TEST DRIVE<>
062014<><>

Samsung Galaxy Camera 2

Prolećno osveženje?

Kada smo se prvi put susreli sa Samsung Galaxy Camerom, ona je predstavljala nešto novo na tržištu, u svakom smislu. To je bio prvi slučaj u kome je kompletan Android sistem bio integrisan sa fotoaparatom, tj. bolje rečeno, u Samsungu su, na potpuno funkcionalan mobilni telefon, dodali optiku za kvalitetnije fotografisanje. Posle godinu i po dana susrećemo se sa revizijom ovog modela. Koje su novine koja ona donosi sa sobom?

Najbolje je da krenemo od onoga što možemo da vidimo (i dodirnemo), a to je eksterijer ovog „fotoaparata”. Model koji smo dobili je dvobojan, „obojen” u kombinaciju crne i sive. Pa je tako sada ceo prednji deo presvučen crnom gumom sa teksturom, kako bi bolje ležao u ruci, a i utiče na diferenciranje ovog uređaja od telefona. A kako su ivice sive boje, sada zaista podseća na fotoaparat. Grip je redizajniran, kao i blic, koji je sada na principu poluge (kao kod Sony aparata), što omogućava da ga nagnete i odbljesnete blic o nešto (difuzujete svetlo) umesto da „pucate” direktno u osobu (ili subjekat fotografisanja). Poleđinom i dalje dominira isti ekran od 4,8 inča, rezolucije 1280 x 720 piksela, i slika koju prikazuje je i dalje nepromenjena – oštra, kontrastna i korektno zasićena bojama. S desne strane se nalaze konektor za slušalice i USB 2.0 konektor, što se može, a i ne mora uzeti kao zamerka. Kao ni prvi model, tako ni Galaxy Camera 2 nema eksterni punjač baterije, već se ona puni u aparatu, ali je njen kapacitet povećan. U GC2, baterija je kapaciteta 2000 mAh, naspram 1650 mAh u prethodniku, te može da se zabeleži više fotografija i omogućava dužu autonomiju uređaja. Odmah ćemo reći da se i pored unapređenog quad core procesora (frekvencija je sada 1,6 GHz, prethodno 1,4 GHz) oseća da je vek trajanja baterije duži. Pored surfovanja ostalo nam je dovoljno baterije da fotografišemo tokom celog dana (preko 100 fotografija u različitim modovima fotografisanja i nekoliko video zapisa), a naposletku je ostalo dovoljno baterije da ne razmišljamo da li ćemo stići do punjača. Po CIPA specifikaciji GC2 je deklarisana na 394 fotografije, ali to zavisi koliko koristite druge aplikacije, pregledate fotografije itd... Mislimo da je količina fotografija koju možete zabeležiti u realnim uslovima manja, osim ako ga isključivo ne koristite kao fotoaparat, a onda ste mogli da kupite i takav uređaj, a ne multipraktik. Na produženi vek trajanja baterije utiče i činjenica da GC2 nema mesta za SIM karticu, time ni modul za povezivanje sa GSM mrežama, pa ste ograničeni „"samo” na Wi-Fi signal (a/b/g/n na 2,4 ili 5 GHz) , kao i kod standardnih fotoaparata. Dodata je NFC podrška, te je povezivanje sa drugim NFC opremljenim uređajem udaljena za jedno „čukanje” uređaja o uređaj. BSI CMOS senzor od 1/2,3 inča i 16 Mpx i objektiv raspona 4,1-86,1 mm (ekvivalentno u 35 mm formatu – 23-483 mm) odnosno optičkog uvećanja od 21x i otvorom blende f2,8-5,9, ostali su nepromenjeni.

Sada je raspoloživo skoro duplo više mesta nego u prvobitnom modelu (8 vs 4 GB), ali tu je i Micro SD slot u koji je moguće staviti karticu veličine do 64 GB. Ako ne planirate da GC2 opteretite velikim brojem aplikacija, interna memorija je dovoljna, ali je brzina kopiranja preko USB 2.0 porta ograničavajući faktor, pa je nabavka kartice i čitača preporučljiva, ako ste u old school fazonu čuvanja podataka u „lokalu”.

Operativni sistem je skoro pa najnoviji. Instalirana je verzija 4.3 Androida (Jelly Bean), koja je rad sa uređajem učinila da bude još tečniji (pomogao je i brži procesor, a količina rama je neizmenjena i iznosi 2 GB), pa smo pod utiskom da je odziv bolji nego na originaloj iteraciji Galaxy Camere. U sistem su učitane razne Samsungove aplikacije, ali se akcenat stavlja na Dropbox i povezanost ovog uređaja sa Internetom. Moderniji među vama će moći da skladište do 50 GB podataka na Dropbox nalogu koje vam poklanja Samsung (u periodu od dve godine, posle morate da plaćate) direktno sa GC2. Facebook i Instagram su tu, a pored njih i Picasa. Selfie Alarm će da vam omogući da izgledate fabulozno i glamurozno u visokoj rezoluciji, dok je simpatična (i korisna) aplikacija StoryAlbum koja kropuje, organizuje i slaže fotografije kao digitalni foto-album, gurnuta malo u stranu. Samsung Smart Camera App vam omogućava da Galaxy Camera 2 kontrolišete pomoću vašeg mobilnog telefona (Andorid ili iOS). Možete koristiti zum opciju, self-timer, uključiti i isključiti blic (pod uslovom da je fizički podignut), menjati rezoluciju i, naravno, „okidati”, ali samo u Auto modu, što je velika šteta. Nije čak moguće zabeležiti ni video zapis, ali se nadamo da je to samo softversko ograničenje koje je moguće u budućnosti ispraviti.

Postoji veliki broj Smart modova za fotografisanje koji će vam olakšati fotografisanje u različitim situacijama, ako niste sigurni kako da postignete određeni efekat pomoću polumanuelnih (P, A, S) ili u manuelnom modu (M). Zahvaljujući softveru, zaista možete postići da uz pomoć jednog klika napravite impresivne fotografije. Neke modovi čak omogućuju dodatno „štelovanje” fotografije pre nego što ona bude zapamćena u memoriji, dok vam drugi nude odabir najbolje fotografije, tj. izraza lica, pre nego što se skladište.

Fotografije je moguće zabeležiti u wide odnosu (16:9) i one tada popunjavaju ekran, ali ako odlučite da ih čuvate u klasičnom 4:3 odnosu koji je pogodniji za štampu, na samom ekranu one neće biti prikazane od ivice do ivice. Takođe, u wide formatu rezolucija fotografija je 12 Mpx, naspram 16 Mpx koliko je u standardnom formatu, pa je i o tome potrebno voditi računa, jer nas tehnologija često zavara.

Mogućnosti kamere se nisu menjale. ISO opseg je i dalje u rasponu od ISO 100 do ISO 3200, a brzina okidača 1/8-1/2000 u Auto, tj. 16-1/2000 u manuelnom modu. Fotografije se i dalje isključivo beleže u JPG formatu, pa interna obrada u aparatu odrađuje sve za vas. Uporedivši fotografije sa prethodnim modelom primećujemo da postoji određeni napredak u obradi, ali nemojte očekivati fotografije u rangu sa prosumer aparatima sličnog cenovnog ranga. Gubitak detalja posle ISO 800 je primetan, a ISO 3200 je skoro neupotrebljiv, pa otvor blende od f2,8 na najširem kraju omogućava aparatu da ne skače odmah na više ISO vrednosti kada količina svetla opadne, što predstavlja veliki plus. Kvalitet zabeleženih fotografija je dobar, kao i njihov dinamički opseg. Boje su živopisne, zasićene, a aparat se više nego dobro snalazi sa pravilnim izborom balanse bele boje. Time smo i dalje prijatno obradovani. Brzina fokusa je solidna. Ovo nije najbrži, ali ni najsporiji aparat koji smo probali, i čini nam se da radi nešto brže nego prethodnik. U Auto modu se dosta dobro snalazi sa odabirom subjekta, mada se ponekad desi da promaši, pa fotka bude mutna. A mogućnost nezavisnog odabira fokusa i ekspozicije, čak i u Auto modu je odličan dodatak koji skoro anulira upotrebu poluautomatskih modova za fotografisanje. Odlično je implementirana i ponaša se baš onako kako očekujete od nje. Impresivno.

Kvalitet zabeleženog videa je dobar, a optička (i digitalna) stabilizacija zaista pomažu da ne dobijete morsku bolest od prevelikog podrhtavanja kamere. U toku snimanja je moguće koristiti zoom opciju koja radi sa pola brzine u odnosu kada se koristi kod fotoaparat, ali čak i tada se zvuk beleži na video materijalu.

Opšti utisak koji o smo stekli o Samsung Galaxy Camera 2 je mešovit. Ne možemo reći da unapređenja nema, ali da li ona opravdavaju naziv „2” u imenu? Ne, ne opravdavaju. Galaxy Camera 2 je samo unapređenje prvobitnog recepta u smislu da je porađeno na nekim manama i dodavanju određenih funkcija u skladu sa aktuelnim tehnološkim trendovima. Da bi se opravdao naziv, trebalo je da Samsung da unapredi senzor i objektiv ili da uradi ozbiljniju reviziju ostatka hardvera, ovako je reč zapravo o Galaxy Camera 1.5. Citiraćemo sami sebe iz prethodnog testa „Ovo i dalje nije fotoaparat, tj. možda jeste, ali bi se svojim kvalitetom svrstao negde u sredinu skale, gde cena to ne bi mogla da opravda, ali ako GC2 posmatramo kao gedžet, onda je ovo jedan izuzetno kvalitetan i svestran uređaj” i na to bismo dodali „...koji je ove godine poboljšan sa rešenjima koja povećavaju njegovu upotrebnu vrednost u realnim uslovima, što znači da je Samsung saslušao kritike upućene na prvobitni model.”

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD Athlon 5350, ASRock AM1B-M/AM1B-MDH/AM1B-ITX/AM1H-ITX
MSI Radeon R7 250 1GD5 OC, PowerColor Radeon R7 250X 1 GB
Epson WorkForce M200
Dell U2414H
Asus Asuspro Advanced B551LG
HP Envy TouchSmart 15 i 17
LG Roboking Dual Eye 2.0
Genius LuxMate A120
Titan TP-200E5, HW-140W8, TP-300L6
Kingston HyperX Predator USB 3.0 1TB
Samsung Galaxy Camera 2
Šta mislite o ovom tekstu?
ViewSonic PJD5533w
GoPro HD Hero 3+ Black Edition
Genius SP-900BT with NFC, Logitech X100 Mobile Wireless Speaker, Logitech Bluetooth Audio Adapter
Mikrotik Cloud Router Switch CRS125-24G-1S-2HnD-IN
Eonboom DVR System EN-6116

Osnovno:
rezolucija 16 Mpx, 21x optički zum, operativni sistem Android 4.3
Ostalo:
objektiv 4,1-86,1 mm (23-483 mm), f2,8-5,9, optička stabilizacija slike, ekran dijagonale 4,8 inča, video 720 60 fps / 1080p 30 fps, 768 x 512 px 120 fps, upotreba optičkog zuma pri snimanju videa, BT, GPS, WiFi, HDMI, microSD
Proizvođač:
Samsung
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera