PD KUTAK<>
112010<><>

SoundTaxi Platinum 4.1.0, Ease Audio Converter 5.11, Xilisoft Audio Converter 6.1.2, AudioCommander 4.0, River Past Audio Converter 7.8, Switch 4.01

Pretumbavači zvuka

Kada kažemo „programi za konvertovanje”, uglavnom mislimo na alate koji pomažu da video zapis prebacimo iz jednog formata u drugi. Pri tome, zaboravljamo da proces ne mora nužno da se odnosi na „pokretne slike” već i na pojedinačne audio zapise (pa čak i obične slike). Međutim, nekako se podrazumeva da muzičke numere (i ostali audio materijal) već imate u potrebnom obliku, te da na polju dostupnih formata ne vlada takva gužva kao kod videa. Ovo donekle jeste tačno, ali postavlja se pitanje šta ćete uraditi kada shvatite da FLAC numeru ne možete da pustite na novom portabilnom plejeru ili kada je pesmu, umesto u podrazumevanom MP3 formatu, kućnom uređaju potrebno ćušnuti u OGG obliku? Ovo uzmite čisto kao primer.

Ukoliko na sistemu imate instaliran neki od programa za obradu audio zapisa, na prvu loptu ćete odigrati potez njegovog pozivanja. Nakon nekoliko desetina klikova mišem posao je obavljen i možete se vratiti svakodnevnim aktivnostima. Ipak, ostaje utisak da ste u kupovinu do radnje iza ćoška krenuli najnovijim ferarijem i da će vas potrošeno gorivo izaći skuplje nego same namirnice. Da se takve stvari više ne bi događale vreme je da razmislite o alternativama koje se ovog puta kriju u obliku specijalizovanih programa za konvertovanje audio zapisa.

Ostvarenja u klasi razlikuju se od klasičnih obradnih alata po svojoj organizaciji, odnosno jednostavnosti upotrebe. Ovde se na meniju nalaze samo probrane funkcije tako da korisnik biva lišen nepotrebnog lutanja i proučavanja game dostupnih opcija. S druge strane, visoka automatizacija posla mora da se plati i upravo je to jedan od najvećih downsidea korišćenja pojedinačnih alata ove namene. Pitanje je koliko ste spremni na to da izdvojite dodatan novac za ušminkanu i pojednostavljenu verziju alata za obradu koji ste već skupo platili. Naravno, stvar se uvek može prepustiti besplatnim rešenjima, ali su nama ovog puta u fokusu isključivo komercijalni projekti.

SoundTaxi Platinum 4.1.0

 
Ako vam je jednostavnost upotrebe primarna stvar, onda je SoundTaxi program koji svakako vredi pogledati. U pitanju je najjeftiniji alat na našem testu, a nudi mogućnost batch procesiranja i skup osnovnih funkcija. Fajlove koje želite da konvertujete dodajete na radnu listu, dok se podešavanje opcija obavlja na globalnom nivou (čitaj: za sve fajlove na listi odjednom). Posao se obavlja izuzetno brzo, a svidela nam se i mogućnost preslušavanja kako konvertovanih tako i originalnih numera direktno iz programa (zgodno je u slučajevima kada hoćete da verifikujete rezultate).

SoundTaxi na ulazu prepoznaje dvadesetak najčešće korišćenih tipova datoteka, dok je u stanju da izvrši konverziju u svega četiri formata – WAV, MP3, M4A i WMA. Podešavanje radnih parametara svodi se na izbor bitratea (putem predefinisanih vrednosti), pa korisnik ne mora da barata znanjem iz te oblasti da bi ga koristio. Naravno, power userima sigurno će nedostajati mogućnost igranja sa formatom zvuka, samplerateom, naročitim audio filterima i ostalim drangulijama, ali treba imati na umu to da je osnovna namena programa što jednostavniji proces konverzije. Zanimljivo je to da SoundTaxi donosi i podršku za narezivanje muzičkih numera na optički medijum (u audio ili data obliku), da poseduje podrutinu za kopiranje fajlova na iPod, te da u obliku eksternog programa nudi mogućnost ripovanja muzičkih CD-ova. Na sve to treba dodati i opciju „čupanja” audio komponente iz video zapisa. Nije za desetku, ali zadovoljava osnovne potrebe više nego dovoljno.

Ease Audio Converter 5.11

 
Za razliku od SoundTaxija, Ease Audio Converter nudi daleko veći manevarski prostor. Na svu sreću, višak opcija nije implementiran na uštrb jednostavnosti upotrebe, tako da program krasi izuzetno razumljiv upravljački interfejs. Stekli smo utisak da je ovaj program namenjen nešto naprednijim userima, ali da ga i dalje možemo svrstati u grupu osnovnih, kućnih alata. I kod njega se podrazumeva batch procesiranje i stavljanje numera na radnu listu, dok prvu razliku primećujemo u broju dostupnih opcija. Pored igranja sa vrednostima bitratea, sada je moguće određivati i format zvuka (mono, stereo, joint stereo...), setovati konstantan ili promenljiv bitrate, pa čak izvršiti i editovanje postojećih audio tagova. Iako za program ne možemo reći da je šampion po broju podržanih audio formata, postoje samo oni najkorišćeniji, važno je to da se numere na izlazu mogu pretočiti u čak 13 različitih oblika.

Ease Audio Converter ima i tri odvojene celine koje će vam pomoći da nad muzičkim numerama izvršite neke dodatne zahvate. Tako, Audio Recorder služi za snimanje zvuka sa bilo kog dostupnog izvora (uz automatsko enkodovanje u MP2, MP3, WAV ili WMA format), Audio Joiner vrši spajanje više datoteka (mogu biti različitog formata) u jednu, dok Audio Cutter namenu pronalazi u situacijama kada je potrebno odseći neželjene delove iz pesama. Alat nije preterano intuitivan i poslužiće isključivo u slučaju krajnje nužde. Kada već govorimo o dodatnim mogućnostima, valja naglasiti da nedostaja opcija grebovanja muzičkih CD-ova, a takođe i podrška za izdvajanje audio komponente iz video fajla.

Xilisoft Audio Converter 6.1.2

 
Xilisoft Audio Converter na prvi pogled spada u one alate koji plene svojim izgledom, odnosno upravljačkim okruženjem koje se ne oslanja na Windows šablone. Na svu sreću, iza lepe spoljašnjosti krije se moćan engine koji omogućava obavljanje široke palete poslova nad učitanim datotekama smeštenim u batch listi. Dopalo nam se i to što program upotrebljava prethodno definisane profile koji automatski setuju radne parametre označenim pesmama. Šta to praktično znači? Prvo, da numere sa liste nije neophodno konvertovati u isti format (svakoj ponaosob možete dodeliti neki od podržanih), a onda, ako to i radite, možete svakoj pesmi odrediti različit dijapazon parametara. Ovo sistemu batch procesiranja daje sasvim novu dimenziju, a korisniku potpunu slobodu nad oblikovanjem izlaznog materijala. Inače, sam proces konvertovanja podrazumeva „pretabavanje” više numera istovremeno, što je omogućeno optimizacijom programskog koda za rad sa višejezgarnim procesorima.

Igranje parametrima može da se obavi na dva načina pošto program dostupne opcije može da prilagodi (čitaj: filtrira) i manje iskusnim korisnicima. U tom slučaju sve se svodi na biranje opisnih funkcija, dok u Advance modu možete pustiti mašti na volju. Na raspolaganju je sve, od određivanja bitratea, preko formata zvuka, pa do korekcije sampleratea i jačine zvuka. Logično, podržano je i editovanje audio tagova.

Kada su dodatne mogućnosti u pitanju, Xilisoft Audio Converter i te kako ima šta da ponudi. Recimo, na raspolaganju su Fade In/Out efekti, funkcije Normalize, Chorus, Echo... Tu je i podsekcija za odsecanje neželjenih delova iz numera, koja je kudikamo upotrebljivija nego ona viđena u programu Ease Audio Converter. Fajlovi na izlazu mogu se deliti (i to na tačno zadatu veličinu), a sve to nije moglo da prođe bez opcije „čupanja” audio komponenti iz video datoteka (podržani su i HD formati). Jedino što nedostaje, a moglo je biti implementirano, jeste podrška za grebovanje muzičkih CD-ova.

AudioCommander 4.0

Ko bi rekao da će najjednostavniji program na testu biti i najskuplji, i to ubedljivo! Tvorci AudioCommandera kao da su zalutali u zonu sumraka pošto za svoje čedo traže (za bilo koje uslove) neverovatnih 65 zelembaća. Jeste da program nudi sasvim solidnu podršku za različite formate zapisa i da ga krasi sveden upravljački interfejs, ali što je mnogo, mnogo je.

AudioCommander sve opcije drži u jednom prozoru koji je podeljen na dva dela. Gore se nalazi batch lista, dok je dole spisak podržanih izlaznih formata, odnosno odgovarajući radni parametri (pojavljuju se kada kliknete na odabrani format zapisa). Odmah se primećuje da program ne koketira sa FLAC zapisom, ni na ulazu ni na izlazu, što je priličan nedostatak, ali je zato tu 11 drugih formata. Dostupni radni parametri variraju od slučaja do slučaja, ali se generalno mogu menjati frekvencija semplovanja, bitrate (podržane su promenljive i konstantne vrednosti), te format zvuka. To je u principu sve što vam i treba za korišćenje u kućnom okruženju. Na spisku mogućnosti nalazi se i rutina za grebovanje numera sa audio CD-ova, gde je dozvoljeno aktivirati podršku za dovlačenje informacija o pesmama sa popularnog FreeDB-a.

Osnovna snaga programa je njegova jednostavnost. Ne morate znati apsolutno ništa o konverziji i formatima da biste neku pesmu iz jednog formata prebacili u drugi. S druge strane, nedostatak dodatnih opcija u kombinaciji sa astronomskom cenom stavlja AudioCommander na dno naše liste prioriteta.

River Past Audio Converter 7.8

 
Kada se pogledaju goli podaci, River Past Audio Converter od konkurencije se izdvaja po snažnoj podršci za različite formate zapisa na ulazu – prepoznaje ih više od 40. Ne treba posebno isticati da su tu ama baš sve ekstenzije koje će vam zatrebati u kućnom okruženju, pa čak i neki egzotični formati čije prisustvo nije od esencijalne važnosti (DTS, recimo), ali može da zatreba. Zanimljivo je to da program, ukoliko ne prepozna fajl koji pokušavate da mu „progurate”, u pomoć poziva Internet i automatski dovlači odgovarajuću podršku rešavajući vas nepotrebne glavobolje. Rešenje jeste elegantno, ali se dodatni korak (iako korisnika gotovo i da ne opterećuje) mogao izbeći. Naime, sistem se primenjuje i na neke formate za koje bi, po čistoj logici, podrška već trabalo da postoji. Primer su FLAC datoteke koje nismo mogli da učitamo sve dok nije izvršeno preuzimanje potrebnih biblioteka. S druge strane, program na izlazu može da fabrikuje numere u osam različitih formata, a jedino što nedostaje je u poslednje vreme često korišćeni M4A format. Na spisku podržanih su MP3, OGG, WAV, FLACi drugi. Jednom rečju, sve što je potrebno u kontrolisanim uslovima primene.

Komandni interfejs je u neku ruku različit od onoga što smo viđali ranije, mada koristi iste premise. Fajlove koje želite da „preobratite” smeštate na batch listu, nakon čega sledi podešavanje radnih parametara. Sve potrebne opcije nalaze se na jednom ekranu, s tim što se pristup dodatnim opcijama i podešavanjima otvara klikom na odgovarajuće dugmiće. Na isti način opcije se mogu ukloniti sa ekrana da ne bi opterećivale prikaz. Šta se nalazi na meniju? Praktično sve što je potrebno! Kao što pretpostavljate, dostupna podešavanja variraju od formata do formata, pa je generalizaciju teško izvršiti. Kod MP3 fajlova, na primer, dozvoljeno je igrati se bitrateom, formatom zvuka, sample rateom, pa čak odrediti i to kojim će se tipom kompresora izvršiti pakovanje. Iznenađuje izostanak šaltovanja između promenljivog i konstantnog bitratea, kao i podrška za obradu audio tagova. Korisnici s nešto manje iskustva mogu da uključe automatski mod rada, kada se dostupni parametri podešavaju na osnovu samo jednog klizača – Quality. Vrednost ide od 0 do 100, a programska rutina na osnovu dobijenog broja sama vrši izbor.

River Past Audio Converter nije šampion kada su u pitanju dodatne mogućnosti. Izgovor autora je da je program namenjen konvertovanju, a ne raznim marifetlucima nad audio datotekama, za šta postoje specijalizovani alati. Nedostaje mogućnost implementiranja filtera, ali je zato tu grebovanje muzičkih CD-ova, odnosno opcija čupanja audio komponente iz video datoteka. Dobra stvar je i to što je podržan HD materijal. Kada već pominjemo rad sa audio CD-ovima, podvući ćemo da se numere ovde učitavaju kao bilo koji drugi fajlovi (mogu se miksovati na radnoj listi sa ostalim datotekama). Posebno iznenađenje predstavlja mogućnost ekstrahovanja zvučnog zapisa iz klasičnih DVD-ova. Stvar je moguće obaviti kako sa diska tako i iz direktorijuma VIDEO_TS smeštenog negde na hard disku.

Switch 4.01

Ako smo River Past Audio Converter proglasili šampionom ulaznih formata, onda je Switch numero uno isto to kada je fabrikacija izlaznih datoteka u pitanju. Ovaj program je u stanju da učitane datoteke pretvori u neverovatan 21 format, što ne da je dovoljno za kućne već prevazilazi i napredne potrebe. Na spisku se očigledno nalaze svi široko rasprostranjeni formati od MP3, WAV, OGG, pa sve do FLAC i M4A, a to program čini all-in-one paketom bez premca. I na ulazu je situacija više nego dobra s obzirom na to da Switch čita više od 30 različitih tipova audio datoteka.

Upravljački interfejs sazidan je na dobro utvrđenim temeljima. Centralni deo radne forme zauzima batch lista na kojoj se smeštaju datoteke s kojima želite da radite, dok se u donjem delu nalaze opcije za tweakovanje dostunih parametara. Za razliku od nekih drugih ostvarenja u klasi, Switch ne drži sve opcije na jednom mestu, pa se nekim podešavanjima pristupa otvaranjem posebnih prozora. To je slučaj i sa opcijama vezanim za sam algoritam „pakovanja”, kojima se pristupa putem dugmeta Encoder Options.... Ako uzmemo format MP3 kao merodavan, na raspolaganju je bogat dijapazon mogućnosti, ali, nažalost, ne i pun. Tako je dozvoljeno setovati vrednosti bitratea (uz određivanje promenljivih ili konstantnih vrednosti), formata zvuka, ali ne i frekvencije semplovanja. Ovo je čudno tim pre što kod nekih drugih formata izmena sampleratea figuriše po defaultu. Iako se čini da program obiluje podešavanjima, plivanje po opcijama je jednostavno i u njemu će se snaći i manje iskusni korisnici. Nažalost, proces konverzije obavlja se po principu „jedan po jedan” i važi pravilo da se podešeni parametri odnose na sve datoteke koje se nalaze na batch listi.

Kao i većina testiranih programa, ni Switch ne sadrži mnogo dodatnih mogućnosti. Sekcija za apliciranje audio filtera izostala je kompletno (iako se normalizacija obavlja po defaultu), ne postoji nikakva alatka za obradu koja bi barem omogućila trimovanje neželjenih delova pesama i slično. Ipak, konvertovati možete i numere sa audio CD-ova (FreeDB podrška se podrazumeva) ili, recimo, baciti se na hvatanje i „pretabavanje” audio strimova sa Interneta. Čupanje audio komponenti iz video fajlova takođe je podržano, ali je ograničeno samo na AVI, MPG, WMV i ASF kontejnerske datoteke. Ukoliko želite, HD (MKV) podršku moraćete da tražite na drugom mestu. Još je važno pomenuti i to da se Switch integriše (parcijalno, doduše) u shell operativnog sistema, te da biva dostupan putem kontekstnog menija. Možete definisati do tri profila kojima će se konvertovanje označene numere iz fajl menadžera obaviti na licu mesta.

• • •

Zaključak do kog smo došli tokom testiranja je da programi u klasi nude veoma ujednačen dijapazon mogućnosti i opcija. Čak su im i upravljački interfejsi zasnovani na sličnoj osnovi. Preovlađuju jednostavnost upotrebe, skup osnovnih mogućnosti i podrška za formate koji se nalaze u svakodnevnoj upotrebi (sem nekih izuzetaka). Nama se veoma dopao Xilisoft Audio Converter, mada smatramo da je odstupanje od standardizovane upravljačke šeme (mislimo na njen vizuelni aspekt) više mana nego vrlina. Ipak, mogućnost obrade više fajlova istovremeno, uz mogućnost setovanja izlaznog formata za svaki fajl ponaosob, čine ovaj program unikatnim. Ne treba zaboraviti ni set audio filtera, te alatku koja će pomoći da se iz materijala izbaci višak sadržaja.

Postoji i druga strana medalje, a u nju će gledati oni kojima je na prvom mestu broj podržanih formata zapisa. U toj kategoriji River Past Audio Converter i Switch naprosto nemaju premca. Ovaj prvi biće izbor korisnicima kojima je ulaz bitniji od izlaza, dok će se za Switch opredeliti oni koji vrednuju bogatu paletu izlaznih formata. Na ova dva programa gledamo sa identičnim entuzijazmom, jer oba spadaju u visoku klasu i razlikuju ih sitnice. River Past Audio Converter ima podršku za HD video formate, dok Switch kovertovanje može da pokrene i kada su internet streamovi u pitanju. Šta vam je korisnije, odlučite sami.

Ease Audio Converter takođe može da dođe u obzir, ali ako vam prethodno pomenuti programi nisu dostupni ili iz nekog razloga ne rade. Kod njega je najveći problem to što ne podržava previše različitih formata zapisa, ali zato donosi prateće programe koji omogućavaju dodatnu obradu. Sve to deluje pomalo nedorađeno, pa zbog toga naš entuzijazam i nije na zavidnom nivou. Konačno, ako konvertovanje želite da obavite brzo i bez preteranog ulaženja u tematiku, onda sreću okušajte sa SoundTaxijem. U pitanju je program probranih mogućnosti i vrlo ograničenog dijapazona delovanja koji posao obavlja sasvim korektno. Zbog njegove cene ostavljamo AudioCommander da drži fenjer. Da ne grešimo dušu, u pitanju je vrlo dobar program, samo da nije te cifre...

Vladimir PISODOROV


Sound­Taxi Platinum 4.1.0

Ease Audio Converter 5.11

Xilisoft Audio Converter 6.1.2

Audio­Commander 4.0

River Past Audio Converter 7.8

Switch 4.01
Broj ulaznih formata181714254332
MP3
WAV
FLAC
OGG
WMA
M4A
Broj izlaznih formata4131111821
MP3
WAV
FLAC
OGG
WMA
M4A
Najvažnije mogućnosti
Grebovanje audio CD-ova
Razdvajanje audia i videa
Izmena bitratea
Izmena samplerate i frekv.
Batch konverzija

ProgramVeličina / na HDCenaAdresa
SoundTaxi Platinum 4.1.020 / 76 MB20 dolarawww.soundtaxi.info
Ease Audio Converter 5.113 / 8,8 MB25 dolarawww.audiotool.net/ EaseAudioConverter/
Xilisoft Audio Converter 6.1.226,6 / 86,6 MB24 dolarawww.xilisoft.com/ audio-converter.html
AudioCommander 4.04,7 / 1 MB65 dolarawww.mystikmedia.com/ audiocommander.asp
River Past Audio Converter 7.87,7 / 9,8 MB30 dolarawww.riverpast.com/ en/ prod/ audioconverter
Switch 4.010,39 / 2,4 MB40 dolarawww.nch.com.au/switch/index.html
 
Predator 2.3 Free Edition
pElement 2.0
Captus 3.01
Expired Domains
The Form Letter Machine 1.11.01
Free 3D Photo Maker 2.0.2.0
Graph 4.3
ComicRack 0.9.125
SoundTaxi Platinum 4.1.0, Ease Audio Converter 5.11, Xilisoft Audio Converter 6.1.2, AudioCommander 4.0, River Past Audio Converter 7.8, Switch 4.01
Šta mislite o ovom tekstu?
3D Invigorator 4.9.1
AV Bros. Puzzle Pro 3.0
BitDefender QuickScan 0.9.9.41 beta
Ultimate Football Results 1.6.41
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera