TEST DRIVE<>
052010<><>

Lenovo ThinkPad Edge 13

Ivica bez Marice

Lenovo ThinkPad Edge 13
Lenovo ThinkPad Edge 13
Dugi niz godina sinonim za ozbiljan i skup poslovni laptop bio je IBM. Nakon što je IBM 2005. godine prepustio brend ThinkPad Lenovu za ogromnih 1,75 milijardi dolara, Kinezi su nastavili tradiciju američkog proizvođača i koliko-toliko uspeli da očuvaju sliku o beskompromisnim biznis mašinama. Ipak, koliko god bila kvalitetna, dobrom delu korisnika nije se sviđao look’n’feel serije ThinkPad, koju su opisivali kao dosadnu i nezanimljivu. Trendovi se u IT industriji brzo menjaju, a u vreme ekonomske krize proizvođači na razne načine moraju da se dovijaju kako bi pridobili kupce. To su uvideli i u Lenovu, pa je tako svetlost dana ugledao novi član porodice ThinkPad po imenu Edge. ThinkPad Edge laptopovi dolaze u varijantama od 13,3, 14 i 15,6 inča, a prvobitna ideja bila je da Edge ima dobar deo karakteristika starijih ThinkPad modela kao što su kvalitet i pouzdanost, ali uz nešto dopadljiviji dizajn i nižu cenu.

Veći modeli isključivo su bazirani na Intelovim procesorima, dok kod 13,3-inčne Ivice možete birati između AMD i Intel platforme. Kako smo možda prilikom testiranja laptopova u proteklih nekoliko meseci previše pažnje posvetili Intelu, rešili smo malo da razbijemo monotoniju i da kroz šake propustimo prenosnik sa AMD-ovim procesorom. Korisnicima nije ostavljen veliki izbor prilikom konfigurisanja laptopa, jer jedino možete birati količinu RAM-a. Svi ThinkPad Edge 13 modeli osmišljeni su kao ultraportabilni laptopovi bez optičkog uređaja, pa nas nimalo ne čudi izbor štedljivog Neo X2 procesora oznake L325 koji karakterišu brzina od 1,5 GHz i 512 KB L2 keš memorije po jezgru, kao i potrošnja od 18 W. On je uparen sa čipsetom AMD 780G koji odlikuje integrisana grafika Radeon HD 3200 sa podrškom za DirectX 10 standard. Uvek kada pomenemo reč „integrisano” u testovima prenosnika, i vrapci na grani znaju da takav laptop nije namenjen igranju, što je slučaj i sa Lenovo ThinkPad Edge 13 laptopovima. Ipak, grafički čip je više nego koristan za starije igre i reprodukciju HD sadržaja, što je, prema našem mišljenju, više nego dovoljno. Odnos stranica 16:9 potpuno je zavladao svetom laptopova, a i firma Lenovo priključila se ovom trendu, jer svi modeli ThinkPad Edge 13 imaju rezoluciju 1366 x 768 piksela. Kvalitet displeja prijatno nas je iznenadio, a naročito odličan kontrast, i uz to treba pomenuti i prikaz boja koji je za klasu iznad drugih prenosnika iz istog cenovnog ranga. Još jedna sitnica koju vredi pomenuti jeste to da iako je ekran glossy tipa, refleksija nije mnogo izražena, što će pojedini korisnici znati da cene. Kada je reč o konektorima, posebno izdvajamo USB 2.0 port s leve strane prenosnika koji je obojen žutom bojom i pomoću kog možete puniti vaše USB uređaje čak i kada je laptop isključen.

Specifikacije
Lenovo ThinkPad Edge 13
Procesor: AMD Neo X2 L325 Dual Core 1,5 GHz
Čipset: AMD 780G + ATI SB750
Memorija: 4 GB DDR2-533 Hyundai
HDD: Fujitsu 320 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: ATI Radeon HD 3200
Optika: nema
Displej: 13,3” 1366 x 768
Zvuk: Conexant Smart Audio HD
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/Bluetooth: Realtek (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): VGA, HDMI, USB 2.0 (levo), 2 x USB 2.0, SPK/MIC (desno)
Dimenzije/masa: 332 x 228 x 17–31,3 mm / 1,64 kg
Baterija: 4-cell 15,0 V 4400 mAh
Softver: Windows 7 Home Premium 64bit, probne verzije Microsoft Office 2007 i Norton Internet Security u trajanju od 60 dana, Lenovo uslužni programi
Dodatno: 0,3 MPx web kamera, 5-u-1 (MMC/SD/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, torba za nošenje
Proizvođač: Lenovo (www.lenovo.com)
Kontakt: PC Practic (www.pcpractic.rs)
 
ThinkPad Edge 13 prenosnici dolaze u tri dizajnerske varijante: dve crne, koje se razlikuju po tome da li je površina poklopca mat ili sjajna, kao i jarko crvene, koju smo mi imali prilike da isprobamo. U prošlosti nije bilo IBM/Lenovo prenosnika sa crvenim poklopcem, pa ovakav dizajn predstavlja pravo osveženje. Na poklopcu se nalazi i mali ThinkPad logo kod koga je tačka u slovu „i” predstavljena pomoću diode koja svetli crveno kad je prenosnik uključen. Bočne ivice laptopa su sive, dok je unutrašnjost crna, a osim dugmeta ’Power’ nećete pronaći nijedan drugi funkcijski taster oko tastature. Lenovo je ispratio minimalistički dizajn koji su drugi proizvođači već primenili kod svojih modela (kao, na primer, HP kod serije ProBook) i možemo reći da nam se novi ThinkPad izgled i te kako svideo. Izrada je na najvišem nivou kao što i priliči jednom članu ThinkPad familije, a reči hvale imamo i za tastaturu i touchpad. Tasteri su odignuti za 2,5 milimetra iznad površine unutrašnjeg dela, udubljeni su i blago im je zakrivljena donja strana kako bi osećaj prilikom kucanja bio što bolji. Svideo nam se i veliki taster ’Enter’, a prisutna je podrška i za „domaće” karaktere. Touchpad ima veliku površinu, što se nama svidelo, a ni ovog puta nije zaboravljen crveni trackpoint koji je dugi niz godina zaštitni znak ThinkPad prenosnika. Jedina mana koja narušava odličan utisak jeste nešto veće zagrevanje, koje treba pripisati AMD-ovim čipovima. Nasloni za dlanove će, kada se prenosnik intenzivno koristi, veoma brzo postati topli, što je nama znalo da zasmeta. Sa težinom 1,64 kg ThinkPad Edge 13 prenosnici spadaju među najlakše laptopove u svojoj klasi, što predstavlja još jedan plus za kineskog proizvođača.

Cifre sa benchmark testova nisu nas preterano zanimale, jer testirani laptop zadovoljava sve svakodnevne potrebe prosečnog korisnika u vidu rada u Office programima, surfovanja Internetom ili gledanja SD/HD video sadržaja. Testovi 4-ćelijske baterije pokazali su da se AMD polako približava Intelu i da platforma Neo i te kako ima šta da ponudi kupcima, jer pored potrebne sirove snage ima i solidnu autonomiju.

Kineski proizvođač je na pravi način upotpunio seriju ThinkPad prenosnika, jer model Edge 13 sadrži sve ono što je nekad proslavilo najpoznatiji IBM-ov brend laptopova, a to su odlična izrada, hardver dovoljan za sve poslovne zadatke, displej visokog kvaliteta i touchpad i tastatura kakvi se samo poželeti mogu. Takođe, Lenovo je uspeo da novim dizajnom udahne mladalački duh dosadnom ThinkPadu, pa će ova porodica prenosnika konačno postati zanimljiva i mlađim generacijama. Još jedan plus je cena, jer ranije ThinkPad laptop niste mogli ni da zamislite po ceni manjoj od 1000 maraka ili evra. Jedina mana je nešto veće zagrevanje, ali to možemo i da oprostimo kineskom gigantu. Kad se sve sabere, Lenovo je na pravom putu da pomrsi konce konkurenciji u ultraprenosivom segmentu, gde do sada nije bio prisutan, a kupci će zadovoljno trljati ruke i posmatrati bitku na polju prenosnih računara.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Phenom II X6 1090T Black Edition
Asus CROSSHAIR IV Formula
Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X & 5770 Vapor-X
Izbor računara
Lenovo ThinkPad Edge 13
Šta mislite o ovom tekstu?
Lenovo X100e
Asus N61Ja-JX046V
Kingston SSDNow V+ 128 GB, SSDNow V 128 GB, SSDNow V 30 GB
Apple iPad
Fujitsu KBPC PX Eco
Sapphire Mini Projector 101
Wiretek USB2.0 to IDE & SATA Cable, Winstars Communicator C1 UEC311S, Elecom HDD Reader Writer LHR-DS01SAU2
Canon Ixus 105, 130 i 210
Airlive WL-1700USB
WD TV Live
Razer Imperator i Abyssus
Hyundai HMB-R600
SteelSeries Siberia V2
Genius SP-HF2000X

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2009
World in Conflict DX10 High
Company of Heroes DX10 High
Crysis DX10 Medium
Quake 4 High
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera