INTERNET<>
062014<><>

Webdriver Torso

11 sekundi

Nagađanja i teorije zavere u vezi sa čudnim klipovima sa jednog naloga na YouTubeu dostižu kritičnu masu

Koliko vremena treba da prođe od trenutka kada se nešto pojavi na Netu do momenta kada značajni deo populacije postane opsednut time? U slučaju jedne od najnovijih misterija na internetu ova magična brojka je oko sedam meseci.

Sve je počelo 23. septembra prošle godine kada je na kanal Webdriver Torso na YouTubeu (goo.gl/TW0spn) postavljen prvi video klip od jedanaest sekundi. Sam kanal napravljen je u martu, ali njegov vlasnik nije bio aktivan prvih šest i po meseci. Pomenuti kriptični klip od jedanaest sekundi sadrži deset statičnih slajdova. Na svakom slajdu nalaze se plavi i crveni pravougaonik na beloj pozadini, a svaki slajd prati i jednoličan elektronski zvuk. Veličina i položaj pravougaonika različiti su na svakom slajdu, kao što je i visina tona koja ih prati.

Sam po sebi, ovaj čudni klip sigurno ne bi bio interesantan široj publici, ali misterija iza Webdriver Torsoa je u tome što pomenutih jedanaest sekundi nije samo, to je bio samo početak. Od septembra do danas na ovaj YouTube kanal postavljeno je oko 80.000 klipova ovakvog tipa. Čak i kad sadržaj koji korisnici postavljaju na YouTube nije interesantan na prvi pogled, činjenica da neko kači na hiljade gotovo identičnih klipova privukla je pažnju posetioca. Tako su počele da se šire i teorije o ovom kanalu, njegovom misterioznom vlasniku i šta zapravo znače hiljade video klipova od jedanaest sekundi.

Jedna od stvari koje su teoretičari o Webdriver Torsou analizirali je samo vreme postavljanja klipova. Naime, oni su kačeni na kanal u grupama. Nakon serije klipova između kojih bi razmak bio samo nekoliko sekundi, usledio bi period od nekoliko sati mirovanja. Od početka pojavljivanja ovih klipova njihova prosečna učestalost postavljanja je oko 20 sekundi. Zbog brzine pojavljivanja novih snimaka na Netu je popularna teorija da se ovi klipovi generišu automatski na osnovu nekih parametara. Sem toga, prvih nekoliko stotina klipova nosilo je prost naslov „aqua” da bi kasnije počeli da se koriste imena koja počinju slovima „tmp” kao na primer „tmpxM6pJq”. Iz pomenutog obrasca aktivnosti izašla je pretpostavka da se radi o dobro promišljenom sistemu za šifriranu komunikaciju, nečemu što predstavlja modernu verziju špijunskih radio stanica koje su tokom hladnog rata neprestano emitovale sekvence brojeva ili sintetički generisani glas.

Većina klipova su pomenuti slajdovi koji prikazuju dva pravougaonika uz jednoličan zvuk, ali nisu svi takvi. Stiven Beket (Stephen Beckett) koji radi za emisiju BBC Click prvi je skrenuo pažnju na dva klipa sa ovog kanala koja ne prate misteriozni obrazac. Jedan je noćni snimak Ajfelovog tornja na kraju kog se na kratko vidi mutna slika lica na kompjuterskom monitoru i rečenica na engleskom: „Matei is highly intelligent” (Matei je veoma inteligentan). Drugi snimak prikazuje isečak iz crtanog filma Aqua Teen Hunger Force, ali mogu da ga vide samo osobe iz francuske nakon što plate 2 evra. Teoretičari su na osnovu ova dva snimka ubeđeni da je tvorac YouTube kanala Webdriver Torso iz Francuske, i da je Matei njegovo ime ili nadimak.

Mnogi drugi pokušaji da se pronikne u ovu misteriju nisu uspeli da daju konačan odgovor. Pažnju javnosti na ove čudne klipove skrenuo je korisnik bloga Boing Boing sa nadimkom Enkidu i on je prvi pretpostavio da se radi o varijaciji na špijunsku komunikaciju radio signalima. Novinar Brendan O’Konor (Brendan O’Connor) je jedan od brojnih osoba koje su pokušali da pošalju „Webdriver Torsou” privatnu poruku koristeći YouTube i Google+, ali nikada nisu dobili nikakav odgovor. O’Konor je mislio da je našao delić slagalice kada je otkrio da program Selenium Ice ima opciju „WebDriver” koja služi za automatizovano testiranje sajtova. Kada je kontaktirao autore programa Brendan je dobio odgovor da nema načina da se pomoću Selenium Icea napravi bilo šta nalik na čudne klipove.

Najbliže pravom odgovoru ove zagonetke došao je Isaol Vargas, tester softvera iz Njujorka koga su klipovi podsetili na prezentaciju britanske kompanije YouView koju je video na konferenciji o automatizaciji godinu dana ranije. Snimci koje Webdriver Torso postavlja na svoj kanal zaista liče na sekvence koje YouView koristi za testiranje video kompresije na uređajima koji se povezuju sa televizorima i omogućuju striming kablovskog sadržaja. Iako u YouViewu tvrde da nemaju veze sa čudnim sadržajem, Vargas je ubeđen da ovaj kanal zapravo koristi neka velika kompanija da testira sopstveni softver za video kompresiju i upoređuje rezultate sa algoritmimima koje koristi YouTube.

Na kraju, tu je i nagađanje ljudi kojima nije bilo teško da češljaju javne profile svih osoba na društvenim mrežama sa imenom Matei (rumunska varijanta imena Matija) koje se nalaze u Francuskoj. Tako su otkrivena dva potencijalna „kandidata”. Basarab Matei radi na softveru za prepoznavanje slika na Severnom Univerzitetu u Parizu, a Matei Moncas radi na Univerzitetu u Monsu u Belgiji i bavi se računarskim modelima opažanja (softver koji na naprednim računarima simulira rasuđivanje na osnovu slika ili snimaka okoline). Predstavnici britanskog „Guardiana” zvanično su kontaktirali obojicu Mateia za komentar, ali odgovora nije bilo.

Kako stvari sada stoje nema načina da se otkrije ko je tvorac ovog kanala sem ako on sam ne istupi jer su predstavnici YouTubea zakonom obavezani da čuvaju njegovu privatnost. To znači da će bar još neko vreme (dok im pažnju ne odvuče neka druga svetlucava stvar) korisnici internata moći da slobodno nastave sa nagađanjem šta je zapravo kanal Webdriver Torso. Da li je ovo komunikacija među špijunima, test vanzemaljaca da li su Zemljani dovoljno inteligentni, automatizovana komunikacija inteligentnog softvera u potrazi za drugim pripadnikom svoje vrste ili nešto peto? Ipak, nemojte da se razočarate ako se za koji mesec ispostavi da je sve bio čisto hobi nekog veoma pametnog programera koji ceni svoju anonimnost.

Dragan KOSOVAC

 
Webdriver Torso
Šta mislite o ovom tekstu?
Cyber rat
Poplave u Srbiji
Bitkoin
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera