se zasniva na stereoskopiji. Jedan primer takvog proizvoda delo je beogradske kompanije Mapsoft – 3DPhoto sa softverom PhotoSoft Viewer.

MapSoft na tržištu Srbije i regiona postoji još od 2002. godine. Bavi se razvojem, podrškom i održavanjem softvera iz oblasti geodezije i geografskih informacionih sistema (GIS), prikupljanjem i obradom prostornih podataka, projektovanjem geodetskih radova u oblasti fotogrametrije i GIS-a. Osnivači ove kompanije su istraživači i profesori na Institutu za geodeziju pri Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ova kompanija je vodeća na polju izrade digitalnog ortofotoa, a do sada je uslikala više od 35 odsto teritorije Srbije.

3DPhoto

Razvijen u potpunosti od strane MapSoftovog razvojnog sektora, 3Dphoto je jedinstven proizvod namenjen stereovizuelizaciji prostora i usmeren ka postojećim i budućim korisnicima digitalnog ortofotoa u Srbiji i regionu. Tipična ciljna grupa koju će ovaj proizvod zanimati jesu svi korisnici koji imaju potrebe za detaljnim i naprednijim sagledavanjem prostora, pre svega u oblasti urbanizma i prostornog planiranja, geodezije i arhitekture. Od interesa će biti i geolozima i arheolozima, kompanijama i pojedincima uključenim u zaštitu spomenika kulture, ali i u sve dominantnijem sektoru telekomunikacija. Prednost proizvoda 3Dphoto jeste u njegovoj jednostavnosti, što omogućava njegovo korišćenje bez prethodnih iskustava u ovoj oblasti. Korisnici ovog proizvoda imaju prilike da sagledaju prostor snimljen aerofoto metodom (iz aviona) i vrše merenja i analize prema potrebama svog posla.

Sam proizvod čine pripremljeni aerofoto snimci, softver PhotoSoft i poseban računar.

PhotoSoft

Softverski deo proizvoda dolazi u tri verzije: Viewer, Standard i Proffesional. Verzija Viewer namenjena je različitim korisnicima i predstavlja osnovni paket funkcionalnosti PhotoSoft aplikacije. 3D stereoskopija usnimljenih lokaliteta je realizovana anaglifskom metodom, omogućeno je zumiranje i panovanje, automatsko prilagođavanje stereo prikaza na osnovu 3D kursora, očitavanje koordinata u tri dimenzije uz pomoć pozicije kursora i nekoliko vrsta merenja poput azimuta, razlike u visini objekta, površi, polilinija i izohipsi. Verzija Viewer nema posebnu hardversku zahtevnost osim prostora na disku (softver dolazi isporučen na dvoslojnom DVD-u) i grafičke kartice prosečnih karakteristika. Neophodne uslov za korišćenje softvera su anaglifske (crveno-zelene) naočare, koje se dobijaju u paketu. Ova verzija ima neograničen broj licenci, što znači da se može instalirati na bilo kom računaru i koristiti slobodno.

Verziju Standard tvorci su namenili korisnicima sa kompleksnijim zahtevima i njima je omogućeno udobnije sagledavanje usnimljenog prostora u stereoskopskom režimu. Osnovne prednosti ove verzije leže u upotrebi aktivnih naočara (shutter glasses), što omogućava mnogo komotniji rad. Softver ima automatsku funkciju poništavanja paralakse postavljanjem 3D kursora na površinu terena ili objekata, nekoliko vrsta zumiranja i panovanja i upravljanje vektorskim podacima poput učitavanja i snimanja vektorskih podataka u popularnom geoprostornom vektorskom formatu ESRI shapefile, kreiranja novih lejera sa proizvoljnim atributima, dodeljivanja podataka i njihovog prikaza, dinamičko snapovanje i selekciju.

 
Za potrebe rada aktivnog 3D stereoskopskog prikaza korišćenje ovog softvera podrazumeva upotrebu specijalizovanog hardvera koji predstavlja klasičan PC sa nešto jačim hardverom, obogaćen grafičkom kartom nVidia Quadro i TFT monitorom osvežavanja 120 Hz. Aktivnu opremu za prikaz čini nVidia 3D Vision set naočara i emitera. Osim na ovim posebnim monitorima, sistem je moguće koristiti i na televizorima i DLP projektorima koji imaju mogućnost vertikalnog osvežavanja na 120 Hz.

Verzija Prefessional namenjena je profesionalnoj fotogrametrijskoj stereorestituciji, tačnije korisnicima koji rade na poslovima masovnog prikupljanja 3D digitalnih podataka. Ovu verziju znaće da cene oni koji se bave izradom digitalnih modela terena, topografskih planova i karti, katastarskih premera, 3D modela naseljenih mesta i gradova i drugi. Verzija Standard proširena je mnogim funkcionalnostima, među kojima se ističe dodatni prozor za ortogonalni prikaz vektora i rastera (2D prikaz). Za potrebe optimalnog rada hardverski zahtevi povećani su za još jedan monitor, ali i 3D miš. Dodate su napredne opcije upravljanja vektorskim podacima sa mogućnošću uvoza podataka iz Microsoft SQL Servera, MapSoft Servera, Intergraph formata i drugih. Količine vektorskih podataka su neograničene, a verzija podržava višekorisnički rad i omogućava napredne režime snapovanja i selekcija, kao i CAD alatke i alatke za geometrijske konstrukcije poput lučnog preseka, svođenja objekata i sličnih. Za potrebe izrade digitalnog modela terena softver je obogaćen mogućnostima prikupljanja podataka, generisanja samog modela, kao i izohipsama proizvoljne ekvidistance.

PhotoSoft izbliza

Osnovna verzija MapSoftovog softvera dolazi u zgodno pripremljenoj kutiji sa diskom sa softverom i anaglifskim naočarima, kao i sa uputstvom za instalaciju i korišćenje. Nakon ubacivanja DVD-a automatski se pokreće instalaciona aplikacija koja nudi instalaciju programa ili podataka. Nakon instalacije softvera podaci, odnosno usnimljena područja dodatno se instaliraju. Ukoliko želite da instalirate sve projekte, biće vam potrebno nešto manje od 8 GB raspoloživog prostora. Mi smo za svoje potrebe instalirali projekte snimanja Beograda iz 2007. godine, kao i snimak Kapije Karla IV na Kalemegdanu.

Nakon pokretanja aplikacije softver nas upoznaje sa načinom kontrole uz pomoć miša. Kombinacijom tastera na mišu i tastaturi u potpunosti kontrolišemo sve aspekte aplikacije. Pomeranje kroz snimak (panovanje) vrši se desnim tasterom, dok je levi u upotrebi za merenja različitih aspekata samog snimka. Zumiranje se vrši pomoću točkića miša, a uz pritisnut taster ’Ctrl’ 3D kursor se pomera po visini.

Prvi korak u korišćenju softvera ogleda se u učitavanju konkretnog projekta (formata .phv) pritiskom na odgovarajuće delove menija ili ikonicu za otvaranje. Treba napomenuti to da nije moguće otvoriti projekat sa priloženog diska, već je preko instalacije podataka potrebno snimiti projekat na hard disk.

Kada selektujete odgovarajući projekat, gotovo trenutno na vašem ekranu će se pojaviti prvi stereomodel. Kako pomerate kursor (panovanjem) softver automatski učitava druge stereomodele – delove celokupnog projekta). Na samom modelu moguće je uključiti i prikaz izohipsi.

 
Softver omogućava različita merenja od interesa u okviru projekta. Klikom na taster ’F11’ otvara se meni koji beleži detalje merenja.

Snimak Beograda bio je veoma zanimljiv iako nije zahvaćen čitav grad već samo deo oko Kalemegdana. Snimak Kalemegdanske tvrđave upotpunio je snimak Kapije Karla IV, koji je izuzetno detaljan i na čijem smo primeru videli jednu od jasnih namena ovog proizvoda – zaštitu spomenika od istorijske i kulturne važnosti. Posedovanje ovakvih snimaka umnogome olakšava eventualnu restauraciju ili rekonstrukciju objekata i umetničkih predmeta oštećenih u ratnim sukobima ili nagriženih zubom vremena.

Posebno je bilo ugodno korišćenje aktivnih 3D naočara i 3D miša u Professional verziji PhotoSofta, koje smo imali prilike da isprobamo u prostorijama MapSofta. Dva odvojena monitora sa dva prikaza istog terena zaista pružaju korisniku svu moguću slobodu pri analizi i merenjima postojećih delova usnimljenih terena i objekata, kao i stvaranjem i manipulacijom entitetima i njihovim poljima.

• • •

Upotreba ovakvih proizvoda u svakodnevnom poslu projektanata iz različitih delatnosti postala je realnost u 21. veku. Kvalitet i jednostavnost koje ove tehnologije pružaju, uz činjenicu da je infrastrukturni hardver neophodan za njihovo korišćenje postao i te kako dostupan i da poseduje prihvatljivu cenu, pozivaju sve zainteresovane da se upuste u novo doba i prednosti koje ono donosi. Bilo da ste projektant, geolog, arheolog ili samo entuzijasta, proizvodi poput 3Dphotoa predstavljaju pravi primer kako i domaće kompanije mogu proizvesti nešto što će svakako izaći u susret vašim potrebama, kako profesionalnim tako i ličnim.

Momir ĐEKIĆ

 
 AKCIJE
Zaštita dece na Internetu: akcija „Klikni bezbedno”

 AKTUELNOSTI
Tržište mobilnih operativnih sistema
„Šetnja sa dinosaurusima – spektakl u areni”

 PRIMENA
MapSoft 3DPhoto i PhotoSoft Viewer
Šta mislite o ovom tekstu?

 NA LICU MESTA
Kingston konferencija
Asus konferencija
Ostali događaji, ukratko

 KOMPJUTERI I FILM
„Alisa u zemlji čuda”

 SERVIS
Dijagnostika računara
Programiranje mobilnih telefona (3): Windows Mobile

Terminologija
Fotogrametrija – oblast geomatike koja se bavi određivanjem geometrijskih i drugih karakteristika u prostoru (tri dimenzije) korišćenjem raznih tehnika snimanja poput satelitskog, aerofotogrametrijskog ili bliskopredmetnog.
Digitalni ortofoto – digitalna fotografska podloga sa bogatim informacijama registrovanim na fotografskom snimku, kao i svim mernim osobinama topografskih planova i karata.
Stereoskopija – tehnika koja koristi prirodnu osobinu ljudskog oka za dobijanje iluzije prostorne dubine na snimcima preklapanjem dva snimka po određenim zakonima. Metode stereoskopije koriste posebne naočare koje dvodimenzionalnim slikama daju utisak treće dimenzije.
Anaglifska metoda – steroskopska metoda koja koristi naočare sa filterima u dve boje (crvena i cijan). Snimci se istovremeno prikazuju na ekranu u crvenoj i zelenoj boji, malo pomereni jedan u odnosu na drugog. Oko sa crvenim filterom vidi samo crvenu sliku, a sa zelenim filterom samo zelenu sliku. Efekat koji se postiže ovakvim posmatranjem je „spajanje” ovih slika i utisak treće dimenzije.
Aktivna stereoskopska metoda – metoda koja koristi infracrveni predajnik koji određenom učestanošću naizmenično zatvara vid jednog oka na naočarima, dok istovremeno projektuje odgovarajuću sliku na ekranu. Tako i ovde levo oko vidi samo levu sliku, odnosno desno desnu, ali na mnogo udobniji način u odnosu na anaglifsku metodu.
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera