PHONE ZONE<>
062013<><>

SFR STARXTREM (ZTE Grand Memo SFR)

Fonzila

Kineska kompanija ZTE, sada već četvrta na listi najvećih svetskih proizvođača mobilnih telefona, koracima od sedam milja osvaja deo po deo tržišta pametnih telefona. U segmentu high-end uređaja, pod sloganom „i mi fablet za trku imamo”, Kinezi su na ovogodišnjem MWC-u u Barseloni predstavili telefon s ekranom dijagonale od 5,7 inča i hardverskim specifikacijama od kojih nam polaze trnci niz leđa (Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 platforma sa četvorojezgarnim Krait 400 procesorom na 1,5 GHz, Adreno 330 grafikom i 2 GB RAM-a). Pre zvanične evropske promocije ovog modela imali smo priliku da bacimo na muke varijantu sa slabijim hardverom, koga ZTE priprema za francusko i druga evropska tržišta (da li će se i kada na ostatku Starog kontinenta pojaviti full feature varijanta, i da li je oslabljena verzija rezervisana za sve ili samo neke evropske zemlje, uključujući i nas, još uvek ne znamo).

SFR STARXTREM/ZTE Grand Memo izgleda kao zaboravljeni brat blizanac Samsungovog Galaxy Notea II: uz slične gabarite ova dva modela vezuje poklopac od kvalitetne brušene plastike i glatka prednja površina koja skida otiske čim pomislite da pređete prstom preko nje. Kućište je relativno lagano za svoje gabarite, veoma je čvrsto i kvalitetno sastavljeno, a njegova širina ne prelazi osam i po milimetara. Na gornjoj strani kućišta nalaze se 3,5-mm audio-priključak i taster za zaključavanje ekrana, s desne strane je taster za podešavanje jačine zvuka, dok levu bočnu stranu popunjavaju portovi za microSIM i microSD kartice, kao i microUSB port. Za navigaciju se koriste tri senzorska tastera koja su postavljena i vidljivo označena neposredno ispod ekrana. Kućište je fabrički zaptiveno, tako da nije moguće pristupiti unutrašnjosti telefona ili zameniti bateriju bez pomoći servisera, što u okolnostima u kojima životni vek baterije premašuje aktuelnost uređaja ne predstavlja problem. Sa zadnje strane, u gornjem delu, nalazi se uzvišenje sa otvorom sočiva kamere i blicem, a na suprotnoj strani je prorez kroz koji se oglašava zvučnik.

Iako je više telefon nego fablet, ekranom od 5,7 inča Grand Memo „šije” glavnu zvezdu, Galaxy Note II. S druge strane, rezolucija ekrana nije na nivou novih vrhunskih uređaja drugih proizvođača, no i 720 p (258 ppi) sasvim dovoljno za uživanje u filmovima i udobno surfovanje (pošteno rečeno, full HD displeji na mobilnim uređajima više služe razmetanju nego što zaista koriste). Memo ne koristi stajlus kao Note, ali nudi fantastičnu tastaturu, prostranu, brzu i preciznu, idealnu za unos veće količine teksta. Ipak, šteta je što ZTE nije išao korak dalje i uvrstio funkciju za prepoznavanje rukopisa, koja na Noteu veoma dobro radi.

Fotoaparat beleži snimke rezolucije 13 megapiksela, dok je u video-režimu podržana fullHD rezolucija. Kvalitet fotografija je ispod očekivanja, naročito kada se snima u zatvorenom prostoru – kolorna reprodukcija nije adekvatna, a utisak kvare i slaba oštrina i nedostatak detalja, kao i veći nivo šuma. Sličan (ne)kvalitet pokazuju i video-snimci, ali od oštrijih kritika se uzdržavamo jer je ipak reč o semplu čija finalna verzija za naše tržište može da izgleda sasvim drugačije. Opcije za povezivanje funkcionišu besprekorno, ali nedostatak NFC čipa više nije moguće ignorisati, naročito kada je reč o telefonima iz više kategorije. Baterija od 3.200 mAh je ispunila očekivanja, pa se treba svojski potruditi da se sve zalihe energije potroše u danu.

Korisničko okruženje u testiranom modelu zasnovano je na osnovnom Jelly Bean interfejsu, a od moćnog 3D okruženja u fazonu Rubikove kocke koje je prikazano u Barseloni ovde nema ni traga, verovatno zbog tromijeg procesora (dvojezgarni Neon na MSM8960 platformi, sa Adreno 225 grafikom i 784 MB RAM-a). Mi to svakako nećemo označiti kao minus, budući da se često čuju primedbe da ZTE i Huawei, od korisničkog okruženja za Android prave dečije bojanke. Navigacija kroz kompletan interfejs odvija se glatko i bez ikakvih problema, sve aplikacije koje su nam pale pod ruku radile su besprekorno, a lepo smo se zabavili i sa nekoliko zahtevnijih igara (skor od 10.085 bodova na Antutu testu nije nimalo loš).

Sve u svemu, ZTE Grand Memo je zanimljiva „zverka”, dopadljiv uređaj velike upotrebne vrednosti koji će ljubiteljima mobilnih telefona s velikim ekranima poslužiti kao zdrava alternativa (preterano) skupim fabletima. Nadamo se da će ga domaći trgovci u najskorije vreme ugostiti u prodavnicama.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
LG Optimus L7 II P710
Prestigio PAP4323
Asus Fonepad
Sony Xperia SP
Nokia Lumia 620
Archos 97 Titanium HD
SFR STARXTREM (ZTE Grand Memo SFR)
Šta mislite o ovom tekstu?
Blueberry NetCat M-08-A
Dodaci za tablete
Autodesk SketchBook Ink
Medscape
Statistic Calculator
Photoshop Touch for phone
System Monitor
Beat
Assistant
myShiftWork
TouchRetouch
Split Camera for Instagram
Springpad
WiFi Mouse Pro
Start Menu for Android

Operativni sistem:
Android 4.1.2
Dimenzije:
159,9 x 82,6 x 8,5 mm / 158 g
Ostalo:
Qualcomm MSM8960 Snapdragon (dual-core ARMv7 Neon 1,5 GHz), Adreno 225 GPU, 768 MB RAM-a, 12 GB, microSD do 32 GB, 5,7” TFT (720 x 1280, 16M), Bluetooth 4.0 A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n/hotspot/dual-band/DLNA, quad band GSM/HSDPA/LTE, microUSB, microSIM, 3.5-mm audio-konektor, 13.0 MPx kamera (LED blic, autofokus, 1 Mpx video-call), Li-jon baterija 3200 mAh
Proizvođač:
ZTE
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera