TEST RUN
Microsoft Edge 114 • Malwarebytes 4.5 • Proton VPN 3.0.7 • FastStone Image Viewer 7.7 • VLC media player 3.0.18 • AIMP 5.11 • LibreOffice 7.5 • qBittorrent 4.5.4 • Foxit PDF Reader 12.1 • Audacity 3.3 • 7-Zip 23.01
Besplatni programi za svakodnevni rad
Vladimir PISODOROV
1. jul 2023.

Otkada smo poslednji put proveravali šta se dešava na polju besplatnog softvera, dosta stvari se promenilo. Na svetlost dana izašla su neka nova ostvarenja, dok su se ona na koja smo navikli povukla u pozadinu. Postoje i izdanci koji su zadržali svoje pozicije, a sve to bio nam je šlagvort da napravimo presek i zabeležimo trenutno stanje stvari. Akcenat je na alatkama koje se koriste na svakodnevnom nivou, a čije benefite bi trebali da osete i početnici i oni nešto iskusniji korisnici.

Surfovanje internetom - Microsoft Edge 114

Situacija na polju internet browsera više je nego zanimljiva: Googleov Chrome ubedljivo je najkorišćeniji, Firefox odavno šanta, dok iz prikrajka deo kolača pokušavaju da otmu forkovi koji niču kao pečurke posle kiše. Ipak, mi ćemo da vas usmerimo u potpuno drugom pravcu i predložićemo da bespuća online džungle istražujete uz pomoć Microsoftovog Edgea (i.sk.rs/359157). Čedo kompanije iz Redmonda prešlo je dug put i slobodno možemo da kažemo da se trenutno radi o najmodernijem ostvarenju iz klase koje, pritom, odlično barata sistemskim resursima. Edge nudi mogućnost rada s vertikalnim tabovima, uspešno obavlja blokiranje reklama, sadrži specijalni režim za čitanje, a kako je zasnovan na projektu Chromium, kompatibilan je sa gomilom postojećih dodataka za Chrome. Ipak, još jedna stvar koja je na strani Edgea je Bing integracija i oslanjanje na veštačku inteligenciju, što je danas in više od bilo čega drugog.

Malware zaštita - Malwarebytes 4.5

Pošto ste već „izašli u svet”, red je da razmislite i o bezbednosti, a ako ne lutate sumnjivim kvartovima, zaštita koju nudi Windows Security trebalo bi da bude dovoljna. Naravno da tu ne morate da se zaustavite, pa ako hoćete da se dodatno osigurate, preporučujemo da instalirate Malwarebytes (www.malwarebytes.com). O ovoj alatki pisali smo više puta do sada i zaključili smo da je reč o jednom od najpouzdanijih kompanjona kada je borba protiv online pošasti u pitanju. Program može da vas zaštiti od virusa, malwarea, spywarea, ransomwarea, exploita... ali morate da znate jednu stvar: besplatna verzija ne donosi mogućnost rezidentne zaštite, što znači da ćete u lov ići isključivo „po pozivu”. Takvo ustrojstvo stvari ostavlja mogućnost širenja zaraze, ali to je cena koju morate da platite ukoliko Malwarebytes želite da koristite „za dž”.

VPN - Proton VPN 3.0.7

Ostajemo u online univerzumu i pažnju vam skrećemo na VPN servise koji se ne koriste samo da bi se osigurao veći nivo privatnosti za vreme surfovanja, već i da bi se omogućio pristup regionalno „zaključanom” sadržaju. Ovde izdvajamo Proton VPN (protonvpn.com), open source alatku koja nam stiže iz Švajcarske i nudi tonu zanimljivih mogućnosti. Kod besplatne verzije postoje neka ograničenja, ali za korišćenje u kućnim uslovima ona ne bi trebalo da pravi veće probleme. Na primer, možete da koristite jednu VPN konekciju, ograničeni ste na srednju brzinu protoka i možete da koristite „samo” 192 servera, stacioniranih u tri države. S druge strane, ne postoji ograničenje u vidu količine podataka prenetih „iza” VPN-a, dok su podaci o uspostavljenim konekcijama i obavljenim sesijama zaštićeni i nigde se ne čuvaju. Program krasi izuzetno umešno koncipiran i dizajniran upravljački interfejs, a prilikom testiranja koristili smo Wi-Fi konekciju i nismo osetili gotovo nikakvu razliku u brzini. Subjektivni osećaj potvrdio je Ooklin Speedtest. Jedina stvar koja nam se nije dopala jeste ta što je potrebno kreirati korisnički nalog kako bi se program koristio.

Pregledanje slika - FastStone Image Viewer 7.7

Ako nešto obavljamo na svakodnevnom nivou, onda je to pregledanje i organizacija slika. Programi za manipulaciju ovim tipom sadržaja brojni su, ali kada god imamo priliku, pažnju skrećemo na FastStoneov ImageViewer (i.sk.rs/359158). U pitanju je ostvarenje koje se nezasluženo nalazi u pozadini, iako je potpuno besplatno, ne sadrži reklame, niti bilo kakav neželjeni sadržaj ili ograničenja. Donosi podršku za, praktično, sve širokorasprostranjene formate zapisa, rad je ugodan i brz, a na raspolaganju je i „mali milion” pratećih funkcija, između ostalog, i one koje omogućavaju obradu materijala, konverziju i tako dalje. Upravljački interfejs neodoljivo podseća na starije verzije ACDSeeja i autorima to možda možemo da zamerimo, ali ako ispred vizuelnog ugođaja stavljate funkcionalnost, to ne bi trebalo da vam smeta. Prilikom prikaza slika preko celog ekrana, korisničko okruženje se transformiše i funkcije postaju dostupne tako što kursor miša približite nekoj od ivica ekrana. Ukoliko to još niste uradili, obavezno proverite šta sve Image Viewer ima da ponudi, jer se nećete razočarati.

Multimedijalni plejeri - VLC media player 3.0.18

Na polju multimedijalnih plejera postoji toliko kvalitetnih ostvarenja, da je veoma teško prstom upreti samo u jedan. Pre svega, morate da razlučite da li želite vizuelno upečatljiv upravljački interfejs, minimalno opterećenje hardverskog sklopa ili veliki broj funkcija na jednom mestu. Kada je potonje u pitanju, VLC media player (www.videolan.org/vlc) je neprikosnoveni šampion. Ovoj alatki je zaista teško naći parnjaka, jer postoji malo toga što ne može da obavi. Materijal može da se „povlači” sa, praktično, bilo koje lokacije, čak i sa interneta, dok koristeći efekte možete da se igrate sa prikazom, ali i zvučnom komponentom, a tu je i baratanje tekstualnim datotekama koje sadrže prevode, streamovanje materijala, „pretabavanje” sadržaja iz formata u format i još mnogo toga što ovaj put nije tema. Naravno, VLC media player dolazi sa svitom integrisanih kodeka, pa ne morate da brinete da ćete da naletite na video-snimak koji nećete moći da „pustite”. Nedostatak je u tome što autori godinama nisu obavili redizajn upravljačkog interfejsa - ne prija preterano oku, ali je mnogo značajnije to što odstupa od modernih pristupa i početnicima može da bude nerazumljiv zbog načičkanih menija. Stvar može da se popravi korišćenjem besplatnih skinova.

Reprodukcija muzike - AIMP 5.11

Ekspanzijom YouTubea, ali i servisa za streamovanje muzike, klasični audio-plejeri pali su u zaborav. Tome je doprineo i krah WinAmpa, daleko najpopularnije alatke iz klase, iako se njegovom (možemo da kažemo, kvalitetnijom) zamenom oduvek smatrao AIMP (www.aimp.ru). Prilikom korišćenja, osećaćete se kao svoj na svome, jer AIMP donosi minimalistički upravljački interfejs poznatih obrisa. Osim što izgledom može da „oponaša” WinAmp, AIMP može da se transformiše tako da rasporedom funkcija u potpunosti prati moderne standarde, odnosno, rešenja koja služe za organizaciju muzičkih numera. Na meniju je podrška za sve znane i neznane formate zapisa, podrška za skinove, prikazivanje grafičke vizuelizacije preko celog ekrana, reprodukciju radio-sadržaja, korišćenje plug-ina, upotreba grafičkog ekvilajzera i tako dalje. Na stolu se nalazi i uređivač zaglavlja koji sadrži informacije o pesmama, pa, čak, i audio-konverter za prebacivanje datoteka iz jednog formata u drugi. Ako u muzici želite da uživate na staromodan način, AIMP je stanica na kojoj morate da se zaustavite.

Kancelarijski paketi - LibreOffice 7.5

Svakodnevni rad ne bi mogao da se zamisli bez koketiranja sa tekstovima, tabelama i prezentacijama. Besplatnih alternativa je više nego dovoljno, ali kada govorimo o upravljačkom okruženju koje se oslanja na klasična rešenja, dobroj podršci za koketiranje sa formatima zapisa iz Microsoft Officea, ali i lepezi programa koja će vam pomoći da obavite svaki vid kancelarijskog posla, LibreOffice (www.libreoffice.org) ne može da se zaobiđe. Osim što donosi kompatibilnost sa čedom programera iz Redmonda, ovaj office paket snalazi se i sa OpenOffice komplementima, što nije čudno, jer je u pitanju svojevrsni naslednik istoimenog paketa. LibreOffice sastoji se iz čak šest pojedinačnih alatki, a to znači da pored tekstova (Writer) u koštac možete da se uhvatite i sa tabelama (Calc), prezentacijama (Impress), vektorskim crtežima (Draw), matematičkim formulama (Math) i bazama podataka (Base). U pitanju je potpuno besplatan paket, velikih mogućnosti, u čijem korišćenju može da vas spreči jedino pomenuti upravljački interfejs, u kom se nalazi previše funkcija, pa deluje nepregledno.

Torrent klijenti - qBittorrent 4.5.4

Kakav bi to digitalni život bio bez torrent sadržaja ne smemo ni da zamislimo, ali da biste u njemu mogli da uživate punim plućima, potreban je kvalitetan klijent, koji će omogućiti da do materijala stižete što je brže moguće, ali i koji vam neće raditi iza leđa. U poslednje vreme, nisu retke situacije u kojima su torrent klijenti iskorišćavali resurse mašina na kojima su pokretani (za rudarenje kriptovaluta, recimo), bilo je i slanja korisnikovih podataka na udaljene adrese, a ne treba zaboraviti ni to da su mnogi autori svoj rad pokušali da monetizuju. Zbog toga je qBittorrent (www.qbittorrent.org) ostvarenje na koje ozbiljno morate da računate, jer u njemu nećete pronaći ni mrvicu malicioznog sadržaja. Potpuno je besplatan, ne sadrži reklamni sadržaj, a veoma često se pojavljuju i nove verzije. Jednostavan je za korišćenje, mada ne može da se pohvali upravljačkim interfejsom koji prati moderne standarde. To je, ipak, nešto na šta ćete moći da zažmurite...

PDF čitači - Foxit PDF Reader 12.1

Verujemo da nećemo puno pogrešiti ako kažemo da PDF fajlovi spadaju u one kojima se najviše barata na dnevnom nivou. Mogu da se otvore, praktično, sa bilo kog uređaja, zadržavaju originalni izgled gde god da se prikazuju, a dovoljno su mali da brza online razmena ne bude problem. Na desktop mašinama, Adobeov Acrobat je prvo na šta pomislimo kada je manipulacija PDF fajlovima u pitanju, ali kada vam bude potrebna manja potrošnja resursa i svedenije korisničko okruženje, automatski ćete posegnuti za alternativom. Jedna od najboljih je Foxit PDF Reader (www.foxit.com/pdf-reader). Odmah da se razumemo da se na meniju ne nalazi mogućnost uređivanja PDF datoteka, već samo njihovo čitanje. Osim modernog, na oko upečatljivog i jednostavnog korisničkog interfejsa, Foxit PDF Reader ističe se i dodatnim funkcijama. Tako je tekst moguće podvlačiti, dozvoljeno je i upisivanje teksta, dodavanje bookmarka, crtanje po dokumentima, ali i korišćenje specijalnog režima za čitanje koji sa ekrana uklanja sve nepotrebne funkcije. Program sadrži neuobičajeno mnogo funkcija za ostvarenja iz klase, a može da se koristi u viđenom formatu, iako u sekciji sa podešavanjima čuva tonu opcija.

Audio-obrada - Audacity 3.3

Besplatnu obradu većine vrsta audio-datoteka najučinkovitije ćete obaviti uz pomoć programa Audacity (www.audacityteam.org). Reč je o open source alatki koja postoji u verzijama za Windows, Linux i macOS, a koja se u radu oslanja na FFmpeg biblioteke. Njihovom instalacijom bićete u prilici da obavite ekstrahovanje audio-sadržaja iz video-snimaka, ali i da ostvarite pristup egzotičnim formatima zapisa. Ne treba dodatno podvlačiti da je Audacity takozvani waveform editor, odnosno, da su učitane datoteke na specifičan grafički način predstavljene na ekranu. Osim jednostavnog „seckanja”, Audacity može da obavi i korekciju jačine zvuka, da doda brojne efekte i filtere, izmeni tempo reprodukcije, primeni grafičke ekvilajzere i još mnogo, mnogo toga. Naravno, program može da se iskoristi i kao snimač zvuka, baš kao i audio-konverter. Iako će za nekog ko je ranije koristio waveform editore predstavljati mačji kašalj, početnici mogu da osete trnce niz kičmu zbog koncepcije upravljačkog interfejsa koji godinama nije doživeo modernizaciju.

(De)kompresija podataka - 7-Zip 23.01

7-Zip (www.7-zip.org) je besplatni, open source (de)arhiver sa bogatom istorijom za koji smo, pored svih mana i nedostataka, i dalje emotivno vezani. Ne možemo da kažemo da ga krasi ubav upravljački interfejs, štaviše, toliko je neintuitivan i demode da nam svaki put dođe da autoru pošaljemo mejl „ohrabrenja”. Ono što je dobro jeste to što program može da se koristi iz kontekstualnog menija (čitaj: fajl-menadžera), pa je baratanje resursima utoliko lakše i jednostavnije. Manje-više, na raspolaganju je klasičan dijapazon mogućnosti kada su u pitanju izdanci iz klase. To znači da možete da birate stepen kompresije, da li će arhiva da bude podeljena na delove (i koje veličine), da li će pristup biti ograničen šifrom (podržana je enkripcija tipa AES-256) i tako dalje. Važno je napomenuti da osim internog formata 7ZIP, ovo ostvarenje može da izrađuje i ZIP komplemente, ali da je situacija znatno bolja kada je raspakivanje u pitanju. Tada se na meniju nalaze i CAB, RAR, ARJ, ISO, LZH... Sasvim dovoljno da ne treba da strahujete da nećete biti u prilici da pristupite željenom materijalu.

• • •

Ovim tekstom obuhvatili smo samo najosnovnije poslove koje prosečan korisnik ima prilike da obavlja, ako ne svakodnevno, a onda veoma često. Neki zahvati su izostali, pa samim tim i alatke koje služe za njihovo sprovođenje. Pre svega, tu mislimo na grafičku obradu, video-montažu, streaming sadržaja, snimanje korisnikovih akcija s ekrana, virtualizaciju, ali i programiranje. Naravno da i tu postoje odlične besplatne alternative podrazumevanim (i skupim) komercijalnim ostvarenjima, ali ćemo se time baviti u nekom od narednih izdanja.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama