Tekstovi sa našim videom
Tekstovi sa našim videom
NA LICU MESTA
Computex 2023, Tajpej, Tajvan
Vrući hardver sa Formoze
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. jul 2023.

Nakon trogodišnje pandemijske pauze, od 30. maja do drugog juna 2023. godine, u Tajpeju na Tajvanu, održan je „Computex 2023”. Ovaj globalni tehnološki sajam već decenijama važi za PC-centrični događaj, mada u poslednje vreme obrađuje i šire, opštetehnološke teme. Prvi put je održan davne 1981. godine, pod nazivom „Taiwan Computer Show”, da bi već u četvrtoj iteraciji dobio naziv koji nosi i danas. Tokom decenija sajam je lagano rastao, postepeno prevazilazeći skromne početke u halama regionalnog aerodroma Songšan. Danas se održava u modernom sajamskom prostoru izložbenog centra Nangang na istočnoj kapiji grada, do koga vodi supermoderna metro linija sa stepenom čistoće i efikasnosti koji je moguć samo u jugoistočnoj Aziji.

Vrući hardver sa Formoze, uz poseban osvrt na Nvidia novitete, Asus Ally konzolu i šoping u Tajpeju...

U odnosu na Evropske i Američke sajmove, pre svega, na MWC („Mobile World Congress”), IFA („Internationale Funkausstellung Berlin”) i CES („Consumer Electronics Show”), koji su strateški pozicionirani u najvećim turističkim centrima na planeti, „Computex” je, objektivno gledano, izdvojen van glavnih putnih pravaca i tokova. Da li ste ikada čuli da je iko bitan, osim pokojnog Antonija Bordejna, ciljano putovao na Tajvan? Išli su, doduše, novinari tehničkih magazina i glasila, zbog kojih je „Computex”, nakon gašenja Hanoverskog „CeBIT"-a 2019. godine, definitivno postao „broj 1” globalni sajam za PC tehnologije.

Gotovo sve ključne kompanije u PC svetu dolaze sa Tajvana. Asus, Gigabyte, MicroStar, Acer, Foxconn, A4Tech i mnoge druge svoja korporacijska sedišta i dalje imaju u Tajpeju, iako su gro neposredne proizvodnje prebacili u mainland Kinu. Sa Tajvana je, naravno, i čuveni TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited), verovatno najznačajnija visokotehnološka kompanija na planeti. Na Tajvanu je rođen i Jensen Huang, osnivač i direktor kompanije Nvidia, kompanije koja je nekoć diktirala standarde za svekolik svet PC gejminga, a sada sve više gura serverski i AI biznis, što joj je podiglo vrednost na jedan trilion dolara. Svi ovi faktori Tajpej čine ekstraegzotičnom lokacijom, koju smo kad-tad morali da posetimo i „otključamo achievement”. Stići dotle podrazumevalo je mnogo novca i još više cimanja, ali je vredelo.

„Computex” je sajam otvoren za širu javnost, a ujedno ima i najjeftinije ulaznice u poređenju sa svim drugim sajmovima - 200 novih tajvanskih dolara je nešto iznad šest evra! Uporedite to sa MWC-om, gde upad, ako niste registrovani pripadnik sedme sile, košta više od osam stotina evra! Za sedamsto dinara ovde dobijate pristup sajamskim zgradama TaiNEX 1 i TaiNEX 2 - u prvoj se, u dve hale, održava glavni deo „Computexa”, dok je treća rezervisana za „Innovex”, startap-specifični pod-sajam.

Šta smo sve videli na „Computexu”? U glavnoj sali, kao što je red, centralno mesto zauzeli su Asus i Acer, dva najveća lokalna rivala. Da, te dve kompanije su za Tajvan ono što su Samsung i LG za Južnu Koreju, iako u Evropi, a posebno Srbiji, za Acer možda znate samo kao proizvođača relativno jeftinih laptopa. Glavna zvezda Asusove ponude je Asus ROG Ally, ručni gejming PC koji je već sad, iako smo tek na polovini godine, od strane mnogih proglašen za ključni gedžet u PC svetu. U moru novih modela laptopa, matičnih ploča i drugog hardvera, pažnju nam je privukao ROG Matrix RTX 4090, GPU hlađen specijalnim tečnim termalnim jedinjenjem, uz pomoć radijatora od 360 milimetara. Na štandu nisu znali (ili hteli) da izdeklamuju hemijsku formulu tog materijala. Uglavnom, u Asusu obećavaju neverovatne performanse uz vrlo tih radni režim, čak i pri overkloku. Cena će, zasigurno, biti prava sitnica, a karticu očekujemo u trećem kvartalu tekuće godine. Od ostalih novosti iz Asusove kuhinje, izdvojili bismo prototip power slota za matične ploče, koji bi trebalo da zameni 16-pinski konektor na grafičkoj kartici, eliminiše šumu kablova i predupredi njihovo topljenje. Koncept je demonstriran na modifikovanoj ploči sa čipsetom Z790 i GeForce GPU-ima serije 4000. Naravno, i GPU i ploča moraju da podržavaju taj standard, koji je, za sada, sposoban da isporuči 600 vati.

Priznajte da ste od matične ploče uvek tražili što superiorniji Wi-Fi modul koji joj podiže cenu za bar pedeset evra! Niste ni vi? Nema veze, MSI smatra da će vam ploče iz serije Z790 Max, u koje je ugrađen Wi-Fi 7, definitivno promeniti mišljenje (neće). MSI je na Computexu predstavio i tzv. „Project Zero”, sopstvenu viziju „beskablične” budućnosti, u kojoj su svi kablovi smešteni na zadnju stranu ploče, ostavljajući „anfas” stranu čistom. Nekako najzanimljivija stvar koju su predstavili bila je PCI-E kartica sa USB4 konektorima. Pored dve uezbečetvorke, MSI USB4 PD100W Expansion Card (MS-4489) donosi i dva DisplayPort inputa, dok su USB4 konektori izvedeni kao klasični USB-C portovi, koji mogu da isporuče do 100 vati uređajima koji su priključeni na njih (laptop, recimo). USB4 standard, inače, podržava protok od 40 gigabita u sekundi u oba smera, što ga čini pogodnim i za prenos video-signala u 16K rezoluciji, sa vrlo visokim bitrejtom.

Iz kompanije Cooler Master dolazi nam Orb X, verovatno najskuplja gejming stolica na svetu. Konstrukcija koju oficijelno nazivaju „Fully Immersive Multi-purpose Station” izgleda kao gubica mecha-Godzille, ali je u pitanju motorizovani kokpit sa sedištem, stolom i visećim nosačem koji podržava čak tri 27-inčna monitora. Ovaj sistem, naravno, ima i okružujući zvučni sistem, podesive naslone za leđa, podlaktice i potkolenice, kao i cenu od 38 hiljada dolara. Ako tražite poklon za nekoga ko ima sve, možda ovo nije loša ideja.

Interesantnu ponudu imao je i Kingston, koji je svoje proizvode predstavio u specijalno adaptiranom izložbenom prostoru u „Grand Hyatt” hotelu u centru grada, evocirajući na sistem koji je dominantan u Las Vegasu, tokom CES-a. Najzanimljivija stvar koju su predstavili bili su non-binarni DDR5 memorijski moduli. Ne, nije u pitanju neki elemenat novotalasnog rodnog progresivizma, već RAM moduli kapaciteta 24, 48 ili 96 gigabajta. Šta se time dobija, osim većeg kapaciteta po stiku? Recimo, podrška za EXPO profile za AMD Ryzen 7000. Memorijsko overklokovanje bez premca, takoreći.

Pojedinačnim ponudama izlagača mogli bismo da posvetimo kompletan SK, tako da ovde stajemo, uz obećanje da ćemo testirati i prikazati najzanimljivije stvari kada, tokom narednih meseci, dođu na naše obale. A ako bude sreće i ne bude invazije, nuklearnog rata ili neke osme apokalipse, idemo na predivni Tajvan i sledeće godine. U međuvremenu, ako želite da malo neposrednije doživite atmosferu „Computexa 2023”, predlažemo da bacite pogled na naš Youtube kanal, što lako i brzo možete da izvedete skeniranjem naših QR kôdova.

GALERIJA

Quo vadis, Nvidia?

Dan pre početka „Computexa 2023”, održan je „Nvidia keynote”. Ispred masivne konferencijske sale Tainexa 1 skupilo se preko tri hiljade novinara, gladnih informacija i željnih da čuju šta gazda Nvidie ima da kaže na svom prvom postpandemijskom događaju live. Jensena Huanga, osnivača i direktora Nvidije, poslednji put smo uživo gledali u Kelnu 2018. godine, kada je iskoristio Gamescom da predstavi grafičke kartice serije 2000, Turing mikroarhitekturu, hardverski ray tracing i druge inovacije koje je njihov flegšip model, RTX 2080, na velika vrata uneo u svet PC gejmimga. Ta konferencija bila je pravi trijumf PC igračke kulture i njenog najvažnijeg tehnološkog zamajca, GeForce GPU-a.

Pet godina kasnije, priča je sasvim drugačija. Između tadašnjeg Kelna i današnjeg Tajpeja imali smo bum kriptovalutnog rudarenja koji je uzrokovao ekstremnu i dugotrajnu nestašicu tradicionalnih grafičkih kartica. Taj bum je prošao, pre svega, zbog tektonske promene u konceptu Ethereuma, ali naduvane cene GPU-a nipošto nisu pale. Tržište je danas sasvim drugačije, a planine neprodatih kartica, koje prosečan igrač ne želi da kupi po previsokim cenama, zaklanjaju horizont i zabrinjavaju retailere.

Sve ove refleksije su pokušaj da objasnimo pozadinu onoga šta je pisac, Jensen Huang, hteo da kaže na „Computexu 2023”. Tokom dvosatnog izlaganja, bukvalno nijednom nije pomenuo PC gejming, a na GPU biznis svoje kompanije osvrnuo se kao na nešto čime se ona bavila u slavnoj prošlosti. Pa, o čemu je onda gospodin „drvio”, opravdano se pitate? O AI-ju, biznis potencijalima DGX GH200, skalabilnog serverskog superkompjutera. Pričao je o Nvidia NVLink-u, novom, ultrabrzom interfejsu između serverskih CPU-a i GPU-a, koji su u stanju da povežu do 256 GH200 Grace Hopper superčipova u jedinstveni GPU koji predstavlja samostalni data-centar. „Accelerated computing and AI mark a reinvention of computing!”, grmeo je Jensen usred svog rodnog Tajpeja. Onda je pola sata pričao o detaljima AI revolucije koje ta tehnologija može da donese u koncept NPC-a u igrama, predstavljajući vrlo neuverljivog 3D barmena koji na igračev input odgovara AI generisanim odgovorom. U budućnosti, kaže Huang, developeri neće morati da se trude i pišu dijaloge za likove u igrama, već će sve da radi AI, poželjno, pogonjen Nvidijinom modularnom serverskom arhitekturom. Ko želi takvu budućnost?

Imali smo utisak da publika očekuje da će nakon priče o ovim „kapitalnim investicijama” Jensen da se malo spusti u narod i baci kosku novinarima i publici koji su došli da čuju nešto i o hardveru koji košta manje od milion dolara, ali od toga nije bilo ništa. Pa šta, reći će neko, sada je pričao o jednoj stvari, drugi put će pričati o drugoj, big deal! Nije baš tako. Ova „flegšip” obraćanja služe kao industrijsko-finansijski reper i indikacija orijentacije kompanije. Više nego opštoj publici, namenjena su deoničarima i potencijalnim investitorima, dok su novinari tu samo da tu poruku umnože i medijski plasiraju. Svaka reč na njima je deset puta izvagana pre nego što je izrečena. Da li je ovo znak da Nvidia više nije preterano zainteresovana za potrošački aspekt svog biznisa? Pesimista bi rekao da je tako, ali definitivan odgovor dobićemo tek u godinama koje dolaze.

Asus ROG Ally

Najveća tehnološka zvezdica ranog sajamskog leta na Tajvanu bio je Asus ROG Ally. Dve nedelje pre početka globalne prodaje, Ally je mogao da se isproba u bukvalno svakoj prodavnici PC komponenata, kojima se u Tajpeju ne zna broj. Da se isproba, ali ne i da se kupi - za pazar je bio potreban preorder, a liste čekanja su, po rečima lokalnih prodavaca, bile nezanemarljivo dugačke.

Šta je Asus ROG Ally? Ručna igračka konzola koja po form-factoru podseća na Nintendo Switch, a po karakteristikama na Steam Deck, kog drastično prestiže na polju sirovih performansi. Steam Deck je glomazan, bučan i koristi Proton umesto Windowsa, tako da se sve klasične PC igre na njemu, praktično, emuliraju. Asus ROG Ally je kompaktniji i lakši, nudeći ekran istih dimenzija. Ima gotovo duplo jači hardver i klasičan Windows 11 na kome sve radi u „nativnom” Windows režimu, uključujući i multiplayer pucačine koje zbog anti-cheat softvera nisu radile na Decku i Protonu. Asus ROG Ally, zapravo, i nije namenska ručna konzola, već normalan PC sa gamepad interfejsom. Ta činjenica podrazumeva i neuporedivo lakše korišćenje drugih servisa, pored Steama - Epic Store, Ubisoft Connect, Xbox App (PC Game Pass) i drugi instaliraju se i koriste kao na bilo kom drugom PC-u, bez budževina i potencijalnih problema sa kompatibilnošću. Za igrače koji se rukovode maksimom „sipaš i ne misliš”, Asus ROG Ally je naprosto izmišljen.

Iako je malčice skuplji od najskuplje varijante Steam Decka (one sa brzim SSD-om kapaciteta 512 gigabajta, ekranom koji ima antirefleksni premaz i premijum varijantom koferčeta za nošenje), Asus ROG Ally predstavlja neuporedivo bolju investiciju. Jedina stvar koju Deck ima, a Ally nema, jesu dva haptična tačpeda koji pružaju alternativne sisteme kontrole u nekim igrama.

Steam Deck ima vrlo jasan limit performansi, koji ne ostavlja mnogo prostora za uživanje u AAA igračkoj ponudi bliske budućnosti. Najbliži krupan primer biće Starfield, najočekivanija PC/Xbox igra u 2023. godini. Po svemu što smo do sada videli, ovaj gigahit kompanije Bethesda biće samo delimično igriv na Decku, dok će na ROG Ally-ju da peva pesmu dobrih performansi.

Naposletku, tu je i pitanje dostupnosti. Steam Deck može da se kupi u vrlo ograničenom broju država, isključivo online. Ne može čak ni da se naruči iz Srbije na neku drugu zemlju, bez zezanja sa VPN-om. Valve ima apsurdne zahteve koji kače čak i mušterije u okviru Evropske unije. Francuz, recimo, ne može da naruči Deck na adresu u Nemačkoj, već se zahteva da zemlja iz koje se obavlja order i zemlja isporuke budu iste, koristeći sredstvo plaćanja iz te zemlje (znači, VISA kartica izdata u Francuskoj). Potpuna debilana, ali to je Valve. Ako im Asus ROG Ally uništi biznis sa Deckom, krivica će biti samo njihova.

Guang-Hua Electronic Plaza

U teoriji, svaka roba bi trebalo da bude najjeftinija ukoliko se kupuje tamo gde se proizvodi. U praksi, zbog globalizacije i načina na koji tržišta funkcionišu, to često nije slučaj. Ako vas put nanese na Tajvan, očekivanje da ćete tamo naći grafičku karticu za male pare brzo i lako evoluira u razočaranje. Lokalci su nam pojasnili da i pored činjenice da su Asus, Acer, MSI i Gigabyte Tajvanske firme, neposredna proizvodnja i sklapanje proizvoda se, u većini slučajeva, obavljaju u mainland Kini. Iako su Tajpej i Šenžen razdvojeni tajvanskim moreuzom i političkim jazom, biznis je odavno prevazišao sva ideološka i transportna ograničenja.

U najkraćem, PC komponente u Srbiji možete kupiti po nižoj ceni nego na Tajvanu, pogotovo ako koristite popularne švercerske kanale koji se oglašavaju na KP-u. Postoji, ipak, nekoliko krupnih razlika. Ovde svega, ali bukvalno svega, ima na lageru - ne može vam se desiti da prodavac kaže da je roba „kod dobavljača”, već sve odmah možete da platite i nosite, čak i premijum robu, poput GeForce RTX 4090 kartice, čiji početni uvozni kontingent u Srbiji nije bio veći od deset komada. Na Tajvanu, takvim karticama se bukvalno gađaju. Druga krupna razlika tiče se metoda kupovine. Tajvan je vrlo razvijena zemlja prvog sveta, jedan od četiri Azijska ekonomska tigra (uz Singapur, Hong-Kong i Južnu Koreju), ali i pored svega neguje kulturu malih prodavnica kojih ima na stotine. Najveći broj je koncentrisan na Guang-Hua trgu elektronike, delu grada koji podseća na legendarni kvart u Minhenu, koji je osamdesetih i ranih devedesetih bio meka za kupce tehnike iz SFRJ.

Ovde, osim tajvanskih ekvivalenata Šilerštrasea i Švantalerštrasea, i kolopleta IT radnji između kojih su ušuškane prodavnice nudli, postoje i dva ogromna tržna centra. Jedan je high-end, u kom, recimo, postoji premijum verzija Asus ROG prodavnice, sa najboljom opremom i najlepšim hostesama. Početkom juna, ulazom i prizemljem u taj centar dominirao je Diablo IV merch. Activision Blizzard je tržište Tajvana shvatio više nego ozbiljno, te je ispred podigao montažnu katedralu od 100 kvadrata, po kojoj su se danima muvali profesionalni kosplejeri i ložili masu. Odmah pored ovog visokoprofilnog, nalazi se i varijacija na temu novobeogradskog TC Piramida, sa nekoliko spratova low-end prodavnica, koje nude sve što vam ikada može zatrebati od potrošačke elektronike.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama