PHONE ZONE
Huawei Nova Y70 i Nova Y90
Dve nove Nove
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. septembar 2022.

Borbu za opstanak u klubu najuticajnijih proizvođača mobilnih uređaja Huawei grčevito vodi na svim frontovima, uključujući i pakleno konkurentan srednji segment, kome kineski proizvođač i dalje poklanja neophodnu pažnju. U novom katalogu pristupačnih uređaja nalaze se dva telefona koja imaju dobar potencijal da privuku pažnju kako ljubitelja brenda, tako i znatiželjnika koji ranije nisu imali dodira sa Huaweijevim telefonima.

Huawei Nova Y70 je osnovni uređaj niže srednje klase, namenjen korisnicima sa tanjim budžetom ili onima koji traže dodatni telefon
Model koji će bolje zadovoljiti apetite ambicioznijih korisnika jeste Nova Y90, vizuelno privlačniji i hardverski moćniji uređaj

Huawei Nova Y70 je osnovni uređaj niže srednje klase, namenjen korisnicima sa tanjim budžetom ili onima koji traže dodatni telefon. Aparat je zasnovan na staroj platformi Kirin 710 (predstavljena je još 2018. godine), sa 12-nanometarskim osmojezgarnim procesorom, uz četiri gigabajta RAM-a i 128 gigabajta interne memorije, koja se može proširiti microSD karticama kapaciteta do 512 gigabajta (putem hibridnog SIM slota). Međutim, glavna zvezda ove ponude je baterija kapaciteta od 6000 miliamper-časova koja će umereno zahtevnom korisniku obezbediti dva, možda i tri dana autonomije, odnosno, desetak sati video-reprodukcije uz automatsko podešavanje osvetljenja.

Estetika Nove Y70 zasniva se na rešenjima iz drugih Huaweijevih modela, što podrazumeva monolitan i prijatno sveden dizajn kućišta i dobro raspoređene tastere. Doduše, nema nekog vizuelnog detalja koji bi privukao pažnju, ali je sve na svom mestu: plastično kućište je čvrsto i kvalitetno obrađeno, prednja strana je potpuno ravna, a ivice prijatno zaobljene, tako da uređaj udobno leži u ruci i čini se kompaktnijim nego što jeste. Zadnja strana kućišta i ekran su pravi magnet za otiske prstiju, pa će silikonska futrola i maramica biti obavezan deo inventara korisnika koji ne tolerišu musav telefon.

Sa zadnje nalazi se izdužen i donekle predimenzioniran modul sa sistemom od tri kamere, poređane tako da se na vrhu nalazi sočivo glavne kamere, ispod njega ultraširoko sočivo, dok je najniže postavljen senzor dubine; LED blic je smešten uz desnu ivicu modula. Sa desne strane nalaze se taster za podešavanje jačine zvuka i zaravnjen taster za uključivanje ekrana u kome se nalazi i senzor otiska prsta. Na levoj strani je hibridno ležište za SIM i microSD kartice, dok se na vrhu nalazi samo mali otvor mikrofona; 3,5-milimetarski audio-priključak, USB-C port i rešetka vrlo dobrog zvučnika raspoređeni su na donjoj ivici kućišta.

Ekran je velik i on svojim kvalitetom odskače od većine drugih modela jeftinog segmenta srednje klase, uprkos niskoj rezoluciji (1600×720 tačaka razvučeno je preko ekrana dijagonale 6,75 inča), slika je oštra, kontrast odličan, boje prijatno tople, a i osvetljenje je dovoljno za rad pod vedrim nebom, mada ne i pod direktnim suncem (ni uglovi gledanja nisu baš najbolji). Prednja kamera smeštena je na sredini ekrana u teardrop urezu koji je izašao iz mode pre više godina.

Pošteno govoreći, četiri gigabajta (sporog) RAM-a u 2022. nije nešto čime možemo biti zadovoljni - sa šest bismo bili sigurniji da će uređaj odolevati sve zahtevnijem softveru tokom naredne dve godine. Što se igračkih performansi tiče, vremešni Kirin 710 se još uvek lepo snalazi sa igrama tipa Angry Birds ili Subway Surfer, ali ako su zahtevne igre, poput Genshin Impact ili PUBG Mobile na spisku naslova za redovno konzumiranje, ovo nije telefon koji bi trebalo uzeti u razmatranje. Tokom uobičajenog korišćenja, s druge strane, ne beležimo nikakve neprijatnosti, tako da i pored memorijskog deficita sve funkcioniše glatko. Na odličnu autonomiju smo već skrenuli pažnju, a pozitivan utisak dopunjava i relativno brz punjač (22,5 vati) koji će praznu bateriju napuniti do vrha za oko sat i četrdeset pet minuta. Pohvalno je i to što u ovako jeftinom telefonu nalazimo i NFC čip.

Nova Y70 koristi Android 10 sa EMUI 12 sistemom, koji više od ranijih izdanja liči na Harmony OS, što je, svakako, dobro. On se i dalje zasniva na (zastarelom) Androidu, ali opet bez Guglovih usluga, što podrazumeva malo žongliranja sa aplikacijama koje nisu u standardnoj ponudi AppGallery servisa (sistem vodi direktno na veb-lokacije za preuzimanje instalacionih datoteka i to prolazi bez većih problema). S druge strane, fluidnost i stabilnost sistema garantuju izrazito pozitivno korisničko iskustvo.

Kamere Nove Y70 pokriće osnovne potrebe. Glavna kamera pod dobrim osvetljenjem pruža fotografije dinamičnog kolorita, sa dovoljno detalja i režimom portreta koji ne zaostaje za skupljim uređajima). Kvalitet, očekivano, opada u mraku, gde se gubi preciznost fokusa, oštrina i količine detalja. Širokougaona kamera je osetno slabija i njene fotografije imaju manje detalja, hladnije tonove i žućkastu obojenost, koja verovatno potiče od drugačijeg balansa bele boje (pod slabim osvetljenjem praktično je neupotrebljiva). Prednja kamera ima potencijala, ali u mračnom ambijentu kvalitet znatno opada. Očekivano, kamere nemaju stabilizaciju, pa je za oštre video-snimke potrebno postolje ili stativ.

Iz svega izloženog, jasno je da je Nova Y70 namenjen nezahtevnim korisnicima. Bitno je, ipak, istaći da skromne hardverske specifikacije ne utiču na fluidnost EMUI interfejsa, a ni mnoge igre ovom uređaju neće predstavljati problem. Izuzetna autonomija, velik ekran i solidna glavna kamera pretežu na pozitivnoj strani vage, dok su performanse u ozbiljnijim igrama, izostanak Google servisa i nizak kvalitet oleofobnog premaza na suprotnoj strani klackalice.

Model koji će bolje zadovoljiti apetite ambicioznijih korisnika jeste Nova Y90, vizuelno privlačniji i hardverski moćniji telefon, koji na prvi pogled podseća na modele serije Mate 40. Kružni modul za kamere sa prstenasto raspoređenim sočivima i LED blicem je najistaknutiji element atraktivnog dizajna, koji je upotpunjen „ajfonolikim” ravnim ivicama kućišta i veoma tankim okvirima oko ekrana koji ostavljaju aromu telefona više klase. Zadnja strana kućišta na testiranom modelu ima kristalno plavi polikarbonatni panel, sa atraktivnim plavo-zeleno-ljubičastim gradijentom i „šljokičastom” teksturom izraženog sjaja koja je veoma prijatna na dodir. Sve to učvršćuje utisak da je Nova Y90 najlepši telefon u klasi. Pored estetskih, mat završna obrada ima i funkcionalne benefite, budući da ne sakuplja masnoću s prstiju ni tokom dužeg vremenskog perioda.

Kao i kod prethodnog modela, svi tasteri su odlično raspoređeni, a skener otiska prsta takođe je inkorporisan u taster za uključivanje ekrana. Fioka za nano-SIM kartice nalazi se na donjoj ivici i ona, nažalost, nema prostor za umetanje memorijskih kartica. Srećom, analogni konektor za slušalice nije izostavljen. Ekran koristi IPS panel sa frekvencijom osvežavanja od 90 herca i nudi odličan kvalitet slike koja podrazumeva verodostojnu reprodukciju boja, odličan kontrast i dobre uglove gledanja. Zvučnik je na nivou drugih telefona u ovom cenovnom rangu - dovoljno je glasan da ispuni prostoriju srednje veličine visokim tonovima i glasom, ali ne i basom.

Za bolje performanse u odnosu na jeftiniji Y70 zaslužan je Snapdragon 680 uparen sa šest gigabajta RAM-a i 128 gigabajta interne memorije. Dobro poznata platforma (prisutna u preko 70 modela različitih proizvođača) omogućava komforan rad u multitaskingu, glatke performanse kamere, a ima i solidan potencijal za grafički zahtevnije igre, uz redukciju kvaliteta prikaza. Što se tiče povezivanja, sve radi kako treba, uključujući i natprosečno dobar prijem signala i precizan GPS; biometrijske bezbednosne funkcije, skener otiska prsta i detekcija lica, pokazuju visoku pouzdanost, odnosno, brzo vreme odziva i otključavanja. Što se tiče softvera, Nova Y90, srećom, koristi EMUI 12, zasnovan na Androidu 12, takođe bez Guglovih servisa.

Na fotografskom planu, Nova Y90 se uklapa u prosek svoje klase. Pored glavne kamere od 50 megapiksela, postoje još dve osnovne kamere niske rezolucije koje su tu tek da popune prostor, budući da im je stvarna upotrebna vrednost niska. Kvalitet fotografija sasvim je pristojan kada se snima po danu - boje su jasne, a vrlo dobri su i osvetljenje, oštrina, kontrast i dinamički opseg. Kada je manje svetla na raspolaganju, rezultati nisu tako dobri, ali se čini da bi se oni mogli popraviti intervencijom na softverskoj obradi slike. Kvalitet video-snimaka takođe zavređuje prelaznu ocenu, mada bez ikakve stabilizacije ne treba računati na posebno dobar rezultat. Kvalitet portreta je prihvatljiv za potrebe društvenih mreža, pa u celini gledano nema mnogo razloga za ozbiljnije kritike fotografskih potencijala.

Autonomija uređaja zasniva se na bateriji kapaciteta 5000 miliamper-časova, što je nekakav standard za telefone ovih dana. Uparena sa energetski efikasnim procesorom, Nova Y90 može lako da izdrži više od jednog dana uz umereno korišćenje, pa i dva dana, ako se ređe koristi. U paketu s telefonom dolazi Supercharge punjač od 40 vati, koji je opremljen novim sistemom zaštite od „prepunjavanja” baterije, što bi trebalo da produži njen životni vek. Kada je o brzini punjenja reč, treba računati na nekih sat i petnaest minuta za potpunu energetsku revitalizaciju praznog telefona.

Huawei je sa Novom Y90 pogodio sweet spot, kombinujući vrhunski dizajn i kvalitet izrade sa dobrim hardverskim karakteristikama (ekranom i glavnom kamerom u prvom redu) i pristupačnom cenom (ovaj model je tek neznatno skuplji od Nove Y70). Bilo bi još bolje da su u paket uvršteni slot za memorijske kartice i Snadragon 695, što bi bila ubitačna kombinacija kojoj bi bilo teško odoleti.

Huawei Nova Y70

Operativni sistem: Android 10, EMUI 12

Dimenzije i masa: 168 × 77 × 8,9 mm / 199 g

Čipset i memorija: Kirin 710 (12 nm, octa-core, 4×2,2 GHz Cortex-A73 & 4×1,7 GHz Cortex-A53), Mali-G51 MP4,
4 GB RAM-a, 64/128 GB interne memorije, microSD do 512 MB

Displej: 6,75” IPS LCD, 120 Hz (60 Hz, 720 × 1600, 20:9, 260 ppi)

Primarni sistem kamera: 48 MP (f/1,8, 26 mm wide, PDAF) + 5 MP
(f/2,2, 120˚ ultrawide) + 2 MP (f/2,4, senzor dubine), 1080p@30/60 fps

Selfi kamera: 8 MP (f/2,0), 1080p@30 fps

Ostalo: Bluetooth v5.1 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n dual-band/direct/hotspot,
NFC, GSM/HSPA/LTE, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), USB Type-C 2.0,
dual nano-SIM, Li-Po baterija 6000 mAh, brzo punjenje (22,5 W)

Performanse: AnTuTu Benchmark (v9): 195879;
Geekbench 5: 298 (Single-Core), 1406 (Multi-Core)

 

Huawei Nova Y90

Operativni sistem: Android 12, EMUI 12

Dimenzije i masa: 163,3 × 74,7 × 8,4 mm / 195 g

Čipset i memorija: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm, octa-core,
4×2,4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1,9 GHz Kryo 265 Silver), Adreno 610, 4/6/8 GB RAM,
128 GB interne memorije

Displej: 6,7” IPS LCD, 120 Hz (90 Hz, 1080 × 2388, 20:9, 391 ppi)

Primarni sistem kamera: 50 MP (f/1,8, 26 mm wide, PDAF)
+ 2 MP (f/2,4, macro) + 2 MP (f/2.4, senzor dubine), 1080p@30 fps

Selfi kamera: 8 MP (f/2,0), 1080p@30 fps

Ostalo: Bluetooth v5.0 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac dual-band/direct/hotspot, NFC, GSM/HSPA/LTE, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), USB Type-C 2.0,
dual nano-SIM, Li-Po baterija 5000 mAh, brzo punjenje (40 W)

Performanse: AnTuTu Benchmark (v9): 222951;
Geekbench 5: 384 (Single-Core), 1674 (Multi-Core)

Proizvođač: Huawei (www.huawei.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama