TEST DRIVE<>
062014<><>

MSI Radeon R7 250 1GD5 OC, PowerColor Radeon R7 250X 1 GB

Jedno „X” menja sve

Niži srednji cenovni segment oduvek privlači veliki broj korisnika, jer se u celokupnoj srednjoj klasi proizvođači trude da ponude što bolji odnos cene i performansi. Ovde često srećemo sjajne proizvode koji podržavaju sve napredne tehnologije, a ujedno donose i solidnu hardversku snagu „pod haubom”. Nažalost, ovaj rang karakteriše i veliki broj marketinških mahinacija, jer specifikacije najčešće nisu strogo definisane, pa partneri imaju mogućnosti da biraju da li će magistrala biti uža ili šira, ili će jednostavno koristiti sporiju GDDR3 ili bržu GDDR5 memoriju. Ovo nije sve, jer su i sami taktovi koje AMD i nVidia definišu više smernica nego vrednost koja je „uklesana u kamenu”. Stoga, variranja ima, ali često je moguće napraviti veoma pametan izbor. U svakom slučaju, ovom prilikom ćemo se pozabaviti sa dva nova Radeona koji nose oznake R7 250 i R7 250X. Dok kod nekih modela sufiks „X” nije značio mnogo, u konkretnom primeru implicira da li kući idete sa Cape Verde ili Oland grafičkim procesorom, a za gejmere dobar izbor je samo jedan od ova dva. Koji, pitate se? Saznaćemo u narednim redovima.

PowerColor Radeon R7 250X je grafička karta koja pripada novoj generaciji samo po svom imenu. Reč je o modelu koji se zasniva na Cape Verde čipu koji smo imali prilike da sretnemo u modelima HD 7770 i HD 7750. Da sve bude zanimljivije, i ostatak specifikacija je ostao nepromenjen. Grafički procesor raspolaže sa 640 Stream procesora, a prati ga 40 teksturnih i 16 ROP jedinica. Isto važi i za takt GPU-a koji iznosi 1000 MHz, dok se memorijski podsistem sastoji od četiri GDDR5 čipa koji obrazuju 128-bitnu magistralu. Kako je efektivni takt RAM-a 4,5 GHz, protok iznosi, za ovu klasu solidnih, 73,6 GB/s. Uz ukupan kapacitet video memorije od 1 GB, dobijamo zaokružene specifikacije Radeona HD 7770, s tim što su tu i niže cene kako bi Radeon R7 250X i dalje bio vrlo atraktivna kupovina. PowerColor je dodatno učinio kartu zanimljivim za potencijalne kupce, upotrebivši jednostavan, ali krajnje funkcionalan kuler. Osim oklopa od sjajne crne plastike koja je podložna grebanju i skupljanju prašine, malo toga može da vam se ne dopadne. Kuler je veoma jednostavan, ali odlično kontroliše temperaturu GPU-a, zadržavajući je u zdravim granicama od oko 60 stepeni Celzijusove skale. Takođe, štampana ploča je smanjena kako bi se redukovali troškovi, a jedino što je izostalo je CrossFireX konektor koji će pojedincima možda zafaliti. Kada govorimo o video izlazima, situacija odgovara klasi za koju je ova karta dizajnirana. Dok DisplayPort izostaje, tu je sada masovnije korišćeni D-Sub. Pored ove analogne veze, sa monitorom možete ostvariti dva tipa digitalne konekcije u vidu DVI i HDMI priključka. Imajući u vidu kom tipu korisnika je Radeon R7 250X namenjen, ovo će verovatno biti najbolja kombinacija izlaza. Što se potrošnje tiče, poput HD 7770, R7 250X zahteva dodatni naponski konektor u vidu 6-pinskog molexa, jer ima potrošnju od oko 80 W, što je nešto više od onoga što PCI-Express slot može da pruži.

Modelom MSI Radeon R7 250 1GD5 OC dominira oklop koji je veći od štampane ploče i za koji je iskorišćena sjajna crna plastika. Iako to deluje lepo na slikama, u praksi samo zahteva intenzivnije održavanje i mnogo se lakše grebe. Uostalom, bitno je da svoju funkciju obavlja onako kako treba, a MSI proizvodi na ovom polju retko podbace. Ventilator ima prečnik od 90 milimetara, a dizajn je identičan onima koji se koriste na TwinFrozr kulerima treće i četvrte generacije. Tu pre svega mislimo na ispolirane krajeve peraja koji smanjuju nivo buke, kao i količinu prikupljene prašine tokom rada. Ispod ventilatora se nalazi jednostavan aluminijumski profil koji preuzima toplotu sa izvora. MSI Radeon R7 250 1GD5 OC je definisan kao slabiji model i po hijerarhiji se smešta tik ispod modela koji ima sufiks „X”. Običaj je da ovakve karte budu tek nešto slabije, pa smo očekivali da specifikacije ukažu na to da je reč o preimenovanom Radeonu HD 7750. Sledeći ovu logiku, bili smo veoma iznenađeni kada smo saznali da naša pretpostavka nije bila ni blizu da bude istinita. AMD je takav potez učinio sa svim ostalim „parovima” u R9 i R7 seriji, ali je smatrao da diferencijacija ovog puta mora biti veća. Stoga, Radeon R7 250 nije zasnovan na Cape Verde, već na Oland grafičkom procesoru. Ovaj GPU je takođe izrađen u TSMC-ovoj litografiji od 28 nm, ali raspolaže sa gotovo dvostruko slabijim specifikacijama. Tu su 384 Stream procesora, 24 teksturne i svega 8 ROP jedinica. Ovaj čip je dizajniran tako da bude energetski efikasan ali, imajući sve u vidu, deluje više kao da je došao iz sveta laptopova. Što se taktova tiče, MSI je opravdao svoju oznaku „OC”, pa stoga GPU fabrički radi na 1100 MHz, dok je memorija podešena na referentnih 4,6 GHz efektivno. Kako se radi o budžetski orijentisanom proizvodu, MSI se odlučio na ugradnju Elpida memorije koju obično karakteriše manji overklok potencijal u odnosu na modele koji koriste Samsungove ili Hynixove čipove. MSI Radeon R7 250 poseduje ukupno 1 GB, što je sasvim adekvatno imajući u vidu ostale karakteristike. Memorijska magistrala je 128-bitna, što sve ukupno čini da ovaj podsistem bude identičan onom kod R7 250X modela. Set video izlaza je tipičan za ovu klasu, što znači da MSI Radeon R7 250 nudi tri vrste video konekcije, a to su D-Sub, HDMI i DVI.

Kakvi su novi Radeoni i kako stoje u odnosu na konkurenciju. Gledano van konteksta, ništa novo nismo videli. Suštinski, ovo su iste karte kao i Radeoni HD 7770 i donekle HD 7730 koje nova dva modela iz R7 serije i nameravaju da zamene. Ipak, postoji dobra vest, a to je cena. AMD je uveo ove modele po prilično niskoj ceni sa kojom konkurencija nije sposobna da se izbori kada su performanse u pitanju. Stoga, oba modela će naći svoj put do kupaca. Sa druge strane, mi napominjemo da pre kupovine razmotrite neke faktore. Pre svega, razlika u performansama između R7 250 i 250X je jednostavno prevelika da biste uzeli slabiji model. Cenovno nisu dovoljno distancirani da bi bilo koji korisnik sa gejming aspiracijama uštedeo par hiljada dinara. Sa druge strane, dok čitate ovaj tekst, Radeon HD 7770 je negde između ova dva modela u domenu cene, tako da predstavlja najbolju od svih kupovina. Ipak, imajte u vidu da zalihe polako nestaju i da nećete imati mnogo vremena za premišljanje.

Nebojša TODOROVIĆ

 
AMD Athlon 5350, ASRock AM1B-M/AM1B-MDH/AM1B-ITX/AM1H-ITX
MSI Radeon R7 250 1GD5 OC, PowerColor Radeon R7 250X 1 GB
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson WorkForce M200
Dell U2414H
Asus Asuspro Advanced B551LG
HP Envy TouchSmart 15 i 17
LG Roboking Dual Eye 2.0
Genius LuxMate A120
Titan TP-200E5, HW-140W8, TP-300L6
Kingston HyperX Predator USB 3.0 1TB
Samsung Galaxy Camera 2
ViewSonic PJD5533w
GoPro HD Hero 3+ Black Edition
Genius SP-900BT with NFC, Logitech X100 Mobile Wireless Speaker, Logitech Bluetooth Audio Adapter
Mikrotik Cloud Router Switch CRS125-24G-1S-2HnD-IN
Eonboom DVR System EN-6116

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Futuremark 3DMark 11
Futuremark 3DMark Fire Strike
Bioshock Infinite
Crysis 2
Crysis Warhead
Hitman Absolution
Metro Last Light
Sniper Elite V2
Tomb Raider
Unigine Heaven 4.0

PowerColor Radeon R7 250X
Osnovno:
GPU 1000 MHz, memorija 4500 MHz, 640 Stream procesora, potrošnja 80 W
Ostalo:
40 teksturnih jedinica, 16 ROP-a, DirectX 11.2, SM 5.1, OpenGL 4.3, OpenCL 1.2, DVI-D, D-Sub, HDMI
Proizvođač:
PowerColor

MSI Radeon R7 250 1GD5 OC
Osnovno:
GPU 1100 MHz, memorija 4600 MHz, 384 Stream procesora, potrošnja 60 W
Ostalo:
24 teksturnih jedinica, 8 ROP-a, DirectX 11.2, SM 5.1, OpenGL 4.3, OpenCL 1.2, DVI-I, HDMI, D-Sub
Proizvođač:
MSI
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera