TEST DRIVE<>
052010<><>

Lenovo X100e

Notebook ili netbook?

Lenovo X100e
Lenovo X100e
IBM je, dok nije postao Lenovo, važio za jednog od najpopularnijih proizvođača laptopova među poslovnim korisnicima. Američka firma je svoj uspeh najviše dugovala proizvodima ThinkPad, od kojih su se naročito isticali prenosnici iz serija T i X. Dok su ThinkPad T prenosnici poznati kao pravi biznis laptopovi većih dijagonala (14 i 15 inča), X je serija ultraprenosivih notebookova dijagonale do 13,3 inča. Nakon prelaska u kineske ruke, Lenovo je nastavio tamo gde je IBM stao, ali su kupci nekako izgubili veru u ThinkPad laptopove, pa je ova familija prenosnika pomalo i izgubila na svom značaju. Kako su proizvode ThinkPad uvek odlikovale visoke cene, jasno je da je Lenovu posao i te kako pokvarila i svetska ekonomska kriza. Kineskom proizvođaču bila je potrebna sveža krv, pa je tako nastala serija ThinkPad X100e, pred kojom je vrlo težak zadatak – da kupcima za „male” pare ponudi ultraprenosni laptop sa svim starim osobinama serije ThinkPad kao što su pouzdanost i besprekorna izrada.

Testirani primerak laptopa X100e pokretao je jednojezgarni AMD Neo procesor oznake MV-40, koji karakterišu brzina 1,6 GHz, FSB 800 MHz i 512 KB L2 keš memorije. Ove specifikacije će većini korisnika izgledati slabašno, ali to nije slučaj, jer u kombinaciji sa integrisanom Radeon HD 3200 grafikom ovaj laptop može bez problema da izgura HD video sadržaj, što je za svaku pohvalu. Ukoliko ipak želite više sirove snage, u ponudi su i modeli sa snažnijim dvojezgarnim procesorima Neo X2 L335 i L625. Podatak koji nam se nije svideo jeste prisustvo samo 1 GB radne memorije, iako se testirani prenosnik solidno snalazio u Windows XP okruženju. Ipak, ako imate naviku da istovremeno koristite veliki broj zahtevnijih aplikacija, kupovina dodatnog modula će vam se višestruko isplatiti. Određeni broj korisnika sigurno će ceniti to što je Lenovo kod ovog prenosnika odustao od glossy ekrana. Mat displej može se podičiti solidnim kvalitetom, a tu se ističe odlično osvetljenje. Ipak, ekran nije bez mana. Recimo, primetili smo nešto lošije uglove gledanja. Kako dijagonala ovog prenosnika iznosi 11,6 inča, ostaje dilema da li je ovo notebook ili netbook, jer ne možemo sa preciznošću reći gde je granica između ove dve vrste prenosnih računara. Za optiku, naravno, nije bilo mesta, a zasmetalo nam je odsustvo HDMI porta, naročito zbog činjenice da ovaj mališan bez problema može da se izbori sa HD filmovima.

Specifikacije
Lenovo X100e
Procesor: AMD Athlon Neo MV-40 1,6 GHz
Čipset: AMD 780G + ATI SB750
Memorija: 1 GB DDR2-533 Hyundai
HDD: Hitachi 160 GB 5400 rpm 8 MB
Grafika: ATI Radeon HD 3200
Optika: nema
Displej: 11,6” 1366 x 768
Zvuk: Conexant Smart Audio HD
Modem: nema
Ethernet: Realtek (10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth: Realtek (802.11b/g/n) / ima
Konektori (položaj): 2 x USB 2.0, SPK/MIC (levo), USB 2.0 (desno), VGA (pozadi)
Dimenzije/masa: 282 x 189 x 15–29,5 mm / 1,33 kg
Baterija: 3-cell 10,8 V 2600 mAh
Softver: Microsoft Windows XP Home SP3, Norton Internet Security probna verzija u trajanju od 60 dana
Dodatno: 0,3 MPx web kamera, 5-u-1 (MMC/SD/MS/MS Pro/xD) čitač kartica, ranac za nošenje
Proizvođač: Lenovo (www.lenovo.com)
Kontakt: PC Practic (www.pcpractic.rs)
 
Kada je reč o dizajnu, Lenovo X100e nastavlja tradiciju ThinkPad proizvoda, jer i ovaj prenosnik odlikuje kockast oblik, bez ijedne oble ivice. Monotoniju starog ThinkPad izgleda narušava crvena boja, koja krasi sve površine, osim unutrašnjosti laptopa koja je crna. Testirani prenosnik upravo je ovako bio ukrašen i možemo reći da laptop deluje prijatno i da podseća malo na Acer Ferari prenosnike. Ako crvena nije vaša boja, Lenovo nudi i tradicionalnu crnu varijanta. Chicklet tastatura je za svaku pohvalu zbog ulubljenih i s donje strane zaobljenih tastera, koji i te kako doprinose boljem osećaju prilikom kucanja. Kod manjih laptopova i netbooka često smo imali zamerke na preciznost i veličinu touchpada, ali to kod ThinkPada X100e nije slučaj. U sredini tastature nalazi se i nezaobilazni crveni trackpoint, koji je dugi niz godina zaštitni znak IBM/Lenovo laptopova, ali ga mi nismo preterano koristili. Kvalitet izrade je na veoma visokom nivou, što se i očekuje od jednog uređaja sa ThinkPad nalepnicom, ali smo zato bili pomalo razočarani zagrevanjem koje je bilo primetno. Nasloni za dlanove vrlo brzo postanu topli čak i kad laptop nije mnogo opterećen, što je, prema našem mišljenju, ozbiljan minus.

Najveće razočaranje doživeli smo kod testova autonomije. Testirani primerak isporučuje se sa 3-ćelijskom baterijom koja postiže razočaravajuće rezultate, jer laptop prilikom upotrebe standardnih funkcija (ofis/surf/email) ne može da radi ni dva puna sata na bateriji. Uvek možete dokupiti 6-cell bateriju, ali to nije rešenje koje se nama sviđa. Stvarno šteta, jer smo generalno imali veoma pozitivan utisak o Lenovo ThinkPad X100e prenosnicima.

Lenovo ThinkPad X100e je odlično osmišljen, ali je negde u realizaciji zapelo. Tu pre svega mislimo na poprilično kratak rad na bateriji i zagrevanje računara tokom rada. Dok se i autonomija može poboljšati tako što ćete u startu potrošiti više novca na bateriju većeg kapaciteta, zagrevanje je ipak problem pred kojim ne možemo da zažmurimo. Ako vam autonomija nije primarna i nemate ništa protiv toga da vam dlanovi tokom korišćenja prenosnika budu topli, ovaj model ima mnogo toga da vam ponudi, jer su njegove svetle tačke izrada, tastatura, touchpad i hardver koji je dovoljno snažan da se izbori sa HD filmovima. Ipak, kod nas ostaje veliki žal zbog toga što kineski gigant nije predstavio ovaj model sa Intel ULV procesorima, jer bi tim potezom bila rešena oba problema, a to su autonomija i zagrevanje. Ostaje nam da se nadamo tome da će Lenovo ubrzo uvideti svoju grešku i poslušati naš savet.

Petar MARINKOVIĆ

 
AMD Phenom II X6 1090T Black Edition
Asus CROSSHAIR IV Formula
Sapphire Radeon HD 5750 Vapor-X & 5770 Vapor-X
Izbor računara
Lenovo ThinkPad Edge 13
Lenovo X100e
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus N61Ja-JX046V
Kingston SSDNow V+ 128 GB, SSDNow V 128 GB, SSDNow V 30 GB
Apple iPad
Fujitsu KBPC PX Eco
Sapphire Mini Projector 101
Wiretek USB2.0 to IDE & SATA Cable, Winstars Communicator C1 UEC311S, Elecom HDD Reader Writer LHR-DS01SAU2
Canon Ixus 105, 130 i 210
Airlive WL-1700USB
WD TV Live
Razer Imperator i Abyssus
Hyundai HMB-R600
SteelSeries Siberia V2
Genius SP-HF2000X

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3DMark03
PCMark 05
Sisoft Sandra Professional 2009
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera