TEST DRIVE<>
052014<><>

AMD Radeon R9 295X2 8 GB

Havaji pod vodom

Imati najbržu grafičku kartu na svetu je nešto što AMD i Nvidia doživljavaju kao stvar prestiža. Prvo mesto je oduvek bilo tačka oko koje su se lomila mnoga koplja. Tradicionalno se rizikovalo puno, jer su ovo proizvodi za koje je zakačen veliki znak „kompromis”. Prosto, uvek su u pitanju modeli sa dva GPU-a, a to za sobom povlači brojne probleme. Zagrevanje, buka, opterećenje naponske jedinice, potrošnja... samo su neki od njih. Obe kompanije su sve to zanemarivale ne bi li se domogle prvog mesta, čak i onda kada rezultat bude grafička karta koja je za prosečnog korisnika gotovo neupotrebljiva. Ipak, AMD je rešio da stane tom scenariju na kraj, a nakon misterioznog projekta „Hidra” više ništa neće biti isto.

Iza ovog kodnog imena krije se vrlo zanimljiv proizvod koji prvi put uvodi nekoliko važnih noviteta u svet dual-GPU grafičkih karti. Da je AMD veoma ponosan na svoju novu grafičku kartu bilo nam je jasno onog trenutka kada nam je stigla u velikom metalnom koferu. Osim što deluje kao da je stigao iz špijunskog filma, dodatni akcenat su i dve šifrovane bravice nakon čijeg otvaranja samo fali da unutrašnjost zasvetli kao u „Petparačkim pričama”. Unutra smo zatekli rezultat velikog truda koji je AMD uložio u dizajn najbrže grafičke karte koju su ikada napravili, a koja nosi naziv Radeon R9 295X2.

Sufiks „X2” se vratio na velika vrata i sa velikim stilom, a glavni razlog za to je potpuno osvežen pristup pri izradi jedne grafičke karte sa dva procesora. Do sada se kuburilo sa limitima koje ima vazdušno hlađenje bez obzira na masivnost blokova i veličinu ventilatora. Jednostavno, dimenzije štampane ploče onemogućavaju proizvođačima da se „razmašu”. Iako je rešenje bilo očigledno, AMD je prvi koji se setio da implementira vodeni rashladni sistem u jedan referentni dizajn. Prosto nas čudi kako ovo nikom do sada nije pošlo za rukom, kada su mnogi korisnici odmah nakon kupovine ovih karti tražili adekvatne vodene blokove kako bi ih povezali na postojeće vodeno hlađenje u računaru. Dopada nam se što je to urađeno na pravi način. Pre svega, kao partner odabrana je firma Asetek koja ima iskustva na ovom polju, a pri tom nije bilo preterivanja ni u jednom smislu. Osnovu rashladnog sistema čine dve kombinovane blok pumpe smeštene ispod oklopa na samoj karti. One su povezane putem fleksibilnih gumenih creva sa radijatorom od aluminijuma koji se oslanja na jedan ventilator od 120 milimetara. To je sve, nema nikakvih nepotrebnih dodataka, a pri tom Asetek i AMD obećavaju da neće biti potrebe za naknadnim održavanjem. Ovakvo rešenje je odlično, jer neće biti odbojno ni onima koji ne žele previše da se petljaju sa hardverom i samo žele da ga ugrade. Takođe, kako je ovaj vodeni sistem prilično jednostavan, lako će se smestiti u praktično svako modernije kućište bez ikakvih poteškoća.

Moramo da pohvalimo i kvalitet izrade koji je na jednom, za AMD, potpuno novom nivou. Radeoni su do sada tipično bili napravljeni tako da u domenu odabira materijala deluju inferiorno u odnosu na GeForce karte, posebno GTX 780 modele. Radeon R9 295X2 je, suprotno tome, napravljen perfektno. Za oklop kulera su korišćene kvalitetne i debele metalne ploče ofarbane mat bojama koje rezultuju fantastičnim vizuelnim i taktilnim doživljajem. Čak su i Radeon logo, kao i ventilator na karti osvetljeni crvenim LED-ovima, pa će R9 295X2 izgledati odlično u kućištima sa providnom bočnom stranicom.

Na polju hardvera novi Radeon nije ništa manje impozantan. To se može zahvaliti upravo vodenom hlađenju koje je omogućilo da ne bude apsolutno nikakvih kompromisa. Upotrebljena su dva „punokrvna” Hawaii procesora izrađena u 28-nanometarskoj litografiji. To znači da R9 295X2 broji praktično 5632 Stream procesora, 128 ROP i čak 352 teksturne jedinice. Sjajna vest je i da takt nije ugrožen ovim specifikacijama, pa je veći čak i od onog kod Radeona R9 290X! AMD se odlučio na 1018 MHz, što je prvi put u istoriji da jedna „Dual-GPU” karta radi na većem taktu od svoje alternative sa jednim čipom. Svaki od GPU-a je uparen sa po 4 GB GDDR5 memorije putem 512-bitnog interfejsa. Memorijski čipovi podešeni su na efektivno 5 GHz, pa je jasno da se radi o velikom protoku od 320 GB/s prema svakom Hawaii čipu.

Da bi se obezbedio rad potrebno je kvalitetno napajanje i dva 8-pinska moleks konektora. Naponska jedinica je izvedena u 12 faza, a aluminijumski hladnjak prekriva memorijske čipove i PLX most. AMD se odlučio na upotrebu kvalitetne Hynix memorije i zaista se nadamo da drugi proizvođači neće eksperimentisati sa jeftinijim i znatno manje overklokabilnim Elipda GDDR5 čipovima kao što je to učinio Asus sa R9 290X modelom. Kako je kartu poput ove nezamislivo povezati samo sa jednim monitorom uobičajene rezolucije kao što je 1080p ili 1440p, jasno je da je AMD želeo da ponudi što veću fleksibilnost za korisnike Eyefinityja. Stoga, R9 295X2 raspolaže sa četiri mini DisplayPorta i jednim DVI izlazom.

Korišćenje ove karte nam je pokazalo još nekoliko bitnih stvari. AMD je zaista shvatio da je referentni R9 290X učinio mnoge nezadovoljnim zbog bučnog i u neku ruku neadekvatnog hlađenja, pa je učinio sve da se istorija ne ponovi. Pre svega, karta je tokom maksimalnog opterećenja prilično tiha imajući u vidu kakva je „zverka” u pitanju. Do sada su ovakvi modeli stavljali svoje kulere na veliku muku i ventilatori su tradicionalno radili na gotovo maksimalnom broju obrtaja pod opterećenjem. Nažalost, napravljen je mali propust, jer tokom mirovanja brzina ventilatora ne pada dovoljno nisko, a ručna kontrola nije omogućena. Verujemo da će to biti ispravljeno sa narednim verzijama BIOS-a, ali još bitnije da će manuelna kontrola biti implementirana kroz softver.

Kako hlađenje nije bučno, jasno je da su i temperature niske. Oba GPU-a dostižu maksimalnih sedamdesetak stepeni, a koliko je to dobar rezultat najbolje govori R9 290X u referentnoj izvedbi. Kod nje je samo jedan GPU jedva ostajao ispod stotog podeoka Celzijusove skale. Čak je i potrošnja ostala relativno dobro iskontrolisana, jer AMD navodi oko 500 W, što je sasvim pristojno imajući u vidu performanse. Posebno nas je obradovalo i to što je skaliranje u svim testiranim naslovima bilo jako dobro i rezultat je bio gotovo dvostruko veći u svakom scenariju. Naravno, stvar je drajvera, pa će verovatno biti ponekih varijacija u zavisnosti od optimizacije, ali ono što smo mi videli je zaista sjajno.

Na kraju nije teško zaključiti da je ovo prva „dvoglava” grafička karta koja zaista ne vuče punu vreću kompromisa za sobom. Izuzev veoma visoke cene, svaki drugi aspekt Radeona R9 295X2 je besprekoran. U skladu sa tim, za onih nekoliko srećnika kod nas koji budu mogli da izdvoje novac za egzotiku poput ove, imamo samo dve reči – blago vama!

Nebojša TODOROVIĆ

 
AMD Radeon R9 295X2 8 GB
Šta mislite o ovom tekstu?
BitFenix Phenom i Prodigy
ViewSonic VA2746-LED
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2014)
Samsung Smart Camera NX30
Geil Zenith S3 i Kingston SSDNow KC300
HP Slate 21 Pro All-in-One
HP LaserJet Pro MFP M125nw i M127fw

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Futuremark 3DMark 11
Futuremark 3DMark Fire Strike Extreme
Futuremark 3DMark Fire Strike
Battlefield 4
Bioshock Infinite
Hitman Absolution
Metro Last Light
Sleeping Dogs
Sniper Elite V2
Tomb Raider
Unigine Heaven 4.0
Unigine Valley 1.0

Osnovno:
GPU 1018 MHz, memorija 5000 MHz, 2 x 2816 Stream procesora, potrošnja 500 W
Ostalo:
2 x 176 teksturnih jedinica, 2 x 64 ROP-a, DirectX 11.2, SM 5.0, OpenGL 4.3, DVI-I, 4 x mini DisplayPort
Proizvođač:
AMD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera