TEST DRIVE<>
052010<><>

Izbor računara

Triput meri, jednom seci!

Kako potrošiti pet zelembaća za dobru gejmersku mašinu

Kako ono kažu, korisnici računara dele se na dve grupe – oni koji kažu da vole da se igraju i oni koje je to sramota da kažu. Poznajem mnogo korisnika, ali nekoga ko nikada nije pokrenuo video igru, pa makar to bio Tetris ili neka java igra u okviru Facebooka, nisam upoznao.

Ipak, postoje velike razlike u igrama, za neke će poslužiti i četiri godine star računar i dva MB prostora na hard disku, dok će za one prave, koje će vas u potpunosti teleportovati iz svakodnevnog života u neku drugu dimenziju, biti potreban računar koji treba platiti koliko i dobar mobilni telefon, televizor ili... Grubo rečeno, oko 500 evra. Samo računar, monitor i ostale periferije ne potpadaju pod tu cifru!

Za nekoga malo, za nekoga mnogo, u svakom slučaju, kad se pet zelembaća potroši više ih nema, te je preporučljivo uraditi to pametno. Da bismo vam pomogli da napravite što je moguće pametniji izbor, kreirali smo za vas hardverski scenario sa tri moguća ishoda. Na kraju svakog je potrošeno cirka 500 evra.

Da bismo uopšte došli do komponenti koje su presudne za performanse video igara, moramo potrošiti novac na ostale obavezne komponente modernog računara. Četiri GB DDR3 memorije, kvalitetno MidiTower kućište i napajanje snage 450+, koje tu količinu vati nema samo na nalepnici već i u ugrađenoj elektronici, te HDD od makar 500 GB, DVD rezač i nekolicina tihih i trajnih ventilatora da sve to „produva” potrošenu cifru podići će približno na 300 evra.

Dva GB memorije može da vas pokrpi, ali količina naslova koja već sada profitira od dodatnih 2 GB brzo se uvećava, pa se može reći da je 4 GB danas standard za zahtevni gejming. Isti princip minimuma važi i za disk od barem 500 GB – preporučljivo neki od dostupnih modela sa samo jednom pločom kapaciteta 500 GB! Veća gustina zapisa znači i bolje performanse!

Preostalih 200 evra možemo na više načina da potrošimo, ali mi smo odabrali tačno određene „pakete” zbog njihove prigodne cene i onoga što smatramo minimumom za zadate kriterijume. Namera je bila da se pokaže princip, pa iako koristimo AMD komponente, ista pravila važe i u slučaju Intel procesora i nVidia grafičkih kartica. AMD je prosto jednostavniji, jer ima bogatiju ponudu grafičkih kartica i procesora u nama interesantnom cenovnom razredu.

U startu je bilo jasno da u obzir neće biti uzete kartice iz serije Radeon HD 5800, jer i najpristupačniji Radeon HD 5830 košta toliko da nam ne bi ostalo novca ni za Sempron. U takvoj situaciji fokus je stavljen na seriju HD 5700. DirectX 11 kartica bila je obavezna, jer realan kupac uzima računar čiji se rok trajanja umesto jedinicama „nekoliko nedelja” ili „nekoliko meseci” meri godinama. Razmišljanja da će već za manje od godinu dana ovaj računar početi da posustaje sa novim naslovima su realna, ali ćemo ih preskočiti za dobrobit mentalnog zdravlja našeg potrošača. Ah da, grafička kartica takođe je morala da ima minimalno 1 GB memorije – kao što prolazi vreme računara sa 2 GB memorije, tako prolaze i dani kada su kartice sa 512 MB memorije bile dovoljne.

Prvi par je dvojezgarni procesor i Radeon HD 5770, što nam je poput igle na kompasu ukazalo na to da od kusura možemo da kupimo maksimalno Athlon II X2 250. Ovaj jeftini Dual-Core ima dva K10 jezgra upotpunjena sa 2 MB L2 keš memorije i „kuca” na 3 GHz.

Ni pri izboru drugog para nije bilo mnogo pametovanja. Za stepenik niže od Radeona HD 5770 stoji njegov brat sa nešto nižim taktovima i nešto manjim brojem grafičkih jedinica. Opet je njegova cena ukazala na to koji bi procesor bio komplementaran. U konkretnom slučaju, to je Athlon II X3 440. Tri K10 jezgra na 3 GHz, i sve to sasvim fino za manje od 100 evra! Zvuči obećavajuće.

Pošto smo ispucali oba Radeona iz serije 5700, ostao nam je Radeon HD 5670 sa 1 GB, a samim tim ostalo nam je kusura da kupimo Phenom II X4 925. Ovo je već procesor više klase koji košta „trocifreno” – skuplji je od grafičke kartice sa kojom je uparen.

Iako smo mogli da idemo i dalje, sledeći Radeon je slabašni Radeon HD 5570, koji je toliko limitiran svojim rešenjima da mu ne bi pomogao ni neki od novih šestojezgarnih procesora.

U „ozbiljnim” programima nismo očekivali iznenađenja. Prva kombinacija je najinferiornija, jer ima Dual-Core procesor. Njemu pripojena grafička kartica ne može pomoći ni u video transcodingu, i to kada je uključena GPU asistencija ove veoma multithreadovane operacije. Ono gde kombinacija Athlon II X2 250 i Radeon HD 5770 pokazuje superiornost jeste 3DMark Vantage, što je dalo nagoveštaj o tome koje performanse treba očekivati u „neozbiljnom” softveru.

Druga kombinacija koju čine Athlon II X3 440 i Radeon HD 5750 odnosi apsolutnu pobedu u odnosu na prvu kombinaciju u svim aplikacijama. Tu spada i već pomenuti GPU akcelerisani Video Transkoding. Iako je Radeon HD 5750 sporiji GPU od Radeona HD 5770, on u kombinaciji sa trojezgarnim procesorom daje bolji rezultat u rešavanju zadatka kakav je video transcoding.

Treća kombinacija ima najviše jezgara i najviše keš memorije, a premda radi na 200 MHz nižem aktu (2,8 GHz) apsolutno je najbrža u svim aplikacijama, sem, pogađate, u video transkodingu uz asistenciju GPU. Jednostavno, Radeon HD 5670 je duplo slabiji GPU u odnosu na Radeone 5700, pa mu tu ne pomaže ni četverojezgarni Phenom.

No, da vidimo kako stvari stoje u najinteresantnijem aspektu priče – igrama! Situacija je prilično šarenolika, iako su se neke stvari unapred mogle očekivati. Naime, Radeon HD 5770 je najmoćniji grafički akcelerator i logično očekivanje bilo je da će u najzahtevnijim igrama on odneti prevagu. Ovo očekivanje je nedvosmisleno potvrđeno u Crysisu, BattleForgeu i Dirtu 2. Potom sledi nekoliko igara koje umanjuju razliku između kombinacija X2 + Radeon HD 5770 i X3 + Radeon HD 5750. To su FarCry 2, HAWX i Borderlands. Naposletku imamo grupu igara kojima procesorska snaga i te kako znači. U njima moćni Radeon HD 5770 ne može da pomogne svom dualCore partneru. To su Unreal Tournament, World In Conflict i Dawn Of War II. U najstarijoj igri Unreal Tournament III, Radeon HD 5670 je, zahvaljujući podršci X4 Phenoma, ispao brži od Radeona HD 5770.

To je i jedina svetla tačka kombinacije Phenom II X4 925 i Radeon HD 5670. U svim ostalim varijantama ova kombinacija je ubedljivo najsporija. Sasvim očekivano, dodali bismo.

S obzirom na ovako šarenoliko iskustvo, neophodno je sagledati više faktora pre donošenja finalne odluke o potrošnji 500 evra. No, kako bismo olakšali stvari i skratili zaključak, u startu ćemo iz razmatranja izbaciti kombinaciju Phenom X4 + Radeon HD 5670. To što ona postiže u Unreal Tournamentu III je za respekt, ali se primer sa igrom starom tri godine nije ponovio i sa najnovijim naslovima. Činjenica je da u ozbiljnim aplikacijama ova kombinacija zahvaljujući Quad-Core procesoru daje najviše, ali ne smemo smetnuti s uma ono što je naš fokus – igre i što bolji igrački doživljaj.

Dakle, imamo dve opcije, tj. dileme: X2 procesor uz moćni Radeon HD 5770 ili za jezgro jači X3 sa stepenik slabijom grafičkom karticom. Potrebno je izvagati između četiri elementa: a) programi daju jednoglasnu prednost kombinaciji X3 i 5750; b) DX9 naslovi uglavnom daju podršku tandemu X3 i 5750; c) DX10 naslovi su neopredeljeni; i na kraju d) DX11 naslovi svom snagom lobiraju za što jači grafički akcelerator.

Trendovi idu na ruku što moćnijeg grafičkog podsistema, ali vole i kada im se na raspolaganje stavi više od dva jezgra, što se vidi i u testu novog procesora Phenom X6. Kako onda prelomiti?

Pa, idealno bi bilo otvoriti se za još koju desetinu „evropljana” i spojiti X3 procesor i Radeon HD 5770. No, kako znamo da je to teško i kako verujemo da je i prvobitnih 500 evra teško skupljeno, naš savet bio bi da uzmete kombinaciju sa trojezgarnim procesorom i Radeonom HD 5750. Prema onome što je ovde viđeno, ova kombinacija će vam pružiti nivo igračkih performansi koji je skoro na nivou prvog para, a pri tom će obezbediti osetno veće performanse u momentima kada vas lepša polovina, mama, tata ili brat nagovore da prestanete da se igrate i da „za promenu uradite nešto pametno na toj igrački od 500 evra!”

Sve više od 100 evra za procesor je bacanje para ukoliko vam je presudno uživanje u igrama, makar u ovom cenovnom rangu.

Saša UZELAC

 
AMD Phenom II X6 1090T Black Edition
Asus CROSSHAIR IV Formula
Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X & 5770 Vapor-X
Izbor računara
Šta mislite o ovom tekstu?
Lenovo ThinkPad Edge 13
Lenovo X100e
Asus N61Ja-JX046V
Kingston SSDNow V+ 128 GB, SSDNow V 128 GB, SSDNow V 30 GB
Apple iPad
Fujitsu KBPC PX Eco
Sapphire Mini Projector 101
Wiretek USB2.0 to IDE & SATA Cable, Winstars Communicator C1 UEC311S, Elecom HDD Reader Writer LHR-DS01SAU2
Canon Ixus 105, 130 i 210
Airlive WL-1700USB
WD TV Live
Razer Imperator i Abyssus
Hyundai HMB-R600
SteelSeries Siberia V2
Genius SP-HF2000X

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Sintetički Testovi
Programs (sekunde - manje je bolje)
Games (1680x1050) - fps - više je bolje)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera