TEST DRIVE<>
072018<><>

FSP CMT210

Hod po žici

Čip postanete novčano odgovorni, upoznajete se sa suptilnom reči „kompromis”, koja postaje verni pratilac gotovo svake odluke. O čemu mi to? Kupovina računara, čak i ako imate poveći budžet, podrazumeva kompromis, a kućište i napajanje često stradaju u kalkulaciji, jer po važnosti ne mogu da se mere sa core komponentama. Kućište CMT210, kompanije FSP upravo predstavlja kompromis koji korisniku treba da ponudi solidnu osnovu kombinacije kućišta i napajanja, koja ne bi trebalo da „otkine” preveliki deo planirane sume.

Jedan od načina da se uštedi jesu relativno skromne dimenzije. Manje lima zauzima manje mesta u kutiji, manje mesta u brodskom kontejneru iz Kine i rezultuje nižom cenom. Tanji lim takođe pojeftinjuje proizvodnju, ali se čini da je „magija” savijanja i uklapanja napredovala, te su i lagana kućišta izrađena od tankog lima čvrsta, koliko je to moguće. Bočne stranice imaju ispupčenja, što doprinosi strukturnoj stabilnosti i čvrstini i ostavlja prostor za veći hladnjak i sprovođenje kablova.

Izgled je jednostavan. Celu prednju masku prekriva rešetka iza koje se nalazi filter za prašinu i prostor za ventilatore. Trend ignorisanja optičkih uređaja formata 5,25 prisutan je i u dizajnu ovog modela, ali je drugi trend, koji podrazumeva zatvorenu prednju stranu, na sreću, preskočen. Zato će ovo kućište, iako je jeftino, obezbediti bolji protok vazduha. Dva USB 3.0 i jedan USB 2.0 port, uz očekivane audio konektore, pokriće potrebe većine korisnika „na budžetu”, a kao bonus, ’Power’ i ’Reset’ tasteri deluju sasvim izdržljivo.

Unutrašnji prostor je neopstruisan, dakle ostaje velika rupa zapremine gotovo celog kućišta. Nema „podruma”, već napajanje deli isti prostor sa osnovnim komponentama. U ovo kućište mogu da se smeste grafičke karte čija dužina ne prelazi 360 milimetara, dok je maksimalna „visina” procesorskog hladnjaka 160 milimetara, što je velikodušno za malo kućište. Kavez koji prima tri hard-diska formata 3,5 inča zanitovan je za dno. Nema fioka, već se uređaji šrafe u bokove kaveza, kao na starim dobrim kućištima. Na vrhu ovog kaveza i na nosaču matične ploče nalaze se mesta za ukupno tri uređaja formata 2,5 inča, koji se montiraju uz pomoć plastičnih nosača.

Jednostavna konstrukcija i dizajn, sa jedne strane, ograničavaju na četiri broj ventilatora koji mogu da se ugrade ali ,sa druge strane, kako je prednja strana „otvorena”, čak i sa dva (dobra) ugrađena ventilatora dobijate solidan protok vazduha, dok će dodavanje još jednog ili dva ventilatora iza prednje stranice dodatno poboljšati ventilaciju. Radijatore vodenog hlađenja je teoretski moguća ugraditi iza prednje i na zadnjoj strani, ali se ovakva kućišta ne kupuju sa tom svrhom. Prostora ima dovoljno čak i za (tanak) 360 radijator, a kavez za hard-diskove može da posluži kao mesto za montažu, recimo, kombinacije pumpe i rezervoara.

Još jedan deo kompromisa predstavlja i ugrađeno napajanje. FSP je jedan od većih OEM proizvođača i poštovan je među entuzijastima. Napajanje Hyper K 500W spada u jeftinije serije ovog proizvođača, ali obećava „80+” sertifikat i 36 ampera na grani od dvanaest volti. Kablovi nisu bužirani, izuzev 24-pinskog, što će, uz otvoren unutrašnji prostor, otežati lep i uredan cable management. Ali napajanje ima čak dva 6+2-pinska konektora za grafičke karte, što je velikodušno za napajanje snage 500 vati koje teško može da izdrži koliko grafička sa dva osmopinska konektora može da povuče u kombinaciji sa ostalim komponentama.

Možemo da zaključimo da je FSP CMT210 zanimljiv paket solidnog jeftinog kućišta, natprosečnog napajanja i dva dobra ventilatora. Sve što vam treba? Pa, ne baš. CMT210 na domaćem tržištu košta oko 11.000 dinara. Ovo nije mala svota. Jeste, dobijate i kućište i napajanje i ventilatore i nije anonimus. Međutim, i ostali proizvođači su napredovali, pa tako možete da kupite kućište uporedivog kvaliteta za oko 2500 dinara i da za ostatak novca kupite bolju seriju napajanja priznatog proizvođača (može i FSP, dakako), koje je možda i modularno.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Ryzen R7 2700, R5 2600 i ASRock X470 Taichi Ultimate
MSI Core Frozr L i XL, FSP Vindale 4 i 6, LC-Power LC-CC-120-RGB
FSP CMT210
Šta mislite o ovom tekstu?
Adata Ultimate SU650
Gigabyte H370 HD3 i H310M DS2
Dell Vostro 3578
FSP NB H 110W i 65W
Divoom Bluetune-Bean, Airbeat-10, Voombox-Party 2 i Timebox
AOC I2381FH
LG (LCD)55UK6950PLB i OLED55C8PLA
Smanos Smart Video Doorbell
Adata ED600
TP-Link TL-WPA7510 AV1000 Gigabit Powerline ac Wi-Fi Kit
Mercusys AC12 i MW325R
TP-Link Archer T9E

Osnovno:
3 × 3,5” ili 3 × 2,5”, 7 slotova za proširenja
Ventilatori:
2 × 120 mm, maksimalno 4 × 120 mm
Ostalo:
podržava Micro-ATX, ATX i Mini-ITX standard, filter za prašinu iza prednje maske i ispod napajanja, 1 × USB 2.0, 2 × USB 3,0, konektori za slušalice i mikrofon, prozor na bočnoj stranici
Proizvođač:
FSP
Kontakt:
Mid9
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera