PHONE ZONE<>
062013<><>

Archos 97 Titanium HD

Retina u srednjoj klasi

Kada se krajem februara u cenovniku jedne domaće maloprodaje hardvera pojavio novi Archosov 97 Titanium HD tablet računar, pažnju mnogih privukla je specifikacija koja navodi rezoluciju ekrana jednaku čuvenim Apple Retina ekranima. Kako se kasnije ispostavilo, dotična prodavnica zapravo uređaj nije nikada ni imala na stanju, te je isti iz ponude i uklonjen, a novi Archosov tablet lagano je utonuo u zaborav. Nekoliko meseci kasnije, zvanični uvoznik Archos računara nas je prijatno iznenadio vešću da je Titanium HD serija napokon stigla na naše tržište, te da će se uskoro naći i na policama domaćih prodavaca. Archos se do sada držao nižeg i srednjeg ranga tablet računara: njihove uređaje je obično krasila poneka funkcija više, ali ujedno i nešto viša cena od gomile sličnih uređaja dostupnih na tržištu. Specifikacija Archos 97 Titaniuma koja navodi ekran visoke rezolucije ga svakako smešta u višu klasu, međutim sa cenom od oko 250 evra daleko je bliži kineskim klonovima nego premium uređajima, što ga čini veoma zanimljivim domaćim kupcima koji su u večitoj potrazi za uređajem koji nudi najviše za dati novac. Dizajn novog Archosovog prvenca prilično odudara od dosadašnjih rogobusnih modela, a inspiracija Appleovim proizvodima je i više nego očigledna.

Leđa izrađena od aluminijuma u kombinaciji s prednjom maskom u beloj boji deluju impresivno i ostavljaju utisak daleko skupljeg proizvoda, a utisak nije ništa lošiji ni kada ga se uređaj uzme u šake. Iako ga težina od 640 g smešta u kategoriju teškaša, profil debljine od samo 9 mm potpomognut zaobljenim ivicama čini da tablet solidno leži u ruci. Minimalistički dizajn je evidentan i po broju tastera: osim podešavanja jačine zvuka i uključivanja uređaja kompletna navigacija se izvršava putem ekrana osetljivog na dodir, u deset tačaka istovremeno. Sveukupno, utisak je veoma dobar, ali nas je zapravo više zanimalo kako će se pokazati ekran koji je perjanica ovog računara.

Dijagonala od 9,7” pri rezoluciji od 2048 x 1536 piksela, to jest 4:3 odnosu stranica, na papiru je identična ekranu smeštenom u iPad treće i četvrte generacije. U pitanju je IPS panel, što je svakako evidentno pri uključivanju uređaja, boje su živopisne uz dobar kontrast, što dopunjuje utisak da ovaj uređaj pripada daleko višoj cenovnoj klasi u odnosu na onu u kojoj se nalazi. Detaljniji test ekrana otkrio je da, iako može da parira skupljoj konkurenciji u zatvorenom prostoru, na suncu usled daleko slabijeg pozadinskog osvetljenja, pogotovo pri oštrijim uglovima gledanja, daje osetno slabije rezultate. Hardver smešten unutar tableta je standardan za ovu klasu uređaja: 97 Titanium pokreće dobro poznati dvojezgarni Rockchip RK3066 procesor radnog takta od 1,6 GHz ispraćen sa 1 GB radne memorije. Grafički deo pokriva Mali 400 MP4 četvorojezgarni grafički čip, koji bi teoretski trebalo da zadovolji potrebe lakšeg 3D gejminga. Od 8 GB interne memorije, oko 6 GB je dostupno korisniku dok je ostatak rezervisan na Android 4.1 operativni sistem. Dok sitetički testovi daju prilično dobre rezultate zahvaljujući visokom radnom taktu procesora, praktični rad je prilično drugačije iskustvo. Sporadična usporavanja i micro shuttering su svakodnevna pojava i potpuno su nasumični: tablet ume da uspori pri pokretanju aplikacija koje je nekoliko minuta pre toga besprekorno izvršavao. Veliko iznenađenje bilo je pokretanje grafičkog testa gde smo primetili da je rezolucija ekrana koju Android prijavljuje za trećinu manja od navedene! Ipak, ne radi se o zabludi proizvođača, već je u opcijama displeja potrebno aktivirati HiRes mod koji će rezoluciju povećati na maksimum.

Nažalost, povećavanje rezolucije tablet čini gotovo neupotrebljivim, a pokretanje najprostijih aplikacija poput Play Marketa izaziva povremeno treperenje ekrana. Situacija je još gora pri pokretanju igara i 3D grafike, posmatranje 3DMark testa u HiRes modu najviše podseća na stroboskop sa rejv žurke. Iskustva korisnika na internetu pominju isti problem, tako da se očigledno ne radi o faličnom primerku i ostaje da se vidi da li će Archos kroz novu verziju firmwarea uspeti da reši ovaj problem. Čak i standardna rezolucija od 1536 x 1080 piksela daje dovoljnu oštrinu za sve svakodnevne operacije. Visoka rezolucija ekrana najviše dolazi do izražaja pri čitanju sitnog teksta, tako da su čitanje knjiga i pregled internet strana bogatim tekstom pravo uživanje. Dobra reprodukcija boja, a posebno crne, u kombinaciji sa 4:3 odnosom stranica čine ga idealnim za čitanje stripova, ali upravo to može da bude manje zgodno za gledanje filmova usled velike neiskorišćene površine ekrana. Iznenadilo nas je da 97 Titanium HD nije bio u stanju da glatko reprodukuje video-materijal 1080 p rezolucije sa 16 referentnih frejmova smešten u MKV kontejner, jer su iz našeg dosadašnjeg iskustva Archos tableti tradicionalno među najboljima u video-reprodukciji. Niska cena tableta postignuta je i veoma skromnim dodatnim mogućnostima, tako da HDMI izlaza na ovom modelu nema. Nedostaju i GPS i Bluetooth moduli, a logično elektronskog magneta i ostalih naprednih senzora takođe nema. Archos se, ipak, odlučio da pored prednje kamere od 1,2 Mpix na ovaj tablet postavi i zadnju rezolucije 5 Mpix sa autofokusom, ali njeno prisustvo je kao i na svim tabletima više simbolično: kvalitet fotografija je upotrebljiv ali ništa više od toga. Archos u specifikaciji nije naveo kapacitet baterije, a na testu je pružila oko 6,5 sati kombinovanog rada, što je posledica već poznate visoke potrošnje Rockchip 3066 platforme pri maksimalnom opterećenju. Gledano kao celina, čini se da je Archos bio na odličnom putu da napravi fenomenalan proizvod, međutim softver prosto deluje nedovršeno i umnogome kvari pozitivan utisak koji su odličan ekran i dobra završna obrada ostavili. Da li će buduće nadogradnje softvera doneti poboljšanja ostaje da se vidi jer u ovakvom stanju, 97 Titanium prosto ne dostiže potencijal koji bi ovaj hardver mogao da pruži.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
LG Optimus L7 II P710
Prestigio PAP4323
Asus Fonepad
Sony Xperia SP
Nokia Lumia 620
Archos 97 Titanium HD
Šta mislite o ovom tekstu?
SFR STARXTREM (ZTE Grand Memo SFR)
Blueberry NetCat M-08-A
Dodaci za tablete
Autodesk SketchBook Ink
Medscape
Statistic Calculator
Photoshop Touch for phone
System Monitor
Beat
Assistant
myShiftWork
TouchRetouch
Split Camera for Instagram
Springpad
WiFi Mouse Pro
Start Menu for Android

Ukratko
1. Fenomenalan IPS ekran rezolucije 2048 x 1536 piksela pruža oštrinu i kvalitet prikaza boja koji su daleko iznad cenovne konkurencije.
2. Kvalitet izrade je na zavidnom nivou a moderan dizajn, korišćenje aluminijuma i kvalitetne plastike izdvajaju ga od ostalih Archos računara.
3. Iako je opremljen dvojezgarnim RK3066 procesorom i sa 1 GB radne memorije, sporadična usporenja česta su pojava i umnogome kvare utisak koji dobar kvalitet izrade ostavlja.
4. Bluetooth, HDMI izlaz i GPS modul nisu sastavni deo ovog uređaja, što objašnjava njegovu nisku cenu.
5. Litijum-polimerska baterija pruža oko 6,5 sati klasičnog korišćenja, ali igranje zahtevnih 3D igra može smanjiti ovu cifru za čitavih dva sata.

Operativni sistem:
Android 4.1
Dimenzije:
240 x 184 x 9 mm / 640 g
Ostalo:
Rockchip RK3066 1,6 GHz, Mali400 MP4, 1 GB RAM-a, 8 GB ROM, microSD card, 9,7” LCD (2048 x 1536, 16M), Wi-Fi 802.11 b/g/n, microUSB, 3.5-mm audio-konektor, 2 Mpix prednja kamera, 5 Mpix AF zadnja kamera, Li-jon baterija
Proizvođač:
Archos
Kontakt:
ComputerLand
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera